Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Ten Ubiquiti USW-24-POE z prvého postu som tiež poplietol. Pozerám, že má len SFP porty (nie SFP+), takže 1Gbit. To nechcem. Celé Ubiquiti asi zamietam, lebo mi stále viac pripomínajú Apple či Škodu. Pozerám iný model, kvetnaté reči, aké super vlastnosti, také a onaké parametre v datasheete, ale ani slovkom spomenuté, či má vetrák a ak áno, aký hlasný. To sú asi nepodstatné veci do technického dokumentu. Ale celkom určite tam treba spomenúť, že keď na displejčeku svieti boot animation, tak switch práve bootuje. Musel som YouTube videá hľadať, aby som zistil, že hlasito funí. To by sa ale apple-hipsterom nehodilo do datasheetu a keď už marketingové oddelenie preberá kontrolu nad technickou dokumentáciou, tak asi ruky preč.

Ohľadom toho hluku - dosť sa ho bojím. Celý internet a YouTube je plný videí, ako vymeniť vetráky v týchto zariadeniach. Napríklad som našiel Netgear MS510 (napr. tento model), čo by bol fajn rýchly switch so 4x 2,5Gbit, 4x10Gbit metalika a 2xSFP+ ako interconnect medzi switchmi. V cene okolo 450-600,-€ podľa modelu. Akurát takto fučí. Nepoužiteľné. A ja mám teraz zisťovať, či iný ich model je tichší a o koľko a či tak zostane aj keď tam pripojím 3 zariadenia? Lebo z hipster-dokumentu si neviem pozrieť, že tento má XY dBa, tak keď ich iný model má menej, tak asi bude tichší.

Stále viac sa mi páči ZyXEL. Máme napr. ZyXEL XS1930-10 (klik), ktorý má jednoducho 8x 10Gbit metaliku a 2x SFP+ na interconnect. Hotovka. Rýchly switch ako vyšitý a k nemu niekedy len lacnejší 16-port PoE+ a vybavené. Hluk? Celkom fajn, povedal by som. Vo videu je HP (= PoE) verzia. Samozrejme zaťažený bude asi hlučnejší.

Tie 10Gbit porty nie sú nutnosť. Aj 2,5Gbit je 2,5x viac ako mám teraz. Ale keď už staviam novú sieť, tak sa chcem pohrať. Aspoň 1-2 10Gbit porty na odskúšanie kabeláže a budúci interconnect medzi switchmi. Terajšie diskové pole dá 550 MB/s sustained speed. Na druhom konci je NVMe SSD. Tých 5Gbit viem zaplniť na týchto dvoch zariadeniach. Zvyšok sa uspokojí s 1Gbit, ale ideálne chcem aj niekoľko 2,5Gbit.
A ten bonding (link aggregation) - ono to je také zradné. To nie je že spojím dva gigabitové porty a ťahám 2x tak rýchlo zo servera. Jeden stream vyťaží max. ten 1 Gbit. Je to užitočné vo firme, resp. s viac PC, keď paralelné spojenia môžu preniesť viac (ale každý jednotlivý prenos len do rýchlosti jedneho portu). SMBv3 multichannel prenos je nejaké riešenie, ale nič sa nevyrovná priamočiarosti rýchlejšieho portu.

Stále nemám jasno a študujem ďalej. Ešte zopár nocí nad tým strávim. Pozerám, že svitá. Idem spať...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Skilex : zase tych 10Gbitov v rieseni ktore som "ponukol" nebolo az tak vela - styri vyuzitelne nie su milion. Tak ako hovoris - NAS, nedajboze nejaky server (dva, ked je pan ITckar a robi si doma maly lab na ucenie, hranie atd), jeden desktop k tomu a zhasli sme ako fajka. Styri porty URCITE nie su vela.

16-24portov gigabitovych je vela, zjavne zbytocne do domacnosti ale ked su v prijatelnej cenovke, nebudem ich rubat sekerou von.

Zoom : netgear za 450,- mi nepride lepsie riesenie ako spomenute varianty pretoze ma menej vsetkych portov a vyssiu cenovku. Vidim ze ma "az" 6x 10Gbit ale dva su tam napisane ako fiber (do tych SFP+ slotov mohli ist pichnut 10GbaseT moduly), len takto to berem ako 4x 10Gbit plus 2x nepouzitelny fiber lebo ho doma nemas a nepotrebujes. Ale je to jedno zariadenie, okej, pre mna by toto nebol argument (predpokladam ze do racku sa dva taketo switche este zmestia, ked nie, zbytocne maturujeme nad poctom portov).

Bonding rozhodne nie, to je komplikacii sto a uzitku limitne nule. Navyse, bondovat sedem gigabitov mi pride menej vtipne ako pouzit jeden 10Gbit a pozeram ze autor temy ma absolutne rovnake myslienky (na notebooku nezbondujeme ani houno, na desktope mozno ano ale kolko tam mam portov, dva, nedajboze styri ? a na NASku mam styri porty ? atd, atd).

