Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ono elektromobil moze fungovat

-Ak mas peniaze na jeho kupu
-Mas ho doma kde nabijat
-Robis v nejakej institucii/korporate kde dojdes a vecer sa zase dopravis domov. Mozno popritom este poodvazas deti. Obcas nejaky vylet.


Nemas doma kde nabijat? Rip elektromobil.
Potrebujes veeelke auto? Rip elektromobil.
Jazdis vela a nepredvitalene? Rip elektromobil.
Potrebujes nejake tie offroad vlastnosti a celkovo auto pouzivat ako naradie? Rip elektromobil


A preco vlastne? Nenapada mi jediny dovod preco by mali byt elektromobily nejako umelo zvyhodnovane.


Geopoliticka zavislost na rope? V tomto smere nic nemenia

Lokalne znecistenie? Vazne ideme investovat tazke miliardy do
elektromobilov ked na uhlie a plyn funguju teplarne, zeleziarne, elektrarne...? Nebolo by jednoduchsie najskor elektrifikovat to? Ked sa este stale nevyriesili cierne skladky? Strazske?

Kazde euro vynalozene na elektromobilitu je splachnute.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ty negativista !

a potom si este zober, ze my tu v sotva 0.5 miliardovej Europe ideme ozelenovat zelene Euro6d, Euro6f, Euro9 emisne normy... a kukni na akych dymiacich 50 rocnych LandRoveroch, Toyotach a certviecom jazdi 1.5 miliardova Afrika ktorej za dekadu budu dve miliardy, kukni na com jazdia 0.2 miliardova Filipiny, podme sa bavit o Azii (nie, Cina nie je cela Azia a predaj elektromobilov v Pekingu nie je cela Azia ani zdaleka).

Dal som si do guugla top 10 polluters :

China, with more than 10,065 million tons of CO2 released.
United States, with 5,416 million tons of CO2
India, with 2,654 million tons of CO2
Russia, with 1,711 million tons of CO2
Japan, 1,162 million tons of CO2
Germany, 759 million tons of CO2
Iran, 720 million tons of CO2
South Korea, 659 million tons of CO2
Saudi Arabia, 621 million tons of CO2
Indonesia, 615 million tons of CO2

neverim tomu ze predaje elektrotragacov zachrania stale sa zvysujucu spotrebu uhlia na vyrobu elektrickej energie v Cine. Nejako sa mi to nechce verit, takisto ako to, ze na vidieku v Cine sa predavaju elektrotragace tak ako v Pekingu. Proste Moskva nie je cele Rusko, Peking nie je cela Cina, Bratislava nie je celá Očová.

Ad Rusko... pozeram ze nejakych 0.15 miliardy sudruhov porobi 65% emisii ako hodne spinava India s 10x viac sudruhmi kde sa moc neseru s priemyselnou vyrobou atd, ano ? Vyborne, tak pome do Ruska ze predaje elektromobilov. Jaaaaaajmarha problem. Doriti.

Iran, podme ich presvedcit ze u nich svieti slnka dost, ze elektromobily su pre nich ako vysite. Posrata krajinka s 0.09 miliardami sudruhov. Saudi Arabia, chudobna to krajina, slnka maju malo, elektromobilov vela, vyborne.

Chapem ze my tu musime riesit elektromobilitu na Slovensku, lebo tam sa skryva kluc k zachrane planety.

A to samozrejme vobec nezaciname o tom, ze doprava sa na celkovych pollution podiela nejakym mizivym podielom.
Za tie nesmierne stovky miliard ktore sme splachli do zelenej idiotiny sme mali dosiahnut ukrutne lepsi vysledok - lenze to by museli byt pouzite na inych kontinentoch nez na nasom.

PS : samozrejme nezabudnut automobilkam dat moznost DVAKRAT zaratat nula emisii za kazdy elektrotragac co vyrobia. To je uplne spravodlive.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Preto som pisal specificky o lokalnom znecisteni. O globalnom sa snad ani nema cenu bavit. A o CO2 asi tiez nie.

https://youtu.be/-L64YWQbWtw?si=ZPVWG0qIPpgPBWW3



Logicke by bolo zvratit to na euro4(u dizlov s podmienkou DPF). Myslim ze ked to vezmeme ako big picture: zlozitost vyroby, servisovatelnost, proste komplet vyprodukovane znecistenie od nakupu az po srotovisko... tak by to z ekologickeho hladiska davalo ovela vacsi zmysel ako elektromobilita.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

