Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ten menič nemá v sebe mppt regulátor! Je určený k on-grid meničom ako tzv AC-Coupling riešenie. Pre ostrovné riešenie absolútne nevhodné.

Goodwe a Solax nerobia ostrovné meniče, takže ak sa chceš vyhnúť byrokracii určite by som tieto dve značky vynechal. Treba vyberať z čisto ostrovných meničov, z tých lacnejších napr. Voltronic Axpert MKS IV 5,5kW, Voltronic Axpert MAX 8kW či Growatt SPF 5000ES, z tých drahších (ale lepších ;) ) Fangpusun XTM4000, Victron Multiplus II 5kVA či Studer XTM4000 alebo XTH6000.

Tie lacnejšie sú tzv. All-in-one krabice, čiže majú aj mppt regulátor aj menič všetko v jednej krabici. Výhoda je, že máš málo kabeláže, stačí pripojiť panely, baterku a sieť (samozrejme všetko cez istenie) a vyrábaš. Nevýhoda je hlučnosť a ak sa ti pokazí jedna časť odstaví sa komplet celá krabica.

U lepších značiek máš menič a mppt oddelene. Je to robustnejšie a efektívnejšie riešenie, len je tu potreba viac kabeláže, viac zariadení a aj cena je vyššia (cca. 3 násobne).

Pre 5kW menič by si mal mať aspoň 200Ah batérie, odporúčam 280Ah a viac.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Takže na tých hybridných sa dá síce použiť aj back-up výstup ale sú na to nevhodné lebo majú len "nemúdre" PWM dobíjanie s menšou účinnosťou ?
https://www.klavesnica.sk/blog/co-je-to ... nvestovat/

Ináč tento nehybridný 5,6kW menič
https://drive.google.com/file/d/1tKB-h5 ... bbc0z/view
má aj polovičnú cenu ako ten Goodwee takže sa asi na eventuálnu možnosť budúceho využivania virtuálnej batérie treba asi nadobro vyprdnúť ?

Ináč ja kúrim hlavne plynom takže v zime potrebujem menej elektrikny ako v lete.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Najviac elektriny miniem práve počas slnečných dních a teplých dní pre klimatizacie, bazén a polievanie záhrady.
Hodinu po západe slnka idú dôchdcovia spať takže aj 100Ah batéria by mohla stačiť.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Hybridné meniče treba oficiálne pripojiť. Vedia síce fungovať aj off-grid, ale nie je to ich primárna funkcia. Treba si premyslieť či ísť do oficiálneho hybridu, alebo neoficiálneho ostrova.

100Ah batérie rozhodne nestačí pre 5kW menič. Ak sa bavíme o LifePo4 batériách je dobré ich nabíjať a vybíjať do 0,5C, t.z, v prípade 100Ah do tých 50A. Ak rátaš s 5kW meničom ten si pri 48V batérie vezme viac ako 100A! Rovnako je to aj s nabíjaním. Neviem aké pole plánuješ, ale 100Ah batéria je vhodná tak max pre 3kWp pole a 3kW menič.
Síce vieš obmedziť nabíjanie a vybíjanie, ale to je také núdzové riešenie, ktoré nemusí spoľahlivo fungovať k spokojnosti.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Diky - ja som bol pomýlený asi LiPol možnosťami . LiFePo má nižšie nabijacie možnosti mrknem sa priammo na nejake Polytechy ale v každom prípade vydržia viacrokov keď sa nesilia.