Este strucne k dukatom : niekto si kupi elektroauticko za desiatky tisic a potom nejazdi 60.000km rocne. Drtiva vacsina elektrovodicov ma vyssie TCO nez keby jazdila spalovak. Niekto lieta legalnych 200km/h medzi Presovom a Kosicami pricom sa semtam vytlaca s podobne zmýšlajúcimi súkmeňovcami na/za zvodidla, co tiez pozitivne vplyva na opotrebenie auta aj spotrebu ... a to znamena nejake peniaze navyse oproti cojaviem 130km/h jazdnemu tempu (aj by ma zaujimalo kolko casu sa da takymto jazdnym stylom usetrit, napriklad styri minuty na tej trase lenze to je ina diskusia). Tutok Mr. Zoom rozhadzuje stoeurovku maximalne dve. Doslova dopismena, bud si kupi lacnejsie riesenie nejako kompromisne co sa mu nepaci a bude ho nasierat vzdy ked otvori rack alebo si hrozne priplati a bude mat co chce, co mu vyhovuje, s cim bude spokojny.

Nejak tam nevidim zivotny problem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 789
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ak nie je problem s tuzingom, stale sa tie male fan-y daju vymenit za noctua a nebudes o tom vediet. Samozrejme ak sa jedna o neregulovane. Pripadne zistit ci tam je dc regulacia na baze rpm, tak by to slo prekablovat …
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Samozrejme som nemyslel bondovanie 7 portov :D ...

2 stacia. Zbondujes 2x gigabit, a mas 2gbit vpodstate zadarmo. Zbondujes 2x 2,5gbit a mas 5gbit... viac ako zvladne diskove pole
Jasne, nie je to idealne riesenie, ale ak je cielom dostat subory z naska do PC dvojnasobonou rychlostou, tak samba s tym nema absolutne ziadny problem.

Asi to nie je hodne realizovania, ale je to hodne spomenutia.



PO-KE pri 200 "usetrim" 6minut a miniem o 1,5€ viac na benzin. Vela na tej trase ale robi vietor. Nema problem sam o sebe spravit 3l rozdiel vo spotrebe.


Ja som teraz inak zohnal pre seba zyxel gs1900-24ep za 125€... 24 x gigabit, manazovatelny, 12x poe na kamery co tam pojdu a tak...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasne, tych sedem portov bol trochu exaggeration ako to ja mam vo zvyku - s dvomi gigabitmi toho moc nenarobime, a pokial nie je treba posuvat 10TB denne, tak to vlastne asi ani nema zmysel. Jeden gigabit mame 120MB/s v realite, za hodinu teda ~430GB. Ako zaznelo, mimo SMB filesharingu horkotazko najdeme aplikaciu / protokol ktora by dokazala vyuzit bonding (prikladom mozu byt cojaviem VMware vMotion ktore bezia na aplikacnej urovni krizomkrazom cez viacere sietovky pokial je tak nakonfigurovany).

Ako pisem, na Cat5e v tychto vzdialenostiach urcite bude fungovat 10Gbit, takze to je uplne priamociara cesta. Desktop desina, NAS desina, ak mame nejake servery - lebo ved mame rack - tak urcite desina pretoze tie nemaju s domacou kabelazou nic spolocne a budu pripojene nakratko metrovym kablom kludne aj Cat7, ostatne ajtak nedokaze ale nevie realne vyuzit (notebook ; wifi AP ...)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

To je vsetko pravda, ale das doma kopirovat 60GB film na nasko, a miesto 8minut to ide 4minuty. Vpodstate zadarmo, vdaka bondingu.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pravda. Otazka je, kolkokrat denne kopirujes 60GB film a ci nahodou nemozes tie styri minuty "navyse" proste pockat lebo ajtak robis nieco ine, nesedis a nekukas na obrazovku ako ide pásik zľavadoprava.

A cely tento problem samozrejme riesi 10Gbit kedze s priepustnostou 1.2GB/s mas ten film spajcnutý za 50 sekund.
Ziadny notebook/wifi nema dve sietovky, takze cokolvek co v praxi aj mozem bondovat, by som ajtak mal mat postavene na 10Gbite a nespekulovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak cez wifi uz nie je problem tlacit viac o dost viac ako gigabit. Aj cez stenu. Hoc co s intel AX200/AX210 a novsie to zvladne.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Trochu oneskorene som tu, musel som riešiť veci. Študoval som ďalej tie switche a situácia je biedna. Pozrel som aj na všetky nápady a viem, že nechcem desktopový switch, určite musí byť rackový (a rackový, nie desktopový v racku). Zistil som ešte jednu požiadavku vzhľadom na menší rack, ktorý som zmestil v predsieni - max. hĺbka zariadenia je 30 cm (reálny priestor je asi 32 cm). Zatiaľ som našiel:

TP-Link TL-SG3210XHP-M2 (link), čo je 8-portový 2,5Gbit switch s 2x SFP+ a PoE. Cca 450,-€. Problém je "len" málo portov a "malá" rýchlosť pre tie dve veci, kde by som rád 10 Gbit. Inak mám na Omadu sprostredkovane dobré referencie. Aha, a je hlučnýýýý.

