Čo na 8+ diskov?

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no ale prave to je rozdiel ktory spominam : ty mi tu linkujes DOSKY z ktorych si doma na kolene mozes postavat "server".

Ja som napisal ze SKUTOCNY SERVER blablabla, a skutocny server je prosim nie taky ktory doma stavas na kolene so zdrojom z Alzy, pamatami z Agemu atd. Dobre, povedzme ze s obrovskym vypatim najdes nejaky skutocny server (podla mojich kriterii skutocny server, NIE SKLADACKU) kde ECC pamate nebudu vyzadovane. Takze ty si vyhral na slovicka, ja som prehral. Akceptujem v plnej miere.

PS len pre zaujimavost : to bol aky konkretny stroj co ti Dell dal nonECC bios ? napis prosim ta model, typ, eventualne aj konfiguraciu. Bude takato non-ECC línia BIOSov aj udrzovana aktualizovana presne tak ako standartna ECC linia v priebehu casu, alebo je to bez updatov ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Myslím, že takému multitalentu, ktorý sa chytá aj slamky, teda skôr chytá za slovíčka, sa neoplatí oponovať, aj keď si sám vyvráti priamo to, čo
>> napísal(neprečítal som to blbo, prečítaj si znenie svojho pôvodného krvavého výtvoru sám).

to sa veru neoplati ; hlavne ked mam doma zenu. Co som vyvratil ? Precital som si uplne presne co som napisal navrchu piatej strany, co som napisal potom, nemam tusenie co som vyvratil. Daj nas do obrazu prosim.





>> Pri scrube si si odpovedal sám, prečo ECC. Zfs si self healing pri správnej konfigurácii vie poriešiť, ale to určite tiež vieš

a tu si sa uplne stratil.

Vysvetli, co som ja uz napisal predtym (ako ZFS dokaze prehlasit chybne data za spravne, co sa mi zda na zaklade tvojej vety hore ze nepripustas taku moznost) a vysvetli, ako si nedomotal ECC pamate so suborovym systemom a jeho checkmi. Lebo mam taky skaredy vodojem, ze nerozumies principu a ze si ZFS scrub postavil nad uroven jeho fyzickych moznosti ci uz s ECC pamatami, alebo bez nich.

Navyse vysvetli, co vie ZFS self healing vyriesit pri spravnej konfiguracii. Co konkretne prosim.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa molnart »

mp3turbo napísal: Ut 22. Aug, 2023, 13:25 Dobre, povedzme ze s obrovskym vypatim najdes nejaky skutocny server (podla mojich kriterii skutocny server, NIE SKLADACKU) kde ECC pamate nebudu vyzadovane.
Hm, mozno som vedla, ale zda sa mi vsetky servery s Xeon E3 dokazu bezat bez ECC. ale samozrejme je to tiez na debuatu ci to "skutocne" servre
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Xeon D1531 ukazany v poslednej linke na Supermicro stranke je "serverovy" procesor v zmysle absolutny lowcost. To sa pisal rok 2015 ked ho vypustili atd

E3 taketo ?
https://ark.intel.com/content/www/us/en ... amily.html
dvojjadrove a stvorjadrove "serverove" procesory ?

Chalani prosim neblbnite, preto som pisal SKUTOCNY server. Nie taketo "hrátky na server".
ECC vie opravit jeden jediny bit, preto ZIADNY SERVER NEMOZE PISAT KOLKO BITOV OPRAVIL. A mozete mat procesor E3-D1581 aky chcete.


ZFS Scrubbing [a ziadny iny filesystem a jeho interne checky, napriklad aj Microsoft ma taketo veci na ReFS atd] NEMA NIC SPOLOCNE s odhalovanim chyb v pamatiach a ani mu ECC ziadnym sposobom nepomahaju. Nemam internosti ZFS pred sebou, ale pokial dojde k takejto bitovej chybe na ZFS, mam dojem ze filesystem sa znovu posnazi precitat data z disku vediac o tom ze moze ist o problem non-ECC RAM. Pokial nedojde k ziadnej paritnej chybe pri scruboch, system je spokojny a neriesi dalej.

