Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1627
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa d3Xter »

to su presne ti sietari zo zakladnej skoly kde je najvacsi deal dat /8 a mame tu svetovy mier a skrabanie poza hlavu ze nic nejde
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

SKiLEX napísal: Pi 01. Mar, 2024, 01:35 Určite to ma zmysel doma uzemnovat? Akoze odmerane to nemam, ale ak cez internetovy kabel ide analog(analog kamery,.videovratnik), tak je signal takmer vzdy horsi s uzemnenim ako bez...

Napr. Videovratnik zacne po uzemneni kabla bzuniet, obraz z kamier zacne mat artefakty...


Ved vpodstate to tienenie len cez patchpanel napojis na zelenozlty v racku. Ten zelenozlty konci na hlavnej uzemnovacej svorkovnici... A v tej hlavnej uzemnovavej svorkovnici je zvedeny zelenozlty z celeho domu(koliky v zasuvkach, kurenie atd.) Nepustam si tym do tienenia v kabli "este vacsi bordel" ako by tam bol normalne? (Pytal som sa to uz dvojciferneho poctu ludi, vsetko co som zistil ze ITckari nerozumeju elektrickym rozvodom a elektrikari zase internetom, takze sa k tomu nikto nevie vyjadrit)




Keby to bola elektricka siet IT ako niekde v nemocnici/datacentre, ze mas "zvlast" zemnenie len pre tienenie, tak by to bolo o inom. Takto v beznej TN-C-S mas "v jednej guci" vsetko od internetu cez zehlicku az po bleskozvod.
Ano ak mas eps, tak mas menej problemov. Ako som pisal, teda dufam, tak ako pises aj ty zelenozlty z eps zapojit do racku. V racku patch panel spojit s nim a tym padom aj samotne tienenie. Na koncoch uz nespojis, ono fakt nechces ten kabel mat ako zem pre parazitne kraviny alebo len proste lepsiu zem. Ano zopakujem v pripade kvalitnej instalacie toto nemusi byt problem, ale preco to robit na 2 chyby. Takto to budes mat na stiahnutie nejakeho rusenia a to postacuje. Inak mozno ti pomoze toto https://www.digikey.kr/Site/Global/Layo ... 59D05249C2

Ked tak mi napis do DM, ved vies kde … tam to mozem rozpisat. Inak je o tom popisane kvantum aj na reddite preco to nespajat. Je tam tusim aj viac veci nie len potencial spomenuty …
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ako je to s podporou RouterOS 6? Už je EOL?
Používam https://github.com/beeyev/Mikrotik-Rout ... and-update na aktualizáciu a doteraz to všetko šlapalo. Pár dní dozadu mi však hlási, že nevie stiahnuť info o novších verziách:

Kód: Vybrať všetko

Error occured! 
Mikrotik couldn't get any information about new RouterOS from server! 
Watch additional information in device logs.
V logoch na Mikrotiku je tiež podobná hláška.
Nestretol sa s tým niekto?
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2744
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

Pokial viem, 6 verzia je OFF uz ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak idem študovať, čo obnáša prechod na 7 a čo všetko mi nepôjde :D
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ale ved neni eol, stale mas stable/long-term ako ano, nove veci uz iba v7, ale ak to mas funkcne a nic nechyba nie je dovod.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ak nie je EOL, prečo mi hádže tú chybu? Ak ručne overujem verziu cez "Check for updates", bez problému zistí, že mám najnovšiu verziu. Ale cez skript to hádže chybu. Dokonca aj keď spustím ručne ten skript, tak bez chyby zbehne.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa zoom »

Opytam sa ako blby: Preco uz davno nie si na RouterOS 7?
Aj kebyze neinstalujes najnovsie verzie, tak 7 je tu s nami uz od roku 2021, takze je uz davno odladena a odbugovana (samozrejme vzdy je co opravovat v softe). Na tvojom mieste by som nejako specialne nevymyslal, exportoval si nastavenia do binarneho a textoveho suboru, nech vies, co vsetko a ako mas nastavene a aktualizoval na poslednu verziu. Co nepojde, rucne opravit. Ked sa vsetko totalne a ultimatne dodrbe (nepravdepodobne), tak odznovu nastavit podla textoveho konfiguraku. Ked budes cakat do buducna, tak situacia lepsia nebude. Uvedom si, ze pre ROS 6.x uz vychadzaju tak 1-3 aktualizacie rocne a vacsinou su to blbosti (pridane tlacitko, aktualizovana EULA, aktualizovane time zone data, zopar realnych fixov). Uz len kvoli bezpecnosti a novym featurkam chces byt na ROS 7 (2-3 aktualizacie mesacne).
Používateľov profilový obrázok
sakul
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 106
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2010, 15:07
Bydlisko: Trnava

