Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa zoom »

Dzień dobry, otvorim si tu taky topic, pretoze tato tema ma dlhodobo zaujima a rad by som mal viac nazorov (viac hlav, viac kapusty). Necakam, ze sa tu strhne uplne fundovana diskusia, ale mozno niekoho napadne nieco co mna nie. Bude to dlhe a nezazivne citanie, skor pre ludi, ktori su tiez obmedzeni touto somarinou. Tak zacneme.

Problem
S ucinnostou od 1. oktobra 2012 vstupila do platnosti novela zakona c. 145/1995 Z. z. o spravnych poplatkoch [link], ktora zavadza nesystematicke uzernicke poplatky za prve prihlasenie auta v SR az v radoch tisicov eur [cennik vypalneho]. Tento navrh bol schvaleny dna 11. septembra 2012 a kedze vysledky hlasovania su verejne, vsetci si mozeme pozriet, ktorym darmozracom sa podakovat [klik].

Tato novela uplne zabila trh s ojazdenymi autami, co som starostlivo sledoval. Absolutne sa neoplati dovoz stareho auta s dobrym motorom, pretoze darmozraci vyratali, ze to je vlastne luxusny tovar, takze na aute za napr. 6000,- € mozem zaplatit 2000,- € dan navyse (33% ceny vozidla). Okrem sna ceskoslovenskych rodin vyrazne poklesla ponuka jazdenych automobilov a doviezt si nieco normalne je zrazu nerentabilne.

Chcel som urobit peknu tabulku v Exceli, ktora by porovnavala cenu prihlasenia v krajinach EU. Velmi by ma zaujimalo, ako si na tom stojime. Je vsak velmi narocne studovat zakony v jednotlivych jazykoch a clovek sa pri tom len naserie. Letmym pohladom som zistil, ze minimalne CR, Nemecko, Taliansko a Polsko nicim takymto netrpi. Mozno niekedy v buducnosti, lebo tato statistika by bola dost informacna.

Prvotny napad riesenia
Rozmyslal som, ako legalne vydrbat s tym zakonom. Zakon 145/1995 Z. z., Polozka 65 hovori:
Spoiler: ukázať
Oslobodenie
1. Od poplatku podľa tejto položky je oslobodený zápis držiteľa motorového vozidla alebo prípojného vozidla nadobudnutého dedením, na základe úradného príkazu alebo rozhodnutia súdu a zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
2. Od poplatku podľa písmen a) a b) tejto položky je oslobodený prvý zápis držiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1 a ďalší zápis držiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1 podľa písmena d) tejto položky, ak bol na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 držiteľovi alebo vlastníkovi poskytnutý príspevok podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3. Od poplatku podľa písmena a) tejto položky je oslobodený prvý zápis držiteľa motorového vozidla kategórie L1e podľa § 23a zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Poznámky
1. Poplatok podľa tejto položky sa zníži o 50 %, najviac však o 100 eur, pri zápise držiteľa motorového vozidla, ktorým držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom alebo ak ide o motorové vozidlo upravené na vedenie osobami s ťažkým zdravotným postihnutím a nebol na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 poskytnutý príspevok podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2. Poplatníkom je nový držiteľ motorového alebo prípojného vozidla.
Oslobodenie od dane podla bodu 1) a 3) je nerealne. Oslobodenie podla bodu 2), kedy by som si zlamal chrbticu a vybavil ZTP preukaz je uplne k nicomu, lebo sa vztahuje iba na vozidla, na ktore mi prispel stat a aj to mi "vrati" max. 100 eur. Takze Oslobodenim od dane sa nemusime zaoberat.

Dalsi napad je zalozit si s.r.o. napr. v Nemecku a napisat auto nu. Tuto problematiku nemam este uplne nastudovanu a prinasa dalsie komplikacie a vybavovacky. Osobne ale radsej budem platit peniaze Großdeutschlandu nez tejto Ciganskej republike. Tento napad som uplne nezavrhol, ale zatial ho odkladam, lebo som prisiel na nieco ine.