ZyXEL XS1930-10 (link), 8-portový 10Gbit metalika a 2x SFP+ za 480,-€. Nenašiel som video s hlukom, ale niekto písal, že je hlučný. Našiel som však topic kde to bol bug a vydali firmware, ktorý upravuje otáčky fanu. Z topicu vyplýva, že so SFP modulom to asi bude fučať viac.

• Pikoška: Cisco Business 250 (CBS250-24P-4X) - je to 24-portový 1Gbit PoE switch, s 10 Gbit SFP+ portami na prepojenie a 195W PoE výkonom a je pasívny! 650,-€. Najväčší fail? Nejaký eksper vymyslel, že rackové ušká budú utopené, takže celý switch pretŕča dopredu. Na internete sú plné topicy nespokojných ľudí, čo si tam robia 3D modely pre CNC frézy na normálne úchytky. Ako bolo by fajn mať Cisco, ale za 650,-€ sa s tým nemienim zaoberať. Každopádne je strašidelné, že Cisco už je vlastne v kategórií "celkom fajn cena" oproti ostatným značkam, nehovoriac o 195W pasívnom PoE. A vo verzii bez SFP+ je za 360,-€.

Mikrotik CSS610-8P-2S+IN (link) -- 8x PoE, 2x SFP+, pasívne chladenie, 200,-€.

Nasledujú ghetto-alternatívy bez SFP+, takže prepojenie medzi switchami len 1Gbit, prípadne LACP. Takýchto switchov je veľa, ale zaujali tieto:
ZyXEL GS1900-24EP a GS1915-24EP -- obe 24x 1Gbit, z toho 12x PoE za ~200 a ~290 eur. Asi by to bola fajn kombinácia s tým rýchlym ZyXELom vyššie. A kebyže ich mám rozoberať a meniť vetráky, tak radšej toto ako nejaké Cisco.

Aruba Instant On 1830 -- veľmi sympatický switch s vtipným názvom, keďže bootuje asi 5 minút. Má imho najlepšie urobené GUI. Fučí? Hej.

Z vyššie uvedeného niečo namixujem. ZyXEL je stále sympatický (aj vetrákmi z YouTube videí). Aruba ma tiež láka. TP-Link funí. Cisco ma sere tými úchytkami. Kúpim asi pomalý PoE switch bez SFP+ (cena skočí z ~500,-€ na ~200,-€) a k nemu sa o mesiac-dva-tri (podľa výdavkov) dokúpi rýchly switch, do ktorého pichnem PC, filé server, Mikrotik a tak. Aspoň si rozložím radosť. Najprv sa budem zabávať s PoE a neskôr s 10 Gbit.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

zyxely poberu aj noctuu NF-A4x20
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja by som absolutne nemal problem kaskadovat dva switche cez jeden 10Gbit port.
LACP a podobne ether-channely nie je pre mna, ten bandwidth proste nepotrebujes a su s tym radosti.

4.3TB/hour must be enough for everybody (10Gbit/8 * 3600 seconds = 4320 GB/hour) == ak mas 15TB pole a potrebujes ho zmigrovat, mas to na necele 4 hodinky a bez SSDciek bude ajtak problem s priepustnostou lebo HDD tolko nedaju (1.2 GB/sec). A nemigrujes kazdy den dvakrat atd.


To riesenie s dvomi mikrotikmi co som pisal naspodu prvej strany neoslovilo ? Lebo tu nahadzujes daleko vyssie sumy.
PS : aha zabudol som na hlbku 30/32cm, to som nepozeral. Predtym ten parameter nezaznel a terazki som lenivy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa zoom »

Ten CSS326-24G-2S+RM, čo je 24x 1Gbit a 2x SFP+ je prima bežný switch, ale k nemu by som vlastne potreboval navyše aj PoE switch, aj rýchly switch (2,5+ Gbit). Ten druhý Mikrotik k nemu mal len SFP+ porty a ja chcem hlavne metaliku. SFP keď tak na prepojenie medzi switchmi optikou. Ale vyhovoval by CRS328-24P-4S+RM (link), čo je vlastne to isté len s 500W PoE a 4x SFP+. Nevýhodou je hĺbka 30 cm, čo je extra na hranici (snáď ani 90° zahnutý napájací kábel sa tam nezmestí) a cena okolo 450,-€.

