Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Tak FARNELL INTERNET LEEDS GB si prave stiahlo z mojej kreditky 32,7 GBP. To znamena, ze moje Pi je na ceste.
zeto750
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Po 15. Sep, 2008, 19:07
Bydlisko: Bardejov - Kosice

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa zeto750 »

Dakujem za odpoved.
Inak mne peniaze stiahli uz pri objednavke s tym ze pride o cca 10 tyzdnov ... este sa nacakam ale dufam ze dovtedy soft dotiahne komunita k ake takej uzitocnosti a bude to este lepsie ako teraz ...
Používateľov profilový obrázok
_Ludo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 29. Jún, 2010, 12:13
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa _Ludo_ »

Tak slava, konecne prislo (aj s trickom). Zatial som nic netestoval len ho vybalil a este sa k tomu par dni nedostanem.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa Kicker »

Pred 5 hodinami som dostal mail o expedícií :cool:
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6764
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa molnart »

mne tiez.

skusali ste uz niekto vyrobit case pre Rpi?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
zeto750
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Po 15. Sep, 2008, 19:07
Bydlisko: Bardejov - Kosice

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa zeto750 »

Neviem ci kazdemu tolko trvalo kym dosiel link na objednanie ale ak ma niekto podobny problem ako som mal ja staci napisat mam jeden link naviac...
Používateľov profilový obrázok
_Ludo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 29. Jún, 2010, 12:13
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa _Ludo_ »

Zdravim forum zo svojej Maliny.

Na 16GB Class 4 SDHC kartu som nainstaloval Debian 6 z oficialnej stranky (raspberrypi.org nie ofiko Debian) a prve dojmy su take, ze pokial z toho niekto chcel multimedialne centrum ako som niekde cital, tak to fakt ne :-D . Neviem o kolko by sa zlepsila odozva z Class 10 karty ale prostredie sa uz pri dvoch operaciach seka a problem ma aj pri vykreslovani animovanych GIFov na webe. Este uvidim kolko z toho dostanem ked na tom poskusam nejake videa alebo hudbu.

Inak napajam to nejakym HAMA adapterom co sa mi povaloval doma, na stitku ma napisane ze by mal davat 800mA, a ziadny problem.
Naposledy upravil/-a _Ludo_ v St 04. Júl, 2012, 18:33, upravené celkom 1 krát.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Az na to Ludo, ze animovane GIF, rovnako ako MPEG2 nie je akcelerovane. MPEG4 (DivX, Xvid, H264 atd) ale akcelerovane su.
Používateľov profilový obrázok
_Ludo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 29. Jún, 2010, 12:13
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa _Ludo_ »

Tak asi nieco robim zle, MP3 a OGG mi to prehralo v pohode ale co sa tyka videi tak ziadna slava. Jedine co sa nesekalo a bolo plynule bol nejaky DivX v nizkom rozliseni. Ale co som skusal 720p h264 tak som videl akurat zaciatok videa.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Obrázok

Ja si budem musiet ale zatial s testovanim grafickeho rozhrania pockat, kedze moja TV ma nefunkcne EDID na HDMI konektoroch, co znamena ze Pi mi rovnako ako kopec inych zariadeni TV vobec nenajde - a ziadne ine zariadenie so single-link DVI/HDMI vstupom nemam.
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa popo666 »