Svetlo na konci tunela?
Kedze sa tejto problematike naozaj venujem, tak hladam aj platne europske zakony a sudne rozhodnutia, ktorymi je SR - ako vazal EU - viazana. Minule som nasiel taky pekny pribeh, ktory sa snad da aplikovat aj na nasu krajinu. Pribeh je nasledovny:
Par rokov dozadu si rumunska vlada (rasovo a mentalne podobna nasej vlade) uzmyslela, ze je potrebne vymysliet dalsiu dan a tak vznikla environmentalna dan (pollution tax), ktora vstupila do platnosti 1. jula 2008. Tato dan sa uvalila na vozidla, ktore boli prvykrat zaregistrovane v Rumunsku a je jedno, ci sa jednalo o nove alebo ojazdene auta. Taktiez sa tato dan nevztahovala na ojazdene auta, ktore boli predane v ramci Rumunska. Dufam, ze kazdy vidi tu podobnost s nasou terajsou situaciou.

Toho casu si isty pan Tatu kupil auto zo zahranicia v cene 6600,- € a pri importe do Rumunska zaplatil dan 2200,- €, co ho velmi nepotesilo. Kedze pan Tatu si nenechal srat na hlavu, podal ziadost na nejaky rumunsky sud, pretoze si myslel, ze tato dan nie je v harmonii s europskym pravom. Rumunsky sud (zrejme podobne efektivny ako ten nas) nevedel na toto odpovedat a poziadal o radu europsky sudny dvor.

Europsky sudny dvor rozhodol, ze takato dan nie je v poriadku a to hned z niekolkych dovodov. Dufam, ze ich to zosumarizujem korektne:
1) Europsky sudny dvor nebrani jednotlivym clenskym statom uvalit dan na ojazdene auta, ak je tato dan v sulade s Clankom 90 (teraz uz je to tusim Clanok 86) dohovoru EK (EC Treaty). V skratke ide o to, ze clensky stat nemoze uvalit internu dan na produkt ineho clenskeho statu, ktora by presahovala podobnu dan na dany produkt u nas, pretoze to by branilo volnemu obchodu. To ocividne nebol tento pripad. Cize doveziem si auto a zaplatim 2000,- € dan. Kupim auto z ineho okresu v ramci SR a tuto dan neplatim. Podla mojho chapania je to v rozpore s Clankom 90. Podla vykladu rozsudku EU sudneho dvora tiez.

2) Dan, ktoru zaplati clovek na svojom aute, je sucastou hodnoty auta. To znamena, ze auto za 5000,- € so zaplatenou danou 2000,- € ma celkovu hodnotu 7000,- € a nie len 5000,- €. V takom pripade sa vypocet dane musi odrazat od realnej hodnoty vozidla (realneho poklesu trhovej ceny). Nie je mozne, aby sa platila dan napr. len na zaklade vykonu motora (ako je to u nas). V navaznosti na to, suma dane uz obsiahnuta v cene dovezeneho auta nesmie presiahnut hodnotu dane v zostatkovej cene vozidla v danej krajine. To je trochu tazke na pochodpenie a sam neviem, ci tomu dobre rozumiem.
Vnimam to tak, ze dovezene auto (dajme tomu tych 5000,- € + 2000,- € dan) ma hodnotu 7000,- € a to je v rozpore s rovnakym ojazdenym autom u nas, ktore bude mat hodnotu len tych 5000,- €.

Cerpal som z nasledovnych dokumentov:
• Rozhodnutie EC IP/07/372 - Car taxation: infringement procedures against Malta and Romania [link]
• Tlacove vyhlasenie sudu CJE/11/33 (pripad C-402/09) [link]
• Samotne rozhodnutie a odovodnenie sudu v pripade C-402/09 [link]

Zaver
Mna by teraz celkom zaujimal nazor ostatnych ludi (komu sa to bude chciet citat). Podla mna su tie rozhodnutia aplikovatelne aj na nas Ciganov. Urcite to este planujem prebrat s viacerymi pravne vzdelanymi ludmi a budem cas od casu aktualizovat tento topic.
Osobne nemam problem to dat niekam na sud, nech to pekne preplava az na europsky sudny dvor. Bojim sa len jednej veci. Ti dementi vo vlade su schopni potom uvalit tuto dat aj na predaje ojazdenych aut v ramci SR, aby sa zabranilo disharmonii s Clankom 90 a diskriminacii dovozu aut zo zahranicia. Potom by som si uz naozaj siel kupit modre sluchatka.

