Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
fujitsu
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Št 19. Dec, 2013, 17:39

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa fujitsu »

Dobrý deň, chcem začať s 3D tlačou. Viete mi prosím Vás nalinkovať nejakú tlačiareň do 300€. Vopred ďakujem za odpoved.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Za predpokladu, že už si mrkol na nejaké YT kanály o 3D tlačení a vieš aspoň trošku, do čoho ideš, aby si príliš netápal, tak za seba hovorím Elegoo Neptune 3 Pro

https://www.3djake.sk/elegoo/neptune-3-pro

táto tlačka uľahčí nemálo bežných začiatočníckych potiaží s tlačou. Ja si prajem (ako majiteľa Neptune 3), aby tieto tlačky boli dostupné, keď som začínal ja. Je pravda ale, že za posledné mesiace pribudlo viac prírastkov ale za seba minimálne poviem, že som na ne nemal čas pozrieť viac.

Ako slicer si môžeš potom vyskúšať ako Cura, tak i PrusaSlicer - obe majú vstavené profily pre túto tlačku, no a častom, keď sa s tlačou potom viac zoznámiš, tak vieš skúsiť poexperimentovať s výborne optimalizovaným tlačkovým profilom od CHEPa z YT. Tie sa ale trošku ťažšie integrujú, no tie ťa potešia hlavne často značne rýchlejšou tlačou. Ak by si náhodou pozrel na recenzie tých ostatných do 300€ tlačiek na 3díŽejkovi, tak ja by som odporúčal overiť, či je pre ne profil a či nie si odkázaný na vendorský slicer, resp. reskin nejakej staršej Cury. Vieš si to overiť aj sám stiahnutím ako Cury, tak PrusaSlicera - obe si vieš nainštalovať, trošku sa s nimi zoznámiť a pozrieť, či majú v sebe profily pre takú a onakú tlačku.

Pokiaľ ide o filamenty, tak absolútne jednoduché odporúčanie je u nás zobrať Gembird PLA filamenty - rokmi odskúšané a v živote som s nimi nemal problém. A ako čerešnička na torte, sú super lacné.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Chalani je fakt veľký rozdiel medzi Bambu P1S a X1C? Chcem utratiť zasa dáke drobné za tlačiareň len neviem či chcem utratiť o 500 Euro viac za X1C ak je to teda podobne a naviac je tam len Lídar, Displej, Teplota Podložky. Obe by som bral s AMS.

V hre je aj A1 s AMS ale to len keby ježiško fakt nechcel už moc tratit :good:
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak ak porovnávaš tieto dve, tak hlavný nedostatok P1P bol vyriešený (aj keď pre tie si človek vedel vytlačiť svoje panely), a to šasi, takže ak nepotrebuješ advance control (ak sa nemýlim, že to Lidar zaisťoval z kalibračného hľadiska) a detekciu chýb prvej vrstvy a špagiet a absencia poriadneho displeja, tak môžeš pokojne ušetriť 600€ (nezabúdaj, že ceny na ich webe sú BEZ DPH).

Ak ale nepotrebuješ tlačiť ABS a iné náročné materiály, tak A1...ja mám X1C a ak by som nepotreboval ABS, tak A1 by bola dokonalou tlačkou - hlavne ten AMS dizajn, kde sa nebude generovať tona odpadu. Tipujem, že AMS 2.0 to tiež bude nejako implementovať, lebo je to proste lepší spôsob ako riešiť viac farieb.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Ako myslíš bez DPH teraz som to chcel objednať a cena za A1 je 493Euro+20Euro doprava čo je 513 Euro stojí budem platiť ešte DPH? Myslíš že A1 zvládne aspoň PC Blend? Kamaráti a Mini Prusa to zvláda.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Aha, aha, nie, beriem späť. Áno, tieto ceny sú už vrátane dane rovno na webe. Myslel som, že sú ešte stále bez DPH ako keď som kupoval X1C pred rokom (vtedy to bolo 1379€ + daň, takže s dopravou nejakých 1670€).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7284
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Za tie peniaze vyzerá byť A1 s AMS lite, ale vlastne aj "holá" A1, super mašina a silno nad ňou uvažujem. Teda najmä kvôli viacfarebnej tlači. Momentálne mám Prusa Mini a za tie tri roky čo ju mám jej nemôžem nič vyčítať a v podstate okrem občasnej výmeny ptfe trubičky v hotende a napnutí remeňov, tlačiareň funguje bez údržby. Lenže by som chcel tlačiť aj ABS prípadne ASA a tam naráža A1 na limity, keďže bed má maximálnu teplotu 80°C + teda by tlačiareň trebalo dať do boxu s filtrom. Ten box si ešte viem predstaviť, no tých 80°C vyzerá byť minimum pre ASA, čo by možno aj šlo, ale ABS pýta až 95°C. Myslíš že je šanca tlačiť aspoň ASA s Bambu A1?
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Festro1991 »

