Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Turbo s tou baterkou s tebou súhlasím len čiastočne. Lebo pri službe Virtuálna batéria sa fyzická batéria ekonomicky neoplatí, ale VB je len služba, ktorá môže raz dva skončiť a potom čo?
Menič sa oplatí predimenzovať len u hybridu na baterky, aby dokázal pokryť tých max. 3,3kW na fázu. Ak by si zobral 3F 6kW, ten vie dodať len max. 2kW na fázu. Niektoré modely vedia ísť na 150% výkou na fázu, ale čo som čítal nie úplne to funguje.

Máš nejaké bližšie info ohľadom odmietnutia pripojenia do DS? Ja to neriešim, keďže budem mať čiastočný ostrov, ale info sa vždy hodí.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasne, moj foter bol odmietnuty - Goodwe ET ak sa nemylim. Modely DT boli VTEDY (pred tromi mesiacmi) este schvalovane, ale potom uz doslo aj k ich zamietaniu.

Momentalne je "tato vec ZSDIS" na Slovenskej Technickej Univerzite kde sa k tomu fesaci maju vyjadrit - na strednom a vychodnom Slowensku bez problemu tie iste menice schvalovali zatial co na zapade ich zurivo zamietali. Dovod zamietnutia nepoznam A ANI HO NEDOSTANES ako ziadatel, proste ti napisu zamieta sa, hotovo.

ano, virtualna bateria je sluzba ktorej podmienky sa menia v case... Magma jednostranne zmenila existujucim zakaznikom, dopadne to na sude. Pohodicka po slovensky... Fyzicka bateria : neoplati sa priemyselne riesenie a'la Pylontech, LG, Siemens atd, proste su drahe a ked si naratas 12 rokov zivotnost krat kolko energie tam mozes dat krat bulharska konstanta kolko energie asi tak mozes vyuzit (realita), vyjde ti ze by si potreboval asi 18 rokov aby ta baterka prezila aby si bol na nule.

KEd nieco doma zváraš z pouzitych 18650 clankov z notebookovych baterii, tam ekonomika bude fungovat - coho by som sa ale ZURIVO obaval v tom pripade je zhoreny dom pretoze lithium kamarade neuhasis a ZOPAR takychto pripadov UZ JE ZDOKUMENTOVANYCH na ceskom solarnickom fore...

inak som nespomenul : bacha na tiene. Komin na streche, atika, akakolvek vystupujuca fasada, jejda susedov strom ktory sa zda byt velmi daleko, POZOR NA DROTY ELEKTRICKEHO ALEBO TELEFONNEHO VEDENIA PRI BARAKU ak ste na dedinach lebo jeden dobre postaveny tienik z posrateho DROTU nad barakom ti dokaze zrusit 50% vykonu CELEHO pola ak ho mas "nastringovany" na jeden MPPT tracker. Fakt.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> 16ks 280Ah článkov ma vyšlo 2120€

asi by som povedal ze na taku cenu mozete zabudnit v dnesnom svete, to bolo mozne pred rokom alebo pred dvomi.

3.6kWh linkovany Pylontech za 1650,-eur ;;;; hahahahaha. Navratnost 200 rokov. Prerataj si kolko energie mozes precerpat cez tu bateriu, veselo si daj dva kompletne cykly denne co je samozrejme absolutny nezmysel (7kWh denne), za ako dlho usetris 1650,-eur pri cene distribucie 0.07 eur/kWH (7 centov) ? Musel by si pretiahnut cez baterku 23571 kWh aby si bol na nule. Pri 7kWh denne co z baterky nikdy nevyberes to mas 3367 dni cize 10 rokov, pri realite ze MOZNO jeden kompletny cyklus teda 3 - 3.5kWh denne to mas 20 rokov [!!!]. Zbohom, nieze dovidenia.