Ako som vysvetloval, CELY PROBLEM ECC / NONECC PAMATI JE PRED ZAPISOM NA FILESYSTEM. Pisal som konkretny priklad co sa moze stat, nech sa paci roll-back a precitat s porozumenim : pamate, ktore nemaju ECC, teoreticky mozu zmenit data a tympadom sa na disky zapisu zle data. Z povahy veci vyplyva ze absolutne ziadny scrubbing tomuto NEMOZE PREDIST, NEMOZE DETEKOVAT A NEMOZE TOMU ZABRANIT. Znovu opakujem : NEMOZE ZISTIT A NEMOZE ZABRANIT.

Cely scrubbing ti prejde v pohode, a napriek tomu budes mat CRC chybu v RAR / ZIP / hocičo archíve a nebudes schopny z neho rozbalit jeden fajlik. A pokial nahodou budes mat ten archive este volakde inde, NEBUDE binarne porovnanie ROVNAKE. Prave preto, lebo chybna non-ecc pamat prehodila nejaky bit a nikto o tom nevedel, takze nemohol zareagovat.

Ano okej priznavam ze neviem zadefinovat hranicu medzi skutocnym serverom a neskutocnym serverom. Nic co poskladas doma NEMOZE BYT server v mojom ponimani. Nic co ma procesor D1531 alebo podobne hovienka nemoze byt server v mojom ponimani. U mna je server minimalne dvojsocketove howado, 40-60 jadier, kvanta pamate (nie 64GB, to nie je ziadne kvantum ; 64GB mam v notebooku uz od procesora 7300HQ takze asi sest rokov a 128GB je v desktope tiez roky rokuce).

Taketo veci sa prakticky vobec nestavaju v praxi a cela ta fobia z non-ECC RAM je technokraticke bláznovstvo ITčkárov. Nic viac, nic menej.
KEBY sa taketo cirkusy diali "bezne" (neviem definovat bezne, nech sa paci skusme raz za tyzden, raz za mesiac), tak by nam klasicke desktopy aj notebooky padali a havarovali UPLNE NA DENNOM PORIADKU pretoze by sa to dialo v desiatkach milionov kusov denne po celom svete. Kazdy z nas by stokrat za zivot mal dosrane data zapisane nielen na akekolvek NAS, ale aj na uplne obycajne disky v notebooku a PC. Na uplne obycajne SSD.

Dame koniec ECC diskusii ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

Maly update odo mna, nech je aspon moj pribeh trochu uzavrety. Ako som pisal par stran dozadu, na Alze asi 14 vyhovujucich dosiek. Stale som rozmyslal, co by sa dalo kupit a ako to urobit, az jedneho dna - a to neviem co sa stalo - jednoducho dosky zmizli. Z tych 14 ostali bez srandy presne 3. Takze nakoniec som zobral ASRock B550M Pro4 dosku, do nej Ryzen 5600G, 2x32GB Mushkin Essentials 2933MHz a ADATA XPG SX8200 Pro 512GB NVMe SSD. Samozrejme pri rozoberani stareho pola som zistil, ze existujuci chladic nema mount na AM4 (be quiet! Shadow Rock Pro SR1). Taktiez ani chladic zo stareho HTPC (Noctua NH-C12P SE14). Ocividne som uz zil na technologicky dlh. Par hodin som pozeral testy a nakoniec utekal do obchodu po be quiet! Pure Rock 2 Black.

Komponenty sedia celkom pekne dokopy. Dosky je cierno-strieborna, RAMky maju cierne PCB, chladic je cierny a SSD je skryte za chladiacim plieskom na doske. Stare haraburdie som vymontoval, nove nahodil. TrueNAS nabootoval, nasiel stare disky a vsetko zije.

Druhy krok bol presunut instalaciu TrueNAS z USB klucika na SSD. Tu som zistil vzrusujucu vec, ze instalator TrueNAS jednoducho obsadi cele SSD a to sa uz na nic ine neda pouzit. Takze zase sranie sa s BSD, editacia instalacneho shell skriptu za behu, ale nakoniec to mam nainstalovane na SSD v 32GB particii, importnute stare nastavenia, zvysok SSD ma vytvorenu particiu na bordel a momentalne sa tam cez zfs send/receive presuvaju zvol virtualok a popri tom sa robi scrubbing pola. Ostava vsetko vyladit, prehodit zapojenie diskov v doske (lebo teraz idu 0,1,4,5,2,3 v TrueNAS, co je proti mojmu OCD) a hadam happy end. Mozno nie najsamlepsia masina, ale konecne mam ozivene diskove pole a bude to taky fajn zaklad na najblizsie roky dopredu. Spokojnost.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

iste vzrusujucejsie nez cakat na odpoved, aky non-ecc BIOS dal Dell na aky konkretny model.

