CHLAPI ZMENME SVET

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ze manazerov poslat asi tam treba :laugh:
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Pracujem v strojníctve a nie v IT, včas som zbadal že napriek tomu že ma to baví niesom tak extra aby som na trhu v danej oblasti prerazil.
@shiro
Nemáš predstavu...

Je to už "krásny" 4 deň čo som nevidel svoju postel,a sledoval som toto vlákno už dlhšie len som nemal čas písať... Pretože som v práci, a som "kravaťák". Priznám sa od piatku síce pospím v aute každý 2-3 hodinky a chodím sa domov osprchovať a prezliecť, otázka je prečo keď som kravaťák, a hovno robím. Pretože som kravaťák, a máme zbabranú zákazku ktorú opravujeme od piatku na 3 smeny, a ja namiesto toho aby som chodil do roboty na dve hodinky a telefonoval a ako blbeček robil grafy v exceli, podporujem našich ľudí a dohliadam na to aby to bolo hotové a tento krát správne.

Myslíš že keby som bol dosadený na to miesto tak by ma moji pracovníci, brali vážne a rešpektovali keby im niečo poviem? Nie poslali by ma do materinej ... A nebolo by to spravené, a ja by som rýchlo z miesta letel, lebo vedenie by neakceptovalo že to nie je spravené. Môj predchodca keď ich požiadal aby zostali v sobotu tak holanďanovi napísal predák email: Halo, wir arbeiten nicht. a bolo, predchodca letel on bol ten dosadený, to že sa nestihli termíny spôsobilo škodu 200tis a to že sa s nami náš odberateľ už nebavil...
Ja som začal v tej firme za cca. 330 eur ako najsprostejší lokaj na všetko(palič, brusič, pieskovač, naozaj ťažké fyzické roboty), vtedy to bolo menej ako som mal platiť nájom mesačne. A vypracoval som sa. Preto že som kravaťák, mám preukaz na vzv, viazanie, paličský, zváračský a ešte niake... Išiel som postupne hore, a poznám potreby firmy, preto som tam. Ja musím poznať každý proces vo firme, aby som vedel riadiť tých podomnou. Myslíš že dobrý vedúci na porade keď je problém a povedia mu podriadený aký tak povie vyriešte ho? NIE, podieľa sa na riešení, aktívne radí, a dohliada lebo pozná problematiku. Prečo myslíš že ľudia podomnou zostanú nadčas kedykoľvek keď ich požiadam(až na výnimky), kvôli pár korunám navyše? Nie je to pretože mám rešpekt, pretože vedia že som bol jeden z nich, a že hlavne že mám reálnu znalosť problematiky, reálne poznám všetky procesy, a väčšinu z nich som si aj vyskúšal, takže netáram odveci... Prečo keď by som mohol lyžovať, sedieť na kávičke to nerobím. Mohol by som, firmu mám zvládnutú, cvičím si pod sebou ľudí, a narozdiel od typického názoru, že keď sa niekto dostane na mastné miesto, tak sa tam drží zubami nechtami, ja sa snažím všetkých postupne vycvičiť tak aby ma firma nepotrebovala. Pílim si sám pod sebou konár? Nie ale nebudem predsa brániť v rozvoji niekomu šikovnému, a verím že pod dobrým a láskavým vedením sa zdokonalí, a nebudem ako väčšina utláčať mladých a šikovných. Samozrejme aj u nás vo firme sa nájdu kritici ako oni ktorí "všetko vedia tak dobre ako ja" ale narozdiel odomňa, sa nevyvážajú v aute a nemajú hodinky za ročný plat... Prečo namiesto obeda som v striekacom boxe s lakýrnikom a sledujem ako farbí novú zákazku? Lebo ma to baví? Nie, lebo chcem aby to bolo dobre, a spoznať proces.
Mohol by som celý deň mať vyložené nohy, nechať si nosiť kávu, a byť všade len nie vo firme, ale nerobím to, ako by som sa potom mohol pozrieť do očí majiteľom ktorý mi dávajú môj chlebík? To je už ale otázka, ktorú si zodpovie každý sám...