Howgh.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa lezgy »

odpovedal si si sam v poslednom odseku
nieje mozne aby stat a je jedno ktory, ked je v schodku a zarobi 5miliard, pouzil na spatenie dlhu / dorovnanie dlhu,
toto sa tusim az na par supov nestalo nikde vo svete, nedelim teraz dlh statu, vlady a pod..../lebo ak tie prachy nahodou dostane pouzije ich pre seba a volicske percenta/

to iste nastane aj ked by nejake navrhy/napdnutie zakona presli
urobi sa iny zakon vid registracka u nas novych, aby si tie prachy korytarom jednoducho zacaloval
cize branit sa mozes ako obycajne dvoma sposobmi
sklopit usi ako spravi 99,9 alebo odist mimo svk

lebo aj ked sudy s pododnymi napadnutiami v RVHP- rozumej EU /myslim teraz system milking the public/ ludia v europe vyhrali, stat ked nemusel napravu neprijal alebo sa jednoducho menil zakon
tusim spanieli poliaci iri? o co slo sa uz nepametam ale vecsinou to boli nejake registrace/prevadzkove poplatky/
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6812
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa stefan222 »

prihlasit auto v CR u znamych?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Slayerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Ne 02. Jún, 2013, 22:24
Bydlisko: Olomouc

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa Slayerik »

zhrnul si to pekne, ja som v podobnej situácii, tiež mám v pláne kúpu auta, jazdenky, aj zo zahraničia (ak sa nájde niečo cenovo výhodné). No situáciu mám viac menej trochu ľahšiu, som pracovne v ČR a mám tu prechodný pobyt, takže ak by som kupoval niečo, kde ten poplatok bude vysoký, tak si ho prihlásim tu v ČR. Tu je akurát ekologický daň http://ekodan.eu/ekologicka-dan-2014/ ktorá mi príde trochu bezpredmetná (kto by kupoval auto EURO II).
Každopádne teda bolo by fajn ak by to niekto riešil, existencia takejto dane je proti môjmu chápaniu. Je to vlastne len ďalšie zaťažovanie nového výrobku, ako keby sa teraz začalo platiť navyše za ryžu podľa veľkosti zrniek (navyše k už existujúcej dani). Čisto len na vytiahnutie peňazí z ľudí. Aj keď nemám pocit, že by to nejako vážne ovplyvnilo predaje nových áut (predajcovia nedávajú zľavu len tak, ale dajú presne zľavu podľa registračného poplatku a prihlásenia) ale skôr dovezené autá. Akoby nestačilo platiť registráciu, KO, STK, EK, ešte pri výkonnejšom starom aute aj kľudne tretinu jeho hodnoty ako vlastne umelo vytvorený fiktívny poplatok založený na nejakom parametre.
Zaujímavé je, že to vlastne prešlo vo vláde (rozhodujú ľudia o veciach, ktoré ich ani vo sne netrápia, a vieme akej farby je vlastne vláda). Ako napísal lezgy, veľa možností nie je, a ak aj, tak sa to nakoniec otočí priamo naopak.
Nedávno som to navyše niekde čítal, poliaci a maďari vcelku radi registrujú autá u nás (KN a CA špz), tak asi to inde nie je o toľko lepšie. Akurát teda prihlásiť to tu do ČR (stačí prechodný pobyt, na ktorý zase treba nájomnú zmluvu, že človek niekde býva, ak sa nemýlim).
Spoiler: ukázať
MB: ASRock Z77 Extreme6 ; CPU: Intel i5-2500 + Scythe Ashura Shadow + Noiseblocker eLoop; GPU: MSI GTX 650Ti Boost Edition OC Twin Frozr III ; RAM: Corsair Vengeance 8GB (Kit 2x4GB) LP 1600MHz DDR3 White ; PSU: OCZ Silencer MKIII 500W; SSD: Samsung SSD830 128GB ; HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA III; Case: Fractal Design Arc Midi R2 + 2xNoctua A14 + Corsair AF140 ; Razer DeathAdder 3.5G Black + SteelSeries QcK mini ; Tesoro Durandal Ultimate ; Creative Fatal1ty HS800 headset ; LG IPS2453VQ
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6641
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

tento zakon strasne nemam rad
dan za to, ze si kupis nieco viac nez fabiu...