https://www.acea.auto/files/Press_relea ... r_2023.pdf

Akoze je to trh masivne pokriveny dotaciami, ulavami, normami... ale aj tak ma celkom prekvapuje ze sa predava viac elektromobilov ako dizlov.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Firmy u nás majú výrazne zvýhodnené odpisovanie bev. Myslim, ze aj na zapade to tak je. V AT bolo v októbri 28% novych PKW elektrickych.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na Slovensku tiez, BEV odpises za dva roky, standartne auto za styri.
vysledok ? cojaviem tri percenta :) holt kde udelali soudruzi chybu
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Pardon, zle som to napisal, detaily nepoznam, kedze sa ma to priamo netyka. Daňové zvyhodnovanie, neplatis cestnu dan, pri sukromnom pouziti sa neplati nejaka dan na strane zamestnanca. Plus nieco ohladom odpisu uctovnej hodnoty, co ale nebude az take zaujimave, kedze tie auta idu vacsinou na leasing.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aaaaale v pohode si to napisal, neboj nic. Vsetko to ma vyznam pretoze sa to vzdy nejakym sposobom prejavi - musi sa prejavit. Ked ma leasingova spolocnost moznost odpís[k]ať auto alebo akykolvek tovar za dva roky do nakladov namiesto styroch, je to obrovsky prinos pre nu. Casove hladisko je svina : dnes vyvalim prachy a potom ich poooooomalicky styri roky davam do nakladov, hura, pripadne dnes vyvalim prachy a tento rok a buduci rok mozem mat pokoj...

ja som uz davno vravel ze nas štát (a vlastne ziadny stat) nepotrebuje ziadne dotacne mechanizmy na solarne panely. Absolutne staci, ked podnikakateľom umoznia taketo vydavky uplatnit bez odpisovania (ked si firma kupi solar panely atd, tak ich musi rovnako styri roky odpisovat). Dajte im moznost pichnut vsetky tie naklady priamo do uctovnictva, hotovo. Dalsia vec, nieze uplatnit z danoveho zakladu ale priamo znizit dane o taky obnos (lebo to je zase obrovsky rozdiel - z danoveho zakladu sa plati dan 19% a nad nejaku sumu lahko cez 40.000 eur potom 25% cize ked dam 10.000 eur do danovych nakladov co je dnesny system, zaplatim o priblizne 2.500 eur mensiu dan ; keby som mohol zaplatit o 10.000 mensiu dan tak je to ina rozpravka a samozrejme ze absolutne kazdy by sa jednoducho rozhodol ci da prachy statu alebo ci si ich namontuje na strechu sam pre seba). Potom vravim - umoznite podnikatelom montovat solarne systemy aj na sukromne nehnutelnosti, nielen na firemne (=mam firmu, kupim si solar na vlastny dom a legalne pichnem naklady do firemneho uctovnictva).

V tom momente by mal solar absolutne kazdy. Proste absolutne. A stat nepotrebuje jednu jedinu korunu z vlastnej kasy (okej, ina rozpravka je, ze by mu vypadli "nejake dane" z coho je potom treba vykorculovat aby nebola obcianska vojna).

Dodame, ze cestna dan sa v Rakusku plati inak ako na Slovensku : tam kazdy, aj sukromna osoba nepodnikatel musi rocne platit tieto dane. Na Slovensku zaplatis PZP okolo 150 eur a hotovo, viac nemusis ; v Rakusku vyjde vlastnictvo auta na 600 eur rocne len tak fikne. Je to proste rozdiel, naratajte si to na X rokov atd.

Co sa tyka sukromneho pouzitia : na Slovensku sa plati 1% z uctovnej hodnoty auta ako "nepenazny prijem" ked zamestnanec pouziva sluzobne auto na sukromne ucely. Cize ak dostanem do ruky Oktaviu co ma hodnotu 20.000 eur, tak mesacne zaplatim 200 eur. Zase, ked to naratate na roky rokuce... su to obrovske prachy. 180 eur tu mesacne za sluzobne auto, 50 eur tam za cestnu dan, 70 eur hentam a zrazu...

Vsetky tie veci su zlahka komplikovanejsie a tie cisla nie su absolutne presne, ale na ilustraciu staci.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Uplne staci uz len to ze spotrebna dan z 1000l benzinu je 514€
zatial co spotrebna dan z 1000kWh elektriny je 1,32€
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Skilex: dajme to do normalnejsieho pomeru.
1000l benzinu je povedzme 16k km => 3.2c/km
1000 kWh je povedzme 5k km => 0.03 c/km
FVE 12.45 kWp V/Z
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Tak to mi nejako nesedí
Ja mám benzín 11c/km a LPG 6c/km ale súhlasím s tým že porovnávať cenu 1000l benzínu s 1000 kWh
je minimálne neprehľadné.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

To su spotrebne dane pre stat.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Hej, prislo mi uz irelevantne stravit cas prepocitavanim ci je ten rozdiel 100, 150 alebo 400 nasobny.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a porozmyslame, co sa stane ked statom vypadnu spotrebne dane z uhlovodikovych paliv a maziv... ci aj potom nechaju sudruhov obcanov nabijat za take ceny ako dnes.

Pre zlahcenie rozmyslania : na Slovensku to boli dve miliardy za rok, v Europe nejake stovky miliard. Tusim 600 miliard alebo tak nejak. ROCNE.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Dobrý podnet na rozmýšľanie :good:

Tak na prvú :? :
a, prepustíme 2/3 štátnych zamestnancov
https://blog.sme.sk/martingregus/spoloc ... zne-uspory
b, vyrúbeme a predáme viac stromov zo štátnych lesov lebo šak aj tak nebudú mať dosť CO2
c, z mafie a ruZka vytlčieme ukradnuté peniaze
d, väčší obsah O2 zlepší myslenie a teda aj výkonnosť Slovákov.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"