Kam na výšku ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa error7 »

Caute :)

Bohuzial za mesiac ma cakaju maturity :smutny: :D a tak rozmyslam kam potom ? Skola gympel, priemer realtivne good(1rok 1.0 2rok 1.23 3rok 1.15 teraz polrok 1.88 :facepalm: :D ) maturujem z chemie a biologie, takze dalsi smer urcite medicina, ale rozmyslam aj nad IT zameranim ako zalohou. Uprimne, nechcem davat prihlasky na milion skol, 40€ mi nepride zrovna malo za prihlasku a okrem toho ked ma clovek robit prijmacky behom tyzdna na xy skolach tak je to aj urcite dost na psychiku. Zatial mam poslanu len na 1. lekarsku fakultu v Prahe a planujem dat este do Martina na lekarsku f.

Any ideas ? Co si myslite o FEI TUKE ? Co sa tyka IT skol nemam nejako prehlad a neviem ani ako je to s uplatnenim po dostudovani urcitej skoly(napr. spominana FEI TUKE) ... co som este nasiel ze na TUKE beru priemer len z poslednych 3 predmaturitnych rocnikov, co je good(kedze som si posral teraz priemer trochu tym poslednym polrokom).
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

Používateľov profilový obrázok
FREE555
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 501
Dátum registrácie: So 06. Dec, 2008, 10:54
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa FREE555 »

na TUKE sa to pomaly zlepšuje(alebo zhoršuje?) od zmeny akreditácie...pridali sa aktuálnejšie predmety, napr. programovanie pre smart zariadenia a pod. a vyhadzujú sa predmety ako napr asembler... ak to ale myslíš nejak seriózne, tak by nebolo zlé aj brno/praha, ak máš možnosť, no to už je trošku iný level školy ako TUKE :D každopádne, na informatike musíš najmä logicky rozmýšľať a venovať sa tomu vo voľnom čase mimoškolským témam a na LF tiež musíš rozmýšľať, ale nepomerne viac sa toho bifliť, čo ti môže, ale aj nemusí vyhovovať, ako napr. mne. Každopádne už som videl inžinierov, ktorí išli potom študovať medicínu a dnes sú doktori :)
Spoiler: ukázať
Desktop: CPU: Intel Core i7-12700K + Noctua NH-D15 Black MB: MSI MAG Z690 Tomahawk WIFI DDR4 HDD: WD Red Plus 4TB SSD1: Samsung 860 Evo 1TB SSD2: Samsung 980 PRO 1TB NVMe RAM: 2x16GB DDR4 Kingston 3600MHz GPU: MSI Suprim RTX3080 12G CASE: Fractal Design Meshify 2 Black Windowed PSU: Corsair RM1000x OS: Windows 10 Pro 64bit Display: 1x Asus PG279Q + 2x Asus MG279Q 144Hz IPS
NB: Lenovo Thinkpad T440s: 14" FullHD, Intel Core i7 4600 Haswell, 12GB DDRAM3, 256GB SSD, Windows 10 Pro
Phone1: Samsung Galaxy S22; Phone: Samsung Galaxy Note 9; Storage1: Synology DS220Plus + 2xWD Red Pro 16TB in RAID1; Storage2: Synology DS215j + 2xWD Red 6TB in RAID1;Keyboard: Corsair K95 RGB Mx Brown, Mouse: Logitech MX Vertical Wireless; Sound: Mackie CR4, RHA T20, Sony WH-1000XM3, Koss SB45
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1284
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Viem sa vyjadit len k FEI STU. Pokial viem, tak zoberu kazdeho bez ohladu na priemer a nerobia sa ziadne prijimacky. (par rokov dozadu tam zobrali spoluziaka, ktory mal priemer vyse 3.0 na priemyslovke).

Jedine na com zalezi je matika. Na vela skolach su skusky z matematickych predmetov postavene tak, ze sa staci naucit vzorce a uplatnit ich na primitivnych prikladoch. To na FEI neplati, lahke priklady sa pocitaju na prednaskach a na cvikach, na skusku vacsinou zabiju priklady, z ktorych sa mozes dogrcat (rozne vynimky, vypocty cez 4 strany a pod.).

Zakladne sito tvoria predmety Matika, Fyzika a Elektrotechnika. Obtiaznostou su vsetky tri na rovnakej urovni a pri vsetkych je zakladom matika.

Popri studiu sa naucis vela nepotrebnych veci, z ktorych v praxi uplatnis asi 1%. Nebudes mat cas na veci, ktore su uzitocne, v praxi uplatnitelne a realne ta bavia.

Ak boh da, tak po 5 rokoch vylezies zo skoly s titulom, nejakou poruchou psychickeho charakteru a da sa povedat, ze sa bez problemov zamestnas ako radovy absolvent v kralikarni s nastupnym platom niekde medzi 1 - 1.5k v hrubom. Dana firma ta uz od zakladov nauci co treba.

