problem s rychlostou wifi na ntb

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1286
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa 4040 »

No je určite lepší ,ako ten starý TP-Link.Pár kusov som kúpil a všetky po čase začali robiť problém.Ale možno náhoda.Na jeden už odpísaný som nahodil Open WRT a nejako ožil.Ale to mám iba doma na skúšku.Možno pri používaní, by robil problémy tiež.
Píšeš ,že wifi si nechcel a máš tlačiareň na wifi.A určite aj nejaký mobil.
Naposledy upravil/-a 4040 v Ne 05. Mar, 2023, 22:25, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

zober nejaky NTB (ak sa da co najnovsi) s LAN/RJ45 portom a napichni sa kablom na ten router a zmeraj rychlost
Tvoje riesenie v byte nie je idealne, skor velmi zle. Co sa tyka siete

Ohladne toho zarusenia. To samozrejme moze byt. Riesenie je len skusat kanal na WIFI a vybrat ten, na ktorom je rusenie najmensie. Velke rusenie byva prave v bztovkach, kde je par wifi sieti a tie sa medzi sebou rusia.
V prvom rade, ale zmeraj tu rychlost pomocou NTB pripojeneho kablom. Ak bude rychlost OK, tak by som kupil APcko, umiestnil ho cca do stredu bytu, vybral co najmenej zaruseny kanal na WIFi a fungoval.
Kupil by som nieco ako AP AC Lite alebo silnejsie AP AC LR
NB: Asus ROG Strix G16
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

Ano nechcel som wifi, tlaciaren je po wifi, lebo polovicka je pohodlna. Mobil sice mam, ale ten mam na telefonovanie, vobec ma netrapi ci ma alebo nema dosah wifi.
Co sa tyka rychlosti - mam tam PC cez ten router, tie rychlosti a stabilita su OK, problem je len wifi strana. UZ posledne som skusal menit kanaly, na chvilu to pomohlo, ale tie vypadky byvaju nahle - pride mi, ako ked nejaky sused zapne svoju wifi a vtedy sa to zarusi.
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1286
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa 4040 »

Skús .Nainštaluj si na NTB a pozri siete okolo seba.
https://www.acrylicwifi.com/en/wifi-analyzer/
A už si skúsil router vybrať z tej skrinky ?
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

Ako som pisal vyssie, fyzicke umiestnenie nezmenim. Takze ostane zatvoreny v tej skrini. Fungujem takto 8 rokov, problemy s nizkou kvalitou signalu evidujem ale iba posledny rok mozno, kedy to realne pada, doteraz to chodilo bez nejakych podobnych excesov. Preto mam podozrenie na router, alebo zarusene pasmo. SW ale vyskusam.
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

Wifi sa nevyhmes, dnes vacsina veci bezi na wifi a ak mas dobre spravenu wifi siet, nevidim v v tom problem. Rovnako ako a wifi, mozes mat problem aj po kabli. A pohodlnost paradoxne posuva cloveka dopredu :)
Akus tu aplikaciu, ale ta ti nepovie nic o moznom ruseni. Mozes si aj do telefonu nainstalovat wifi analyzer a zistis, kolko wifin vysiela tebou chytitelny signal.
Tak ci onak, by som nahodil to APcko alebo ten soporucovany router do stredu bytu, nahodil co najlepsi kanal, pripadne ho nehal nastaveny na "auto" a tak siril signal po byte. Neviem aky velky mas byt, ale jedno AP AC LR pokryje v pohode okruh 30/40m. Problem byva ak je v prieckach zelezo, ktore brani v sireni signalu, ale v tak malom priestore to by malo jedno kvalitnejsie AP zvladnit bez problemov
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Krok 1: vyhodit ten tplink do kosa
Krok 2: nahradit ho hoc cim inym, v tvojom pripade idealne od asusu
Krok 3: uzivat si bezproblemove wifi a ignorovat vsetky tie hluposti ohladom BT, zarusenej wifi, skenovania wifi sieti v okoli, openWRT a inych navodov na bezvysledne zabitie casu.

Ten tplink bol odpad uz ako novy. 8rokov je daleko za jeho zivotnostou.