mas na profile Bratislavu, skus pozriet ako je to v Rakusku, tam by nic take byt nemalo. No mozno tam potrebujes aspon prechodny pobyt alebo pracovny pomer alebo nieco, co ti da padny dovod si to auto tam prihlasovat. Viem, ze v CR si musis nieco vybavovat, ak si chces ako cudzinec prihlasit auto (inde to asi bude podobne). No neviem, co je k tomu potreba.

edit: Tak vyssie mas lepsie info ohladom CR :)
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa maniak »

zoom: drzim palce, ak si nasiel taketo rozhodnutie sudu pre iny clensku krajinu, tak by sud na Slovensku mohol aj rychlejsie vyniest rozsudok. Docielis tym hlavne zmenu zakona, ktory by potom mohol vyzerat ako v rakusku. Princip je identicky, na vsetky vozidla sa pri prvom prihlaseni plati registracna dan (ekologicka dan, v rakusku pod nazvom NoVA (https://www.bmf.gv.at/steuern/fahrzeuge ... bgabe.html )), pricom vyska tejto dane je percento z hodnoty vozidla (podla kupnej ceny, resp. priemernej trhovej ceny pri datume zapisu) a percento je zavisle od mnozstva emisii co2 v technicaku (cize kombinovanej spotreby). Na tom linku najdes aj priklady vypoctov. V principe co si dnes vsimam, tak dizlaky platia Novu okolo 2-5%, benzinaky 5-10%, samozrejme vacsie objemy motorov budu horsie na tom.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Figio
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 967
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa Figio »

riesi sa to cez cesku sro (idealny sposob aj kvoli pokutam ale to je na dlhsie), otazka ale je ci sa to realne financne oplati.. napr. znamy si kupoval ferrari california a tych 3000 eur vypalneho je naozaj dost aj pre cloveka ktory si moze take auto dovolit (resp. ide aj o princip, kedze su to vyhodene peniaze ktore vie kazdy pouzit zmysluplnejsie)..

ma to ale aj odvratenu stranku - poistku musis mat v krajine kde je auto prihlasene - mozne problemy pri poistnej udalosti, resp. viac starosti..a takisto pri predaji auta ho predas na svk za menej ako porovnatelne kusky na SK znackach, kedze kazdy si spocita ze by musel platit vypalne..preto som predaval auto tri mesiace a predal som ho o 1500 eur lacnejsie ako podobne kusy s SK znackami :rolleyes:

ale paci sa mi tvoje odhodlanie, ak by si to daval na sud rad s podanim pomozem :good:
VZDY predavam aj inde
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

servus zoooooom, Rakusko sem netahajme lebo tam prihlasenie auta zahrna NOVA dan a rocne poplatky ze by sa z toho jeden aj posr..kakal. Kamarat co byva vo Volfštáli zaplatil 1800eur za prihlasenie Fordu Fokus myslim ze je to jedna-osem dýzel - musel inak by ho potahovali za kratenie dani a to uz je na pásikové pyžamko co sa mu nechcelo. Navyse neviem ci nahodou v Rakusku nemaju STKcku kazdy rok [?] a hlavne tam to nefunguje ako u nas ze Jozo vybavi.

Cize sumar : neoplati sa to a uz vonkoncom nie pre 5litrove motory ktore ty mas rad (mimochodom predminuly tyzden som nekupil Krajzler Vojajážer 3.8i z Ciech presne kvoli tomuto, 2008cka za 8000eur v prepocte a minuly tyzden ma nenapadlo kupit béemwé 750iL z tamtieztoho isteho dovodu, uz ani nehovorim kolko pozeram po ciernych kombikovych 300cé Hemi co je päť bodka sedem ale to ty vieš kedze si z nasej stajne - u nas je na predaj jedna jedina od minuleho tyzdna a aj ta je napoly rozbita cize zase hovno z toho). SRT8 som u nas ani nevidel za cele tie dva roky co pozeram, teraz je tiez nahodou jedno na predaj ale za taku cenu ze co ti yebe moj chlapec si zabudol zobrat pilulky dneskaj.

