Zalozny zdroj APC - je vadny?

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
commodore64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Ut 15. Sep, 2009, 19:05
Bydlisko: Cinobaňa (okolie LC)

Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa commodore64 »

Ahojte!

Prave som vymenil svoj povodny zalozny zdroj za silnejsi, lebo ten stary nevladal. Kupil som toto:
APC Back-UPS 1200VA, 650W, FR (BX1200MI-FR)

Nakolko zijem v Bermudskom trojuholniku hladovej doline, mame tu vazne problemy s elektrikou. Vypina to velmi casto prave v tychto dnoch. Je to na porazenie. Novy zdroj sa ale sprava cudne. Uz vcera pri vypadkoch sa vybijal strasne rychlo. (denne tu vypne prud aj 10x)

Zostava: 2 x 32" monitor, 1 x PC s Ryzen9 5900x, 3xHDD + 2x m.2, GPU1070. + externy HDD 6TB.
Powerchute vypisuje priemernu spotrebu cca 210W, Estimated batery time 10 min.

Dnes pri jednom vypadku stiahlo bateriu za minutu asi na 40%, pricom automaticky dalo hybernovat PC.
Mne to pride dost zvlastne, ze vypisuje "Estimated battery time" - 10 min a pri vypadku sa 1200VA baterka vybije do 2 minut.
Reklamovat? Moze byt napr. prestarnuta bateria? Vdaka za vsetky rady a tipy.

Obrázok
Spoiler: ukázať
PC: Case: Fractal Meshify 2 Gray TG Light Doska: ASUS TUF X570-PLUS GAMING (WiFi) Proc: AMD Ryzen 9 5900X RAM: Kingston FURY 64 GB DDR4 3200 MHz CL16 Beast Black GPU: GTX1070 PSU: Seasonic Focus 650W modular Cooling: ARCTIC Liquid Freezer II 280 LCD: Lenovo ThinkVision P32-U10 + Samsung S32D850 Disky: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 1 TB + Toshiba 500GB nVME + WD Black 640GB + Seagate IronWolf Pro 4TB CMR Keyboard: Ligitech Craft Mys: Logitech MX Master 3 Zvuk: Sony XB-900 System: W11 x64 PDA: Samsung Galaxy S21 Most important: Adobe CC
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

baterka je tam jedna 9Ah, cize jej energia je 12V x 9Ah = 108 Wh. Tympadom by teoreticky mala 108 wattovu zataz tahat hodinu, samozrejme treba trosku ubrat z teorie takze povedzme 40-45 minut.

Cize tvoju 200 wattovu zataz (co je dvojnasobok) by mala potiahnut okolo 15 minut. Nemozes ratat polovicny cas lebo je to proste vacsia narocnost atd.
V ziadnom pripade 2-3 minuty nie su dostatocny vysledok.

Doporucujem baterku uplne precyklovat teda pocitac nahodit do BIOSu aby si nemohol prist o ziadne data a nechat na UPSke az do totalneho vybitia a vypnutia. Potom baterku cez noc totalne naladovat - 12 hodin by malo stacit - a znovu a znovu. Po stvrtom, piatom takomto "cykle" by si mal mat plnu kapacitu k dispozicii.

Estimated co pise PowerChute je nepodstatne, on sa pozrie na voltaz olovenej baterky a odhadne kolko ma energie. Takto to bohuzial fungovat nemoze. Treba davat pozor na to ze spotreba pocitaca sa moze strasne menit v case, samozrejme spustena nejaka hra je obrovska zataz, Windows desktop a nejake programy su daleko menej. Cize na cislo 210W nepozerat ako na nieco vytesane do kamena ; mimochodom 2x 32" plus 5900x mimo hry sa mi zda prilis vela na 210W (ja mam intel 12700, 128GB RAM, 2x 43" 4K, 2x 2TB SSD ale ved tie su skoro nula a som dohromady na 125 W, Windows desktop, aplikacie tak ako teraz pisem, nemam ziadnu externu kartu pouzivam iba GPU zabudovanu do CPU. Graficke karty zeru idle okolo 30W).

