Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1628
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa d3Xter »

hodnotis aj ked si nedovidis dalej za nos, tvoje oci dovidia len do bubliny a do sixu, ja vidim do viedne 300giga internetu vcera o 21:00 jednym upstreamom a dalsich 140 druhym, tretieto radsej necham bokom a cache tiez, vsetko trafic len slovensko
a tiez nerozumiem preco by mali mat vlasne AS ked mozu nakupovat internety a posuvat dalej lokalistom :D v tomto pripade jedna 100ka sla do Lokce a druha do Novot, takze si vie kazdy zistit, ze nejde ani o okresnu ci krajsku zalezitost
ale tak zas ani DT daleko neodskoci :D namiesto 400viek maju 16x100g v bundli :D ale samozrejme nonMikrotik
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nehodnotim - pytam sa. Nedostal som odpoved naco je Euroconnectu, cize malilinkej firmicke ktora nic neznamena na slovenskom providerskom nebi a [edit : neviem kolko múky navarili na medzinarodnej scene] dvakrat stovka. Dalej sa uz nepytam ani nehodnotim.

Hadam nebudeme 1600Gbit riesit na Mikrotiku... a hadam Dojče Telekom nebude riesit core infrastrukturu na mikrotiku...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa drastyk »

Mate niekto skusenosti s Mikrotikom Hap Ax3 ? Da sa za tu cenu kupit nieco lepsie s Wifi6 ?
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5634
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jednoduska »

mám ho v byte v nájme, kupoval som kôli vypadávaniu VPN na starom routri, funguje super stabilne, podľa očakávaní.

Budem ho do mesiaca/dvoch predávať ak chceš pošli SS, po sťahovaní nemá využitie :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Mate niekto skusenosti s Mikrotikom Hap Ax3 ? Da sa za tu cenu kupit nieco lepsie s Wifi6 ?

absolutne perfektne, bezim na tom zakladnu skolu s 800 harantami plus 80 personal.

Stabilne ako Mikrotik, perfektna funkcionalita blablabla nechce sa mi opakovat co som uz napisal minimalne 5x : executive summary poslednych 15 rokov som absolutne ziadny iny wifi / router nebezal, nepouzival a ani nemienim pretoze nemam jeden jediny dovod. Pacia sa mi odmontovatelne externe anteny. Na 80MHz kanali pretlacim okolo 820-840 Mbit/s TCP trafficu, ziadne umelohmotne bandwidth testy.

"Nedostatky" ked odhliadnem od svojskeho stylu managementu ktory nie je hypermoderny v podobe blikajucich web stranok s udernymi tlacitkami "block all viruses" pripadne "solve all parental problems you have with your kids" ktore samozrejme ajtak hovno robia a nemaju sancu fungovat v realnom svete :

a) nema 160MHz na AX. Ja osobne to nepovazujem za realnu nevyhodu pretoze to ajtak nemas kde/ako pouzit, v panelaku nemam sancu a v rodinnom dome nebudes mat signal dostatocne silny na to aby sa takyto obrovsky kanal uplatnil. Viac pasikov nebyva uplne vzdy viac Addiddass. Bol by to rozdiel v rychlosti, namiesto ~800Mbit by sa dalo vytrieskat v idealnych podmienkach okolo 1200-1300Mbit. Otazka znie, kolko terabajtov za hodinu musis prenasat wifinou a ci nahodou neexistuju lepsie sposoby pre taketo kvanta dat napriklad kablom.