Za stovku mas ten asus z edigitalu, pripadne ak chces usetrit tak okolo 50€ idu tplink ax10

A 5ghz ide cez steny bez problemov. Resp. Pri novych routroch ma 5ghz casto lepsi dosah ako 2.4ghz.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

Stovka je v pohode ak to vyriesi problem :) Len sa chcem vyhnut zbytocnemu nakupu niecoho co nic nezlepsi. Asi teda skusim najskor ten asus. A ak bude estale problem, tak asi ho hodim ku tlaciarni a tam kde je teraz router dam obycajnu RJ45 spojku.
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

Tak router doma, ale vyzera, ze to velmi nepomohlo. Zatial jej wifi sice nespadla, ale rychlosti su biedne. Signal kolise od plneho az po nizky(pozeral som asi 3x od vcera). Rychlosti smerom von dosahuje podla Isp(50Mbit) a signalu. Vcera to slo plnou rychlostou aj ked bola stredna sila signalu. Par minut dozadu som skusal a vedla toho som pustil telefon na speedtest a rychlost oproti telefonu polovicna pricom telefon mal tak 47, ntb ledva 27. Taktiez vnutorna siet ide na urovni 5-10Mbps, coz by som aj pri polovcnom signali ocakaval aspon 200 kedze by to malo ist pri plnom vykone 570Mbps na 2,4Ghz. Pri 5G az 2,4Gbps ale beriem ze tych 5G moze mat cez steny problem. Kazdopadne nieco je zle. Kopiroval som 10GB film z naska. To ma teraz po router gigabitovu linku.

Edit: druhy ntb je na tom rovnako
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja netusim co si napisal.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8560
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa shiro »

Pouzi na telefone appku wifi analyzer, kt ti ukaze na akych kanaloch su okolite wifiny a tak sa im mozes vyhnut nastavenim kanala, aby ste sa nerusili.
Ak je mozne, nastav co najvacsiu sirku kanala.

Na dosiahnutie inzerovanych rychlosti pri wifi routroch musia mat zodpovedajuci pocet anten aj router aj zariadenie na druhej strane. Je ti nanic, ze router ma 4 anteny, ked ntb/telefon ma dve....preto nedosiahnes inzerovanu rychlost routera po wifi.
Zatvorenie routra kamkolvek este viac znizuje silu signalu, nehovoriac o jeho moznom prehrievani v uzavretom priestore.
Proste u podobnych zariadeni sa neda rozmyslat esteticky, potrebuju byt von a je fuk co si kto mysli.

Pouzivat 5GHz v byte ma zmysel iba v miestnosti, kde je router. Staci jedna stena a je po 5Ghz, je velmi jednoduche tu frekvenciu utlmit.
Na vacsie vzdialenosti po byte jedine 2.4GHz.

Wifi router je vhode vzdy umiestnovat do stredu pokryvanej oblasti, nie niekam na okraj. Si to predstav ako mapu Slovenska, idealne by hlavne mesto mala byt B. Bystrica a nie Bratislava hodena na jednom konci statu a na hraniciach.

Je fuk ako je polovicka pohodlna, proste ju posli do prdele, ze nebude mat kvalitnu wifi, pokial to neporiesis ako sa to riesit ma. A nech sa hadze o zem kolko chce. Ved ona si rychlo rozmysli, ci chce neustale riesit nekvalitnu padajucu wifi alebo chce mat klud :-)
Router a signal sa s nou hadat nebude. Proste to nepojde a moze sa aj neviem co.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

este raz. Nainstaluj si analyzer do telefonu. Pust apku, pozri okolite wifi a ich kanal na ktorom bezia. Vyber, respektive na routri si nastav kanal, ktory je najmenej zaruseny.
AD 2. Router sa nema pouzivat ako router a wifi vysielac zaroven. Osobne razim cestu a kazdemu komu nieco robim, tak router nech si robi svoju routovaciu pracu a na sirenie wifi, tu mame APcka.
Idealne je umiestnit zdroj vysielaceho wifi signalu do stredu bytu, domu. alebo co najblizsie k miestnostam, kde wifi signal ma byt sireny. Ak chces obsiahnut vacsiu plochu, pouzijes 2 a viac APciek. Ale zasa neplati, ze ci viac APciek, tym viac Adidas.
Kedze je uz novy router kupeny, tak si zanalyzuj silu signalu v jednotlivych miestach v miestnosti. Zas ti velmi dobre posluzi aplikacia Wifi analyzer v telefone. Zmeraj silu signalu pro Routri, pri stenach, za stenami, v rohoch... Trochu sa s meranim pohraj
Tomu co tam pises ohladne tych rzchlosti, trochu to napis lepsie. Lebo ako pise skillex, moc z toho mudry tu nie sme
NB: Asus ROG Strix G16
Reco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Ne 04. Okt, 2020, 18:10

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa Reco »

SKiLEX napísal: Po 06. Mar, 2023, 00:28 Za stovku mas ten asus z edigitalu, pripadne ak chces usetrit tak okolo 50€ idu tplink ax10

A 5ghz ide cez steny bez problemov. Resp. Pri novych routroch ma 5ghz casto lepsi dosah ako 2.4ghz.
Ocividne nema, to len na okraj.

