Ktora lepsia WiFi siet k Mikrotik routru?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2097
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Ktora lepsia WiFi siet k Mikrotik routru?

Príspevok od používateľa zoom »

Dobry vecir. Mam taku dilemu v hlave. Predstavme si, ze mame dlhe roky Mikrotik router s integrovanou WiFi, ktory funguje uplne super, bez vypadkov, stabilne, rychlo, krasne. Teraz si predstavme, ze chceme okolo neho urobit nejaku viac advanced WiFi siet - napriklad taku, ktora by pokryla vacsiu budovu. Co by bolo k tomu vhodne napasovat? Ide mi o nejaku dobru integraciu, centralnu konfiguraciu, podpora roamingu a bezbolestne presuvanie klienta medzi AP (802.11k,r,v) a nie ukrutne zavratnu cenu.

Co nechcem?
Mikrotik WiFi HW - Mozno to vyzera ako jasna volba, tak Mikrotik ma nejaky prispaty vyvoj v tejto oblasti. Zastaraly HW a nejaky roaming v nedohladne.
Ubiquiti - Moj taky druhy sympaticky favorit ma uplne, ale ze uplne hroznu End-of-Life politiku, kvoli ktorej sa moze cele Ubiquiti strcit do riti.
Asus/TP-Link/Tenda/Huawei a podobne low-endove home/gaming routre, nech maju akekolvek marketingove kvakaniny na stranke a explodujuce 3D grafy s rychlostami, kde 12-rocny RGB-gamer je uneseny, lebo jeho gaming router za 500 evri zvladne 10% toho, co Mikrotik za stovku.
Cisco/Aruba a podobne firmy, ktore su cenou a narocnostou konfiguracie zase niekde inde.

Existuje nieco medzi tymito dvomi svetmi? Moj favorit by bolo to Ubiquiti, ale nemienim podporovat to ich EOL zmrdstvo.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ktora lepsia WiFi siet k Mikrotik routru?

Príspevok od používateľa Jerry »

Za mňa mikrotik a tam Capsman ... Presne na takúto vec je to určené, funguje to podľa mňa celkom fajn. Nie sú problémy s prepajanim, ovládaš to na jednom mikrotiku ...
Môžeš si tam nastaviť viacero sieti a v každej iný cfg ... Na pokrytie budovy použiješ lacnejšie mikrotiky, ktoré sa na capsmana budú len pripájať.
Nevýhoda - všimol som si, že rýchlosti na wifi sú mierne pomalšie ako keď je mikrotik sólo ... Nič strašné to ale nie je.

Návrat na "Siete"