Kupovanie domény - ako na registrátora mimo EU a danenie?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Kupovanie domény - ako na registrátora mimo EU a danenie?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Riešim kupovanie domény, kde som si jednu kupoval (dražil) na Godaddy a platil aj DPH. Chcel by som ešte jednu, ktorá je voľná a hľadám dobré miesto na kúpu. Na Reddite som videl odporúčania hlavne pre porkbun.com, namecheap.com, namesilo.com a gandi.net.

Porovnával som si ceny medzi jednotlivými webmi a reku, že napríklad cena na Websupport za doménu nie je až o toľko inšia a potom som sa počudoval, že "však a čo daň, na Godaddy som ju platil" a veru keď som si doménu hodil na napríklad na Porkbun do košíka, tak to daň nevyčísli. Beriem, je to firma mimo EU, dáva to zmysel - toto nie je fyzický produkt, ktorý sa musí importnúť ale tak pri digitálnom produkte sa to asi automaticky nespraví, takže čo ma teraz zaujíma je, že či je takto viacmenej nutné kupovať niečo od EU registrátora a ak áno, tak či máte nejaké odporúčania na službu.
Čo ja by som chcel je toto, väčšina obkukaná od tých vyššie:
- cenzúra whois zdarma (asi už štandard)
- DNS registrácia zdarma (len ako rezerva, predpokladám, že by som si použil niečo svoje ale keby nie, tak nech je niečo už v cene)
- TLS certifikát zdarma (detto ako vyššie, osobne by som si vedel spraviť Let's Encrypt a podľa hostingu/VPS aj spojiť s Certbotom pre aut. obnovovanie ale prečo nemať niečo aj v cene)
- možnosť preniesť na iný účet (toto nakupujem ako fyzická osoba ale je to pre nie tak ďalekú budúcnosť, keď si založím firmu a chcel by som si doménu preniesť na ňu)
to je asi všetko, som v tomto ešte nový, takže sa ešte učím (a to som ešte vôbec neriešil hosting).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"