Vyvoj akcii a buducnost AMD & INTEL

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Vyvoj akcii a buducnost AMD & INTEL

Príspevok od používateľa CrakeN »

-------------------------------------------------------------------------------------
:!: V prvom rade chcem dorazne upozornit, ze toto nie je flame thread, ani nic podobne, a teda nie je venovany ziadnej flame war fanatikov AMD a INTEL. Nejedna sa o ziadny spor, takze akekolvek naznaky flame-u budu okamzite zlikvidovane, popripade vyvodene dosledky !

Takisto poprosim, aby sa do tohto threadu vyjadrovali len skuseny ludia, ktory vedia, o com je rec, a nie lamky, ktore chcu len nabrat nejake tie prispevky !
:!:
-------------------------------------------------------------------------------------

Tak, a teraz k veci.

Vcerajsie surfovanie na nete mi nedalo, aby som zalozil tuto temu. Precital som si zaujimavy clanok, sice je dost dlhy, ale stoji za precitanie.

clanok

V kratkosti ide o to, v com vsetkom AMD zatial vitazilo nad Intelom, a s prichodom Core 2 Duo sa obratilo. To znamena, ze napriklad Intel doteraz vela zral a vyzaroval velmi velke teplo, avsak s prichodom Core 2 Duo a prechodom na 65nm technológiu sa oba zapory odstranili. Tympadom dostal INTEL nad AMD prevahu, ktora sa este znasobila mnoziacimi sa recenziami o vynikajucom pretaktovani procesorov Core 2 Duo.

AMD sa snazilo na tuto skutocnost reagovat, a podarilo sa mu to. Chcem len upozornit na to, ze po ohlaseni Core 2 Duo Intelom ohlasilo AMD zlacnovanie svojich procesorov az o 50%. To naklonilo misky spat k AMD a to zacalo tazit na predaji svojich procesorov. Avsak s oficialnym prichodom prisiel aj pad AMD.

O tom, ze mam pravdu, uvediem grafy akcii na newyorksej burze oboch firiem.

INTEL Corp.
Obrázok

Advanced Micro Devices - AMD
Obrázok

Teraz par terminov :

AMD uviedlo zlacnovanie v strede juna, a ako je vidiet v grafoch, AMD rapidne stupli trzby, zatial co INTELu akcie padli. Nasledne prisla od INTELu sprava o uvedeni Core 2 Duo na trh.

A zacali AMD zle casy. Ako je vidiet v grafoch, AMD zacali padat akcie na burze, INTELu zasa narastli na hodnotu pred zlacnovanim AMD. Nasledne AMD ohlasilo kupenie ATi Technologies, a burza zacala vyckavat. INTELu zacali akcie padat, zatial co AMD akcie zacali naberat na cene.

KeD AMD kupilo ATi, a zistilo sa, ze to nebol az taky boom ako sa cakalo, INTELu opat rapidne akcie narastli. Ako je vidiet v poslednych dnoch, akcie INTELu idu zo dna na den vyssie. Behom dvoch tyzdnov je INTEL opat nad hranicou cca. 22$ za kus, zatial co AMD sa mozu prepadnut pod tuto hranicu.

KeD uz som nacal kupu ATi, uvediem akcie aj ATi aj nVidie. Preco nVidie ? Pretoze keD zacalo AMD s kupou ATi, zacali sa vynarat spekulacie o kupe nVidie INTELom.

ATi Technologies
Obrázok

nVidia Corporation
Obrázok

(Za odkazy Dakujem cruxovi)

Uz viete, preco som uviedol tieto grafy ?

Pozrite sa na situaciu ATi pred kupou AMD, a zaroven situaciu nVidia-e pred kupou ATi AMD-ckom.

Po ohlaseni tohto spojenia zacali akcie nVidie prudko padat, ale hneD, ako sa zacali vynarat spekulacie o jej kupe INTELom, akcie prudko narastli, a tym sa aj vyvratila tato teória. Avsak okamzite po kupe ATi firmou AMD akcie ATi narastli o takmer 50% ! Vyzera, ze AMD nespravilo zly krok kupou ATi, trosku jej to pomohlo aj zdvihnut vlastne akcie.


Dost bolo situacie na trhu, a situaciu na poli procesorov pozna kazdy. INTEL jednoducho nedovoli AMD dychat, a AMD bude musiet rychlo odpovedat. Vyzera, ze sa nieco chysta, ale zatial nie je uplne jasne co. Svedci o tom aj vydanie spravy o vyrobe vlastnej mobilnej platformy AMD Turion 64 X2 + ATi Radeon Xpress X1250. co si myslite vy ? Pride AMD s niecim prevratnym, alebo bude len ako tien INTELu ?