Aktualizovat BIOS, ovladace na grafiku zrejme nezaskodi.

Je mozne ze UPSka nebola plne nabita ked si robil tento konkretny test ? Denne ti vypne elektriku 10x cize ta UPSka uz dostala po zuboch.

Ano, bateria moze byt prestarnuta a/alebo mohla byt dlhodobo vybita ked UPSka stala volakde v sklade rok, dva a proste je znicena.
Taketo 12V/9Ah baterky stoja okolo 19 eur.

Ak mas akukolvek podobnu bateriu, napr. 7.5Ah alebo cokolvek z povodnej UPSky [!], mozes to kludne vyskusat vymenit. K baterke v novej UPS by si sa mohol dostat bez porusenia zaruky, myslim ze sa len odškerí ten predny panel na spodnej strane, vylupne z fixačných bodov na prednej stene a si na baterke. Takze bez nastrojov. Pozorne pozeraj plomby...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

1200VA by mala mat 2x7Ah baterku

a podruhe ta upska vyzera ako uplny smejd a taketo pochybne spravanie je podla mna u nej bezne.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak su tam dve baterie tak sorry - ja som bral info odtialo https://www.axdata.sk/apc-back-ups-1200 ... 66739.html

pisu jednu 9Ah, typ UPS presne sedi. Vypocet ale pasuje, metodika je jasna.

2x 12V x 7Ah = 168Wh, cize 168 wattovu zataz by to malo tahat plusminus hodinu v realite tak 45-50 minut nez sa vypne kvoli ochrane proti hlbkovemu vybitiu baterky. 210W zataz tympadom bude okolo 168/210 z 45 minut cize okolo 36 minut, kvoli vyssej zatazi realita okolo 30 minut.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vyzera ze je tam vazne 9Ah. Saujimave


Ale co som chcel. Ten prepocet moze vazne naburat to ze tam bude nejake ultra lahucky transformator s hlinikovym vynutim atd. Zacnes merat a zistis ze vysledna efektivita je niekde pri 60% :D
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano to je uplne bezne, účinník 0.6 na lacnych ups... na to som zlahka zabudol.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tiez mam par tychto UPS, no musim skontatovat, ze je to ksunt s nalepkou APC. Nehal som sa nalakat na lacnu UPS od Apc, ale uz viacej po nej ani nesiahnem. To mozem rovno kupit lacniaka FSP
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
commodore64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Ut 15. Sep, 2009, 19:05
Bydlisko: Cinobaňa (okolie LC)

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa commodore64 »

Jaaaj, krista pana. Mne prisla UPS za 150 uz ako nie uplne lacna. Okrem APC tam mali este Eaton a Cyberpower, ktore mi prisli ako vacsie sunty. Viete mi teda napisat, ktory zalozny zdroj je kvalitny?
Spoiler: ukázať
PC: Case: Fractal Meshify 2 Gray TG Light Doska: ASUS TUF X570-PLUS GAMING (WiFi) Proc: AMD Ryzen 9 5900X RAM: Kingston FURY 64 GB DDR4 3200 MHz CL16 Beast Black GPU: GTX1070 PSU: Seasonic Focus 650W modular Cooling: ARCTIC Liquid Freezer II 280 LCD: Lenovo ThinkVision P32-U10 + Samsung S32D850 Disky: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 1 TB + Toshiba 500GB nVME + WD Black 640GB + Seagate IronWolf Pro 4TB CMR Keyboard: Ligitech Craft Mys: Logitech MX Master 3 Zvuk: Sony XB-900 System: W11 x64 PDA: Samsung Galaxy S21 Most important: Adobe CC
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

taka UPS ktora je online. Nie offline, nie line-interactive.