Prečo by mala byť fyzická práca cennejšia ako moja? A odkiaľ máš že nepracujem aj fyzicky? Práve o tom to je byť s ľuďmi na place a vidieť čo sa deje, a aj im pomôcť, časom vybuduješ v práci rodinnú atmosféru, kde ľudia robia za tie isté peniaze ako predtým ale usmievajú sa. Oni nahraditeľný sú, ak sa na mňa "vyserú" tak to outsourcujem a je po probléme, roboty má každý málo a potrhajú sa o to subdodávatelia... Už viem čo mám robiť aby ma takéto odborové praktiky nepoložili...
A zabúdaš na jedno, oni sa na mňa nevyserú, oni kŕmia doma hladné rodiny, tehotné manželky, a postihnuté deti, oni pracovať chcú... oni nemajú čas nadávať na internete aký je systém na hovno a ohovárať druhých, musia zaplatiť šeky, a obliecť deti.

Nie som workoholik, a viem si zadeliť čas, ale snažím sa postaviť k danej šanci poctivo a zodpovedne. Neexistuje odmietnuť niečo čo od teba chce vedenie len preto že by si bol leniví vstať 25. decembra z postele. To že ma mladá niekedy týždeň nevidí a že spím pár hodín denne, a som v práci niekedy 2-3dni v kuse je daň za tie peniaze, a tu sa nebavíme o smiešnych 3-5k, Toto chceš niekomu závidieť? Ja nehovorím o manažéroch v tesco a podobne ale o skutočných ktorý produkujú firme zisk... Zapredal som sám seba za nijaké fialové papieriky, je to moje rozhodnutie, ale nie sú to ľahké peniaze tak ako si ty predstavuješ. Ja si to v 30 ke najneskôr 40 odserem, keď ma klepne, áno môžem si zato sám je to moje rozhodnutie fajčiť 3 krabičky denne a jesť dva litre kávy... A robím to preto aby som zarobil.

Naozaj, toto mi chceš závidieť?

@ALL, chlapi zarobiť 1-2k dokáže každý lepší živnostník kúrenár, elektrikár, a pod, treba skúšať, nad tú hranicu už ťažšie, tam zvyčajne treba už viac ľudí a tam sa to zvykne pokašlať. Takže treba skúšať, trh je otvorený, gl.

Aby som nebol úplne ot?
@1338180
Prečo amerika? ktorá ide dole vodou? a tých otázok je tam viac, na žiadnu nemáš rozumnú odpoveď.
A prepáč nič osobného, ale tvoje vyjadrovanie, o tom ako sa všetko dobré vráti, mileniálny nápad, rezervný kristus... Tvoje vyjadrovanie, vo mne budí averziu pretože mi pripomína strážnu vežu, aštara šerana či ako sa volá ten pán a iné rôzne nezmysli.
Jedine že by toto bola reklama na tvoju vznikajúcu "neziskovku", potom palec hore, vymyslel si kšeft typicky slovenský... len zapracuj ešte na reklame, keď s týmto vyjadrovaním vyzbieraš 250eur, tak ti pošlem rovno daľších mne tak chýbať nebudú, seriózneho investora s týmto vyjadrovaním a metódami ktoré opisuješ, zaiste presvedčíš. Niesom "neprajník" len realista...
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa HellAngel »

bodka ;)
aj tak to nepochopi
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Shatterhand »

@SAJBAMA: Fakt si myslíš, že nie si workoholik? Odvážne to tvrdenie.
A deti doma nehovoria že "aha ujo prišiel"?

Ja vám to neberiem ale zas peniaze nie sú všetko :-)
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

@Nie som, pozri snažím sa chopiť šance, keby teraz niekde idem a napíšem ukončené základné vzdelanie tak sa so mnou ani nebaví...
Deti bohužiaľ nemám, bývalá priateľka potratila... Takže zatiaľ sa nepýtajú.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa beardie »

prave som dosiel z prace, kde som bol +- od 8., cize peknych takmer 12 hodin
kedze sa nestihaju nejake terminy, tak som miesto mojej "menezerskej" prace cele poobedie robil windows admina, podobne ako v pondelok a utorok, rovnaky plan je aj na stvrtok, dufajme, ze nie aj piatok
okrem toho mam cely tyzden pohotovost, takze ak sa udeje nejaky pruser, behom par minut musim zacat na tom makat, 24/7
tento mesiac budem mat odrobenych nieco okolo 185 hodin + dalsich 180 hodin oncallu

ako bonus, prave mi zacala dalsia sichta - skola, kde treba robit diplomku, dnes by bolo vhodne napisat zas aspon 4 strany

este stale sa vam zda, ze je ta "menezerska" praca taka uzasna, ze len cele dni sedim a popijam kavu?
1338180

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa 1338180 »