-------------------------------------------------------------------------------------
A teraz nechavam priestor pre vas, a diskusiu, avsak v ramci pravidiel a toho, co bolo pisane hore :!:

P.S.: Dufam, ze som toho nenapisal moc :D
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

AMD nepride s nicim prevratnym, lebo wifi a ktovie co este vsetko bude mat afaik aj nadalej od Bradcomu etc...
A novy chipset Turiony nespasi, pretoze vid moj podpis a vid plany Intelu do buducna s novymi Centrino

A dalsia vec, ze Centrino ma dnes na trhu NB o dost zvucnejsie meno ako Turion... lamicka si ide kupit NB ma si vybrat medzi Centrino a Turionom, o Turione v zivote nepocul, kazdy znamy ma Centrino, jasne ze aj lamicka si kupi Centrino... a z lamiciek su zisky :)

// btw narast akcii u nvidie by sa nemohol davat skor do kopy s uvedenim niektorej vga ako vymyslami o odkupeni Intelom?
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

Scorp napísal:// btw narast akcii u nvidie by sa nemohol davat skor do kopy s uvedenim niektorej vga ako vymyslami o odkupeni Intelom?
ties si to myslim ...
Intel by nemohol kupit nVidiu - afaik - lebo by mu to zakazal protimonopolny sud v USA :wink:

je to skor predajom 7900/7600 a pokrokom vo vyvoji G80 ..
alebo neuspechom/ presunutim terminu uvedenia R600 zo strany ATI

btw: sa pamatam ,ze pracovnici/managment nVidie atD privitali fuziu AMD + ATI

buducnost , hmmm , asi 4x4 :)
co moze byt alternativa ... ale len ak AMD este viac zniti ceny FX62

a blizka buducnost - uvedenie FX-64 - DC procesor - 3GHz - architektura K8
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

ano, ospravedlnujem sa, ale predpokladam, ze to nie je iba dielom danej VGA, ale aj vsetkych vyssie spomenutych udalosti. tazko presne specifikovat, co malo ten narast na svedomi, pretoze nevidim na pozadie toho vsetkeho. To vedia asi len v nVidii.

:wink:
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

pctuning.cz napísal:Sapphire nema obavy, ze by AMD pøerusilo dodavky grafickych cipù a naopak si pøedpovida dobrou budoucnost.

Adrian Thompson, viceprezident marketingu u Sapphire, mluvil se serverem ITP Technology hlavnì o snaze spolecnosti vice se prosadit v oblasti Støedniho vychodu. Vyjadøil se ale take k dùsledkùm odkoupeni ATi, vyhradniho dodavatele GPU pro Sapphire, vyrobcem procesorù AMD.
"Slouceni AMD a ATi je z pohledu Sapphire skvìle," øekl Thompson. "Silni partneøi ATi pøeziji, nìkteøi mensi hraci by ale mohli opustit trh. ATi ma sestnact partnerù a pravdìpodobnì ji staci pouze pìt."

Sapphire, ktery mìsicnì vyrobi okolo 1,8 milionu grafickych karet, se o pøeziti opravdu bat nemusi. Pro mensi spolecnosti bude vsak stale tìzsi udrzet krok. Server X-bit labs poukazuje na slouceni a spoluprace firem za posledni rok a pùl: Walton koupil kontrolni podil v Chaintechu a pøejmenoval jej na Walton Chaintech, Abit byl odkoupen USI, Leadtek spolupracuje s Foxconnem a ASUS s Gigabytem zalozili spolecny podnik.

Sapphire v soucasne dobì vyrabi pouze graficke karty s cipy ATi, letos v dubnu ale generalni øeditel spolecnosti prohlasil, ze v budoucnu bude nejspise kseftovat i s nVidii.
Zajtra prihodim aj vyvoj akcii Sapphire. :wink:

Som zvedavy, ako sa bude situacia naDalej vyvyjat. A hlavne, s cim dojde INTEL alebo AMD.
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

z mojho pohladu je to asi takto:
AMD vedelo co Intel planuje, teda uvedenie Core2Duo....ATI tiez pomaly ale iste stracalo svoju poziciu v low-end a mainstreamovych grafikach....tak prisiel napad spojit...tym AMD ziska maximalne dobreho partnera pre vyvoj cipov pre dosky a pod., a hlavne pre mobilne zariadenia. to zlacnenie AMD procesorov je len tah zo zufalstva....
preto predpokladam nadalej len a len zvysovanie akcii Intelu...a myslim ze ak AMD konecne nieco dobre nevymysli, tak jeho akcie padnu hlboko, a bude tazke sa dostat spat...imho Intel sa vytiahol :bravo:
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

jak nakupim akcie? :))
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

Scorp napísal:jak nakupim akcie? :))
Keby tak to bolo take jednoduche. Ty nijak. Musis mat dobre kontakty, ktore sleduju burzu 24 hodin denne, to je proste kolotoc. Ale to sa tu neoplati riesit, takze spat k teme. Dakujem. :wink:
Používateľov profilový obrázok
kami_sama
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Po 05. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa kami_sama »

suhlas s MBG. dalo sa ocakavat, ze nove procesory od intelu budu ovela lepsie, ako starsie modely, resp. prekonaju amd-ckove procaky. a intel nema problemy s vyvojom chipsetov - ved intelacke chipsety su skoro "legendarne" - napr. stara bx440. amd-cke toto chybalo. prave preto bola fuzia s ati.

