Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, nad tým ventilátorom som rozmyslal, ako si to tam pri invertore zapojil? Odkiaľ si získal prevod 230ac - 12dc?
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

240V zasuviek sa v okoli menica nachadza zopar, kedze je namontovany v garazi rovno pri hlavnom rozvadzaci v baraku.
Ak nezabudnem, spravim fotku ked tam nabuduce budem. Ziadna veda, nie je tam co vidiet.

uplne najsprostejsi 240V -> 12V adapter co som prvy nasiel v šuplíku ; pocitacovy 140mm ventilator takisto z toho isteho šuplíka :)
[Arctic alebo Fractal Design ; bolo to v lete, fakt si nepamatam]. Ked sa za dva-tri roky pokazi lebo prach v garazi, jednoducho vymenime za iny.
Odrezali sme koncovky zo zdroja aj ventilatora, rukami zatocili drotiky o seba a zalepili izolackou. Ziadne pajkovanie. Salamparky, su tam dva watty.

Zdroj je zapojeny do casovacich hodin aby ventilator nesiel furt - zapina sa o deviatej rano, vypina o deviatej vecer.
Teraz cez zimu je vypnuty natotalku ; menic ma 40 stupnov len ked vykukne slnko a z panelov sa tlaci 4-5kW, co je velmi zriedka.

Kobercova PowerTape zabezpecila aby sa ventilator pohol od menica len pri zemetraseni (co uz bude uplne jedno). Estetika minus dvadsat bodov.
Hluk nepodstatny : je to v garazi a v baraku nic nepocujes kedze je to bezny pocitacovy ventilator a nie raketa.

Menic 10kW Chujawei ak sa nemylim Sun2000-10KTL.
Teploty fakt isli dole o 30 stupnov ... z kategorie "au-ojha-dofrasa" do kategorie "lážo-plážo-parádička".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

hovnival napísal: So 10. Feb, 2024, 22:49 Caute,
chystam sa instalovat FVE na dom a mam dilemu ohladom rozlozenia panelov. Kedze za posledne 2 roky som mal spotrebu 5,5MW dal som si vypracovat ponuku na 5,7kWp (14x 410Wp panel.) Navrh firmy bol rozlozit panely na V/Z. Predpokladam ze v pomere 1:1. Mne sa ale zda, ze by bolo lepsie vyuzit juznu stranu strechy, kde si myslim by bolo mozne dat cca 8-9 panelov. Zvysne by som potom dal na zapadnu stranu, kedze poobede skor budem spotrebovat vyrobenu energiu. Menic mi firma navrhla huawei 8kw, co je trocha vacsi na dane panely, ale ze do buducna by som mohol pridat zopar panelov ak by mi spotreba stupla. Rozdiel medzi 6kW a 8kW menicom je cca 250e co sa mi pri cene realizacie 8500e nezda az taky rozdiel. Dotaciu podla min. rocnej spotreby by som mal dostat 2500e. Myslite, ze by som la ist radsej do V/Z orietacie, alebo J/Z. Pripadne nejake ine navrhy?
Najprv začnime spotrebou a až potom s riešením.
- čím kúriš?
- čím ohrievaš TUV?
- čím varíš?
- používaš nejaké 3F stroje?
- vieš si niečo okolo FVE namontovať sám?

Čo sa týka meničov Huawei, tie bohužiaľ neumožňujú napojenie troch svetových strán, majú príliš slabé vstupy na mppt. Treba zobrať napr. Solax PRO tam môžeš zapojiť západ a východ paralelne na jeden vstup a juh dáš na druhý.
Inak keď už sa s tým budeš babrať, rovno by som šiel do maxima a to 10kW menič, koľko si dáš na strechu je už na tebe, ale kľudne môžeš dať aj viac. Víde to lepšie ako keď budeš panely pridávať dodatočne.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

maniak napísal: Ne 11. Feb, 2024, 01:33 Turbo, nad tým ventilátorom som rozmyslal, ako si to tam pri invertore zapojil? Odkiaľ si získal prevod 230ac - 12dc?
To ti stačí hocijaký malý 12V/1-2A adaptér. Potom stačí obyčajný digitálny termostat a pár PC ventilátorov podľa vlastného výberu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Termostat by som nepotreboval, teplotu mam z Growattu priamo cez HA. Asi fakt len ten dc zdroj a ventilatory pripojit. Môj growat ma zhruba 40x50x6-7cm hruby hliníkovy heatsink oprety o stenu.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

my sme nemali termostat poruke, takze vyriesene hlupo ako v jaskyni v staroveku. Ale termostatove riesenie spravime tento rok, je to uplne iny level.
Maniak : tych 7cm od steny staci, prefukne ho v pohode.

.
.

>> Treba zobrať napr. Solax PRO tam môžeš zapojiť západ a východ paralelne na jeden vstup a juh dáš na druhý.

ak mas naladu, napis o tomto trosku viac prosim ta. Mame priklad https://powerforum.co.za/topic/11641-no ... racker-21/
tabulka : vidime ze pri silnejsich menicoch je jeden vstup slaby (13A) a jeden je silny (26A) cize sa na neho da obesit 2x taka zataz.

