Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12952
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Už pred pár rokmi som sa začal zaujímať, resp. zháňať firmu pre zákazkovú výrobu. Chcem si nechať vyrobiť pre káble splitter tam, kde sa hlavná časť kábla rozdeľuje na jednotlivé vodiče (normálne by sa to riešilo zmršťovačkou a funguje to ale chcem niečo na vyššej úrovni), ktoré by to celé zakryli a k tomu boli aj funkčné (popisky s polaritou, vďaka čomu by som nemusel mať konektory s farebným rozlíšením alebo vlastnými popiskami).

Pre predstavu, toto je jeden vzorový diel
Screenshot 2022-03-10 154308.png
a ak by ste chceli, tak tu je aj exportnutý do 3MF, keby ste chceli na to kuknúť v nejakom slicery pre 3D tlač (Cura,...)

https://mega.nz/file/prhWQQRL#Tc3x4B6Q8 ... HRBJylhk9E

Ako môžete vidieť, tak je tam mnoho plôch, skosení, rôzne veľkosti dier, závit, popisky - hračka pre injection molding ale totálne nereálne pre ľudský budget.

Každopádne, posledné mesiace som v kontakte s jednou 3D tlačovou firmou a riešili sme resinovú 3D tlač s post-processingom a ešte externou firmou pre popisovanie laserom. Pôvodný dizajn mal všetok text ako vtlačený a idea bola, že sa bude farbiť ale vyfarbiť tak miniatúrny text bez toho, aby to zakakalo aj všetko okolo toho je asi scifi.
Po X kolečkách sme už pred pár mesiacmi došli k finálnemu prototypu. Narazili sme aj na nejaké ich samotné kapacity ale celkovo to bol super diel, hladučké, konzistentná farba a síce nie biely ale temer biely text.
Potom sme ešte riešili veci ďalej (plus aj mne to trvalo, napríklad keď som potreboval niečo upraviť na každom modely, celkovo je ich 10, resp. 12 s variácimi jedného typu modelu), pridali sme aj závity (vytlačené mali problém s toleranciami, takže sme skončili s tým, že ich budú rezať manuálne pred UV ošetrením (tvrdnutím resinu).
Prečo tu potom píšem? No dajme tomu, že i keď viem o tom, že je dôležité si ujasniť predstavu o "consumer finish", tak niekde sa stala chyba a i keď veľmi dobre vedeli, že na akom finiši sme sa dohodli, tak pred týždňom mi poslali pre schválenie toto (na fotkách ten vľavo-hore)
https://mega.nz/file/83YBja5Q#pnLE76-mR ... xS3bYRziho
https://mega.nz/file/Z3ARRa4L#r23Zmp4A4 ... iny4-c7QqA

ľudia, ja som sa skoro zrihal. V mojej reakcii som prirovnal kvalitu k mojej rozheganej Ender 3, na ktorej už ani netlačím, lebo tú treba poriadne dať do pucu ale aj v takomto stave by z nej vyšlo niečo podobné. 3D tlačiari tu sa asi chytajú za hlavy, potom vemená a preventívne sa ešte prežehnajú.

Mal som s nimi potom call (vždy pôsobili profesionálne) a zneli rozumne a ja som ich "chápal". Navrhli, že potom pre moje požiadavky by bola dobrá prášková tlač...z toho, čo mi vysvetlil, tak mne to príde, že resin je ako atramentová tlačiareň a tá prášková tlač ako laserová tlačiareň. Upozornil ma ale na cenu, že oproti resinke to bude aj 3x viac, no a veru bolo...tá cena...ten komponent vyššie by stál s DéPéHá asi 9€/ks - tieto by som potreboval 4x pre jeden pár káblov - no proste ámen smrti.

Takže aktuálne som v stave, že som sa rozhodol, že chcem od nich tie "nepodarky", resp. včera som im dal vedieť a dnes mi už došli (ešte som zvedavý, že čo bude nakoniec na faktúre), lebo inak to je proste odpad bez využitia - ja si skúsim nájsť nejakú lakovňu, kde by mali ochotu sa babrať s tak malými hovnami (nejakých 120ks) a že to možno aj prešmirgľujú (akokoľvek hnusne vyzerajú, tak na dotyk sú viacmenej hladké - neviem to posúdiť, lebo vyzerajú hrozne ale na dotyk mi to príde stále skoro úplne hladké) a nalakujú pár vrstvami. Síce to nerieši popisky (nejako mám obavy to dávať popisávať na svoje triko, netuším ani, čo odo mňa taká firma bude chcieť a či budú mať žiadanú kvalitu) ale aspoň niečo, aspoň nedáme 1,2kg plastu do koša.


Nemáte buď odporúčanie, sugesciu alebo vlastné skúsenosti s nejakou obdobnou zákazkovou výrobou? Možno niekto/niečo, čo mi to už konečne privedie do reality?
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Ahoj,

V 3D tlači nech ti poradia chalani tu čo tlačia, s tou mám minimálne skúsenosti, ale zato celkom dobre viem ako sa robia formy :D
Ako si už sám odpovedal, vstrekolis by bol fajn, keby nerátame formu... Aj keď, už ani to dnes nie je kšeft, v pohode sa mi stáva to že robím formu z hliníku za pár korún oproti tomu čo to bolo kedysi, lebo si to dneska kto nemá prachy dávajú robiť v Číne... Je tam zlá dodacia doba a diskutabilný support, ale cenovo sú pod polovicou toho čo mi v Európe... A keďže tých dizajnov máš viac, tak to je proste neekonomické pri tom zamýšľanom množstve.