Ina stranka, cudzia krajina a poistky a havarky : to je rovnake ako na Slovensku, proste mas poistene v ceskej pojistovni namiesto slovenskej poistovne a ked nieco vyvedies, je to medzi poistovnami aby sa hadali. Pokial mas splnene svoje povinnosti = platne STK (MOT a podobne) a zaplatene poistky pokryvajuce europske krajiny teda vratane Szlovenska, tak si pokryty bez debaty rovnako ako ked so slovenskym autom havarujes v Rakusku alebo inej Ríši.

Co sa tyka nasledneho predaja : tam praveze vidim VYHODY v zahranicnej registracii. Dovod ? Skus na Slovensku predat 750iL. Konkretna jedna je v inzeratoch za 8000,- bez dph uz asi dva mesiace, len ta koza co je tam bola za priplatok tretiny miliona korun. Na chudobnom Slovensku mas problem predat velkoobjemove auto, nedajboze ked ma viac ako 109.274km na tachometri. Ako hovorim, radsej budem vlastnit cesku 750iL a budem ju nasledne predavat na ceskom trhu ktory je 2x vacsi a priblizne 1.2x bohatsi ako nas trh, ako take iste auto so slovenskymi znackami - ved uz ked si len zoberiem to ze nedam doktorovi Fikovi tych 3500,-eur [!!!!] za prihlasenie 750iL tak uz len na tom som vlastne usmiaty.

Howgh. Co som zabudol ? Jaaaaj sluchatka.


PS: moji kamarati si kupuju fordy cémaks 1.0i za 16900 a su tiez spokojni.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Po 29. Sep, 2014, 10:01, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6968
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa landrower »

ked prides na sposob ako to spravit bez prihlasenia auta v zahranici, tak sem s tym.
(napriklad moja priatelka ma dvojite obcianstvo, tam by som si vedel predstavit ako to velmi lahko prihlasim v CR :D )
ale obavam sa ze na SVK znacky to bude tazke postavit, ak sa nezacnes ohanat po EU sudoch....
bazmekistan :facepalm:
nabuduce este vymyslia dan z dane asi...

ako raz niekto povedal, jedine co je v tomto state iste je, ze budes platit dane a ze zomries raz.

//a este jeden kacirsky napad, zalozit si v CR SROcku, ktora bude dlhodobo prenajimat vozidla
dal by sa mozno spravit dobry business z toho, ze si na CR firmu budes prihlasovat auta kttore si ludia chcu doviezt zo zahranicia, nejaky sikovny pravnik spravi peknu zmluvu o prenajme dlhodobom, kde prvy poplatok bude cena vozidla, po ktorej sa vozidlo odovzda zakaznikovi a nasledne plati nejake tie mesacne poplatky za "sprostredkovanie", ale tam by bolo treba dobre nastavit ceny nech sa to oplati obom stranam :D

/// este je otazka ake su ceny PZP a STK v CR, ci to nakoniec nebude rovnaky bordel z dlhodobeho hladiska
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display iiyama ProLite X2377HDS (IPS), Philips 226 21,5" (TN)
Audio Behringer MS16
Headphones Denon AH-D301
Keyboard Logitech G105
Mouse Razer Copperhead (ASUS ROG verzia)
Mouse pad CONNECT IT CI-236 Biohazard Pad
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa molnart »

zoom napísal:
Europsky sudny dvor rozhodol, ze takato dan nie je v poriadku a to hned z niekolkych dovodov. Dufam, ze ich to zosumarizujem korektne:
1) Europsky sudny dvor nebrani jednotlivym clenskym statom uvalit dan na ojazdene auta, ak je tato dan v sulade s Clankom 90 (teraz uz je to tusim Clanok 86) dohovoru EK (EC Treaty). V skratke ide o to, ze clensky stat nemoze uvalit internu dan na produkt ineho clenskeho statu, ktora by presahovala podobnu dan na dany produkt u nas, pretoze to by branilo volnemu obchodu. To ocividne nebol tento pripad. Cize doveziem si auto a zaplatim 2000,- € dan. Kupim auto z ineho okresu v ramci SR a tuto dan neplatim. Podla mojho chapania je to v rozpore s Clankom 90. Podla vykladu rozsudku EU sudneho dvora tiez.

