Agregovane pripojenie do budovy

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Ddeath
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 09. Jan, 2010, 17:35

Agregovane pripojenie do budovy

Príspevok od používateľa Ddeath »

Ahojte mam jeden problem. Neviem sa rozhodnut pre internetove pripojenie do jednej budovy.

V budove bude sediet na podlazi cca 30 ludi pracujucich v kancelariach v neziskovkach. Sem tam moze byt nejaky event kde bude naraz az 70 ludi, taka nejaka party a pod.

Niekedy sa budu konat konferencne hovory do USA.

Potrebujem tam dotiahnut internet a zatial mam 3 ponuky
  • 50/5 Mbps s agregaciou 1:55
    10/4 Mbps bez agregacie (rychlost je maximalna mozna)
    20/2 Mbps bez agregacie (rychlost je maximalna mozna)
S tym ze ta 10/4 je cca 2x taka draha ako 50/5 a ta 20/2 je cca o o jednu tretinu drahsia ako 50/5

No otazka je ze co je pre takyto setup (30 ludi v kancelariach) najvhodnejsie. tych 10/4 mi pride strasne malo na download a pri 20/2 nie je to malo na uploade?

Vdaka za vase nazory a odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Agregovane pripojenie do budovy

Príspevok od používateľa Chris »

Neviem co tam mas za setup. Ale klasicke firewally ako Cisco ASA vedia load-balancovat linku.

Teda kup 50/5 Mbps s agregaciou 1:55 a ked bude malo, kupis dalsiu linku od ineho operatora a mas aj redundanciu aj vacsi bandwith.
Niekedy su lepsie 2 klasicke agrogovane linky ako 1x MPLS :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Ddeath
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 09. Jan, 2010, 17:35

Re: Agregovane pripojenie do budovy

Príspevok od používateľa Ddeath »

Fuha, tak toto ma vobec nenapadlo, to je super napad. Ok len 2 providery by mi asi moc nepomohli lebo vlastne mozu zdielat linku takze ak by som mal agregaciu 1:55 tak to by znamenalo ze ju vlastne budem zdielat sam so sebou nie?

Teda ze napr. telekom a slovanet by mi kazdy dal 1:55 agregaciu ale bola by to ta ista linka.

Hm a co sa tyka toho zariadenia (ziadne nemame, musim nejake vybrat) mohol by to zvladnut aj Mikrotik RB951G-2HnD ? On je programovatelny takze by sa tam vytvorili dva wan porty a potom za to by som nahadzal este nejake switche na lanky a wifiny.

Vdaka
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Agregovane pripojenie do budovy

Príspevok od používateľa Chris »

To si uz musis sam prezistit, ktory provideri sharuju linky, ale momentalne mam Slovanet a tomu by so sa asi vyhol. (ak to pojde)

S konkretnymi Mikrotikom nemam skusenosti, vela ludi ho tu ospevuje, ale ci je vhody do podnikovej sfery je otazne, resp. ci dokaze preroutovat a otvorit tolko konekcii atd. Maju tam aj vyssie triedy pre mensie podniky.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Siete"