Moja neelektrikarska hlava to neberie : tie vstupy na silny MPPT musia mat nejako moc precizne zladenu voltaz, ci sa mylim ?

Mozem zapojit plus minus schlaufy (dróty) z jedneho povedzme vychodneho stringu s plusminus z druheho povedzme zapadneho stringu, ked prvy ma vymyslim si vychodne panely 10ks 400Wp ktore v danom momente (nech o piatej poobede uprostred augusta) tlacia 360V/6A a zapadne panely 13x 450Wp ktore sypu 520V/10A ? Ako je to spravene vnutri v tom menici... ak su tam samostatne trafaky, tak nechapem preco to nema samostatne MPPT cize tri v tomto pripade. Ak tam nie su samostatne trafa, ako to funguje ? Teda trafaky... tie "maximum point sledovače". Ako proste dokaze idealne vytazit obidva uplne rozlicne stringy ked su takto zapojene.

Alebo silnejsi z tych dvoch paralelnych stringov degraduje na rovnaku voltaz ako ma ten druhy ? To by sa zahodilo velke mnozstvo energie v pripade, ak su diametralne odlisne tie stringy.

Dik za vysvetlenie ak budes mat naladu sa tomuto venovat. Viem co je seriove a paralelne zapojenie, len si neviem predstavit ako je to spravene na tom menici a ake su prakticke moznosti nasadenia. Nejak sa mi hlava nevie teraz rozbehnut.

PS : tipnem, ze pan na elektriku nekuri a neohrieva vodu, pretoze to by celkova rocna spotreba asi nebola 5.5MWh ako bolo napisane.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Turbo, je to spravené tak, že ten mppt zvládna viac stringov paralelne. Ale musíš mať rovnaký počet a rovnaké panely, len orientácia je iná.
Potom vieš takéto panely zapojiť paralelne, t.z. príklad 10ks na Z + 10ks na V zapojíš na jeden mppt. Aj keď už na panely na východ nesvieti slnko stále majú vysoké napätie, len dávajú malý výkon, zatiaľ čo panely na západ dávajú plný výkon, takže k žiadnej degradácii výkonu nedochádza. Algoritmus mppt si s týmto bez problémov poradí a nájde napätie pre maximálny výkon.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
hovnival
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 142
Dátum registrácie: So 31. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa hovnival »

Ten antik som sledoval tiez, ale ta cena co pisu na bilboarde je pri dotacii 4k. Cize realne cena je tam 8 450. Ale je pravda ze za 7.2 kde mne nacenili 5.7 za tolko.
Firmu som vyberal na zaklade referencii od kolegu co od nich uz ma zrealizovanu FVE s prihliadnutim na to, ze robia aj administrativu, dokumentaciu a dotaciu od A po Z. Ale kludne ak mate nejaku overenu firmu co robi na kluc v okoli KE dajte vediet a skusim im dat vypracovat ponuku.

Chapem ze, bez detailov sa tazko radi :) V podstate mi islo len o to, ci ma vacsi vyznam J/Z alebo V/Z. Dom mam vykurovany TC a doma sa "funguje" priebezne cely den, ale poobede spotreba bude asi vacsia tipujem :)

Na zaciatku som tiez uvazoval o 7kVp rieseni, ale kedze mam rocnu spotrebu ani nie 6, tak vsade som sa docital ze je to zbytocne predimenzovavat. On o je to stale kilko sem, kilkko tam, ale potom aj rastie doba navratnosti. Ak by som vedel dostat viac z dotacie, malo by to zmysel, ale zda sa mi zbytocne instalovat vykon, ktory potom budem tlacit do siete. Tam uz potom asi usetrim len na distribucii, kedze v zime, kedy najiac spotrebujem aj viac doma vyrobim.
OS:Win1064bit/CPU:Intel Ryzen 3600//Ram: 2x16GB DDR4 /GPU: GTX 1060 3G//HDD:1TB SSD//Zdroj:Seasonic S12II-500 500W,monitor: 27" iiyama
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Hovnival: perspektivne rataj s BEV a nabíjačkou, tých 10kWp by som tam kludne dal.
FVE 12.45 kWp V/Z
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Ja osobne ľutujem len to že som zobral GW8k-ET namiesto GW10k-ET hlavne kvôli tomu že má len 13A nie 16A AC výstupy.
.........................................................
Pozn1
Predimenzovanie počtu lacných panelov ale aj viac panelov na západ ako na juh pre 2xMPPT meniče dáva logiku pre zamestnaných ale aj kvôli budúcemu zdraženiu distribučných poplatkov.

Pozn2
To paralelné zapojenie rovnakého setu panelov na Z a V je velmi zaujímavé napr. pre penzistov.

