Server pre nemocnicu

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Pozdravujem,

po prezretí tém z posledných rokov som nenašiel tému ktorý by mi zodpovedala moje otázky, tak zakladám nové vlákno :rolleyes: .
Potreboval by som poradiť aký Server (železo plus SW) kúpiť pre malú nemocnicu a aké licencie odporúčate.

- rozpočet čisto železa by bol tak medzi 1000-1500
- bežali by tam 2 virtuály, pričom na jednom by bol program kde pristupuje asi 50 užívateľov (nie cez RDP) a na druhom 2 programy kde pristupujú asi 5 používatelia
- aktuálne to beží na Windows Server 2008 OS z 16GB RAM a cca 8 je voľných
- zálohu by som riešil na už NAS ktoré už máme

Za rady vopred Ďakujem :-)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

este par otazok na upresnenie:

chces to cele postavit na Microsoft platforme?

aka su doporucene naroky na ten program, ktory v nemocnici pouzivate? Na druhom virtuale bude bezat co?

Cosa tyka zalohy, urcite by som spravil aspon raid5 priamo na servery a robil zalohy tam. Kopia zaloh by sa odosielala na NAS. Ratam ze NAS je nejake nizkorozpocotve s nulovym vykonom a sluzi len vyslovene ako ulozisko zaloh.
NB: Asus ROG Strix G16
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Áno, bolo by to Microsoft platforme. Minimálne požiadavky neviem zistiť, ale aktuálne to beží na Intel® Xeon® Processor E3-1220 a opravujem, je tam 24GB RAM. Nevidím akýkoľvek problém s výkonom.

Ten RAID5 som mal aj v pláne, takže ďakujem za uistenie. NAS je QNAP DS218+, takže ako spomínaš, taký základ hlavne pre zálohy. :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tak raid je v tomto pripade naozaj povinost, nakolko ten qnap by som ako zalohovacie zariadenie nenazval, skor len ulozisko :D :D

Tu sumu co si dal, to je cisto na zelezo bez SW? SQLko od MS budes potrebovat tiez?
NB: Asus ROG Strix G16
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Áno len čisto železo a SQL netreba. S tým NAS a aj celkovo ohľadne rozpočtu mám zviazané ruky, ale ak by bolo treba o ničo vyššiu cenu, možno by som to nejako dokázal obhájiť. :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

https://www.dell-shop.sk/produkty/dell- ... -r240-3197

doplnil by som RAM (dalsich 16GB), 4KS HDD na raid a ak by to rozpocet dovolil, tak dopln este jeden zdroj. Urcite sa oplati par eur priplatit. Je to vec, ktora bude sluzit roky a ak sa mas posunut dopredu oproti tomu co mas, musi sa do HW zainvsetovat

su aj mierne lacnejsie alternativy, napriklad zakladne disky maju klasicke 7200 otackove HDD. To ale nechces. Rovnako dolezita je zaruka. DELL ma NBD a na servery funguje naozaj dobre.

Samozrejme ten server je len nastrel. Este neviem ako to ides mat olicencovane. Nenapisal si narocnost tych programov na HW atd
NB: Asus ROG Strix G16
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Licencovanie v akom zmysle myslíš ? Či na jadro, alebo na OS ? V tomto sa veľmi nevyznám :-(

Náročnosť je tažko určiť, tie programy sú staré a nemajú nejaké presné špecifikácie.
Takto vyzerá správca po cca 60 dňoch behu za bežnej prevádzky, pri aktualizácií sa CPU tiež extrémne nezapotí, respektíve ho limituje disk si myslím.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

licencie v tom zmysle, aky OS ides dat na ten server. Na jadra sa kupuju, ak sa nemylim, len licencie v pripade pouzivania SQL od MS. Potrebujes ale serverovu licenciu, ktorej licencny kluc, budes moct pouzit na tie 2 virtualne masiny. Otazka je aj, ci aktualne programy co ti bezia na servery, budu fungovat pod najnovsim OS MS Server.

inac aky mas dovod menit server? vidim, ze jeho vytazenost je biedna. Mozno by som skor riesil ako prve kvalitnejsiu zalohu
NB: Asus ROG Strix G16
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Aha chápem, no a riešil by som W Server 2019. Samotný server má cca 8 rokov, takže z hľadiska spoľahlivosti + je tam W Server 2008 a ten je už bez bezpečnostnej podpory.