Čo sa týka oficialneho pripojenia tak údajne pre všetky FVE ktorý majú akýkoľvek galvanický prepoj k distribučke potrebujeme oficiálne povolenie.
Jedine ostrov zálohovaný len s motor generátora stačí len ohlásiť a to je presne prípad ktorým ja chcem ísť ale pri zachovaní možnosti budúceho povolenia kvôli využitiu VB. Ale chcem aby FVE mala samozrejme múdre PWM čiže MPPT.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

To galvanické oddelenie vieš poriešiť veľmi jednoducho. Proste N pre zálohované okruhu dáš na samostatný mostík a použiješ prepínač sietí. Navyše nikoho nie si povinný vpustiť do domu a pri RE si distribučka môže merať čo len chce. :laugh:
Preto neodporúčam hybridy bez oficiálneho pripojenia, lebo môžu spraviť pretok a to už je problém obhájiť. Nie som si istý či treba ostrov niekde ohlasovať, ale do tohto sa moc nevyznám. Pre využitie VB bez oficiálneho pripojenie neuspeješ.

Pre bežný RD by som odporučil takúto konfiguráciu:
- menič Growatt SPF5000 ES - treba umiestniť niekde, kde nevadí hlučnosť
- 5-6kWp panelov
- 16x 280Ah články (cca. 14,5kWh)
- treba troška prehádzať rozvádzač, aby zásuvky a svetlá boli na jednej fáza + dá sa pridať práčka, sušička, len treba troška porozmýšlať nad súbehmi. Sporák a trúbu by som nechal na ostatných dvoch fázach.
- je potrebné mať aspoň 200L bojler, najlepšie s dvoma špirálami.
Toto je investícia okolo 6500€ a dom vie byť sebestačný cca. 6-8 mesiacov s pokrytím TUV.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Zrejme si mal na mysli prietok z FVE smerom do gride zástrčky pri poruche alebo zlom nastavení meniča kedy by sa do ZSE rozvodou teoreticky mohol pustiť aj nezosynchronizovaný sinus ? Ja som dúfal že hybridy to majú ošetrené a to tak že relátko spájajúce grid s back-upom je spojené len ak je to zosynchronizované.

Pod tým prepínačom sieti máš na mysli ručné prepínanie vybraných okruhov/spotrebičov z FVE na ZSE pre prípad ak sa FVE napr. pokazí ?
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Nie taký pretok som na mysli nemal, meniče budú zosynchornizované so sieťou vždy, ak sú s DS spojené.
Hybridy sú vždy spojené so sieťou a odpájajú relé len v off grid režime. Keď sú pripojené s DS, energia môže ísť aj smerom do siete. Aj keď to môžu byť malé množstvá, elektromer ich vie detekovať a distribučka s tým môže mať problém.
Treba si to predstaviť ako tlak vody. DS tlačí do domu, menič tlačí z domu a smartmeter sa snaží tlak meniča upraviť tak, aby na tom smartmetri bola 0. Keďže sa zapínajú a vypínajú väčšie spotrebiče ten tlak meniča kolíše. A systém nie je taký rýchly, aby vždy držal nulu, ale osciluje v intervale +/-20-100W.

S tým prepínačom je to tak ako si napísal. V prípade potreby sa vieš prepnúť z FVE priamo na DS.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Áno keďže z danej fázy sú nepájané aj "nevybrané cez FVE " spotrebiče na priamo. Brat tam má takú obrúčku/cievku na hlavnom prívode danej fázy od SSE a volaju to tuším ez-meter.

Ináč moja snaha kúpiť vykonnejši menič ako sú panely a batéria je podmienená len tým aby prívod od DS slúžil aj ako výkonová záloha aby teda menič nikdy nemusel reštartovať kvôli preťaženiu .
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Celá FVE by mala byť vyvážená. Ak budeš mať malé pole budeš mať problém dobiť baterku. Ak budeš mať malú baterku, budeš ju trápiť veľkými prúdmi a často ti menič bude prepínať na sieť.
Vyššie som ti napísal takú odporúčanú zostavu. Menič sa dá použiť aj iný v závislosti od peňaženky, ale u bateriek a panelov by som moc nešpekuloval.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vykonnejsi menic je vyborny napad aj z hladiska ceny (12kW nestoji prilis viac nez 8kW alebo 10kW) a hlavne z titulu zivotnosti. Ked mas 10kWp panelov a pustas ich cez 10kW menic, tak ten menic pojde strasne casto na doraz co sa nepriaznivo prejavi na jeho zivotnosti, skor alebo neskor. Ked budes tych istych 10kWp pustat cez 12kW menit, budes na to vyrazne lepsie. Samozrejme predimenzovat to na sposob 20kW menic pre 10kWp panely je cenova blbost.