b) nema 4x4 alebo 8x8 alebo 16x16. Wifiny ktore maju 8x8 stoja o jednu nulu viac nez toto cize zase strasna vec, zivot sa ruca. Aspon 4x4 MIMO by bolo vhodne pretoze moderny svet, avsak okamzite treba povedat ze 4x4, 6x6 a 9x9 sa uplatnia VYHRADNE vtedy, ked viaceri klienti prenasaju data sucasne na casovej mikrourovni a bombuju casove pasmo naplno plus maju tzv. spatial diversity co je nesmierna veda sama o sebe : https://community.cambiumnetworks.com/t ... ency/94564
https://lp.cambiumnetworks.com/doc/sett ... rsity.html

poznamka : nie, samozrejme ze tri-styri telefony "naraz" otvarajuce webovu stranku, pozerajuce video z youtube alebo chatujuce na TikTaku NEMAJU sustavny prenos a nie su korelovane na urovni nanosekund. Rozmyslaj ako cita data youtube - bum narazovo potiahne 30Mbit/s, stiahne par sekund videa do cache a potom nic nerobi. Takze nie, ani kontinualne pozeranie videa nie je kontinualny datovy tok.

c) nema wifi6E cize 6GHz frekvencie. To je ale zrejme z popisu produktu a nie je to skryta vlastnost. Toto by som rad, ale za tie prachy asi nemozeme mat vsetko plus tento produkt je uz na trhu nejaky rok ci rok a pol takze vtedy to bola obrovska vzacnost, ak vobec bolo 6GHz dostupne v plnom standarde. Okamzite si povieme ze v tejto cene 6GHz nema asi ziadny produkt a rozhodne nemal rok dozadu ked toto vyslo von.


Mam v ruke TPLink ax53, od asusu nepamatam si ake uzasne oznacenia a krabica s osmymi antenami vyzera to ako mrtvy krab plus nejake dalsie dve-tri AX produkty. Nechytaju sa ani z vedlajsej galaxie, stoja dvojnasobok a nemaju ani desatinu funkcionality.

Nemyslim si, ze za tu cenu sa da kupit nieco lepsie AX. Absolutne rozhodne nevies kupit nic funkcionalne bohatsie, to je totalne mimo akejkolvek diskusie, takze rozhodovanie moze byt maximalne o nejakych specifickych veciach.

Zaver : just buy it and never look back.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa drastyk »

Dakujem za pozehnanie pojdem do toho. Mam doma 800 Mbit UPC net, tak to mi akurat bude stacit. Pri tom 80Mhz kanali nebyva problem pri pokryti napr. bytu so standardnymi antenami. Ci pouzivas nejake silnejsie ? Lebo ako pises, sirsie pasmo potrebuje lepsi tx power/gain anteny.
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5634
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja som sa pohrával s myšlienkou obmedzi´t slabo signálové pripojenia lebo sa mi mobil chytá na wifi keď zaparkujem pre blokom, sme na 4. poschodí :D a.k.a. signálu dosť za mňa.

len som bol lenivý liezť do CLI a cez GUI mi to na prvú nešlo tak som to kašľal....
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Otazka pomimo: Je rozdiel v tom ked chcem pretlacit cez steny 80mhz alebo 160mhz? Ak tomu spravne chapem tak 160mhz by proste malo poskytovat dvojnasobnu priepustnost pri kazdej intenzite signalu(ak neratam extremy -80dBm a viac), nie?
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa lopo1 »

ano je ak to funguje ako pri georadaroch (tiez elektromagneticke vlnenie) tak cim vyssia frekfencia tým väčší je útlm pri prechode cez materiály a železobetón je na toto uplne že zly
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tomu rozumiem, lenze tu sa nebavime o navysovani frekvencii, ale o sirke kanalu.

Cize kym pri 80MHz fungujeme napr. medzi 5250 a 5330MHz tak pri 160MHz by to bolo od 5170 do 5330MHz.

To by na utlm vplyv mat nemalo, nie?
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa drastyk »

Musim vas trosku poopravit. Pomozem si nasledovny obrazkom zo skicara (nudim sa na meetingu).

Tam ide o to, ze ak chces mat sirsi kanal, tak potrebujes vyssi vysialaci vykon/lepsi antenna gain na dosiahnutie rovnakeho prijmu na strane klienta.