ati s tym vela nestratil (by som povedal, ze vobec nic), lebo nove chipsety s integrovanou grafikou od intelu su na slusnej urovni (bye-bye ati), cize k intelackym procakom by vacsina ludi bral chipsety od intel (o tom ani nehovorim, ze na trhu serverov chipsety od ati pre modreho obra skoro vobec neboli). a co budu robit kanadania pre amd? chipsety nie len pre desktopy a mobilne pocitace, ale aj do serverov (z coho mal amd najvacsi zisk doteraz).

ci amd prezije? tazka otazka. doteraz (kvoli obrovskemu mnozstvu prachov, co pumpovali do vyvoja) amd nebola firma ziskova. prvy poriadny zisk vyuzili na fuziu. cize teraz vsetko zavisi od spoluprace tychto firiem.

intel stratil malo (mozno aj ziskal, lebo bude stale menej ati chipsetov pre intel, cize zvysi sa predaj intel chipsetov). ati a amd tiez len ziskali. ale - aspon podla mna - ozajstnym vyhercom bude nvidia! chipsety optimalizovane pre amd ma. tiez sa mu otvorilo novy trhu (intelacke chipsety) a bude mat vacsiu moznost presadit sli technologiu aj pri modrych.

joooooj, som velmi zvedavy, co prinesie buducnost - a to nie len pri vyrobcov procesorov, graf. kariet a chipsetov, ale aj na trhu vyrobcov maticnych dosiek. vedeli ste napr. ze gigabyte kupil asus a od roku 2007 mena asus & asrock uz nebudu existovat?
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa LoPiO »

Ako napisal Scorp o lamackach- suhlasim a pridam len ak omojkamarat odpovedal na otazku, ze aky ma procesor v notasi a on:
mam tam centrino..
LOL

Stale co nema ponuknut Intel su lacne procaky z dobrym vykonom.

Inak stale je mi podozrive naco maju tie core 2 dua 2 az 4 MB cache, ked maju taky vykon, bo to u nich robi cenu. Z toho dovodu prestalo AMD vyrabat procaky z 1Mb cache, aby mohlo ist z cenou dole.
Intel bol len dva roky v uzadi a vsetci sa skoro zrutili z toho a teraz je nazad a ako sa to ospevuje. Narazam len nato, ze AMD vzdy bolo tym co sa musel dotahovat a zial bohu je tomu zas.

AMD + ATI: konecne budu poriadne cipsety pre AMD. AMD nieco take potrebuje ci uz low endove alebo high endove cipsety, tak ako je to pri Intely, pretoze byt zavisli na inych cipsetoch bolo len a len na skodu.
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
Duroniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Št 15. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Banská Bystrica èas

Príspevok od používateľa Duroniak »

no ja len dufam ze AMD pride z dacim novim aby bola vacsia konkurencia a nizsie ceny :D
MB: MSI K8N NEO4; CPU: Athlon64 3000+Winchester ; HDD: Maxtor 80GB; GRAFA: ATI Radeon X600(Pci-e) 256MB; RAM: 512MB (Canion); DVD ROM: LG 4167 b bulk; +Fáááááááájna BEDNA
Používateľov profilový obrázok
Comby
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 01. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Kramáre

Príspevok od používateľa Comby »

AMD sleduje dve oblasti:
1. dosahovat vyssi podiel na x86 kompatibilnych serveroch
2. udrzat poziciu "vykon na watt" v desktopoch.

Ad 1:
Tento ciel plni na 100 %, cim navyse zaraba v tejto oblasti miliardy dolarov. V 4 a viac procesorovych serveroch (x86 kompatibilnych) nema AMD konkurenciu.

Ad 2:
Tento ciel sa zrejme nepodari dosiahnut. AMD si vsak z toho nerobi tazku hlavu, aspon do prichodu K8L. Vid bod 1.

Vyrazny prepad akcii AMD a ani krach tejto firmy preto nepredpokladam.
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

comby-ho poznatky su velmi zaujimave...ale myslim ze kym AMD vyda K8L jeho akcie urcite klesnu...mozno len o par bodov, ale klesnu....
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

Dnesnym dnom ohlasila ATI pokles predpokladaneho obratu v 4. kvartali roku 2006 na 520 miliónov USD (okolo 405 miliónov Euro)
Pred fuziou s AMD predpokladala ATI obrat vo vyske - 620 az 660 miliónov USD.

Za dvovod tohoto poklesu uvadza ATI znizeny pocet predanych cipsetov pre platformu Intel a zmeny v retatci velkych dodavatelov PDA, pre ktore vyraba ATI cipy.

okrem toho ohlasila AMD,ze monopolne urady v USA, Nemecku a v Kanade odsuhlasili fuziu s ATI.

Zdroj
s pozdravom, crux.

Návrat na "Debata o všetkom"