7 TB+ roxx
YOU LOVE THAT SHOT
Pracuje sa.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Papek »

uz sa nepracuje, ide sa domov, dnes uz stacilo :good:
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8596
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa shiro »

SAJBAMA -> teba mozem nazvat dobrym sefom, takyto pristup by mali mat vsetci. Nielen kecat co vsetko treba, ale tiez aj vediet, o co v tej praci ide a co sa ako robi.
No pisal som prave o tvojom opaku...o kravatakovi zarabajucom 2x tolko ako robotnik pod nim a kravatak nevie o jeho praci a pracovnom prostredi ani prd.
Ohladom veci co pises ze ako musis makat - ide presne o to, co som pisal, menezer vsade place kolko on robi, ale cas si usporiadat nevie. Preto som tiez pisal, ako by mohli firmy a manazeri fungovat ohladom prac. doby a zakaznici by si na to jednoducho zvykli, kedze by sa inac na nich kazdy vysral. Mali by proste jedno, ku komu pojdu, nepomohli by si, kedze by sa nik nesiel zodrat alebo proste museli cakat. Jediny problem je, ze je to scifi, pretoze vsetky firmy na svete sa proste len tak neprestavaju :-) Ale je to moznost.
shajek napísal: Vidno ze sa vobec neorientujes v tychto koncinach. Ti manazeri ktory len dvihaju firemne telefony a jazdia na firmenych autach... to je ich povolanie ze ? Vozit sa a telefonovat. Kdeze ... oni si to nezariadia ze padne im a vypinaju mobil. Su v tom obrovske prachy a zakazky, keby si aspon poznal nejakeho cloveka manazera a jeho zivot :) V krasnu sobotu co moze prezit s rodinou musi ist na obed s predstavitelmi nejakej firmy, urobit im program. Venovat sa im ... nieje to take jednoduche ako si myslis. Kazdy tyzden jazdit autom z BA do Kosic kvoli zakazkam a kontrolovat stavbu ... A do tho vsetkeho este rodina :) nieje to taka zabava nahanat sa za firmenymi peniazmi
prave preto som pisal veci o organizacii prac. casu manazerov a firiem. Sice sa to neda hned, je to polovicne scifi, ale moznost to je.
obedy a podobne vylomenimy nak si riesia cez tyzden, aj sefkovia inych firiem chcu mat predsa klud. ALe nie, dnes sa kazdy nahana za prachmi a preto ide spolocnost do riti.
HellAngel napísal:mas si ten cas lepsie zorganizovat :D
to nevysvetlis niekomu kto to nikdy nerobil. Kazdy len ukazuje potom na druheho ze on ma auto , dom a co ja viem co este, ale nikto nevidi ze co ten clovek preto robi. Ze musi robit nieco naviac. Nejde tu len o manazera, clovek sa dokaze urzivt aj rukami, ak je schopny murar, elektrikar ... . Ale tiez nepozna od do a padla. Ak sa chcem mat lepsie, tak musim preto nieco robit. Ak mam dobru halvu a dokezem sa snou uzivit, tak budem makat hlavou, ak som lepsi v manualnej praci, tak budem makat rukami. Princip je stale ten isty. Musis robit viacej ako ostany, prestat pozerat na decka co maju bohatych rodicov, na ludi dosadenych po znamosti, ktory zarabaju niekolko krat viacej ako ty, aj ked nepohnu ani prstom. Lebo ak budes rozoberat ludi co maju viacej ako ty a len im zavidiet, v krcme buchat po stole ako je zivot na pi*u, tak skutocne ten zivot na tu pi*u bude.
tak potom nak manazeri nerevu ako vkuse behaju a nemaju na nic cas. zarabat je jedna vec, ale ked kvoli posratym peniazom vidim denne rodinu dva hodiny a cez vikend spim, lebo cez tyzden nemam kedy, je to o nicom. potom budes presne ako z toho citatu od dalajlamu - ludia najprv hromadia $$ a nicia si zdravie, aby potom vyhadzovali $$ a zdravie si napravali.
Na taku pracu by som kaslal, peniaze, alebo nie. Neurobim zo seba trosku. Odtial-potial, predsa. Ze ma dakto velke auto alebo vilu mi je u prdele.