Otázky
- Dá sa pri tom paralelnom zapojení znížiť počet na jedem MPPT vstup napr. 3+3 ?
- Čo urobí menič ak sa na DC vstupoch objaví viac napätia/výkonu ?
- nechá energiu na streche aby nezhorel ?
Naposledy upravil/-a opto v Ne 11. Feb, 2024, 12:25, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

takze presne ako hovorim, musi tam byt prakticky rovnaka voltaz. Musia byt prakticky rovnake tie stringy, pocet panelov, vykon, celkovy vykon+voltaz.
... a kedze ide o paralelne zapojenie, zvysuju sa ampere - jeden string dava menej, druhy dava viac.

dik.

.
.


>> Firmu som vyberal na zaklade referencii od kolegu co od nich uz ma zrealizovanu FVE s prihliadnutim na to, ze robia aj administrativu, dokumentaciu
>> a dotaciu od A po Z.

ano, dolezite - lenze firiem co robia toto su stovky. Prakticky kazda. Ziadna normalna firma ti nepovie ze "dokumentaciu si sprav sam a VSDIS si vyries sam".

.
.


>> Na zaciatku som tiez uvazoval o 7kVp rieseni, ale kedze mam rocnu spotrebu ani nie 6, tak vsade som sa docital ze je to zbytocne predimenzovavat.

nespravne. Mozes to vsade citat, ale ze vsetci volia Fica s Harabinom neznamena, ze tato dvojica je najlepsia. Rozlozenie vyroby v case je strasny pruser, obrovske zmeny leto/zima ta prekvapia : od jari do jesene sa vyrobi zhruba 5x az 6x viac ako v zimnych mesiacoch a prave v zime potrebujes energie najviac (TC !!).

Presne tak, pocitaj s elektroautom v blizkej buducnosti (foter usetri viac na elektrouate pri najazde 18.000 rocne nez na elektrike domu samotneho, nema plyn cize vari na elektrike, kuri elektrikou - tiez ma TC voda-voda 70 metrovy vrt s 12 stupnovou vodou a teraz posledne aj vzduch-vzduch).

Podme na to zo srandy takto : kolko jazdis rocne ? kolko jazdis v zime, povedzme od oktobra do marca ? Pri najazde 18.000km rocne a spotrebe okolo 18-19kWh/100km priemer to mas 18000/100 * 19 = 3420 kWh = 3.4MWh energie. Sa nezda, co ? A ked jazdis 30.000km rocne a nejazdis v jednom kuse >600km trasy a'la Kosice-Mnichov, uz si mal mat elektroauto :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@hovnival Len ber do úvahy to, že FVE na streche nie je na dva roky ani na päť. Ak sa to raz namontuje je väčší problém v budúcnosti rozšíriť. Nie že by sa to nedalo, ale už je to drahšie ako keď sa to namontuje naraz. Skús popýtať o koľko viac by stála 10kWp.
Len upozornenie: VB je v SR momentálne veľmi výhodná, uvidíme do kedy.
Najväčšia úspora je vtedy, ak dokážeš čo najviac výroby spotrebovať priamo na mieste. VB je len taký doplnok.

Samozrejme sú aj iné možnosti riešenia pre tvoju spotrebu, napr. 1F AC Coupling (kombinácia on-grid a batérie), ale toto firmy neponúkajú, takže nie je možné zobrať ani dotáciu. U mňa vychádza pokrytie spotreby z FVE na 71% a FVE+VB na 96%.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
hovnival
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 142
Dátum registrácie: So 31. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa hovnival »

Vdaka vsetkum za inputs. 10kWp na strechu ani nevmestim, ale zistim u dodavatela o kolko by to bolo dahsie, ak by som este zopar panelov prihodil aby som pokryl celu J/Z cast strechy. Tych 18ks je asi maximum co by som mohol dat a to by som uz bol na 7,3kWp
OS:Win1064bit/CPU:Intel Ryzen 3600//Ram: 2x16GB DDR4 /GPU: GTX 1060 3G//HDD:1TB SSD//Zdroj:Seasonic S12II-500 500W,monitor: 27" iiyama
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@hovnival ešte si premeraj strechu, aby si vedel aké panely ti najlepšie sadnú. Ak zoberieš do úvahy konštrukciu, väčšinou cenovo vychádzajú lepšie väčšie panely v jednej rade ako menšie panely v dvoch radách. Ono sa to nezdá, ale tá konštrukcia nie je zrovna zadarmo najmä od firiem.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
hovnival
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 142
Dátum registrácie: So 31. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa hovnival »

no v jednej rade ich nedam. Strecha je v hornej casti 9m a v dolnej asi 4.5 cize planujem dat v hornej rade 10 panelov (5 na J a 5 na Z) a rad pod nimi 4 na Z a 4 na J
To je max co tam viem asi dat.

https://ibb.co/DV9bYyM

Este by som sa opytal ako je to s DC kablami od kolektorov. Je pravda, ze nesmu krizovat bleskozvod? Lebo tym padom budem musiet tahat kabel okolo celeho domu, kedze rozvadzac mam na opacnej strane domu ako budu panely.
OS:Win1064bit/CPU:Intel Ryzen 3600//Ram: 2x16GB DDR4 /GPU: GTX 1060 3G//HDD:1TB SSD//Zdroj:Seasonic S12II-500 500W,monitor: 27" iiyama

Návrat na "Debata o všetkom"