Podla velkosti domu, konstrukcie (zateplenie atd) a sposobu kurenia bude 5kWp sialene malo pre 200m2. Foter ma 200m2 barak, dve poschodia po 100m2, tvar L, tepelne cerpadlo voda-voda (v zime voda na vstupe 12 stupnov), nekuri plynom lebo nema, rocna spotreba energie okolo 11MWh. Zostava 5kWp ti rocne vyprodukuje okolo 5.5MWh podla toho kde sa konkretne nachadzas (nie je Rakusko ako Rakusko) a nebude stacit udrzovat baterku nabitu v zime. Pritlacit panely na 10kWp namiesto 5kWp stoji sice peniaze, avsak celkova uzitocnost systemu sa potom prudko zvysuje - navyse ak mas realnu moznost predavat za spotove ceny na trh. Pri dnesnych cenovkach je financna navratnost toho "naddimenzovaneho" riesenia 2 roky [!!].
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa HellAngel »

Diablo paradne vysvetlene, palec hore. Normalne si mi dal chrobaka do hlavy. Mam plynovy kondezacny kotol, uz ma ale 9 rokov a ocakavam, ze coskoro pride na jeho vymenu. Ak bude v hre nakup noveho kotla, budem tazko uvazovat nad prechodom na elektrinu a zivit dom fotovolatikov 6500€ ako investicia nie je velka a prinos to ma podla toho co pises.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3281
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@HellAngel Len ťa musím upozorniť, nie je to cena cez firmu! Je to cena, za ktorú to vieš zbúchať z nových komponentov, ale musíš si to spraviť sám a všetko je z číny.

Turbo: v prípade čo si uviedol je 10kWp úplne na mieste. Treba však rátať s tým, že univerzálne riešenie pre všetkých neexistuje. Pre RD kde sa nekúri elektrikou je 10kWp značná investícia navyše. ktorá sa nemusí moc oplatiť. Samozrejme ak na to človek má tak prečo nie.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Áno áno parádne vysvetlenie. No ja kúrim plynom a mám ročnú spotrebu el. 7MWh a z toho zima necelé 2MWh .
Po 18h pritom ide len chladnička, mraznička, TV a PC. Najviac spálim pri letnom/dennom chladení pomocou klimatizácii max prikon 3x1kW a prevádzku bazéna a polievanie veľkej záhrady. Dôchdcovia v noci už spia.

Neviem ale či ten menič Growatt SPF5000 ES by nebolo príliš počuť z pivničného schodištia lebo do obývačky sú len dvoje dvere.

Najradšej by som tiež kúpil komplet aj s káblami a konektormi a okrem upevnenia panelov na strechu by som si to urobil sám.
Také ostrovné 5kW/1f komplety kde stači všetko len nastrkať sú však momentálne vypredané alebo hrozne predražené
Naposledy upravil/-a opto v Št 13. Okt, 2022, 12:00, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa HellAngel »

@Diablo1st jj to mi je jasne, ze to bol taky odhad ceny a "urob si sam". pri fimach sa bavime asi aj o 3x vyzsej cene. Ono vacsinu by som asi zvladol si aj sam spravit, ale pri prerobeni rozvadzaca a samotnom napojeni by to uy chcelo niekoho od "fachu". Tak ci onak dal si mi chrobaka do hlavy. Este sa ta opytam. AK by som zatial rozmyslal nad tym 5kW ostrovnym systemom, da sa to skombinovat s kondezacnym kotlom? A ta 5kW sustava sa mozno bavime o polovicnej cene, oproti 10kW?
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Debata o všetkom"