K hentej cene si nezabudni priratat Pylontech riadiaci modul, henta bateria ti nebude fungovat samostatne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Ja mam nasledovnu ponuku:
Plocha strecha, 13 kWp panely (32xLongi 410 Wp), orientacia vychod/zapad, Huawei 10 KTL-M1, konzoly, statika, dodanie za ca. 13t €.
Navyse su optimizery (ca. 50€/ks od Huawei, len aktualne nie su, alebo Tigo kit za nejakych 85€/panel), k tomu projektova dokumentacia 500-700 € + stavebne povolenie asi 300 €, elektrikari okolo 1000 € (plus distribucii poplatok za pripojenie ca. 10-15 €/kWp), montaz na strechu si spravime aj sami v susedstve (minimalne traja ideme podla vsetkeho dotoho). Ak by som chcel bateriu, tak Huawei LUNA2000 s kapacitou 10 kWh by bola za 6700 €.
Ja si skalujem svoju strechu na 12 kWp (mozme ist az do 20 kWp s jednoduchou byrokraciou), co zhruba odpoveda mojej rocnej spotrebe (dom, kurenie, elektricke auto). Ci budem predavat alebo virtualnu bateriu vyuzivat, to este nie je uplne jasne, tam este budem robit prepocty.
Mam 2 moznosti dotacie, statnu (ca. 2800 €) alebo krajsku (2850 €), kombinovat sa uz nedaju (asi 1 rok dozadu sa dali, krajska bola vtedy asi 1500 €). Dotacie sa vyplacaju na konci po zdokladovani.
Dalsia vec je vykup. Mame moznost predavat za trhovu cenu do siete (priemer za posledne 3 mesiace podla burzy EXAA, aktualne je to 30.7c/kWh).
Mna takmer isto caka zdrazenie elektriky od decembra niekam k 40c/kWh (vratane sietovych poplatkov), priblizne taketo ceny su od 1.9.2022 platne vo Viedni a Dolnom Rakusku.
Nedavno som videl tip na bateriu, tak som si ju ulozil: https://www.amazon.de/dp/B0B48WZYGF/?co ... _lig_dp_it
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

optimizery neber, to ta posunie mimo navratnost. Pokial nemas konstrukciu kde ti v kazdom momente bude nieco tienit panely, "optimizery" nemaju zmysel ani technicky, a uz vobec nie financny.

Ako som pisal, foter platil 10kWp za 10.800,- eur vratane dph VSETKO v cene. Projekt, dokumentacia, ziadosti, ani jediny cent navyse.



>> Ak by som chcel bateriu, tak Huawei LUNA2000 s kapacitou 10 kWh by bola za 6700 €.

nema financnu navratnost. 10kWh vecer nespotrebujes 200 dni z roku, atd, atd. Je to vyborny napad z hladiska spolahlivosti, zalohovania napriklad pre cloveka co potrebuje domacu dialyzu alebo nejake ine life-supporting-devices, ale nie je to idealny napad z hladiska financii. Nic viac, nic menej.


Dotaciu zober cokolvek bude jednoduchsie na papierovanie.

Redodo baterka na amazone : nikdy v zivote to nevyreklamujes ked sa to poje...kazí, takze rataj ze su to vyhodene peniaze ktore si zopakujes o 4-5 rokov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: rakuske ceny su vyssie (rakuske firmy kludne x2), toto je aktualne najlepsia ponuka, aku som nasiel.
Kamos (montuje PV) mi radi optimizeri kupit nasledne a domontovat podla toho, kde nam to bude hadzat tiene (asi 3-4 miesta na streche su identifikovane, kvoli kominu / prechodke)
Ja spotrebujem vecer kludne 30 kWh (niekedy aj 50 kWh), lebo elektricke auto. Tuto presne stoji moj vypocet, ci sa mi oplati VB (virtualna bateria) alebo len odpredaj (vstupuje do toho aj cena nabijania v praci, aktualne 12c/kWh). Toto si idem pocitat na zaklade smart metra a simulacii dennej vyroby elektriky a osvitu.
IMHO, bateria ako UPS aj pre zimne mesiace moze mat zmysel, ale nie z pohladu financnej navratnosti. Tu by samozrejme idealne riesenie bolo mat spatny tok elektriky z auta (V2G)
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Ut 23. Aug, 2022, 09:22 >> 16ks 280Ah článkov ma vyšlo 2120€

asi by som povedal ze na taku cenu mozete zabudnit v dnesnom svete, to bolo mozne pred rokom alebo pred dvomi.

