Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
tyler91
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 290
Dátum registrácie: Ne 26. Dec, 2010, 11:45

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa tyler91 »

Všimli ste si, že na Magio TV zvýšili počet HD streamov?
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa wingo »

Telekom ide ťahať optiku. Aktuálne mám Orange DSL, neviete ako sa bude dať spraviť upgrade? Osobne mi je jedno u koho to bude, počul som že Telekom zdieľa linky s Orange? Keďže mám ešte takmer rok viazanosť asi bude najjednoduchšie upgrade programu v rámci Orange, ak to je vôbec možné? Robia to automaticky keď sa natiahne optika, či budem musieť o to žiadať, nebodaj čakať na koniec viazanosti DSL ak nechcem platiť pokutu?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 461
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa JacobSteven »

Ťažko povedať, ak by sa dalo u Orange prejsť na tú optiku čo tam Telekom buduje by bolo najlepšie, keďže by si prešiel na lepšiu dostupnú technológiu pochybujem, že by niečo účtovali za to. Ale tu je otázka, či Orange bude ponúkať na tvojej adrese tú optiku od Telekomu. Orange má "Optický internet Partner" kde má káble od Telekomu, len je otázne či všetky alebo len niektoré. Ale túto informáciu ti asi nebude ani Orange vedieť povedať, asi až po tom ako bude optika vybudovaná.

No, ale ak by bola len možnosť mať tú optiku len cez Telekom priamo, tak pokute sa myslím, že nevyhneš. Alebo potom počkať do konca viazanosti.
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa Erazer »

U otca na dedine minulý rok dokončili optické siete tak som mu hovoril nech sa pripojí. Siete vlastnil Telekom ale dávali sme Orange. Takže ako píšeš zdieľajú si to. To k tomu upgradu...ideš na vyššie / lepšie a s touto voľbou je samozrejme často spojený upgrade. Lenže na optiku ti tam asi musí ísť aj technik (ak je to dom) ak aj nie tak treba iné zariadenia ktoré bývajú ukotvené v zmluve. Ale ak ostaneš u toho istého ISP možno to vedia nejak preklasifikovať alebo odpustiť zmluvnú pokutu.
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa zoom »

Hellou. Budem sa sťahovať do nového domčeka a je tam Telekom FTTH. Ja mám dlhé roky bez problémov Orange, takže som si samozrejme nechal zaviesť od nich ten Fiber Optic Partner, resp. teraz už to má nejaký nemožný názov od nejakého bio raw kindermanagera. Telekom mi prišiel fyzicky zafúknuť optický kábel z ulice do domu cez chráničku (a museli kvôli mne rozbiť chodník, lebo tam bola chránička porušená :-D).

Od Telekomu tam ostala pasívna krabička, ktorá "mení" tvrdý a krehký optický kábel z ulice na ten mäkký, to je OK.
Ďalej mi Telekom nechal Huawei HG8145V5 [link], čo je teda konvertor z optiky na metaliku a (WiFi) router v jednom.
Od Orangu som dostal Zyxel VMG3927-T50K [link], čo bude... niečo podobné?

Moje požadované zapojenie, ako som to mal doteraz na čisto Orange Fibernete: Konvertor (Huawei od Orange) bol cez ich expert linku prepnutý do L2 módu, takže fungoval len ako konvertor z optiky na metaliku a nerobil router/NAT. Za toto prišiel môj Mikrotik, ktorý sa staral o všetko ostatné (a mal na svojom WAN porte verejnú IP adresu). Takto to chcem mať aj pri tomto Telekom/Orange combe.

Moja otázka: Ktoré z týchto dvoch zariadení si mám nechať? Má niekto reálnu skúsenosť?
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2226
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa mirjak »

Sak ten Huawei musis nechat, tam pojde Telekom optika a ak beries net od Orange, bude cisto sluzit ako ONT v bridge/L2 modea z neho metalika do coholenchces na routing. Takze das Mikrotik a budes mat vsetko jak predtym, zyxel ostane v supliku.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa zoom »

Ouki, jasna vec. Huawei od Telekomu necham, zavolam tam, ze to chcem prehodit do L2 modu a Orange router pojdem vratit, aby som zan neplatil mesacny poplatok. Dikes. Teraz uz len elektriku v dome natiahnut :-). Priority... je tam gigabit linka, elektrika este nie.