2) Dan, ktoru zaplati clovek na svojom aute, je sucastou hodnoty auta. To znamena, ze auto za 5000,- € so zaplatenou danou 2000,- € ma celkovu hodnotu 7000,- € a nie len 5000,- €. V takom pripade sa vypocet dane musi odrazat od realnej hodnoty vozidla (realneho poklesu trhovej ceny). Nie je mozne, aby sa platila dan napr. len na zaklade vykonu motora (ako je to u nas). V navaznosti na to, suma dane uz obsiahnuta v cene dovezeneho auta nesmie presiahnut hodnotu dane v zostatkovej cene vozidla v danej krajine. To je trochu tazke na pochodpenie a sam neviem, ci tomu dobre rozumiem.
Vnimam to tak, ze dovezene auto (dajme tomu tych 5000,- € + 2000,- € dan) ma hodnotu 7000,- € a to je v rozpore s rovnakym ojazdenym autom u nas, ktore bude mat hodnotu len tych 5000,- €.
sice su tam urcite analogie, ale zasadny rozdiel vidim v tom, ze na slovensku mame registracny POPLATOK, a poplatok podla mna nie je dan. ked to prezeniem je to poplatok za pracu policajta za to ze to auto natuka do nejakej centralnej evidencie, a pritom ako zadava kilowatty tak jeho unava je priamo umerne vyske cisla ktore zadava.

neobstoji podla mna ani diskrimnacia, lebo dan platis aj na nove auta bez ohladu na to ci boli vyrobene v nemecku alebo na slovensku. a pri ojazdenych autach to logicky platit ani nemoze, jedine teda ze by ten zakon bol retroaktivny, ale to by museli poslat fakturu kazdemu drzitelovi auta na slovensku.
landrower napísal:nabuduce este vymyslia dan z dane asi...
dan z dane uz davno platis - k zakladnej cene benzinu ktore je niekde na urovni 0,7 EUR/l priratavas spotrebnu dan a potom k celemu suctu este DPH.


ale neviem co sa stazujete, ked mate prachy na auto aj na jazdenie nemoze vam byt az tak zle. pri pohlade na ranne zapchy by som kazdemu dal mesacne jednu nadrz na sukromne ucely za normalnu cenu a zvysok by tankoval za 10 eur/l a ludia by si rozmysleli ci sa budu je*at denne 10 krat medzi polusom a auparkom na kavicky. ked som ja chodil do skoly tak sme sa vysmievali spoluziacke ktoru nosil tatko na aute, dnes okolo skol mas od 7:30 kilometrove zapchy. nech mi nikto nevysvetluje ze ludia sa dnes nemaju prilis dobre - skratka ja este vidim hodne velky priestor na zvysenie dani.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Figio
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 967
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa Figio »

molnart napísal: sice su tam urcite analogie, ale zasadny rozdiel vidim v tom, ze na slovensku mame registracny POPLATOK, a poplatok podla mna nie je dan. ked to prezeniem je to poplatok za pracu policajta za to ze to auto natuka do nejakej centralnej evidencie, a pritom ako zadava kilowatty tak jeho unava je priamo umerne vyske cisla ktore zadava.
:good: posledna cast uplne TOP :rofl:
VZDY predavam aj inde
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