Nešmirgľoval by som to, to je strašná práca, skôr by to chcelo opieskovať, to by si mohol mať Ra pod 8-10μm. (Neviem presne ako sa chová tento materiál)

Moja rada je, nesústreďovať sa na to aby to bolo vyrobené na Slovensku... Nič, čo sme si dávali tlačiť, nedával kolega robiť tu. Zo skúsenosti je to totiž nezmysel, pretože žijeme kde žijeme, a ľudia tu sú schopný ponúkať komerčné služby na skladačkách prípadne iných lacných hovadinách, modelovať v softoch zadarmo a podobne, je to strata času.

Väčšinou sme si dávali robiť len nejaký fixturing na prototypy čo mali blbý tvar, aby sme vedeli chytiť druhú operáciu na fréze.
A keďže tam nezáleží na farbe, tak byť tebou keďže je to čierne, tak by som si to dal vyskúšať vytlačiť na HPčke Jet Fusion... Od určitej série by to malo byť lacnejšie ako SLS, a surface finish bol tiež fajn.
Vzhľadom na malú veľkosť úplne jedno či 4200 alebo 5200, ale tých pár vecí čo nám došlo, bolo neporovnateľne kvalitnejších, ako akékoľvek iné lokálne pokusy, a zároveň aj dostatočne pevných pre naše jednorazové použitie.

Samozrejme vzhľadom na cenu tej mašiny, sú skôr v zahraničí, kde ten rapid prototyping ide lepšie ako u nás.
Ale to ti je v podstate jedno, pošleš model, dajú ti cenu, príde ti to DHL-kou. Niektorý dokonca ponúkajú aj tie následné služby ako lakovanie a pod.
Stačí pozrieť, je toho plný net.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12952
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Mhm, tie HP Jet Fusion vyzerajú zaujímavo, no otázka je, že ako to farbí, to farbí všetko v rámci vrstvy, alebo to potom dokáže vytlačiť súčiastku čiernou a samotný text tlačiť bielou?

Nemáš nejaké tipy na firmu(y), kam sa obrátiť? Vo výsledkoch hľadania mám samý balast ohľadom press článkov apod. a nevidím nejako firmy (ale ešte budem hľadať, to len tak btw, či nemáš referencie).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12299
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

Príspevok od používateľa HellAngel »

A co Gabo? Skus sa obratit na neho. Uz riesili vselijake smakocinky
NB: Asus ROG Strix G16
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Tinkeristi, Tankisti a Customáči - hľadám radu ohľadom zákazkovej výroby (consumer finish)

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

To sa treba opýtať ľudí čo to prevádzkujú, ale ja pokiaľ viem dobre, tak tie mašiny čo som spomínal farebne netlačia.
To je teoreticky nevýhoda, oproti SLS, kde máš väčší výber materiálov a farieb.

Ostatne to by som vôbec neriešil - tlačiť ten text, z hľadiska kvality je dnes laserové popisovanie plastov na hodne vysokej úrovni.
Len zase, skús si pozrieť niekoho kto má čo ja viem Trumpf, a nie nejakú haraburdu za 2000€ alebo inú skladačku.

Ostatne my sme to vyslovene používali na prípravky na jednokusovky, kde za 250€ mi niekto niečo vytlačí a mám to za pár dní tu, namiesto toho aby som ja musel 20hodín+ frézovať prípravok, čiže moje skúsenosti sú obmedzené, na niečo takéto:


Tých online outsourcingových platforiem je spústa, čo ja viem napríklad na Xomerty
Sú aj iné platformy facturee wenext treba pozrieť Google je toho spústa...

Osobne ani jednu neodporúčam, nakoľko outsourcing bude metla ľudstva :rofl: Ale nie, na tom Xometry som napríklad ako schválený dodávateľ pre nich, ale oni ponúkajú moje služby s tak 50-60 % maržou, čiže to moc nerobíme, radšej na priamo a necháme si prachy doma. Ale sem tam je tam nejaký Boeing alebo niečo podobné čo potrebujú jednokusovku na rýchlo, a vtedy sa aj z nich dajú vytrieskať slušné peniaze.

Výhoda tej platformy je to, že sa tam zaregistruješ, nahráš model, vyberieš technológiu tlače / materiál, a hneď máš cenu, trvá to asi 2 min.

Čiže to aspoň vieš porovnať s dodávateľmi tu. Viem že napríklad oni majú tie HPčka čo som spomínal. Oproti tomu SLS laseru čo ti ponúkali tu, je výhoda toho že to vie robiť viac súčiastok naraz, preto je tam od určitej škály lepšia cena. Ten klasický SLS Laser, má len jeden lúč čiže prakticky vždy pracuje len na "jednom bode naraz".

Kolega hovorí, že ak MJF tak skús týchto talianov WEERG / FAMA3D, že od tých sme brali aj my a bolo to OK.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD

Návrat na "Debata o všetkom"