V priklade na obrazkuje plocha pri vsetkych 3 sirkach v priklade je rovnaka, najsirsi teda bude mat najnizsi vysielaci vykon (resp. najnizsi prijem na strane klienta). Takto si to aspom ja pametam z dob, ked som robil so spektrakmi.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Naposledy upravil/-a drastyk v St 17. Jan, 2024, 15:20, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Rozumiem, diky.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak, v byte by si mal zmensovat silu signalu aby ti naozaj zbytocne nesvietilo do gebule. Pokryt velky dom so styrmi stenami je trosku horsia fyzika.

Na tej skole mam standartne anteny, tusim im pisu 5dB alebo 5.5dBi, je to kusok viac ako maju bezne APcka. Nie je to vobec podstatne.
Doma mam 'len' ax2 pretoze mi staci. Je to vlastne ax3 akurat bez externych anten, so slabsim procesorom, mensou pamatou, proste maly chudy brat.

V GUI sa to robi cez Wireless Interfaces... dockaj, skusim to najst. V CLI je to tiez jednoduche. Mozes pouzit taku fintu ze nadefinujes "Antenna Gain" a ked povies ze antena ma X decibelov zisku, o tychto X sa znizi vysielaci vykon karty samotnej. To preto, aby zostalo dodrzane EIRP cize celkovy vyziareny vykon z anteny - toto je definovane v predpisoch kazdej krajiny zvlast. Takze ked je EIRP 30dBi, tak mozes mat 25dBi vykon z karty a 5dBi antenu, pripadne mozes mat 20dBi kartu a 10dBi antenu apodobne.

Ked chces znizit vykon, veselo povedz ze mas 13dBi antenu.

https://wiki.mikrotik.com/images/5/56/Ap_client2.png
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ku Skilexovej otazke : sirka kanalu neovplyvnuje prechod cez steny, tam mas spravne uvazovanie. {poznamka : ano, minimalne ovplyvnuje pretoze ked ma cez stenu prejst 5100-5140MHz a ked ma prejst 5100-5260MHz tak naozaj z titulu "vyssej frekvencie" ta druha varianta na tom bude fyzikalne horsie. Rozdiel bude 0.74 percenta takze to neriesime}.

Co sa tyka Drastykovho grafu resp. informacie : upresnim takto : radiova karta ma limitovane celkove mnozstvo energie ktore dokaze vyziarit. Takze pan chcel povedat, ze ked mas 20MHz kanal, tak karta dokaze vyziarit vymyslime si 20dBm na centralnej frekvencii (5100-5120MHz = centralna frekvencia 5110MHz).

Ked mam 160MHz kanal, tak karta fyzikalne nevie obsluzit viac nez 20dBm energie (=100mW ak sa nemylim) a teda tato energia sa "rozprestrie" cez 160MHz a tympadom bude "slabsia" nez na 20MHz uzsom kanali. Je to proste svetlo versus laser - laser je velmi velmi zaostrene svetlo a preto ma obrovsku energiu.

executive summary : sirka kanalu teda nema vplyv na utlm podla vzdialenosti alebo prechod cez prekazky ; sirka kanalu vsak ma vplyv na energiu pretoze radia pracuju v ramci nejakych fyzikalnych moznosti.

edit : nezabudnut na tu absolutne najdolezitejsiu fyzikalnu vec : aby som mohol na klientovi desifrovat informacie v 160MHz kanali, potrebujem signal s absolutnou silou vymyslim si -47dBm a odstup signalu od sumu cojaviem 45dB. Keby som pouzil 20MHz kanal, potrebujem len -70dBm signal na rovnakom kodovani (kazde tri decibely znamenaju dvojnasobne silnejsi signal) plus odstup signal od sumu cojaviem 20dB namiesto 45dB. Plus samozrejme trafit rusenie na 160MHz je daleko jednoduchsie nez na 20MHz atd atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozrite napriklad tu : https://dl.ui.com/datasheets/airfiber/a ... XHD_DS.pdf
predposledna strana, tabulka uplne naspodu "Receive Sensitivity (dBm)". Aka sila signalu je potrebna na aku modulaciu (QAM) a na ako sirokom kanali.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"