IoT - Vseobecne

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa zoom »

Len k tym predoslym Gledopto Zigbee krabickam, maly feedback... vcera som bol vyzdvihnut tie nove Gledopto (prebrandovane na Gidealed) z Amazonu, dnes som to namontoval a musim povedat, ze je to este horsie nez ten stary model. Cize opat banda cinskych zergov nevie nic poriadne vymysliet a domysliet a cela ich existencia je dobra iba na to, aby robili vyspelemu svetu tovaren.

Ten novy Zigbee controller ma podstatne lepsie (= priemerne dobre) svorky a je nizsi. To su jedine dve vyhody. Vsetko ostatne je horsie. Skusal som ich kvoli tomu, ze prepustaju prud. Ked je svetlo vypnute (konkretne LED okolo zrkadla), tak stale je tam jemny glow. Po namontovani noveho modelu sa udialo toto:
  • Glow sa stal jasnejsi.
  • Ked je svetlo vypnute, controller drbnuto piska a neda sa to napravit zmenou pracovnej frekvencie.
  • Controller vydava pocutelny zvuk, ked ide z Off do On alebo opacne.
Nemohol som tomu uverit, tak som si dal tu pracu a premontoval nazad stary controller a ten je tichy, ked sa svetlo vypina/zapina a pri vypnutom svetle sice vydava zvuk, ale podstatne tichsi a menej pocutelny (je to skor take cvrlikanie, kdezto ten novy vyslovene piska a pocut to od dveri v kupelni).

Takze koniec s takymito cinskymi haraburdami. Musim to vymysliet nejako inak a zasadne lepsie. Vsetky smart svetla/ziarovky/lampy/pasy, co mam doma od serioznych spolocnosti nemaju jediny problem. Nejaka nedomyslena patlanina od zergov bude vymyslat, lebo nevedia nic urobit poriadne. Nechal som ho nalepeny na zrkadle vzadu, nestal ani za to, aby som ho daval dole.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7750
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa LordKJ »

Ja som sa konecne dostal k tomu, ze mi namontovali kuchynu a teda som vyskusal uz aj to gledopto pre CCT.

Integracia do hue bez problemov. Ked svetlo vypnem v hue appke tak ten pasik je uplne vypnuty, nic tam nesvieti.

Jedine co pocujem vydavat nejaky zvuk je led zdroj. Testoval som to na 3m tohto pasiku stym, ze som dal ucho na zdroj a aj na controller.

Cize za mna zatial plna spokojnost, uvidime ako sa to bude spravat ked zapojim cele v komplet dlzke.

@zoom nasiel si uz teda nejaku europsku alternativu?
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa zoom »

Nenasiel som ziadnu nahradu, ani som nehladal poslednu dobu. Zrkadlo v dolnej kupelni bezi na tom starom Gledopte. To nove je tam prilepene zozadu tiez, len nie je zapojene. Nestalo mi ani len za tu namahu ho odliepat zo zrkadla.

Celkovo mam momentalne hlavu v smutku z domacej automatizacie, lebo uz asi 2 mesiace vymyslam, ako by som to u mna urobil, ale na nic neviem prist. Neviem skombinovat vsetky veci dokopy k mojej spokojnosti. Na osvetlenie v najvacsej miere pouzivam Philips Hue a som s tym spokojny. V dome mam Niko vypinace na tradicnej kabelazi (= nie moderny zbernicovy system). Chcem viacero roznych svetiel zapojit do spolocneho systemu a vyriesit take tie klasicke blbosti, ze niekto vypol mechanicky vypinac a vypol cele smart svetlo.

Najprv som sa tesil, lebo Niko ma svoje inteligentne switche (jednoity, dvojity) a tie su proste fajn. Samozrejme drahe (~60,-€ na vypinac), ale zachovali by mi jednotny vzhlad vypinacov v dome, paci sa mi to svetielko na nich a maju vlastne relatko, takze vedia spinat bezne hlupe svetlo. Na skusku som niekolko objednal z Nemecka, dokonca s tazko zohnatelnym Niko Smart Hubom (~200,-€). Akurat to nefunguje uplne podla mojich predstav a je tazko to tu teraz rozpisovat. Krkolomne sa s tym robi, tazko sa ovlada napriklad jedno svetlo z dvoch tych smart vypinacov (oni to maju vymyslene tak, ze ten vypinac je vlastne akoby svetlo a hoci sa da pouzit aj v decoupled mode, tak to neviem rozumne rozbehat).

Skusal som aj kupit Zigbee controller pre Home Assistant a tie vypinace priamo strcit do HA, cez ZHA aj Zigbee2MQTT, ale nedoriesil som to. Pekne sa pripoja, hral som sa so skupinami svetiel, ale nefunguje to, ako by som si predstavoval. Tak rozmyslam, ze skusim objednat Niko Zigbee bateriove vypinace, ktore by mohli korektne fungovat, len to su dalsie stovky eur na skusanie a chcel som sa vyhnut baterkam, aj ked podla datasheetu vydrzia 5 rokov pri 20 stlaceniach denne a baterie su vymenitelne spredu (netreba odskutkovavat vypinac = niekto rozmyslal).

Dalej tu mame vonkajsie zaluzie. Mam tam vyvedene Niko vypinace/ovladanie a chcel by som tam dat Somfy motory. Ale inteligentne samozrejme, takze Somfy io motory. Ale io motor nie je kompatibilny s mechanickym ovladanim na stene. Niko ma aj Zigbee ovladanie motora, ale bude to fungovat? Bude mi treba Somfacky TaHoma hub (zase dalsich 200,-€)? Takze pockam na vyplatu a vidim to na dalsi nakup za stovky eur z Nemecka, aby som odskusal veci. Cele je to take o nicom, som v tom strateny, nevidim ani naznak realneho riesenia.
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Mate niekto tip na zigbee tlacidlo v co najmensej velkosti? Zatial som nenasiel alternativu ku Philips Hue Smart Button, ktore velkostou len malo presahuje CR2032 bateriu, ktorou je napajane. Chcem to na ovladanie svietidla na loggii.

Obrázok
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa zoom »

Je nejaky dovod preco to tlacidlo musi byt co najmensie? Akoze co sa stane, ked ovladaci prvok nebude mat 2cm priemer ale 4cm? Dalsia vec je, ze kde sa to bude pripajat/spravovat? Ak Philips Hue (bridge), tak asi budes musiet mat len Philips Hue ovladacie prvky, nakolko to tusim nepodporuje nic ine (= nevies tam pridat inu vec nez Hue a Friends of Hue vypinace; viem, ze ziarovky tam vies dat aj ine). I ked neviem ako a ci sa to zmenilo s prichodom Matter...

Ide mi o to, ze si ocividne nasiel ovladac, ktory je trosku vacsi ako CR bateria. Tak nemyslim si, ze najdes nieco zasadne mensie, kedze som zatial nenatrafil na ovladac, ktory by pouzival mensiu bateriu nez CR20xx. Este aj bezbateriovy EnOcean je rozmernejsi. Ono naopak firmy nanestastie asi upustaju od CRxxxx baterii pretoze je to fuj pre environment a robia vacsie ovladace, kam sa zmestia nabijatelne AAA clanky. Prikladom budiz IKEA s discontinued Tradfri Wireless Dimmer (= podobne ako ten Hue), ktory bol nahradeny Rodretom ci Styrbarom.

Asi mozes zacat listovanim napriklad tu, ci ta nieco zaujme: https://zigbee.blakadder.com/remotes.html

Návrat na "Hardware všeobecne"