Ja som koncil minuly rok. Keby som sa mohol vratit v case a vybrat si, ci ist na vysku alebo nie, tak by som bez vahania znova nesiel. Bud by som sa zamestnal v nejakej IT firme, kde by bola moznost rozvoja alebo by som zostal doma a venoval sa istu dobu samostudiu. Ak vies naco sa mas zamerat, tak sa samostudiom v IT oblasti dokazes naucit ovela viac ako na skole.

Medicina je o niecom, pretoze ak chces nieco dosiahnut, tak potrebujes titul, chodit na skolu a mat prax.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

v BA mame aj FIIT :-), taktiez beru bez prijmacok, ale potrebujes SCIO/maturitu z matematiky

ad. skusky na VS, napr. z analyzy sme mali rovnaku skusku ako bola minuly rok, dokonca aj zapocty boli rovnake ako tie co dakto hodil na FB skupinu, a aj tak to polovica rocnika nespravila
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa Leon »

Tak ako vraví gero. Ak chceš ísť robit niečo do IT, tak určite sa na výšku vyser. Teda myslel som denné :D, choď študovať externe, kľudne aj tú FEIku. Fakt bez rozmýšľania a hovorím Ti vážne, zamestnaj sa radšej niekde v T-systems alebo v AT&T. Ak vieš pobľabotať niečo po anglicky tak máš vyhrané. Ako vraví gero, oni Ťa všetko naučia jak opičku kde a čo máš klikať. Nedávno do T-systems prijali jednu moju kamošku, ktorá skončila denné na bani, rok robila sekretárku a keď jej dali výpoveď, tak skúsila Tčko, a je tam. Ale to je ešte v pohode. Moja druhá kamoška, robila kaderníčku 4 roky. Prijali ju do AT&T (čo je už troška lepšie platené než Tčko) na základe toho, že ju kamoš naučil čo sú to IPčky, routre, switche, mac adresy a tieto základy. NEVEDELA ANI PRD, jediné čo z IT odvetvia vedela je, ako ísť na FB. Ani DVDčko nevie napáliť. Tu máš tu úroveň našeho IT.

5 rokov na výške je STRATENÝ PREMRHANÝ čas. Ak Ťa teda neláka študennský život na dennom štúdiu samozrejme, lebo ten stojí zato ;) :D

... no a keď chceš ísť medicínu, tak jasné že choď na školu. To som ja písal len čo sa týka toho IT odvetvia.
.
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa error7 »

Momentalne moje znalosti z programovania su minimalne(skola - TurboPascal :laugh: ), ale tak ked sa uplatni kadernicka tak snad by som nemal problem :D . Nove veci sa ucim relativne rychlo, veci ohladom IT ma bavia a matika mi isla na strednej velmi dobre.

Skor ako externe by som siel studovat denne, hej studentsky zivot laka :D Takze pokial nevyjde medicina, mam sa podla vas vysrat na vysku ?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

neviem, studentsky 'nocny' zivot nie je nejak moja salka kavy, ale VS by som asi nevynechal, som na to prilis konzervativny...

resp. ak ratate, studentsky zivot X rokov bez nejakych extra starosti tak ano to je fajn, pracovat by som este nechcel ist, radsej budem na tej VS.

ale tak kazdy sa rozhodne ako chce...
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa error7 »

Ja som tiez toho nazoru ze radsej na VS :)

btw na FEI STU netreba ani maturu z matiky ani SCIO ?

//
LordKJ napísal:a co LF UPJS?
Nad kosicami som tiez rozmyslal, videl som aj modelove otazky. Jediny problem je ze je to tam skorumpovane, a to som pocul od mnohych ludi(testy na prijmackach na meno atd.). Okrem toho chodim na doucko kde ma pripravuju na Prahu, Martin chcem skusit preto lebo tam pokial viem nie su k dispozicii modelove otazky na ktore sa niekto bifluje od rana do vecera odpovede a skola ma lepsie ohlasy jak ta v Kosiciach.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa Leon »

LordKJ napísal:neviem, studentsky 'nocny' zivot nie je nejak moja salka kavy, ale VS by som asi nevynechal, som na to prilis konzervativny...

resp. ak ratate, studentsky zivot X rokov bez nejakych extra starosti tak ano to je fajn, pracovat by som este nechcel ist, radsej budem na tej VS.

ale tak kazdy sa rozhodne ako chce...
Stále sa samozrejme bavím o dennom štúdiu,... ja nevravím aby sa vysral na školu, ale aby neišiel študovať denne. Tak si to nemýlte, že ho odradzujem. Ak nechceš ísť pracovať, fajn choď denne. Ale daj mi tu jediný dôvod, prečo by mal hocikto ísť študovať na denné štúdium? ak sa nejedna o školy ako policajná a medicína, kde proste tie vedomosti fakt potrebuješ, tak je celé denné štúdium na HOVNO a na NIČ. Absolútna strata 5tich rokov z tvojeho života a povie ti to každý jeden študent ktorý skončil VŠ. (znova výnimka škôl čo som spomínal vyššie). Uvidíš aj ty si to uvedomíš.