3.6kWh linkovany Pylontech za 1650,-eur ;;;; hahahahaha. Navratnost 200 rokov. Prerataj si kolko energie mozes precerpat cez tu bateriu, veselo si daj dva kompletne cykly denne co je samozrejme absolutny nezmysel (7kWh denne), za ako dlho usetris 1650,-eur pri cene distribucie 0.07 eur/kWH (7 centov) ? Musel by si pretiahnut cez baterku 23571 kWh aby si bol na nule. Pri 7kWh denne co z baterky nikdy nevyberes to mas 3367 dni cize 10 rokov, pri realite ze MOZNO jeden kompletny cyklus teda 3 - 3.5kWh denne to mas 20 rokov [!!!]. Zbohom, nieze dovidenia.

K hentej cene si nezabudni priratat Pylontech riadiaci modul, henta bateria ti nebude fungovat samostatne.
To by si sa veľmi oklamal, lebo ja som články objednával 12.7.2022 a známy minulý týždeň za podobnú cenu. ;)

Ohľadom návratnosti, prečo berieš cenu distribúcie? Veď v batérii mám energiu, ktorú nemusím odobrať z DS takže min. 0,15€/kWh príp. v budúcnosti určite viac. S VB to nechcem porovnávať, lebo áno teraz je VB výhodnejšia, ale to sa ľahko môže zmeniť, viď. ČR kde zmenili paušálne poplatky za VB asi 3x.

Pir 48V pylontech (U2000C, U3000C) netreba riadiaci modul, tá krabica má v sebe BMS. Riadiaci modul je treba len pri HV moduloch H48050.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Chcem si dať nainštalovať cca 5kW/1f ostrovnú fotovoltaiku so zálohou od ZSE.

Tj. vybrané 23OV zástrčkové okruhy chcem odpojiť od ZSE a napajať ich z back-up výstupu FVE pričom FVE bude prikrmovaná/zálohovaná cez grid 230V zástrčku tj od ZSE. Mám nasledovné otázky:

1. Ak sa preťaží back-up vystup tak FVE menič má zrejme ochranu a vypne dodávanie prúdu.
Všetky FVE meniče dodávku obnovia automaticky ak sa nadmerná záťaž odpojí ?

2. Keďže chcem pri tejto príležitosti dať odbery z jednotlivých fáz od ZSE do približne rovnakéj úrovne potešil my ma nejaký elektromer tj kWh
ktorý snima energiu z daného vodiča bez galavanického pripojenia. Akási slučak okolo vodiča.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa CageJ »

Ja čakám 5 mesiacov++ na inštalácii vraj o 2 týždne konečne.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: St 12. Okt, 2022, 09:43 Chcem si dať nainštalovať cca 5kW/1f ostrovnú fotovoltaiku so zálohou od ZSE.

Tj. vybrané 23OV zástrčkové okruhy chcem odpojiť od ZSE a napajať ich z back-up výstupu FVE pričom FVE bude prikrmovaná/zálohovaná cez grid 230V zástrčku tj od ZSE. Mám nasledovné otázky:

1. Ak sa preťaží back-up vystup tak FVE menič má zrejme ochranu a vypne dodávanie prúdu.
Všetky FVE meniče dodávku obnovia automaticky ak sa nadmerná záťaž odpojí ?