Ale uz ina vec je, ze sa taki ludia chovaju jak hovada lebo si myslia, ze su daco viac. Ale to je uz iny problem.
faugusztin napísal: Manazer potrebuje robotnikov/podriadenych, ktory pozadovany produkt vyrobia v pozadovanom termine.
Robotnik/podriadeny potrebuje manazera, ktory mu pracu zozenie.
ako som pisal, robotnik nema problem najst si fusku hocikde. Manazer je bez ludi nic, lebo nema koho riadit a dokopy manualne pracovat nevie (az na par svetkych vynimiek)

Nejde o to ze tuna nieco nechapem, navrhujem len mozne riesenia nech su akokolvek, pretoze aj kedysi davno povazovali rychlost zvuku za nemoznu...a kde sme dnes. Takze moznych je kopa veci. Aj to, aby si nanazeri organizovali svoj cas normalne a nedali sa udupavat kvoli peniazom. System sa da prestavat, samozrejme ze to teraz vyzera nerealne...no co ak jedneho dna.... :-)
Ako som pisal minule, ako si zakaznikov naucite, tak budete mat.

Ale myslim ze sme uz odbocili od hlavneho problemu - vztah manazer s platom 1500e vs. robotnik pod nim robiaci fyz. pracu za 400e
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa STENLY »

plne s tebou súhlasím... nejdem sa tu rozpisovať, aký ludia riadia firmu kde pracujem, nemá to význam...

ja sa držím hesla:
robím preto, aby som žil... nežijem preto, aby som robil :)

super téma o afrike :laugh:
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
ANONYM_a7

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Dnes konferencia o nových zmluvách, "nemáme peniaze na platy" je téma č.1 :D :D ja už nevychádzam z úžasu, hlavne keď mi to do očí povie človek, ktorý si odskočí cez zimu na mesiac do afriky lietať :D Pýtal som sa na manažérku pozíciiu, nieje a nebude, prečo? lebo netreba. A prečo niesu načas výplaty a veci potrebné? Lebo sa nestíha :hysterical:
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa beardie »

1338180: tomu podpisu sice ani nerozumies, ale dakujem za reakciu, obohatila ma :)
shiro napísal:ako som pisal, robotnik nema problem najst si fusku hocikde. Manazer je bez ludi nic, lebo nema koho riadit a dokopy manualne pracovat nevie (az na par svetkych vynimiek)
manazer nema problem najst ludi, hlavne pri nezamestnanosti okolo 10 %

a to zovseobecnovanie, ze manazeri sa len flakaju, musim sa smiat :?
Ale myslim ze sme uz odbocili od hlavneho problemu - vztah manazer s platom 1500e vs. robotnik pod nim robiaci fyz. pracu za 400e
treba obe skupiny, navzajom sa doplnaju a jedna bez druhej by si velmi nepomohla
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

beardie napísal:
este stale sa vam zda, ze je ta "menezerska" praca taka uzasna, ze len cele dni sedim a popijam kavu?
snad si raz aj uzivat budes
Lithil
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1850
Dátum registrácie: Po 12. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Senica

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Lithil »

Shatterhand napísal:Ja vám to neberiem ale zas peniaze nie sú všetko :-)
U vás v obchode dávaju chlieb zadarmo ? Alebo máš polia, mlyn a pec a stíhaš to všetko ? :-D Peniaze sú väčšina toho čo dnes potrebuješ okrem kyslíku a vody a ak tie pominú tak niekto vymyslí niečo kde si budeš ten kyslík kupovať... za peniaze :)

btw:
SAJBAMA napísal:Ja som začal v tej firme za cca. 330 eur ako najsprostejší lokaj na všetko(palič, brusič, pieskovač, naozaj ťažké fyzické roboty), vtedy to bolo menej ako som mal platiť nájom mesačne. A vypracoval som sa.
toto je čistá športka...pravdepodobnosť 1 k milión, že práve teba si vyberú. Vidím, poznám nehorázne množnostvo makáčov, čo robia nonstop, poznajú 99% pozícií v hale a nikto si ich ani nevšimne. Jedine, že pracuješ v trojčlennej firme. Tam je tá pravdepodobnosť dosť vysoká :)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: CHLAPI ZMENME SVET

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Nie sú. To treba pochopiť, ináč si otrokom systému.
Ja nehovorím, že sa dá žiť zadarmo, avšak nie je ani nutné zarábať 5K a viac (ak teda nemáš 20 detí, čo asi nemáš :D ).

To druhé - podľa mňa to či zostaneš len makačom závisí nielen od toho či si ťa všimnú, ale aj od tvojej povahy. Ak si tichučký s "vlastným svetom", sotva ťa spravia manažérom.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Návrat na "Debata o všetkom"