Online UPS ide vzdy cez baterky. Nema ziadny "prepínací čas" po vypadku energie, je apriori stavana na trvalu zataz cize ma dimenzovane vsetky obvody, konstrukciu atd na nieco taketo. Kludne kup pouzitu z bazoša a vymen baterky (pred kupou kuknut ci nie su nafučané kondenzátory, samozrejme vymenit sa daju ale to je skoda roboty). Poradit novy kus neviem, APC Online su v pohode, vseobecne silnejsie UPSky su tiez v pohode (2000VA+) pretoze tam sa neda az tolko šidiť ako na slabych hovienkach.

Dobru UPS takisto lahko poznas podla vysokeho účinníku teda maleho rozdielu medzi udavanymi VA a W "vykonmi". Tvoja UPS ma 1200VA, 650W cize 0.54 (to je tych 0.6 co sme pisali hore so Skilexom) ; napriklad tato https://www.bazos.sk/img/4/925/146662925.jpg ma 2000VA / 1800W co je extremne rozlicna vec. Proste jej konstrukcia vnutri je totalne ina.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa HellAngel »

kvalitna UPS aj nieco stoji, aj ked tu co si kupil uz nepatrila k tym najlacnejsim, no kvalitu moc nepobrali. Ja som ich par kupil tiez, uz ich nekupim
Ak chces kvalitnejsiu UPS od APC pozeraj po rade Back UPS PRO u APC. tie UPS ale nestoja 150€.
Neni su to rakety, su aj podstatne lepsie UPS, ale to uz sa bavime aj o inych cenach
Problem u teba je aj to caste vypadavanie prudu. UPS sa po vybiti potrebuje dobit. Ak dlhodobejsie nie je dobijana z dovodu vypadkou prudu a ide na baterkach, je to problem
Moje doporucenie pre teba je, siahnut po kvalitnejsej UPS, ktora si dokaze lepsie poradit s tvojim castym vypadavanim prudu
Mne sa osvedcila Back UPS Pro 900VA, bol som s nou max spokojny. Momentalne ju predavam, lebo som kupill este kusok vyzsi level UPS a s trocha lepsou vydrzou
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

silnejsia UPS ma vzdy viacej baterii v sebe atd, atd, cize sa dokaze lepsie vyrovnavat s castymi vypadkami pretoze proste ma v sebe viac energie. Je tam ale problem tych penazi... keby som sa ja musel rozhodovat v hejtej situacii, asi by to dopadlo takto :

https://pc.bazos.sk/inzerat/146662925/z ... erovne.php
plus baterky, ak dobre pozeram ide ich tam sest. Predavajuceho by som sa pytal ci battery pack ktory ma je novy alebo ako (zrejme nie, za tu cenu mi to nevychadza, cena novych je okolo 120,-eur kedze sest baterii po circa 20 eur podla toho co a kde clovek kupuje).

Celkovo je to priblizne 170,-eur co je samozrejme nezanedbatelny dukat, ale je to neporovnatelna UPS s tym co mas teraz a stoji prakticky rovnake peniaze. Vobec nejde o vykon (1800W), to je nepodstatne, podstatne je to mnozstvo energie vo vnutornych baterkach a kvalitna konstrukcia. Ano samozrejme toto je POUZITA ups s vecami z toho vyplyvajucimi, ja osobne mam 15 rocne datacenter ups v dennom nasadeni takze s tymto mam dobru skusenost.


Back UPS-Pro 900VA, 540W, je takisto rovnake hovienko ako toto co ma teraz. Ano, funguje, to je cele, to sa ale ocakava od kazdeho produktu ze ano.
Zatial nekupuj nic, sprav zopar cyklov na sucasnej UPS a uvidis. Mas ju novu takze v najhorsom reklamacia lenze ano, potrebujes ju denne velakrat :( takze nemas priestor 30 dni riesit reklamaciu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tie backups pro su uz v pohode. Na to aby si nestratil otvoreny word v PC uplne stacia.