To by aj mňa zaujímalo v podstate ma zaujíma iba PLA,PETG,ASA a PC Blend nechápem prečo na A1 dali také obmedzenia len kvôli teplote podložky. Čo som čítal na reditte tak ani profil pre tieto materiáli nieje v slicery. Minicko kamarátovi zvláda vsicko ale Prusu ja už nechcem mal som MK3/s+ viac kusov čakal som na MK4 čo je pre mňa úplne sklamanie za tú cenu ponúka Bambuľka oveľa viac.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Pri ABS/ASA by som určite ale uvažoval aj o tom, kde je tá tlačka umiestnená. Ak niekde, kde sa aj žije, tak to bez šasi a nejakého filtrovania výfuku, by som ani neriešil. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som šiel do X1C, lebo ja ju mám u seba v byte.

Inak, na margo A1 a Bambu Studio. Áno, môžem potvdiť absenciu profilov. Zapol som všetky druhy filamentov a sú tam len PLA/PETG/supporty
Obrázok

Je ale možné, že Orca Slicer
https://github.com/SoftFever/OrcaSlicer
to bude mať.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7284
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Bambu ani Orca nemajú ASA ani ABS profily pre A1 Mini, to som už pozeral. Toto však nepovažujem za nejakú veľkú prekážku, keďže sa dá odpichnúť z existujúcich profilov pre iné tlačiarne a tie si následne doladiť. Enlosure s filtrom je samozrejmosť. Pri A1 Mini to bude chcieť nejaké homemade riešenie, ale nechať si narezať plexi a zmontovať z toho box nie je žiadna veda. Najviac ma trápi tá teplota podložky. Čo som prebehol diskusie na nete, tak tých 80°C je úplné miminum pre ASA a pre väčšie printy to bude aj tak málo kvôli krúteniu :( Takže buď ísť do A1 s AMS alebo si nechať Prusu Mini a hodiť ju boxu s filtrom :( Samozrejme riešenie by bola X1 s AMS, ale tá je momentálne mimo toho čo som ochotný dať za tlačiareň, resp. nemám pre ňu toľko času ani roboty aby som obhájil cenu
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7284
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Kurnik, už som mal nahadzané v košíku A1 mini s ams, s tryskami ... a na stránke zrazu toto. Vyzerá to na väčšiu A1. Otázna je cena. Na druhej strane, pri vyššej cene by sa oplatilo už uvažovať nad základnou P1P a postupne si ju upgradnuť a počkať prípadne na novú verziu AMS :D ach... nenávidím tieto dilemy.
Obrázok
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Podľa toho obrázku to vyzerá na konkurenta MK4 a to prusa asi vôbec nechce :D mne by úplne stačilo keby podložka na A1 malá 100 Stupňov ako Prusa Mini škoda už mohla byť doma takto silno uvažujem nad P1S bez AMS.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7284
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Ja som si povedal že nebudem špekulovať a idem do A1 mini s AMS lite. Aj tak si tam nahádžem trysky, ponožky, podložku a to je hneď ďalšia stovka. Tlačím primárne PLA+ a PETG, takže A1 úplne postačuje. ASA by sa mi hodilo, ale nie je to úplne že must have ... vyskúšam ako to pôjde a ak to bude ok, tak vyrobím z plexi kryt aj s odsávaním a uhlíkovým filtrom.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Už sú aj dáke fotky ako to má vyzerať, počkám teda do 15 Decembra aká bude cena za A1 veľkú s AMS. Ak to nebude mať dobrú cenu tak beriem P1S bez AMS a časom dokúpim.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7284
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Chcem 3D tlač - ako? kto? za koľko? kde? Tipy, triky, taktiky,...

Príspevok od používateľa Papek »

Ja som dal zatiaľ žiadosť o B2B účet aby som vedel kúpiť na firmu s 0 DPH. Píšu že to schvaľujú do 5 pracovných dní. Akurát na fóre sa viacerí sťažovali že to trvalo aj dva mesiace... Mate niekto čerstvú skúsenosť?
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Debata o všetkom"