Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Vraj cez SK verziu Tesla appky sa neda rozchodit nabijanie baterie na inych znackach aut.

Na internete som sa vsak docital, ze ked si obchode play nastavis krajinu Nemecko, tak to vies v pohode rozbehat.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neviem - tak bolo ako vravim a zda sa mi zlahka kravina co si napisal.

Pezotik zhodou okolnosti to bola nemecka znacka :) nebol zaparkovany, neotacal sa tam, nevosiel nahodou do boxu z ktoreho o dve sekundy odide a pod. Vnutri sedela cicamica, v paprciach noutbuk, a trcal z neho kabel vlavo vzadu. BOL ZAPOJENY na SuperCharger.
Ziadna nahoda ze tam len tak obchenduje, oxiduje, bol proste nacucnuty na kabel.

Stal som meter a pol od neho. Ake mal prevodniky neviem pretoze som neocumoval, fotku nemam ako obycajne pretoze nie som uplny trapko vytiahnut fullframe z kapsy a cicenku fotit od ksichtu. Zachvilu budu taketo slovenske fotografie vsade.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6781
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stefan222 »

za posledne dve 12h jazdy do hamburgu poslusne hlasim som stretol 4 el auta. schvalne som ratal. pani v nemecku neako kakaju na el auta ale co som prekvapeny bol tak v De bolo menej novych aut ako v PL. to polsko ide bomby. aj cesty okresky paradzina. aj to myto krakow katowice :D si vedia zapytat 8€ jeden smer smejdi :D
hry- ps5
doma-HP probook
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zober to takto : Tesla supercharger ceny 0.33 az 0.39 evra za kWh pre teslakov ; 0.55 az 0.69 za kwh pre NONTESLA auta cize Pezotik nabijal volakde okolo 0.6 eura za kWh.

Kedze sa bavime o dialkovych jazdach po dialnici, jedna sa o najhorsi mozny pripad pre elektro. Hrozne tomu slapnes v Nemecku na nepredstavitelnych 125km/h a zeres 23kWh/100km len tak zahuci, v tazkej Tesle S skoro 30kWh/100km. Narataj to na peniaze : 23kWh/100km krat 0.35eur/kWh == 8.05 eura/100km pre TESLA auta.

Ked pojdes rovnakych 125km/h na nafte, papas 6 litre/100km krat 1.8 eur/liter == 10.8 eur/100km.


Zhrnutie :

Tesla : 8 eur/100km [okrem starych S co maju nabijanie zahrnute v cene, ale uz sa masivne zacinaju kazit a treba im opravy]
barsjaka nafta : 10.8 eur/100km
elektricke auto pri nabijani za 0.50/kWh : 11.5 eur/100km

sranda a uspora vyzera uplne inak. Keby si na elektroaute chcel vyrubat Skilexovych beznych oddychovych 160km/h, okamzite diskvalifikujes polovicku elektroaut pretoze tolko ani nejdu a ta druha polovicka bude mat spotrebu 35kWh/100km, ak nie 40kWh/100km. Naratas to na peniaze sam a porovnas s naftou, alebo treba pomoct ?

edit : spotrebu 160km/h som si dovolil interpolovat z udaju 50kWh/100km pri 200km/h Bjorn Nyland, Tesla3. Male lahke vozidielko. https://youtu.be/EiuIyHORZi8?t=1130
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Stefan: bev maju asi 10% podiel v novych registraciach v DE (jan 2024). V rakusku je to 16%. Tu vidim elektricke auta bezne denne (dnes 2x enyaq, 1x taycan, nejaky BYD, id4,...to len dialnica).

Turbo: akoze pridavas tesle na spotrebe a uberas dizlu, ale povedzme. Ano, cisto na dialnicne presuny to nie je super najvýhodnejšie, uz pri kombo 50:50 ac:dc to bude ine, zalezi kde sa to bude nabijat. Zas ceny novych aut su plus minus rovnake ci BEV alebo ICE (kategoria passat, tiguan).
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> uz pri kombo 50:50 ac:dc to bude ine, zalezi kde sa to bude nabijat.

je to tak. Nejazdia sa vzdy len dialnice. Toto bolo o dialnicnom presune, nie zo solarnych panelov na vlastnom baraku.

