zalohovacia strategia

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6734
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa molnart »

Takova blbost, ale chcem sa poradit... gro svojich dat mam na NASku s diskami o velkosti 8+4+3 TB + 1x 8 TB disk ktory pouzivam na snapraid ktory sa mi raz za tyzden syncne v prípade ze jeden z datovych diskov by odisiel. okrem toho raz za tyzden posielam data z cca 50 docker containerov ktore mi doma bezia do backblazu pre pripadne obnovenie zalohy. samotne virtualky zalohujem lokalne, taktiez raz za tyzden, drzim si 5 poslednych zaloh. tie VM zalohy by sa dali urcite optimalizovat, v principe by mi stacil ansible playbook a obnova zaloh z backblazu, ale zatial som sa do toho nemal cas ponorit.

hlavnu dilemu mam inde:
- jeden folder z NAS som zvykol raz za tyzden synchnut na moj desktop ako dalsi level zalohy - NAS mam v pivnici, moze to tam vytopit, moze mi ho niekto ukradnut cele apod. a tieto data chcem mat pristupne aj lokalne - mam to spravene tak, ze je to obojstranny sync, takze ked si nieco zmenim lokalne tak to prejde aj do NAS, fungovalo to super a v podstate som na to aj trochu zabudol ze to mam takto spravene, vsetko bezalo na pozadi
- teraz som si vsak nahradil 3 TB disk z desktopu 1 TB SSD-ckom, lebo vsak na nejake downloady a par hier to staci (lebo na tu synchorizaciu vyssie som zabudol). tym som vyriesil aj hlucnost zostavy, lebo ten disk bol najhlucnejsim komponentom
- problem ale je, ze ten folder z NAS ktory som si zvykol takto synchnut zabera 600 GB, su to staticke, v podstate nemenne data a ani 4 TB SSD by mi na to neprislo ako vhodne ulozisko.


A teraz neviem co s tym realne urobit:
- kupit vacsie SSD mi pride ako blbost, lebo SSD nema byt na data
- ked tam dam akykolvek HDD tak ho bude pocut
- externy disk budem musiet pripajat a odpajat a mysliet na to ze ked bezi ten sync job aby bol pripojeny
- platit backblaze na 600 GB dat mi pride vela (aj ked za tento rok som dokopy zaplatil 5 USD a mam tam asi 65 GB)
- nejaku off-site lokalitu kde by som mohol zalohovat nemam (ale som sa pohrala s myslienkou za par eur kupit stary G7 microserver a dat ho k rodicom)
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

2TB SSD kupis za 140,-eur vratane dépéháhá takze budes mat uplne tichych 3TB zusammen (a kludne pouzi akukolvek USB haraburdu na nepravidelne zalohovanie, proste dalsi backup layer : zasifrujes data, zoberes do roboty do suplika)

o dva mesiace si uz nespomenies ze si vysypal 140 za nejake blbe data
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6734
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa molnart »

Nejde mi o cenu, ide o zasypanie ssd statickymi datami, nemyslim si ze trim bude tych 600 gb nejako premiestnovat
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa Hexaris »

Za tie peniaze stale backblaze (ako si pisal) ... alebo to tlac na onedrive - nejak sifrovane. Pripadne pozri C2 od syno. Neviem z hlavy cenu.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

lenze ked zaplatis 7,-eur mesacne za XYZ, tak si mozes rovno kupit to SSDcko a neriesit pretoze za 2 roky to vystrielas cloudovej firme, kdezto po dvoch rokoch 2TB SSD urcite predas za nejaku nenulovu sumu.

Ja som kupil 2TB SSD za 200,- ked zacali, Samsung 840 evo, pozri za aku sumu ho mozem dnes predat a to ho mam asi tak 5-6 rokov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: zalohovacia strategia

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ak ti zhori do tla barak, tak na to ssd budes s laskou spominat, to uz radsej to HP u rodicov :) Stale je to o tom istom, ako vela si clovek vazi svoje data.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"