5600g bude fungovat, 64GB aj SX8200 strasne potesi. Tá dobro si zrobil, bars dobro !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Len pre info, NH-C12P SE14 mozes spravit kompatibilnym s aktualnymi socketmi, staci ti https://noctua.at/nm-am4-mounting-kit pre AM4 a rovnako mas montazne kity pre dalsie sockety (https://noctua.at/en/nm-i17xx-mp83-mounting-kit, https://noctua.at/en/nm-i17xx-mp83-mounting-kit atd)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

faugusztin: Hej, to som pozeral, len v ziadnom obchode nebol okamzite skladom a mne sa nechcelo cakat. Chapes, doma novy HW a ja budem na nejake sponky do vlasov cakat. Pripadne Noctua to posiela zadarmo, ked dolozim fotku chladica, fakturu a neviem co este. Takto som vybehol cez pol BA a vratil sa s chladicom. Ale urcite to kupim, lebo bud ten chladic pouzijem niekde u seba, alebo sa lepsie preda.

Kazdopadne nie je este vsetko uplne ruzove. V TrueNAS pouzivam aj VM (ktore teraz aj idu podstatne lepsie), akurat TrueNAS Core pouziva bhyve ako hypertelevizor a to je ukrutny fail na urovni nejakeho studentskeho projektu o troch ludoch. Za vsetky tie roky tam nebezi poriadne Windows 10 (cize ani novsie Windows Servery), jednoducho po nejakom case ta VM crashne. Urobil som teda test na najnovsom TrueNASe a ano, rano sa zobudim a VM vypnuta. Posledny stabilny OS v tom je Windows Server 2012 R2, co by som naozaj uz rad nahradil.

Toto jedine mi este vrta v hlave a uvazujem nad prechodom na TrueNAS Scale, kde by mali byt VM cez kvm a dufam, ze to bude stabilnejsie. Hlavne ked existuje pomerne jednoducha migracia. Chvilu som rozmyslal aj nad tym, ze na HW proste dam ESXi alebo ProxMox a do toho TrueNAS, ale to som zavrhol ako dalsiu zbytocnu komplikaciu. Hlavne som cital, ze sa dost neodporuca robit pass-through jednotlivych diskov do TrueNAS, lepsie je urobit pass-through celej nejake HBA karty, co ale nemam a ani nejdem kupovat. Este nad tym pouvazujem.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa molnart »

akoze virtualuzivat windows server na bsd je cez ciaru aj u mna, keby tu bol snake tak rovno lockne temu a da ti ban na mesiac :D :D

neviem aky je presne tvoj use case, ale pride mi ze zacinas jemne prerastat moznosti jednej krabicky a hodili by sa ti dve. co som pozeral tak moznosti virtualizacie v truenas scale su tiez take biedne oproti rieseniam na to urcenym ako proxmox alebo esxi (tomu by som sa ale vyhovol, narazis na nejaky nekompatibilny hardver, velmi rychlo zistis ze ti chybaju veci ktore su az v platenych verziach apod.). urcite je lepsie virtualizovat true nas ako virtualizovat NAD true nas, ale ako si spravne poznamenal, true nas potrebuje priamy pristup k diskom pre rozne zfs funkcie, k comu potrebujes HBA kartu, ktoru nerozumiem z akeho dovodu odmietas (nemam pocit ze 20 eur a +7 W spotreby by ta nejako trapilo).

a podla mna to ssd si dost podcenil, ked tam chces virtualizovat windows(y?), to snad ho nechces mat na pevnych diskoch?

keby som to mal stavat ja, tak to spravim nasledovne:
- proxmox ako zakladny layer
- nad nim virtualizovany true nas (core, ci scale, podla chuti) s PCI-E passtroughovanou HBA kartou a vsetkymi diskmi
- zvazil by som dve ssdcka, jeden cisto pre proxmox (nejaky 128 GB z bazosu za 8 eur) a druhy pre VM. alebo este lepsie dve rovnake ssd pre VM z RAIDZ1 (ale na to nemas dost slotov)
- NFS share nastaveny v truenas a mountnuty v proxmox pre zalohy VM
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Snake nebol nahodou windowsak ? Sa mi zda ze ho to zivilo. Platene verzie éesiksi su len jedno jedine cislo, ziadna dalsia ochrana, navyse nie su nutne potrebne (pre jeden box je rozdiel vo funkcionalite skoro nulovy).