Po mesiaci testovania tu reportujem len neprijemne skusenosti (prijemne sa daju domysliet z inych prispevkov :-D ), ludia co sa na Pi tesia a aj ho planovali nejak vyuzivat by si to mohli precitat, nech niesu neskor neprijemne zaskoceni:
Moja zostava je Pi + 16gb class 10 Sandisk + HTC adapter 1000 mAh + momentalne Samsung TV rad 8 cez HDMI
- zakladna praca cez GUI sa da vydrzat, odozva je otrasna, :wallbash: a po otvoreni web browseru je to len trapenie, flash to neprehra pochopitelne. Zaver je taky, ze GUI je vhodne len pre nudzovu pracu, inak treba liezt na konzolu cez SSH ako na hocijaky Linux server
- ako NASko sa to da pouzit, :good: HDD cez USB sa pripoji bez problemov a nie je problem so SAMBOU (pre windows stroje), alebo NFS (linux stroje), rychlosti som neskusal, 1080p filmy ulozene na Pi to stihalo posielat na prehravac (takze viac ako 4MBs a menej ako 12MBs, co je max rychlost sietovej karty)
- kompilacia vlastneho jadra (potreboval som IPV6 a debian distribucia ho ma deaktivovany v jadre) je trapenie, nechal som to bezat cez noc a za 12h to bolo hotove (pouzil som optimalizacne prepinace, takze to trosku natiahlo oficialne na stranke spominanych 7 hodin). Kompilacia, alebo aj instalacia hocicoho ineho je podobne pomala (a to som bol v kuse pripojeny cez SSH a nie GUI, ktovie aku odozvu by to malo)
- fullHD video to NEPREHRA skoro nikdy :E , problemom je splnit nasledujuce podmienky: prehravac musi byt skompilovany priamo pre procesor, ktory pouziva Pi (vlc nie je, xbmc pre debian nie je... proste pod debianom si prakticky ziadne video nepustite). Ak si to video nakoniec pustite (skompilovali ste si najskor nove linuxove jadro kvoli podpore 24 bitovych farieb, potom zlozito skompilovali xbmc) potom so zarmutkom zistite, ze Pi ma tak slaby procak, ze nedokaze dekodovat 5.1 zvuk (DTS, AC3, nic). Pokus o pretaktovanie na 850MHz sice znizil sekanie, ale je to nepouzitelne (sekundu lag, sekundu prehrava). Preto jedina sanca ako to donutite prehravat 1080p video je, ked zvukovu stopu len posuniete prehravacu a Pi sa jej vobec nebude chytat (zialbohu moj TV to nedokaze, i ked AC3 v papieroch ma a preto mi to je zahada). A aj ak vam ide 1080 obraz, obcas sa strati, lebo Pi ma malu RAMku (viac si o tomto probleme mozete precitat na fore raspbmc). Staci ze sa na pozadi pusti nejaky iny aktivny proces, nemusi ani zrat vykon procaku velmy a uz namiesto sekania uplne stratite obraz. Dedikovanie vacsieho kusus RAMky pre GPU problem len jemne skoriguje (a to som skusal aj odporucane delenie 128/128 mb CPU/GPU)
- treti tyzden uz bezim na distribucii RASPBMC (xbmc port priamo pre Pi). Momentalne je to takmer nepouzitelne, :furious2: Library je pomala, odozva slimacia (video spusta tak 5 az 15 sekund). Myska ma input lag odhadom 200ms, po pretaktovani na 850mhz som schopny si takmer bez obcasneho vypadnutia obrazu (1x za 10 minut na 5 sekund) pustit si serialy so STEREO zvukom a rozlisenii 720p. Pozitivne je to, ze sa tato distribucia stale vyvyja a par bugov uz odstranili, ale vznikaju aj stale nove (prve skusane verzie nemali problemy ani s obrazom 1080, neblikali, proste isli, ale bez zvuku :D). Moj nazor na raspbmc je taky, ze to pouzije len clovek nadsenec, co to prakticky vyvyja a debuguje, alebo masochista, ktoreho ukaja nepraktickost.
ZAVER: Az na deklarovane prehravanie fullHD videa splna Pi to, co som od neho ocakaval. Spotreba je ultimatna, ani ho nevypinam (1,5W az 2W aj so stratami na zdroji), ako linuxovy server pre malu zataz (NAS, pomalsi web server, pomala a nizkospotrebova databaza, pedagogicke ucely, ...) je to vynikajuci stroj. Inak ak chcete maly PC, HTPC, tak jednoznacne Zacate, alebo Atom + Ion. Tam 1080p prehrate, mate flash, mate windows a aj linux. S pico zdrojom a SSD diskom to ma spotrebu ledva 10W.
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa Skalar »

ok ja sa tiez podelim o svoje skusenosti. Testujem cca mesiac, distro mam arch linux arm. Jadro vacsinou custom cez rpi-update.