že pridavam Tesle : ty osobne si pisal ze mas 20kWh/100km pri rychlosti zhruba 105. Nechce sa mi to hladat. Nemam dojem ze to bolo 125km/h.

že uberam dieslu : kravina ako mraky, informacia pre elektromobilistov ktori zaspali : za sest litrov na 100km predsa diesle jazdia pri 125km/h uz DEKADY. Nie jednu dekadu, ale viacere dekady. Oktavia 1.9td 66kW alebo 81kW z roku 1996 zajazdi STRASNE HRUBO POD 6 litrov/100km pri rychlosti 125km/h. STRASNE. Dokonca sa mi chce napisat aj pod 5 litrov na 100km ale to uz by bolo trosku odvazne.


https://youtu.be/HLWCjovCnoY?t=52
https://youtu.be/XdHsM34A96E?t=39
https://youtu.be/yog6YnorbPg?t=6
https://www.youtube.com/watch?v=25AwMBDkCVA
https://youtu.be/pvV3GZs4lqs?t=37
https://www.youtube.com/results?search_ ... onsumption
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, ja mam 20 kWh dlhodobu priemerku, pricom mavam priemernu rychlost okolo 108 kmh. Tych 23 kWh by to mozno bolo pri priemerke 125 (v zime k 25, v lete k 20, plus minus vietor).
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6781
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stefan222 »

a dalsie kupis zas el? ci navrat k spalovaku bude?
hry- ps5
doma-HP probook
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

navrat k spalovaku je tazky, pokial ti elektro vyhovuje. Dlzka jazd, frekvencia jazd, moznosti nabijania hyperlacno (=idealne doma zo solaru)... ale bol to konkretne Maniak ktory sa pytal na kupu naftoveho Sharanu. Par tyzdnov dozadu.


>> Turbo, ja mam 20 kWh dlhodobu priemerku, pricom mavam priemernu rychlost okolo 108 kmh.

takze plusminus sedi. Navyse ty mas velmi vynimocne efektivnu Ypsilonku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Na sharan som sa pytal, ale z neho zislo (velke, neobratne, slaby motor, manzelka zamietla, malo to byt pre nu). Namiesto neho je Enyaq, priestorovo este v pohode (uvidime ako dlho, aky rehakocik/vozik mala dostane o par rokov, ak tu este s nami bude), motoricky prijemnejsie, velmi obratne,... Elektro doslova vyhovuje pre nase potreby, na tych par dlhsich jazd nas to nijak neobmedzuje. Ziaden navrat k spalovaku nebude, ak to nebude vyslovene nutne.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
dnesny Der Spiegel : Der Elektro-Schock, Deutschland Verzweifelt am e-auto

Obrázok

podla mna to znamena ze sa ich predava prilis moc a nestihaju vyrabat. Idem si precitat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

und vas is dort gešrajben ?
varum ?
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Zabudol som napisat. Novy naraznik prisiel za 3 tyzdne a Tesla bola 3 dni v servise, aby to vymenili. Prijemne ma prekvapilo, ze to netrvalo 2-3 mesiace, ako bol prvy odhad.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ako uznaj ze to uz by fakt bola hanba bez ohladu na znacku auta a pohon. Tri mesiace kvoli az nejakemu narazniku ? Nevypleštené airbagy, nepokrcena bateria, karoseria co netreba o meter a pol natahovat ?

ak sa mozem opytat, co robili tri dni s naraznikom ? a eventualne kolko stoji hodina v autorizaku ak mas cisla z poistky, lebo z Ameriky som videl strasidelne cisla mnohonasobne vyssie nez na spalovakoch a aj som ich tu postoval.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Nemam ziadne cisla, servis (certified body shop) riesil vsetko po svojej linke a faktúra ide iba poistovni, len som zaplatil svoju spoluucast (fixna ciastka). Mozno z poistovnr pride celkova faktúra, uvidime.
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"