Doteraz som mal viacmenej vybratý ZyXEL. Majú tú GS1900 sériu, ktorá je ale už trochu staršia. Novšie modely podporujú aj ich Nebula cloud, tj. správa viacerých zariadení v ich cloude bez poplatkov s peknými koláčikovými grafmi. Demo je tu. Ako security človek mám svoj názor na vystrkovanie sieťovej infraštruktúry do cloudu, ale je fajn mať tú možnosť. Dobrý by bol ten XGS1930-28HP (24-port, PoE, SFP+) ale má 33 cm na hĺbku. Takže ostáva GS1915-24EP (link, 24-port, PoE, bez SFP, ~290,-€). Áno, prídem o SFP+, tak s budúcim druhým switchom asi urobím len 2x 1Gbit LACP a hotovo.

Prečo práve ZyXEL?
• Páči sa mi, že robia niečo s tým hlukom. Aj v datasheete majú napísané, že majú near-silent switche a vetrák ide od 19 dBA. Potvrdzujú to tie mnohé napozerané videá, kde konkurencia jednoducho funí lebo však *duh* rackový switch, reguláciu fanu netreba, ušetríme 1,-€ na switchi, čo tam po zákazníkovi.
• Očividne existuje integrácia ZyXEL PoE do Home Assistanta a s tým by som vedel vymyslieť nejaké veci, čo sa mi hodia.

Inak musím povedať, že zrovna QNAP mi príde, že sa jediný snaží pretlačiť 2,5 Gbit ako bežnú vec. Ponuka ostatných výrobcov vyzerá, že tu je 1 Gbit switch a ďalší stupeň je *bam* 10 Gbit in your face, giev money.

Zatiaľ teda asi ten ZyXEL GS1915. Ako nemám vôbec dobrý pocit z výberu, že uspokojivá voľba, za ktorú rád vyvalím peniaze. Celé je to také meh. Fakt som myslel, že situácia bude lepšia.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa Gumkac »

v sietach som amater, ale viac menej riesim daco podobne do realizovaneho domu. veela datovych kablov (natahana cat7 (SFTP) asi 27x po dome - ratam ale s tym ze realne pripojenych do switchu bude asi menej) + nejake kamery vonku (5-6) (cat5e FTP). router mam zatial omadu od tplinku, cize aj so switchom uvazujem v tejto rodine. zatial sa mi dost pozdava TP-LINK TL-SG3428X, co by mal byt 24x 1gbit, 4x 10g sfp+. ak to spravne chapem, tak by som mal byt schopny do neho vlozit teda 4 moduly a vyuzit pripadne 4x 10G porty ze? idealne by som na to hodil NAS, primarne PC a este 2 ostanu volne (PC by bezalo na 2.5 zatial). POE by sice bolo fajn, pre kamery, ale vzhladom na aj tak uz asi plny switch skor ratam s nejakym kludne tupym 8portovym POE switchom, ktory do main switchu bude zapojeny pod jeden vstup ktory ho bude rovno tagovat do VLAN urcenej pre kamery (viditelnost len z virtualky na NAS). Hlavne by boli obidva pasivne, a dost podstatna vec je, ze potrebujem daco, co vopcham do 40cm hlbokeho racku (smart home rozvadzac)

ono otazne je, ci je realny rozdiel v cene ak vyrabas daco pre 2.5 / 5 / 10. ci fakt nestoji za to preskocit tu liniu 2.5G a ist rovno do 10, pretoze 2.5 vies viac menej nahradit zdvojenim linky, co robilo dlhu dobu synology, ze radsej dali 4x1GB, co pre vela ludi bolo schopnejsie riesenie ako 2.5/5G, ked doma nemali na to switch. proste v realite podla mna 1G na domacu siet je habadej, jedine co chcem mat viac je pre NAS, kedze share, VMs, kamery, ... a pre hlavne PC ktore bude casto kopirovat z NAS. pripadne AP, ale od tplinku ma viac ako 1G tusim az EAP670 (2.5G), ale ani 650, ci 653.

edit: i ked pozeram ze k 10G modulu pisu ze pre ten konkretny switch odporucaju pouzit len jeden.
Naposledy upravil/-a Gumkac v Ne 30. Apr, 2023, 14:33, upravené celkom 1 krát.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kúpa switchu do domu (a premyslenie siete)

Príspevok od používateľa HellAngel »

len nie TPLink. Hore uvedeny zyxel je celkom OK
10Gbit porty v domacnosti nevyuzijes. bohate staci 1Gbit, Max pre to NAS (ak vie s takouto rychlostou pracovat 2,5Gbit). 5Gbit je strasne draha zalezitost do domacnosti. 10Gbit je vzdialena buducnost. Ten port maximalne vyuzijes na prepojenie switchov medzi sebou
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Nákupná poradňa"