-Boot mi trva cca 30 sek co povazujem za obstrojne, vela mu trha hlavne sietove veci nahodit, bez ssh a pod by to bolo rozhodne kratsie, ale tieto funkcie potrebujem.
-GUI ani tu nema hardverovu akceleraciu, cize vsetko taha procesor, sekanie sa prejavuje hlavne v prehliadaci. Pouzivam midori z custom fontami aby to nejako vyzeralo, problemy nastavaju hlavne ked sa 192MB RAM stretne s google aplikaciami (ktore su velmi zrave na pamat). Mnozstvo userov reportuje ze lepsim prehliadacom je chrome ale osobne mu s tym objemom RAM moc neverim. Inak je navigacia v GUI sprevadzana obcasnim trhnutim ale cez HDMI to ide plynulo a cez VNC to ide mierne sekane.
-1080p video mi prehravat ide bez ohladu ci spustim big buck bunny z youtube alebo nejake pixarovske kratke scenky co mam na kluci. Pouzivam OMXplayer ktory ma HW akceleraciu, ide ako zvuk tak aj obraz a vsetko je synchronizovane. Hlavne vyuzitie je prehravanie filmov z USB kluca alebo cez jedno pythonova rozhranie mam textovu verziu youtubu (nemusim si kvoli videam zapinat gui a prehliadac, na ktory nemusim zas nainstalovavat pluginy, proste je to cistejsie a rychlejsie)
-Rpi ma prekvapivo dobru zvukovku. Cakal som od stroja podobnej cenovej kategorie daco daleko horsie, no po pripojeni sluchadiel cez zosilovac mi hraju lepsie ako mobil aj integrovana grafika na stolnom PC, cize za tu cenu si myslim celkom uspech.
-rekompilacia veci je celkom pohodova aj ked je vidiet ze to je 700mhz procesor, cize vacsie projekty by boli na hodiny, ale jednoduche apps sa daju v pohode. Arch linux ma AUR repozitare kde je strasne kvantum aplikacii z ktorych sa da vacsina nasilne prekompilovat na arm bez chyb.
-pretaktovanie je ozaj jednoduche, da sa taktovat procesor a casti grafiky uplne nezavisle, dokonca aj so zmenou napatia (pridete o zaruku). Moznosti pretaktovania ma fakt prekvapili (da sa menit frekvencia a napatie CPU,RAM a 3 casti GPU tusim). Ci to ma nejaky realny prinos...no z realneho pozorovania som obcas nejaky rozdiel pozoroval ale trhac asfaltu z toho nebude ani po pretaktovani.
-z celkoveho pohladu cakam momentalne na akceleraciu X cez graficku kartu, inak Rpi vyuzivam ako Wifi AP, radio, prehravac videa a testbox.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
_Ludo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 29. Jún, 2010, 12:13
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa _Ludo_ »

Ten OMXplayer vyzera na velmi dobry tip, dik. Vecer vyskusam.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa shiro »

rozamyslal som ze si z toho postavim aspon NAS, ked to uz nevie ziadne HD prehrat...no akonahle som videl ten 100MBit LAN port, tak ma drblo....to kde sme v minulom storoci? Na ich webe pisali ze tam nemohli dat gigovu LAN , lebo LAN visi na usb2 rozhrani...to uz jaky blbec toto navrhol...
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
caligulas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2009, 08:11
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Raspberry Pi - $25/$35 Linux PC (ARM)

Príspevok od používateľa caligulas »

Ahojte, kúpil som Raspberry Pi (B), konečne som ho zapojil ale mám problém, neviem tam totiž nastaviť rozlíšenie v GUI na FullHD, teda 1920x1080px. Hladám kopu návodov, ale mi to proste nejde, je to len nejaké kus menšie rozlíšenie. Prosím pomôžte mi tu niekto

Návrat na "Hardware všeobecne"