@shiro Ano ja rozumiem, ze najlepsie je keby bol v strede - fyzicky ho tam nedotrepem. To nie je len o dotiahnuti ENET kabla, ale aj elektriky. Druha vec, ze mam tam vyssie nakres. Vzdusna vzdialenost routra od NTB je 6,5m, takze to nie je niekde v rohu domu o ploche 120 stvorcov. Preto to beriem, ze je to skoro jedno ak to zovseobecnim. Ano je zatvoreny v skrinke, hriat sa cosi moze, ale nic zasadne to nebude - je tam pomerne dost priestoru a 18mm DTD (a aj ked mam dvierka otvorene a nezavadzaju) je podla mna mensi problem ako 2x100mm porobeton a k tomu 120mm panelu s roxorom.
Beriem aj argument o deklarovanej rychlosti - stary ntb ma aj nejake stare wifi standardy, tam to beriem. Novy podporuje ale posledny wifi standard.
Bolo mi odporucane vyhodit tu staru sunku za novy, lebo bude silnejsi, lepsi, ceckatejsi. Nevyriesilo sa zatial nic, preto pisem.

K tym rychlostiam. Od ISP mam 50Mbit symetricku optiku. Beriem do uvahy, ze to nie je garantovana rychlost takze v spicke to moze byt kludne 30Mbit aj menej. Vcera som pustal speedtest na NTB, rychlost aj sila signalu OK. Dnes chvilu predtym ako som pisal prispevok uz bola sila signalu podla windowsu nizka. Zapol som speedtest na NTB (27Mbit), pustil som speedtest na telefone (47Mbit) boli vedla seba. Z Naska som zacal kopirovat film - 5-10Mbit prenosova rychlost. Pustil som druhy ntb, rovnake vysledky.

Co idem teda urobit:
1. Zanalyzovat signal wifi a skusit najst najmenej zaruseny a ten nastavit.
2. Skusit updatovat wifi ovladac v NTB
3. Kupit spojku RJ45 aby som prepojil ten trciaci 10cm kabel od ISP so svojou sietou a router presunut niekde do "lepsieho" miesta
ITX: MB: ASUS ROG STRIX B450 I-Gaming CPU: AMD Ryzen 3600 Cooler: Corsair H80i v2 GPU: MSI RTX2080 Super Ventus XS OC 8GB SSD:Adata XPG SX800 Pro SSD 2TB M.2NvMe RAM: Patriot Viper 4 blackout Series 16GB 3600Mhz CL17 Case: Phanteks Enthoo Evolv Shift air ITX PSU: Corsair SF600 80 plus platinum
Klavesnica: Logitech G915 Lightspeed GL linear
Mys: Logitech G703 Lightspeed Hero, Logitech MX Master 2S, Logitech pro X superlight,
Monitor: LG 27GL850-B, LG 38GN950-B
Zvuk: Topping DX5 lite + 2x Mackie MR524 + Sennheiser HD650, Audiotechnica ATH-M50 X, Hifiman Deva Pro
Simrig HW: Fanatec CSL DD 8 Nm + WRC, DIY pedale, Heusinkveld simshifter + handbrake v2, Trackracer TR120
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1286
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa 4040 »

Na skúšku vymeň Asus za switch.Switch daj namiesto TP-Linku ,keď nemáš teraz spojku.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: problem s rychlostou wifi na ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ku Ap zariadeniam sa ziadna elektrina netaha. Dnes vsetko moderne sa napaja cez POE. Takze ak by si riesil APcko, staci ti od routru potiahnu EThernet kabel ku AP. Ale bez tej analyzi kanalov a sily signalu neries nakup dalsich veci. Kludne sa moze stat, ze v urcitom case sa ti zapne kompresor na chladnicke a ten i zarusi signal do izby. Teraz som nieco podobne riesil
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Hardware všeobecne"