Moderné vzduchové chladenie vs. vodník

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Moderné vzduchové chladenie vs. vodník

Príspevok od používateľa zoom »

Česť. Urobím si tu taký topic o veci, čo ma už dlho zaujíma a to je moderné vzduchové chladenie a jeho výkon a ticho. Možno jasná a jednoduchá vec, ale nie pre mňa. Vodníka používam cca od roku 2000-2003 (časy Socket A), takže už to bude hádam aj 20 rokov, čo som sa vôbec nevenoval vzduchovému chladeniu.

Prečo mám vodníka: Je to cool a zábavka pre mňa, konštantný hluk v záťaži, nemusím si robiť starosti akú spotrebu majú komponenty, proste to uchladí všetko a hotovo (všetko = moje všetko, čiže akýkoľvek pretaktovaný 1 CPU a 1 dGPU).

Nevýhody z môjho pohľadu: Nejaký minimálny hluk, ktorý mi ale nejako špeciálne nevadí, obtiažne menenie komponentov (aj keď chcem len skúšobne vybrať grafiku, čo vlastne nie je možné), no a samozrejme cena - vo vode mám tak 500-700,- € a kebyže chcem vymeniť bloky, pumpu a neviem čo, tak si môžem pripraviť ďalších 500,- €.

Čo čakám od vzduchu: Úplne silent v idle (zdroj sa môže jemne vrtieť), nejaký menší konštantný hluk v záťaži, nie veľmi premenlivý. Netuším, či to môže súťažiť s vodníkom, čo do hluku v záťaži.

Dúfam, že už tento rok si trošku usporiadam život a poriešim nejaké veci a za odmenu si kúpim nový PC. Po prvýkrát rozmýšľam, že pôjdem čisto do vzduchového chladenia. Ide trochu aj o peniaze, ale hlavne o to úplné ticho v idle a možnosť úplne jednoducho meniť komponenty. Neviem však, ako je to s modernými chladičmi. Samozrejme sa bavíme hlavne o CPU a GPU. Dajme tomu, že si kúpim Intel 12700KF (prípadne Ryzen 5800X) a k tomu RTX 3080, tak čo sa dá s modernými chladičmi? Ako si stoja oproti vode? Bavíme sa o nejakých lepších chladičoch CPU (napr. be quiet! Dark Rock Pro 4 alebo ma zaujal SilentiumPC Fortis 5) a lepšej GPU (nemám prehľad... Asus Strix?).

Čo nemám rád, je také to zavíjanie podľa záťaže. Je ticho, spustím hru... fuííííí. Pozriem sa do menu... ticho, vypnem menu... fuíííí, príde leto... FUÍÍÍÍ. Celé toto bude pre mňa aktuálne až o mesiac-dva-tri, takže aj keď niekto len občas niečo napíše, tak budem zvedavý.
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Moderné vzduchové chladenie vs. vodník

Príspevok od používateľa j0hny »

Grafika by musela mat rovnako velky chladic ako radiator, aby si to uchladil na rovnakej urovni hluku. Strix od 3070hore piskaju, toto bude najvacsi problem, prestriedat grafiky kym netrafis na dobry kus. U mna bez coil whine uspela ftw3 ultra (v alze +zdroj gratis, v skutocnosti tak za polovicu kedze za ten peniaz sa da kupit nieco ine a lacnejsie)
), ale ma slabe chladenie, chcelo by to mod na 3x12cm noctua (alebo 2x14cm). Vela zdrojov je uz semipasivnych, bronze a vyssie do tretinovej zataze ventilator nepotrebuju.
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Moderné vzduchové chladenie vs. vodník

Príspevok od používateľa mp3turbo »

12700 plus Fortis5 mam ja, idle je ticho (bavime sa 11:30pm, zregulovane to mam v biose na nejakych 54% cize ~800rpm, proste nič, opatrne naslapovanie na klavesnicu je rachot jak howado, ked sa zapne harddisk v notebooku na stole tak sa myknem od zlaknutia, ventilatory v notebooku mam zablokovane špáratkami), full zataz je takmer nepocutelna cez den - musis sa sustredit aby si ten svist rozoznal. Otvorena bedna, rovno pod stolom pod mojimi nohami.

Viac funi na 6.8V zregulovany pridavny 12cm Scythe ventilator ktorym chladim z690 chipset, SSD, RAM, VRM. Teploty tesne nad 30 stupnov na vsetkom okrem chipsetu ktory ma 40 (37 ? 38 ?). V lete ratam o 10 stupnov viac, pretoze o tolko sa otepli vzduch v byte. Winrar alebo podobne naplno benchmarky som volakde okolo 75 stupnov CPU (Fortis5 mam na maxima tusim 85%), v AVX loadoch a'la OCCT, Prime95, Linpack som tesne pod 90 stupnov.

Prakticky vsetky procesory az do nejakych 110-120W uchladis nepocutelne. Intel 12x00 das pasivne na idle alebo semi-idle zatazi, do 80W sa zmestia, ale nevidim dovod preco nemat akykolvek normalny chladic pusteny na 400-500rpm, to proste nepocujes dokial nie si netopier. Zdroj mam Enermax Revolution Duo, tusim 650W, regulovatelne otacky, som na minime lebo nic viac mi netreba (nemam GPU, bezim na integrovanej = moja zataz je maximalne okolo 200W).

Grafika a klavesnica [!] bude suverenne tvoj najvacsi problem. Za nimi budu nasledovat nacucávací a vycucávací ventilator v bedni - staci debilna mriezka na výfuku z bedne von a mas tam svist vzduchu ze nepochopis. Kamarat vystrihaval tie zadne mriezky, to by fakt jeden neveril co to porobi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"