molnart : poviem ti svoj pripad, som studak, ktory chce aj kus praxe popri skole a tak brigadujem v jednej firme, do prace z bytu to mam cca 15km, MHDckou je to casovo cca 40-45 minut + 1-2 prestupy, autom som za 18-20 minut, ked idem 2x denne, tak usetrim minimalne 40 minut, to mam do tyzdna 200 minut cisteho casu, do toho neratam este to, ked odbehnem do skoly, to je z prace cca 10km, zo skoly domov to mam dalsich 10km, cestu nekomentujem, cesta skola - byt mam cca 15 minut usetrenych, praca - skola tiez cca tak enjako, takze ak dobre ratam a idem z bytu do prace ( 20 minut k dobru ) z prace do skoly ( 15 minut ) a potom domov ( 15 minut ) tak to mam cca 50 minut za den k dobru a to neratam este presuny na zastavky. Preco by som mal teda vysedavat v MHD, ked nie som nuteny a sam si nato zarobim ?
Ale inak v tej prvej casti mas plnu pravdu :D
Inak k teme, drzim palce, ja som sa s tym zmieril a ak budem niekedy kupovat nieco dovezene, tak asi to prihlasim na Cechy + mozno poistka na pokuty :D
Používateľov profilový obrázok
Slayerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Ne 02. Jún, 2013, 22:24
Bydlisko: Olomouc

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa Slayerik »

molnart, to je radikálny a nadmieru scestný názor. Nechcem nejak škatuľkovať ale argumenty typu "niekedy to bolo tak, a bolo to tak lepšie" používa hlavne skupina ľudí so skorším dátumom narodenia. To že sa doba zmenila a niečo sa proste robí inak a funguje inak, tak je to hneď zlé a keby sa dalo tak to zakážeme? A ak nie tak aspoň zregulujeme a zaťažíme finančne? To je cesta? Niečo také tu už bolo, no už je preč.
Ja napríklad pracujem mimo Olomouca, a ak by som nechodil autom tak autobusom, čo je značne obmedzujúce časovo sa nastavovať. A tak funguje podľa mňa väčšina ľudí. To že niekde sú zápchy tak to má hlavne na svedomí debilita ľudí a neschopnosť správať sa za volantom rozumne. Ako samozrejme aj počet áut a cestná infraštruktúra. Ale riešiť to zakázaním polovici ľudí jazdiť, to teda nie je riešenie.
Táto daň/poplatok/whatever bolo len využitie nejakého miesta pre "získanie" peňazí do rozpočtu. A využilo sa to, bez čoho sa vlastne nedá existovať. A dobre, mám peniaze na kúpu auta, síce v mojom prípade 8 tisíc napríklad, tak si nájdem v zahraničí niečo jazdené a silnejšie ako by som kúpil tu ako nové. A mám len preto, lebo je to výkonnejšie zaplatiť so všetkým ďalších 1000€?
Človek nájde peniaze na auto a poistku k nemu, a preto že chce niečo vymeniť hneď "sa má príliš dobre"? A môže si preto dovoliť vyvaliť ďalšie peniaze? To je choré myslenie celé.

Inak pri ojazdených to platí tiež, ak ich máš zo zahraničia a prihlasuješ na SK značky.
Spoiler: ukázať
MB: ASRock Z77 Extreme6 ; CPU: Intel i5-2500 + Scythe Ashura Shadow + Noiseblocker eLoop; GPU: MSI GTX 650Ti Boost Edition OC Twin Frozr III ; RAM: Corsair Vengeance 8GB (Kit 2x4GB) LP 1600MHz DDR3 White ; PSU: OCZ Silencer MKIII 500W; SSD: Samsung SSD830 128GB ; HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA III; Case: Fractal Design Arc Midi R2 + 2xNoctua A14 + Corsair AF140 ; Razer DeathAdder 3.5G Black + SteelSeries QcK mini ; Tesoro Durandal Ultimate ; Creative Fatal1ty HS800 headset ; LG IPS2453VQ
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ved toto je ta tragikomedia - namiesto Sopel Korza za 7.999,- s mechanickymi oknami a motorom 0.932i si proste za tych istych 8000,- chcem kupit to je jednočo ojazdene, daleko vacsie, s lepsou vybavou, lepsimi jazdnymi vlasnostami, kvantom digitalnych asistentov ktore mozno raz zachrania toho kretena co vymyslel tieto poplatky alebo jeho zenu s dietatom (a to tak ze do neho proste nebacnem a nezabijem ich)...

su to tie iste peniaze, akurat ine auto, podla mojho vyberu. Ze ma 160kW namiesto 37kW v Korzicke ? No a, mozu byt radi smradi mizerni ze zo mna budu tahat vyssie prachy na uhlovodikovych daniach, spotrebnych daniach a dphcke !!
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6968
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Vypalne pri prvom prihlaseni auta v SR a ako sa branit?