S tymito "white-box" rieseniami sedmicka nema problem (kolega fici takmer dva roky na 128GB RAM / AMD 5900x s viacerymi vnorenymi virtualnymi esxami [!], natrenoval na tom sietove NSX pre majoritnu financnu instituciu tu na Slovensku ktoru uplne vsetci poznate. Spolu s nim tucet dalsich ITckarov dalsie zlozite veci na rovnakych boxoch, este som sa chytal za hlavu preco tam nedali intel 12*00 ked to robili).

BSD mi nikdy neprislo ako virtualizacny sampion.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

Ňo takto. Nechcem 2 serveriky, na tom som zacinal pred rokmi, a potom som ich zlucil do jedneho (tj. VM som presunul na NAS - toho casu este XigmaNAS s integrovanym VirtualBoxom). Na moje pouzitie, kde mi na tej VM bezi naozaj skoro nic, je uplne zbytocne zivit dalsi pocitac, ci uz komponentami, miestom v byte, spotrebou a vsetkym. Teraz po upgrade filé servera to dava este mensi zmysel. A virtualizovat Windows dnes musi vediet vsetko. Presiel som si vselijakymi VirtualBoxami, ESXi/vSphere, Hyper-V, dokonca Citrix kedysi, teraz aj KVM, vselijake konverzie, nested virtualizacie a vzdy bolo dobre (okej, nested VirtualBox v Azure, cize Hyper-V, nebol uplne 100% stabilny). A pride nejaky vyfailovany bhyve a uuuh, 8 rocny system mi robi problem a mame na to v Jire bug roky rokuce, ale nevenujeme sa mu, lebo sme aj tak semi-abandonware.

Takze vcera o 2:15 v noci, ked na druhy den trebalo vstavat do prace a riesit kriticke veci, tak som: a) siel spat, b) siel si lahnut, nieco citat, a potom spat, alebo c) zacal rozoberat a reinstalovat cely file server. C je spravne. C ist richtig. Tak som premigroval z TrueNAS CORE na SCALE podla tohto navodu pomocou instalacneho ISO. Vsetko sa premigrovalo uplne v pohode a bez problemov. Jedina manualna zmena bola nastavenie sietovky vo VM (kedze sa zmenilo oznacenie fyzickej sietovky v systeme, tak v nastaveniach VM bolo potrebne nastavit, ze ano s touto novou mas bridge).

Myslel som si, ze SCALE bude to iste, len trosku ine. Akoze nemame bhyve ale KVM, nemame jaily ale Docker a tak. Ale nie, je to uplne ze ine a lepsie.
  • Cele GUI je modernejsie a inak usporiadane - lepsie. Vsetko je prehladnejsie, na mensej ploche viac zobrazenych informacii. Je to vyslovene o generaciu novsie a lepsie rozhranie.
  • V GUI sa o dost lepsie robi s roznymi vecami - pekne sa daju vytvarat ZFS volumy a na vsetko je link... mam zvol, je tam hned info, ze je namountovany do tejto a tejto VM... sup link na danu VM a podobne.
  • VM virtualizacia je masivne lepsia. Ovela, ovela viac moznosti nastavenia VM, akoze radovo viac. Zrobil som hned pokusny Win Server 2022 a doteraz fici bez spadnutia a to som mu disk aj sietovku urobil VirtIO namiesto overeneho AHCI a e1000 emulacie. Takze tento problem vyzera byt vyrieseny.
  • Jediny problem je rychle odhlasovanie/timeout z GUI web konzoly. Samozrejme sa clovek docita, ze to bECaUse SeCUrITy. Je na to aj Jira task. Je to extra otravne a niekto sa tvari, ze ide zachranovat svet nejakym priblblym nastavenim v produkte, ktory nema ziaden footprint vo svete. V omnoho dolezitejsich softoch je mozne taku vec nastavit, alebo aspon ten timeout nie je tak extra nizky.
Pouzivam ZFS, SMB shares a VM, tak mi SCALE vyhovuje nasobne viac. Mozno kebyze pouzivam jaily a ine veci, tak to vidim inak, ale zatial urcite ostavam na SCALE. Taktiez, ked budem v buducnosti experimentovat s 10G sietovkami, tak predpokladam vacsiu podporu v Debiane nez v BSD, kde musi zasadnut nejaka rada vlasatych a bradatych pankov, aby milostivo zhodnotili, ze existuje aj novsi HW nez i440 chipset.