Tie serverove su sice cool. Aj online ups su uplne cool. Otazka ale je co ti to prinesie ked ju zapojis doma k pocitacu.
1. Ventilator, hluk.
2. Je to velke jak krava, nesupnes to len tak pod stolik
3. Stand by spotreba online upsky tiez nie je uplne pekna. Takych 20-25W a hned mas 35-40€ rocne na elektrike fuc, len za samotnu UPsku

A neprinesie ti to vpodstate nic, okrem toho ze miesto po 5minutach sa vypne trebars po 20.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa HellAngel »

tiez by som neriesil tu huciacu kravu pod domaci PC pod stolikom. Urcite je na tom lepsie, ako ta Back Pro, ale aj jej povodna nadobudacia cena bola ina
Tuto UPS co si linkom mp3, rozmyslam dat ku kotlu. UPS bude zavreta v kotolni, tam mi vacsia velkost a hlucnost nevadia.
Pozri, na takz zaklad ti staci aj tento zalozny zdroj co mas. Sprav co radil turbo a ta vydrz sa zlepsi
Co je ale problem, su tie vypadky co popisujes. Na caste a kratkodobe vypadky su lepsie kvalitnejsie, ale aj drahsie UPS. Ich elektronika je viac odolna, jednoduchsie napisane
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
commodore64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Ut 15. Sep, 2009, 19:05
Bydlisko: Cinobaňa (okolie LC)

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa commodore64 »

Fuh, vdaka za rady. Nejdem zatial riesit nic. Zatial zlepsim management po vypadkoch. Nechaval som to zbytocne dlho zapnute. Tie vypadky su sposobene tym, ze tato nasa oblast ma velke problemy ohladom kvality sieti a prejavuje sa to najviac pri silnych dazdoch resp. snezeni. A teraz prsalo niekolko dni. Ja praveze potrebujem ten zdroj. Robim kreativne veci a ked o ne prichadzam, boli to.

@mp3turbo Mozes mi este opisat ten proces toho "precyklovania". Treba vybit tu baterku do nuly a nabit a toto dookola? Toto sme robili niekedy davno na novych mobiloch, aby sa "resetovala" baterka.
Spoiler: ukázať
PC: Case: Fractal Meshify 2 Gray TG Light Doska: ASUS TUF X570-PLUS GAMING (WiFi) Proc: AMD Ryzen 9 5900X RAM: Kingston FURY 64 GB DDR4 3200 MHz CL16 Beast Black GPU: GTX1070 PSU: Seasonic Focus 650W modular Cooling: ARCTIC Liquid Freezer II 280 LCD: Lenovo ThinkVision P32-U10 + Samsung S32D850 Disky: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 1 TB + Toshiba 500GB nVME + WD Black 640GB + Seagate IronWolf Pro 4TB CMR Keyboard: Ligitech Craft Mys: Logitech MX Master 3 Zvuk: Sony XB-900 System: W11 x64 PDA: Samsung Galaxy S21 Most important: Adobe CC
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10011
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Zalozny zdroj APC - je vadny?

Príspevok od používateľa stiv »

commodore64 napísal: Pi 20. Jan, 2023, 09:35 Jaaaj, krista pana. Mne prisla UPS za 150 uz ako nie uplne lacna. Okrem APC tam mali este Eaton a Cyberpower, ktore mi prisli ako vacsie sunty. Viete mi teda napisat, ktory zalozny zdroj je kvalitny?
Takto si to nevyberies. Ten co je kvalitny bude hucat, bude velky a (novy) aj drahy. A to doma pod stolikom nechces.

Nechces ani aby sa vobec tocil fan, lebo je to neprijemne. Ale par kusov bolo na vyskusanie BR1200ELCD od cyberpoweru. Urcite to nie je nejaka technologicka bomba, ale za 145 s dph to fungovalo podla predstav a aj popisu. A bezhlucne.
.

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"