Edit: Blizsie som studoval ten Zyxel od Orangu a vidim, ze to je proste DSL router. Vobec nema konektor na optiku. Takze tym padom sa vsetko vysvetluje a je to uplne jasne. Nejako som to prehliadol.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1628
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa d3Xter »

to tu uz bolo, neda sa, musia mat dohlad na tym co ti predavaju
neviem kam by si volal ohladne prepnutia telekom zariadenia, ktore uz je v bridge :D
SKiLEX napísal: tak som volal do orangeu, lebo sa mi vase rady nezdali... a vraj tam musi byt ten konvektor, lebo ten je od telecomu... za to musi ist router od orangeu, aby mal nad tebou kontrolu orange... bez neho to nepojde

a ked chces vlastny router tak si ho mozes zapojit za ten od orangeu :D cize pekne 3krabicky na sebe aby si mohol mat internet
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2226
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa mirjak »

mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa mp3turbo »

co si nepocul, zdrazeli vsetky suroviny sa rovna urcite zdrazeli kable :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1628
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa d3Xter »

ked navysovali profily za posledne dva roky zadarmo, nikto nekrical ze nechce :D
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa Hexaris »

Mozete byt radi, ze len o tolko v ramci inflacie by ste mali platit minimalne o 70% viac, ak pocitam rozmach od dob isdn.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8560
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa shiro »

d3Xter napísal: St 30. Mar, 2022, 23:26 ked navysovali profily za posledne dva roky zadarmo, nikto nekrical ze nechce :D
Realne ich to stalo kolko? 0.0 nic...len dakde prepisali cisla a mal si rychlejsi net.
Zdrazuju lebo co? Optiku tu uz mame XY rokov, investicie do HW sa im davno vratili. Maximalne tak kvoli cene elektriny.
Ale chovaju sa akoby im data tecuce cez kable/anteny tie kable ci anteny zodierali alebo co a kazdy polrok potrebovali nove :laugh: Vid FUP a podobne nezmysly, ktore mali umret uz dakedy v 2005.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1628
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa d3Xter »

hej prave ty o tom nieco vies :D connect do sveta je asi zadarmo :facepalm:
len aby mohli tankisti a twitch existovat sa robia obrovske politicke naprieky voci DT, len aby sa im nahodou tanky neotacali pomaly, ale ty samozrejme o tom vzdy vies najviac
samozrejme ze ja ich zdrazovanie neobhajujem za posledne dva roky usetrili strasne peniaze za kancelarske veci a ine zalezitosti, ale ide o princip ked davaju zadarmo na kazdom fronte tak beries ale pre 50 centov navyse by si bol schopny celu rodinu preniest k inemu ISP, jako sorry ale chore
technologie sa menia na dennej baze a buduje sa tiez, neviem kam chodis na tie dristy ze co sa raz postavi je tu navzdy
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8560
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom FTTH/GPON (optika) - info, novinky, problémy

Príspevok od používateľa shiro »

Orange teraz zdrazoval. Ako snad kazdy. Vyskocilo nam to o 4e vyssie, ale zachranili si to zvysenim rychlosti netu a pridanim par kanalov k TV.

Myslim ze moloch ako Orange/Telekom nemaju problem s konektivitou.
Co sa stavby tyka tak najcastejsie menis akurat tak veci v rackoch. Vsetko ostatne ostava rovnake veeelmi dlho.

Platbu za nejaku rychlost pripojenia, alebo investicie do HW chapem.
Ale preco platit za akekolvek prenesene data, ci uz ako ISP alebo uzivatel. Sak to je nic, su to elektrony/svetlo tecuce kablami, pripadne radiove vlny. Nesposobuje to ziadne opotrebovanie HW. Routru je fuk ci cezen pretecie 100MB alebo 100GB. Su to umelo vyfabrikovane platby za nejake cisla. Keby to nejak tie zariadenia opotrebovavalo, tak rozumiem. Ale toto je cisto umela kravina.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Siete"