Za mna teda finito, hotovka, filé server upgradnuty, TrueNAS vylepseny, problemy s VM odstranene, zoom spokojny. Prenechavam topic dalsim.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8560
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa shiro »

kks, alebo ako si spravit serverovnu doma. :-) Pekne citanie, ale preco vobec riesis na domadaco tak zloziteho ze VMka a tak? Co na tom prevadzkujes a preco ti vobec treba VM, neviem ake HW na server a tak? Z principu, kvoli bezpecnosti (oddelene masiny), alebo? Pripada mi to ako (super)kanon na vrabce. Ale som zvedavy a rad sa priucim. A tiez som lenivy a nechce sa mi to vsetko citat :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Pockame ako sa pan vyjadri, ale ja na dialku ňuchám potrebu storage (TrueNAS) a este chce nieco prevadzkovat na WIn2022. Ako to ma sklbit ? Jedine cez virtualku/ky, pretoze pisal ze nechce viac zeleza doma, viac hluku, viac spotreby, viac zabraneho fleku, mehr undsoweiterundsoweiter.

Server HW netreba. Vidis, ide sa na AMD 5600G, 64GB RAM, bezne pamate nie serverove ECC. Bezne SSD, nie serverove SSD.

napriklad ja mam tiez vsetko na virtualkach. Mam ich asi 40 (20 linuxovych). Just because I can. Ako mam bezat Windows aj Linux na 1 PC ? Naraz.
Vykonne 2TB SSD (cojaviem kc3000) dnes stoji 95,-eur bez dépéháhá = ked mi dochadzal flek na prvom, kupil som si konkretne druhe.
Menej vykonne 2TB SSD, cojaviem NV2, stoji 79,-eur s danou, to je 66 eur bez dépéháhá. Este mam 2 sloty volne, potom migrujem na "štvorky".

Prihodim k tomu uz spravne spomenute separovanie teda bezpecnost (i ked samozrejme toto nie je zaverecne riesenie vsetkeho v oblasti security) plus primitivne jednoduche zalohovanie (okopirovat jeden subor vieme vsetci, hej ? napriklad aj skriptom v noci)

Presuvanie kadečoho horedole krizomkrazom cez platformy : dnes mam cely svoj svet pozostavajuci z tuctov virtualok pusteny na ESXi, zajtra ho pustim na HyperV a pozajtra na KVM. Skonvertujem si nejaky velky 80GB fajlik z vmdk na vhdx a pripadne na nieco dalsie, za minutu hotovo. V hlavnom zivote ficim na ESXi lebo je to uplne iny level ; ak cez den nieco spravim v robote / datacentre a chcem to doma, proste nakopirujem na externe SSD nech aj 250GB dat ked treba (lebo to trva hadam aj tri minuty), donesem domov, bam bam konverzny skript a za tri minuty fičim.

Pripravujem sa na nejake certifikacie, bum styri dalsie virtualky. S prstom v nose. Bol som zvedavy na MS SQL Server, nech sa paci, tri virtualky len tak a to som sa brzdil aby ich nebolo sedem. Chcem si pozret hento alebo tamto. Nevelky problem, dalsie virtualky. Idem nieco patchovat, nevies ako to dopadne. Semtam sa stanu cirkusy. Spravim na virtualke snapshot ("momentka v case") a veselo sypem. Nieco sa nepodari, cvak cvak a mam vsetko v konkretnej virtualke presne v tom stave, ako som mal v momente ked som spravil ten snapshot. Uplne vsetko. Jeden klik ta vrati naspat v case, dokonale. Ziadne nervy.

Tento tyzdem Idem prerobit fyzicky desktop z Win11 na Server2022 pretoze ma uz stvrt roka jeduje, ze po starte prazdneho systemu mam 7GB RAM v prdeli. Virtualky mi zostanu zachovane, linux, windows, vsetko co mam. Rozmyslal som ze prejdem na Intelacky Clear Linux ale ja som windowsovy chlapček, mal by som to zbytocne komplikovane.