Príspevok od používateľa landrower »

molnart napísal:...
ale neviem co sa stazujete, ked mate prachy na auto aj na jazdenie nemoze vam byt az tak zle. pri pohlade na ranne zapchy by som kazdemu dal mesacne jednu nadrz na sukromne ucely za normalnu cenu a zvysok by tankoval za 10 eur/l a ludia by si rozmysleli ci sa budu je*at denne 10 krat medzi polusom a auparkom na kavicky. ked som ja chodil do skoly tak sme sa vysmievali spoluziacke ktoru nosil tatko na aute, dnes okolo skol mas od 7:30 kilometrove zapchy. nech mi nikto nevysvetluje ze ludia sa dnes nemaju prilis dobre - skratka ja este vidim hodne velky priestor na zvysenie dani.
tak, to bude asi tym ze auta su stale lacnejsie a stale viac studakov sa snazi brigadovat, a auto je oproti mhd znacny prinos.
napriklad mna vychadza auto lacnejsie ako MHD co sa tyka ceny paliva (ostatne do toho neratam lebo idem spravit priklad na konkretnu trasu, a auto by som mal tak ci tak aj keby som ho pouzival menej a kam nemusim by som chodil MHD)
scenar: kazdy den takmer idem trasu
https://www.google.sk/maps/dir/Vl%C4%8D ... 491913!3e0
tam a nazad, niekedy aj viac krat za den. autobusom musim prestupovat, co je 0.9€ tam a 0.9€ nazad. trva to aj s tym ze musim prejst zo zastavky k cielu asi tak 45 minut lebo mhd nema rozumne trasy a nacasovania v tejto lokalite. autom to stiham za 10 minut. benzinu pri spotrebe, nech nezerem, 8l/100km, co realne aj menej bude, spalim 0,56l. pri cene, oapt nech nezeriem, 1,5€/l za 95 natural (vacsinou tankujem lacnejsie - agip alebo shell natural 95), to vychadza 0,84€ za trasu tam aj nazad spolu!!! ani jeden poj**any listok na mhd si za to nekupim, nieto dva... ked pridam cenu poistky, na den asi 0.27€, stale je to menej...

a to sedim v klimatizovanom aute (ked na to mam naladu), s dobrou hudbou (ked na nu mam naladu), a idem tade kade chcem a tak ako chcem a nesmrdia okolo mna bezdaci a ine zivly ktorych je v tej lokalite pomerne dost btw.

nuz, a aby som sa vratil k teme, aj keby v tom celom niekto videl problem, tak stale to neodovodnuje preco zsa prihlasenie jazdenky tu treba platit take nehorazne cisla, a este k tomu rovnako vela ako pri novom aute.
mozme tu sice len polemizovat na temu, ci niekto kto si kupi nove auto za dajme tomu 30000 ma 2000 na ten super poplatok, a ci niekto kto si dovezie parrocne auto s rovnakym vykonom ale za 8000 ma tych istych 2000 navyse, no urcite si myslim ze skor to bude mat ten co si kupuje nove (drahsie je z toho podstatna cast). keby na SVK bol normalny trh s autami, povedali by si ludia s*at na to, ale bohuzial tu sa rozumne daju kupit len "ludove" vozitka, a na tie zaujimavejsie auta sa naozaj treba casto pozriet do zahranicia...
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display iiyama ProLite X2377HDS (IPS), Philips 226 21,5" (TN)
Audio Behringer MS16
Headphones Denon AH-D301
Keyboard Logitech G105
Mouse Razer Copperhead (ASUS ROG verzia)
Mouse pad CONNECT IT CI-236 Biohazard Pad
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"