2. Keďže chcem pri tejto príležitosti dať odbery z jednotlivých fáz od ZSE do približne rovnakéj úrovne potešil my ma nejaký elektromer tj kWh
ktorý snima energiu z daného vodiča bez galavanického pripojenia. Akási slučak okolo vodiča.
1. Záleží od nastavenia meniča. Väčšina meničov umožňuje nastaviť ako sa má správať pri preťažení. Buď sa vie prepnúť na sieť, reštartovať alebo vypnúť. Pri 5kW+ meničoch treba brať do úvahy, že pri prepnutí na sieť môže vyhodiť hlavný istič, takže je lepšie zaistiť aby k preťaženiu nedochádzalo.

2. sú rôzne elektromery s prúdovými sondami. Ak je to len na pre potreby odčítania a nebude sa na základe toho nič riadiť, stačia aj obyčajné z Aliexpressu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak chces dat tu voltaiku instalovat ZSE, tak to budes mat suverenne najdrahsie co na nasom trhu existuje.
Foter mal ponuky 10kWP za 10000-11000, ZSE za 16800.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Turbo veď píše, že chce ostrov, to ZSE nerobí
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Diky moc vidím že tomu rozumieš.
Nejaký konkrétny typ z ALi by si vedel doporučiť ?

pozn.
Brat má nejaky 3,6kW menič od Goodwe a po preťažení sa mu to vyplo a dookola aj napriek odpojeniu väčších záťaží skúšalo nahodiť ale neúspešne. Keď to cez noc nechal všetko povypińané ( menič, baterku,grid vstup ) a potom zapol menič a batériu bez pripojenia 230V gridu tak to znova opakovalo podobne neúspešné pokusy až do vtedy kým mu nepridala aj 230V gridu od SSE. Vtedy už mal navyše odpojené aj tie úplne mrňavé záťaže.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: St 12. Okt, 2022, 11:41 Diky moc vidím že tomu rozumieš.
Nejaký konkrétny typ z ALi by si vedel doporučiť ?

pozn.
Brat má nejaky 3,6kW menič od Goodwe a po preťažení sa mu to vyplo a dookola aj napriek odpojeniu väčších záťaží skúšalo nahodiť ale neúspešne. Keď to cez noc nechal všetko povypińané ( menič, baterku,grid vstup ) a potom zapol menič a batériu bez pripojenia 230V gridu tak to znova opakovalo podobne neúspešné pokusy až do vtedy kým mu nepridala aj 230V gridu od SSE. Vtedy už mal navyše odpojené aj tie úplne mrňavé záťaže.
Z Aliexpressu nebrať nič, radšej pozrieť na Alibabe. Ja som bral od CINCO. Známy od nich bral už pár desiatok kusov a zatiaľ všetko v pohode.

Čo sa ostrovného meniča týka by som sa vyhol klonom od Easun, Powland, Must a pod a šiel by som do Voltronic Axpert (napr. MKS IV 5,6kW alebo Max 8kW) alebo Growatt SPF5000ES. Len sú to HF meniče (bez trafa) a efektivita nie je zrova oslnivá. Vlastná spotreby pri 5kW meniči je okolo 50-60W. Keď dobíjajú batériu ventilátor hučí ako turbína, takže treba ten menič mať ďaleko od obývaných miestností.
Ak je troška väčší rozpočet tak ísť rovno do Victronu, je to iná liga len asi 3x drahšia. Niečo medzi Victronom a čínou je klon Studeru - Fangpusun. Veľmi dobré meniče, len je to vždy risk ako sa k prípadným problémov postaví čínsky predajca.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Z ali som mal na mysli ten bezkontaktny merač Ah ako si doporučoval.

Čo sa týka FVE meniča tak som mal vybratý tento
https://en.goodwe.com/Ftp/EN/Downloads/ ... eet-EN.pdf
ale zatiaľ som nenašiel firmu ktorá by mi to v okr. Senec nainštalovala na kopletku vrátane východiskovej 48V batérioovej zostavy.

čo si myslíš o tom konkrétnom meniči ?

Návrat na "Debata o všetkom"