Free CAD

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Free CAD

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Nepouziva niekto nejaky free CAD? Hlavne aby to dokazalo robit 3D a v rozmeroch mm. Vykresova funkcia nemusi byt, hlavne aby to slo ulozit do nejakeho znameho CAD formatu (step, stp, ipt, ...).

Hladal som nieco, skusal som napr. program freeCAD ale kreslenie v tom nie je moc produktivne. Skusal som asi tyzdne si ho osvojit ale ... Neviem, mozno niekto vie o niecom lepsom. V pdostate aby v tom slo robit suciastky, aby som mohol dat dakomu subor aby mi to vyrobil.

Bohuzial politika spolocnosti ako Autodesk je pomerne pridraha a tento soft je proste pre bezneho smrtelnika stale luxus. A ja by som to potreboval iba na take svoje projektiky. Je to skoda, stale je to nedostupne pre domace pouzitie. Licencie stoja casto 4000 - 5000 eur a prenajom sa pohybuje od 200 - 400 euro mesacne co je proste pre domaceho kutila prilis velky luxus.

Nepozna niekto nieco free, co si viem ulozit na svoj disk?
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa chatpall »

Co presne povazujes za produktivne?

FreeCAD je dobry program, kreslim v nom bezne. Pouzivam este Salome ale to nie su parametricke modely.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
pepa321
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 10:18
Bydlisko: Košice

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa pepa321 »

A to je 4000-5000€ v tomto segmente este relativne lacne :) ale k teme... 3D CAD zadarmo? zabudni. Teda, nie ze by neexistovali, ale praca v nich asi nebude eňo-ňuňo. U 2D jednoznacne Draftsight od 3DS. Ak si student, tak sa obzri po PTC Creo 3.0 Academic - to je jediny 3D CAD, ktory viem, ze je pre studentov zdarma. Pripadne, este existuje studentska verzia SolidWorks za 135€.
i5 4690K | EVGA GTX 750 Ti FTW | 16GB Crucial Ballistix | MSI Gaming 5 | Samsung 850 250GB | WD 1TB Blue | Corsair CS450M | Fractal Define R4 White | G502 Proteus Spectrum | Audio-Technica ATH-M40x | SoundMAGIC ES18S
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa PETERPANs »

pepa321 napísal:A to je 4000-5000€ v tomto segmente este relativne lacne :) ale k teme... 3D CAD zadarmo? zabudni. Teda, nie ze by neexistovali, ale praca v nich asi nebude eňo-ňuňo. U 2D jednoznacne Draftsight od 3DS. Ak si student, tak sa obzri po PTC Creo 3.0 Academic - to je jediny 3D CAD, ktory viem, ze je pre studentov zdarma. Pripadne, este existuje studentska verzia SolidWorks za 135€.
nie som student :) v robote mame Inventor.

Ono ani ten freeCAD nie je zly ...
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa chatpall »

a dat tyzden FreeCADu je take iste ako dat tyzden vsetkym ostatnym CADom.

kratku recenziu som napisal davnejsie este ked som bol aktivny na linuxos.

momentalne neexistuje ziadny softver "zadarmo" ktory by bol privetivejsi na ovladanie (uzivatelsky blbuvzdorny) ako FreeCAD. BRLCad je v tomto segmente spicka, jeho zvladnutie je ale otazkou velmi intenzivneho cvicenia.

blender ma nejaky modul ktory ponuka parametrizacne modeolovanie ale nemam ho prejdeny zatial.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa PETERPANs »

chatpall napísal:a dat tyzden FreeCADu je take iste ako dat tyzden vsetkym ostatnym CADom.

kratku recenziu som napisal davnejsie este ked som bol aktivny na linuxos.

momentalne neexistuje ziadny softver "zadarmo" ktory by bol privetivejsi na ovladanie (uzivatelsky blbuvzdorny) ako FreeCAD. BRLCad je v tomto segmente spicka, jeho zvladnutie je ale otazkou velmi intenzivneho cvicenia.

blender ma nejaky modul ktory ponuka parametrizacne modeolovanie ale nemam ho prejdeny zatial.
Vo freeCade sa da urobit dost ale problemom je editacia, editovat nieco zlozitejsie je proste na hrane znicenia celeho modelu. :OO=

Niekedy to zhltne niekedy nie. :facepalm:

Skoda, ze ten Inventor LT nie je lacnejsi, 70 euro mesacne je dost ... keby to davali za aspon 20 - 30 euro mesacne, mozno by to mnohe domacnosti a hlavne studenti aj kupovali. :rep:
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa chatpall »

skus opisat co si robil a co neslo zeditovat, este som sa s tym nestretol aby parametricky model neslo zeditovat...
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa PETERPANs »

chatpall napísal:skus opisat co si robil a co neslo zeditovat, este som sa s tym nestretol aby parametricky model neslo zeditovat...
Mal som namodelovany ostry roh a neskor som ho zaoblil. Potom som modeloval dalej. No zrazu mi trebalo to zaoblenie odstranit. Zblaznil sa. Takl som skusal domodelovat to zaoblenie na ostry roh a strajkuje. Tak som nakoniec vytvoril teleso, ktore pohltilo to zaoblenie a aj priestor za nim. A pracne som dotesal ten ostry roh.

Ja netvrdim, ze sa neda na tom robit, no niekedy ... :facepalm:

A dalsi problem je, ze niekedy ti nezluci telesa do jedneho, domodelujes nieco nejaky trojuholnicek a vidis tu ciaru na suvislej rovnej ploche, medzi solidami aj ked by to mala byt jednoliata kocka. Niekedy to urobi niekedy nie ... :facepalm:
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa chatpall »

aka verzia a aky OS pouzivas?

mal som problem s filletmi vo verzii 0.13 ale bol to nejaky bug... teraz v 0.15 co pouzivam to nie je problem.

ak robis ale nejake zaoblenie v sketcheri tak si skontroluj poriadne sketch ci nemas nejake nevyriesene situacie, ak pouzivas automaticke obmedzenia moze sa ti nieco byt a prenasas to do modelu.
PETERPANs napísal:
chatpall napísal:skus opisat co si robil a co neslo zeditovat, este som sa s tym nestretol aby parametricky model neslo zeditovat...
Mal som namodelovany ostry roh a neskor som ho zaoblil. Potom som modeloval dalej. No zrazu mi trebalo to zaoblenie odstranit. Zblaznil sa. Takl som skusal domodelovat to zaoblenie na ostry roh a strajkuje. Tak som nakoniec vytvoril teleso, ktore pohltilo to zaoblenie a aj priestor za nim. A pracne som dotesal ten ostry roh.

Ja netvrdim, ze sa neda na tom robit, no niekedy ... :facepalm:

A dalsi problem je, ze niekedy ti nezluci telesa do jedneho, domodelujes nieco nejaky trojuholnicek a vidis tu ciaru na suvislej rovnej ploche, medzi solidami aj ked by to mala byt jednoliata kocka. Niekedy to urobi niekedy nie ... :facepalm:
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Free CAD

Príspevok od používateľa PETERPANs »

No ja pouzivam zaoblenia skor rovno na model. Sketch na to nepouzivam. Proste najlepsie je urobit tie zaoblenia uplne na konci. Pretoze ak kreslis do roviny, kde take zaoblenie bolo, tak to potom dost to blbne. A pracne sa to opravuje. Ak sa to vobec da opravit.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)

Návrat na "Programy a problémy s nimi"