Win2022 zobere na tom istom železe 1.6GB RAM po starte - vies jak sa hovori, 128GB RAM should be enough for everybody.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa molnart »

shiro napísal: Po 04. Sep, 2023, 17:22 ale preco vobec riesis na domadaco tak zloziteho ze VMka a tak?
just because i can. a ked pridem domov z roboty tak este mi ostava 4-6 hodin casu ktore potrebujem nejako zabit.

ja mam doma 32 U rack kde mam v podstate obsadene len 4U, ked neratam veci na polickach a v podstate nonstop sondujem bazos co sa da kupit do racku, takmer som isiel kupit COM-ETH prevodnik s asi 10 vystupmi, ale som odolal lebo to by som fakt v zivote nevyuzil :D
vacsinou som limitovany hlbkou racku a samozrejme cenou...

virtualky som su super vec, mne tak bezi opnsense router, linux VM pre docker containery, samostatny openmediavault kde bezia tiez dockery ktore pracuju s NAS (plex, torrenty, *arr apod.), nejake linuxiky ja jednorazove experimenty, navirtualizovany pracovny notebook ked sa mi nechce nosit domov z prace alebo vyberat z tasky a chcem si otvorit maily na velkej obrazovke bez toho ze by intune naforcoval bitlocker na vsetky disky.

a dva "servery" mam preto, ze na malej krabicke mi bezia kriticke veci ako spominany opnsense alebo VM kde mi bezi home assistant, aby mohli bezat ked druhy server zrovna rozoberam lebo som tam dostal chut nieco pridat. teda uplne v pohode by to bezalo aj na jednom, ale ked som sa chcel odstahovat od zeny tak v ramci mentalnej pripravy prvu vec co som si kupil bolo nieco co mozem prevadzkovat ako server v garzonke a ked som na koniec nikam nesiel a uz som to mal doma tak som to takto vyuzil :D

a este mam treti odroid "server" u rodicov ktory pouzivam na offsite backupy.

do bucucna by som chcel vyskusat high availability, teda ze ked jeden server z nejakeho dovodu vypne tak vsetko bezi nadalej z druheho. ale to by idealne chcelo dva identicke alebo velmi podobne servery a trochu komplikovanejsiu storage.
zoom napísal: Po 04. Sep, 2023, 16:39 mi na tej VM bezi naozaj skoro nic
by ma zaujimalo co je to "skoro nic" co potrebuje windows server. ja som sa chvilu hral s windows server, mal som rozbehnute active directory, pouzival to ako NAS so storage spaces, ale fun factor oproti linuxu bol uplne nulovy. stale si hovorim ze si nejaky nahodim pre experimentovanie, ale neviem si na to najst ziadny use case.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> do bucucna by som chcel vyskusat high availability, teda ze ked jeden server z nejakeho dovodu vypne tak vsetko bezi nadalej z druheho. ale to by
>> idealne chcelo dva identicke alebo velmi podobne servery a trochu komplikovanejsiu storage.

vmware esxi fault tolerance. VMka je real-time synchronizovana na dvoch fyzickych masinach na urovni registrov procesora. Absolutne nemusi byt clustrovatelna, absolutne nic nevie o tom ze v takomto zvlastnom rezime bezi, uplne vsetko riesi vmware. Jeden fyzicky stroj vypadne a online to prebera druhy. Ziadny crash, absolutne nic, virtualka vobec nevie o tom ze sa nieco stalo na pozadi, ziadne zaznamy v eventoch, nevyzaduje ziadny driver, nic nic uplne nic. Hardware nemusi byt rovnaky, vyzaduje sa vsak rozumny subset spolocnych vlastnosti, registrov procesora atd cize kludne mozes mat intel 12700 a intel 13700 (vmware EVC, enhanced virtual compatibility na urovni logickeho vmware clustru co je vlastne len zoskupenie serverov, sa postara).

Fun factor absolutne nie je dolezity pre serverove OS, ked ti na tom visi firma s 15.000 sudruhmi, 1000 servermi, autentikaciou atd. Akykolvek fun factor ta prejde, ked sa pozres na cenu licencii.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"