Na tom novom by som pri 4 diskoch mohol byť v kľude a nemusel rozmýšľať kedy spadne :D . Tú zálohu si myslel že by data boli na diskovom poli ? :?
Info
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut 01. Dec, 2020, 14:30

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Info »

Nejaké ďalšie rady ? Respektíve upresniť aký server je teda pre mňa vhodný ? vopred ďakujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

S tym rozpoctom sa tazko radi. Idealne by bolo mat databazu na svojom vlastnom diskovom poli a zalohu robit na ine diskove pole, plus by sa kopirovala aj na to NAS. Lenze ten rozpocet co mas, je tak na PC na doma, nie na solidny server. A este ta licencia. Samotna licencia ta mozno vyjde na 1000€. Akoze, ak sa chces so serverom niekde posunut co do vykonu a do bezpecnosti tak rozpocet vidim tak aspon na 3000-4000€.
NB: Asus ROG Strix G16
1bugsy1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 262
Dátum registrácie: St 24. Sep, 2008, 18:41
Bydlisko: bratislava V

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa 1bugsy1 »

ehm, neda mi to uz, ale ked vidim ten nesvar, ako sa radi kade tade robit zalohy na diskove pole, popripade NAS.
Na zalohy su urcene pasky a pekne kalendar s rotovanim. Dovod je ten ze ak sa nieco stane s polom, NASkom - cieleny utok a sifrovanie dat tak bude pravdepodobne zasiahnuta cela siet(ked vidim ako sa kasle na bezpecnost)... Bezpecne fungovat sa da uz aj s 5 paskami...
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 790
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Radit ani nie je co, ak je tam 50ludi tak to treba nechat navrhnut firme a nechat to zaplatit. Je to nemocnica a nie nejaka domacnost. Ak nie su peniaze, tak ruky prec ... Podla mna je to strasne podhodnetene a vystavujes sa riziku, ze sa to vdaka kravine rozpadne a ty pojdes s hlavou na spalek.

Inak nevidim dovod preco nezalohovat do NAS-u ak ich mam niekolko a geologicky oddelene a backup robi ina app s inym pristupom mimo uzivatelov. Jasne, ak je jedno miesto, tak budiz, ale stale je tu riziko prepatia => fire, voda, kradez ... Tato tema by vydala na samostatne vlakno.

p.s. had by sa mohol vyjadrovat (ja problem nemam), tieto veci su vzdy poucne a nie len pre mna (:
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
steel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Pi 16. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa steel »

Ako neviem ale pri takychto nejasnostiach by nebolo lepsie rozmyslat nad nejamy cloudovym riesenim napr. v AWS? Ale je pravda ze neviem ako to je so slovenskou legislativou vs nemocnica vs cloud.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Server pre nemocnicu

Príspevok od používateľa HellAngel »

Bugsy, preco nie zaloha na NAS. Ako to co ma, nie je moc idealne na zalohy, ale tak na ulozenie duplicitnej kopie moze byt. Co sa tyka hesiel a pristupov, ratam, ze zalohy budu robene pod inym uzivatelom a inym pristupom. Urcite sa da na bezpecnosti popracovat aj s aktualnym setupom. Vacsie riziko je ten stary windows server.

Pasky su super, ale precitaj si ten rozpocet. Ten nestaci ani na server, nie na zalohovacie media

Inac suhlas s tym, ze by sa na to mala pozriet dirma a navrhnut komplexnejsie riesenie aj z adekvatnym zalohovanim
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Nákupná poradňa"