Preto za mňa externé + robota.

Ale aby som školám iba nekrivdil, že sa nič naučiť nedá, tak uvediem príklad, a sám si porovnáš či ti to zato stojí. Môj najlepší študoval na hutníckej fakulte. Celých 5 rokov makal ako fredka, fakt sa učil a učil a učil,... učil sa robiť všelijaké simulácie v matlabe, v renderovacích programoch atď. Ku koncu štúdia už si učitel aj všímal že je jeden z najlepších, tak mu dohadzovali všelijaké účasti na konferenciách, všade v brne, bratislave, prahe. V rade desiatok účastí, nemá toho málo. Bol prijatý aj na doktorandské štúdium (tretí stupeň). Na doktorandskom štúdiu už spolupracoval aj so všelijakými firmami a robil pre nich také menšie zákazky. Životopis má na 4x A4 strany. Po skončení ho oslovila najväčšia východoslovenská firma, že pre neho majú prácu. A tam teraz robí tie všelijaké simulácie atď. Za 900 čistého. Čiže namakal sa, a zadarmo dostal robotu. No a teraz si zober, že tá kaderníčka čo som spomínal vyššie má 1300 čistého. A skončila externe banícku fakultu. Čo je po bezpečnostnom manažmente asi najpodradnejšia škola na slovensku. Čiže si to sam porovnaj.Buď budeš makať a makať až sa z toho ošališ a sadne na Teba šťastie, alebo skončíš po 5tich rokoch a zistíš, že si tam kde si pred 5timi začínal. A tiež rovno pôjdeš na nejaké IT. Ak teda nepôjdeš na medicínu.
Naposledy upravil/-a Leon v Št 18. Feb, 2016, 14:41, upravené celkom 1 krát.
.
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1284
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Co sa tyka FIIT, tak myslim, ze maju o nieco lahsiu matiku... uz len kvoli tomu, ze nemaju Elektrotechniku. Osobne som mal matiku 4 semestre a vsetko zalezi od profesora, niektori davaju dookola tie iste priklady a staci sa ich naucit naspamat. Prikladom skusky, na ktoru sa tymto sposobom nepripravis je fyzika s Valkom. Inak vo vseobecnosti plati, ze ak si prepocitas priklady za poslednych par rokov (co nie je vzdy sranda), tak sa priklady zhoduju aspon typovo :)

Problem je aj v ludoch, ktori na skolach ucia. Ak je veducim katedry niekto, kto ma podpriemerne vedomosti o IT a je v dochodkovom veku, tak to podla toho aj vyzera. Dalsia vec je financovanie. Ucitel, ktory by za nieco stal nezostane ucit kvoli financiam. Je kopec firiem, ktore mu daju nasobne vyssi plat a ludi, ktorym nejde o peniaze je velmi malo.

Ak ti ide o titul, tak suhlasim, ze externe studium nemusi byt zla volba... napriklad na MTF v TT ;)

Dalsia vec su neunosne prednasky, na ktore som prestal chodit v 2. rocniku. Borec uci 30 rokov ten isty predmet s nezmenenym obsahom, vsetko si uz pamata naspamat, vo vzorcoch pouziva vsetky znaky greckej abecedy, ktore neviem ani precitat a prednaska trva 3 hodiny. Aktualna kniha ani materialy ku tomu predmetu neexistuju, lebo sa boja, ze by ich zacali pouzivat na inych skolach. V aule sa neda dychat, lebo je tam dajme tomu 200 ludi a v lepsom pripade sa da otvorit jedno okno. Sedis na dvoch doskach, ktore su spojene pod pravym uhlom a pamataju zopar generacii...

Normalna prednaska by urcite nemala trvat 3 hodiny, lebo ludi, ktori sa dokazu tak dlho sustredit je minimum. Akceptovatelne by bolo dajme tomu 2x 30 minut.

Ak nie si na prednaske, tak sa mozes ucit zo starej neaktualnej knihy, ktora neobsahuje vela podstatnych veci a naopak obsahuje vela veci navyse.

Taka pikoska na zaver: Jeden rok som maval cvika z fyziky o 19 vecer a cviciaca sa nam stazovala, ze taha uz tretie cviko v kuse). Ja som mal v ten skolu od 8:00 do 21:30 (pocas celeho semestra).