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa sakul »

Skripty majú tendenciu sa niekdedy pri update rozbiť...
Ak skript manualne ide, je logicky chyba v scheduleri :-)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

zoom napísal: Po 01. Apr, 2024, 21:43 Opytam sa ako blby: Preco uz davno nie si na RouterOS 7?
Aj kebyze neinstalujes najnovsie verzie, tak 7 je tu s nami uz od roku 2021, takze je uz davno odladena a odbugovana (samozrejme vzdy je co opravovat v softe). Na tvojom mieste by som nejako specialne nevymyslal, exportoval si nastavenia do binarneho a textoveho suboru, nech vies, co vsetko a ako mas nastavene a aktualizoval na poslednu verziu. Co nepojde, rucne opravit. Ked sa vsetko totalne a ultimatne dodrbe (nepravdepodobne), tak odznovu nastavit podla textoveho konfiguraku. Ked budes cakat do buducna, tak situacia lepsia nebude. Uvedom si, ze pre ROS 6.x uz vychadzaju tak 1-3 aktualizacie rocne a vacsinou su to blbosti (pridane tlacitko, aktualizovana EULA, aktualizovane time zone data, zopar realnych fixov). Uz len kvoli bezpecnosti a novym featurkam chces byt na ROS 7 (2-3 aktualizacie mesacne).
No dovolim si tvrdit, ze odladena a odbugovana je trochu silne slovo :D ... viz prechod 7.12 - 7.13 dodnes nejde nacitanie do configu u wifi types a security, musi sa priamo na interface nastavit. Ja mam doma 7.x ax3 a tych bot tam bolo je a este bude neurekom ...
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa zoom »

Okej, tak chyby sa najdu. Mam pod palcom zopar Mikrotikov a tam bezia viacmenej take zakladne veci - DHCP klient aj server, PPPoE, IPsec tunely, AX WiFi (wifi-qcom), firewally, NATy, UPnP, bridgovanie, VLAN a tak. Na ziadnom Mikrotiku nemam s tymto problem a dovolim si tvrdit, ze toto pokryje domaci networking 99,8% uzivatelom. Jasne ze Mikrotik toho zvladne nasobne viac a cim exotickejsie veci sa pouziju, tym vacsia sanca narazit na nejaky bug, ale to asi nie je tento pripad. MaxMan aktualizuje na 7.x, mozno mu cosi nepojde, staci to iba raz rucne opravit (rovnako ako si napisal riesenie na ten tvoj problem), a potom zase len aktualizovat donemoty. Zariadenie vystrcene do internetu by som chcel mat co najviac a najcastejsie aktualizovane.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

@zoom Neaktualizoval som na 7.x, lebo na 6.x mi všetko šlapalo a zo začiatku boli aj problémy s prechodom na 7.x. Teraz keď som hľadal postupy, tak aj na stránkach výrobcu je tabuľka, čo funguje a čo nie. Podľa toho by som nemal mať teraz problém prejsť na 7.x
@sakul Skripty sa môžu rozbiť, ale... Ten istý skript mi na hAP ac3 beží bez chyby a na 951G-2HnD hádže chybu.
Ale asi to nebudem riešiť a proste povýšim RouterOS
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1097
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Danix64 »

Ja som presiel na verziu 7.x asi po 3 mesiacoch dostupnosti 7.x verzie a nemal som ziaden problem. Ale ako spominal @zoom, tak zakladne veci by mali fungovat prioritne bez problemov. Mam to deploynute len doma, kde sa mi Mikrotik HeX (RB750Gr3) stara o domacu siet (co si spomeniem, tak som tam nakonfiguroval len: DHCP klient, DHCP server, NTP server, firewall a nejake staticke pridelovanie IPciek na zaklade MAC adries. Aha a este tam mam zopar skriptov pre notifikaciu na email kde mam kazdy den strucny surhn ako vyuzitie cpu, ram, teplota, dostupne aktualizacie, pocet aktivnych klientov.

Skript sa mi raz rozbil (prestal fungovat po update) ale do 10 min googlenia som ho opravil. Inac strasne sa debugguju tie skripty :/
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak som oba Mikrotiky povýšil na v7. Zatiaľ to šlape. Uvidím čo povedia skripty v noci, či budú hádzať chyby.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2744
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

A dal si 7.12 dole, alebo 7.13 hore?
Za mňa 7.14 top, najviac oprávnených veci, aj čo som mal nejaké chyby a písal som na support, tak sľúbili ze v 7.14 bude opravené - sľub dodržali, všetko bez chyby. :)
Samozrejme teraz mam 7.14.2 už všade, všetko bez problému
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403

Návrat na "Siete"