Na FEI STU netreba maturitu z matiky. Skola dostava prachy podla studentov, takze ta zoberu, dostanu za to prachy a ak nevies matiku, tak sa s tebou po prvom roku rozlucia a oberu ta o jeden rok zivota. ;)
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1284
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Ale aby som školám iba nekrivdil, že sa nič naučiť nedá, tak uvediem príklad, a sám si porovnáš či ti to zato stojí. Môj najlepší študoval na hutníckej fakulte. Celých 5 rokov makal ako fredka, fakt sa učil a učil a učil,... učil sa robiť všelijaké simulácie v matlabe, v renderovacích programoch atď. Ku koncu štúdia už si učitel aj všímal že je jeden z najlepších, tak mu dohadzovali všelijaké účasti na konferenciách, všade v brne, bratislave, prahe. V rade desiatok účastí, nemá toho málo. Bol prijatý aj na doktorandské štúdium (tretí stupeň). Na doktorandskom štúdiu už spolupracoval aj so všelijakými firmami a robil pre nich také menšie zákazky. Životopis má na 4x A4 strany. Po skončení ho oslovila najväčšia východoslovenská firma, že pre neho majú prácu. A tam teraz robí tie všelijaké simulácie atď. Za 900 čistého. Čiže namakal sa, a zadarmo dostal robotu. No a teraz si zober, že tá kaderníčka čo som spomínal vyššie má 1300 čistého. A skončila externe banícku fakultu. Čo je po bezpečnostnom manažmente asi najpodradnejšia škola na slovensku. Čiže si to sam porovnaj.Buď budeš makať a makať až sa z toho ošališ a sadne na Teba šťastie, alebo skončíš po 5tich rokoch a zistíš, že si tam kde si pred 5timi začínal. A tiež rovno pôjdeš na nejaké IT. Ak teda nepôjdeš na medicínu.
Mam podobnu skusenost. Spoluziak tiez makal pocas celeho studia a venoval tomu aj vsetok volny cas, skoncil s cervenych diplomom a zopar vyznamenaniami. Po skole isiel robit support do AT&T pre US region.

To, ze nevies programovat po skonceni strednej skoly nie je vobec problem. Na vacsine IT vysokych skol ta aj tak nenaucia programovat. Programovat sa naucis bud sam sposobom pokus/omyl alebo vo firme, kde zacnes jednoduchymi skriptami od kolegov a casom si budes pridavat na obtiaznosti.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Thunders
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 335
Dátum registrácie: Št 21. Jún, 2012, 11:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa Thunders »

LordKJ napísal:v BA mame aj FIIT :-), taktiez beru bez prijmacok, ale potrebujes SCIO/maturitu z matematiky
na FIIT nepotrebujes nic, staci ti mat spravenu maturitu z anglictiny, avsak potom bez matematickych vedomosti prejst dalsimi semestrami dalej moze byt problem

Za 5 rokov mi ta skola dala malo IT znalosti, ide skor o zakladne principy, ktore som v tom sirsom rozhlade pochopil. Treba makat sam na sebe, vybrat si oblast, ktorej sa chces venovat a zlepsovat sa v nej popri skole (samouk/praca popri skole), v opacnom pripade z tej skoly vyjdes s tromi pismenkami pred menom, ale realne velmi malo pouzitelny v praxi.
Naposledy upravil/-a Thunders v Št 18. Feb, 2016, 15:09, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K, Cooler: CoolerMaster Hyper 212+, MB: ASUS Z87-A, RAM: 2x Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP, VGA: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition, SSD: Crucial M550 256GB, HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB, PSU: Fortron AURUM 500W 80PLUS GOLD, Case: CoolerMaster HAF 932, LCD: 24" Dell U2412M 1920x1200 IPS + 23" LG IPS2363V 1920x1080, Sound: Sound Blaster Audigy 2 SE + Microlab B77

Asus Zenbook UX32VD: Intel Core i7-3517U, 6GB DDR3 1600MHz, Crucial MX100 512GB, Gefore GT620M, 13" 1920x1080 IPS
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

ja neviem chlapci, jed a polka co skoncilo VS tak by sa aj vratili naspat
a druha polka by na VS ani nesla.

2Thunders, not anymore potrebujes SCIO/Maturitu z matiky aspon na trojrocne

ano ja mam skor pocit, ze ma to tu uci fungovat, nie vedomosti, co nie je zas tak zle.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Kam na výšku ?

Príspevok od používateľa Leon »

Lenže tá polka by sa tam vrátila práve kvôli tomu životu :D Keď v robote musí sedieť XY hodín na riti a robí vkuse to isté dookola, tak jasné, že si povie, jak bolo dobre na výške. Nikto ale nehovorí, že chce ísť spať na výšku lebo ho tam dobre učili :D
.

Návrat na "Debata o všetkom"