najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

hore mám 2x 140mm noctuu a vzadu mám klasiku 120mm

ide o to že ako som ten upgrade robil a vložil som tam 4070ku tak som prišiel o jeden predný slot na fan ... všetko je relatívne OK pokial grafika nezačne kúrit a ked začne tak už to nestíha ....

celkovo na chladiči mám 2x 140mm noctuu, hore 2x 140mm noctuu a vzadu original fractal 120mm .. ešte mám jednu noctuu položenú na grafike na gumenných podložkách nebolo to kde dat ... v predu momentálne fan nemám lebo je volný iba predný vrchný slot a to mi príde ako nezmysel to tám dávať ked to hroný fan hned vytiahne ...
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mozno by som isiel cestou :

- ubrat 150-200MHz na CPU, pretoze to nikdy v zivote neuvidis v hrach. Nepadnu ti ani o dve FPS.
- manualne znizit voltaz CPUcku, kedze uz ho mas v lepsej casti "frequency/power/temperature/voltage" krivky - uberes mu 0.1V, nepochopis ten rozdiel v teple. Mnohe dosky ZBYTOCNE VELA VOLTAZE bombuju do CPUcka, tie procesory chodia ukrutne teplejsie nez by mohli.
- ubrat 100MHz na grafike, podvoltovat grafiku

dosiahnes tym ukrutne menej tepla v bedni a podla mna natotalku vyriesis problemy s chladenim. Samozrejme veci akoze fyzicke upratanie kablov v bedni su jasne, hadam mas viac nez nepocutelnych 450rpm na vetrakoch lebo pri takych prdlajz chladia atd, atd.

.

>> v predu momentálne fan nemám

to je samozrejme obrovsky problem - nemozes cakat od vytahovacich ventilatorov ze spravia prievan v bedni, to je nerealne. Nieco potrebujes dostat dopredu za kazdu cenu ; aj keby to bolo "dopredu dole pod uroven grafiky".

Keby som bol ja osobne v tejto situacii, asi by som nahulvata namontoval ventilator z vonkajsej strany prednej bedne :)
cigáňturbo robota ale lepsie nez ziadny vzduch. Neviem najst fotografiu narychlo, taketo zverstvo ale proste spredu :

http://www.eteknix.com/wp-content/uploa ... r_lrg3.jpg
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... ymAvdL.jpg
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vies dat cpu fan na "podlahu" skrinky, a tiez vies dat fan pod grafiku ked vyberies tu plastovu zaslepku... To uz su 2

Dalsi by som umiestnil tiez dopredu co najnizsie nad grafiku
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

zbehol som do azly a mali nasklade arctic value pack P14 tak som ukrutne ale predsa dole pod grafiku jeden boložil na gumové podložky len mi ostával jeden roh fanu vysiet a naklápal sa tak som našiel taký starý hliník čo mám dlho na výrobu heatsinkov dal som to ako protiváhu a druhý som dal dopredu čo najnižšie ku grafike a vuala teploty sú tak ako ked som mal bočnicu otvorenú...

takže super a díkes ani ma nenapadlo že nestačí aby tahalo von z bedne . jeden tpek mi raz vravel že na svojej zostave mal všetky ventilátory natočené smerom z bedne von a že mal tak najlepšie teploty ale asi to mal celé na vode a v starej zostave a možno len trepal neviem :D

CPU mám momentálne v BIOSe v úplnom základe a cez intel XTU som dal automat overclock takže práveže ešte má viac mhz ... teploty pri hraní WTčka s SSAAx4 max 72°C čo si myslím že je super. hlavne tá grafika ked začala kúrit tak asi proste bolo málo čerstvého vzduchu no :D
GPU mám tiež v základe len krivku fanov som si dal podla seba nech mi to večer nehučí
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

EDIT: aby som uviedol veci na pravú mieru

takže nakoniec to bola len náhodná odchylka a tie arcticy boli megahlučné, takže noctua 140mm čo som mal na chladiči som dal dole a dal som naspäť 120mm fany na chladič a tie 140mm som dal pekne dopredu vrchný čo najnižšie ku GPU a spodný čo najvyššie ku GPU (kedže klietka od HDD tam už nieje tak sa to dalo pekne zpredu uchytiť na 2 šróbky a penovou podložkou som spodok vypodložil nech to nevybruje.

následne tak ako mp3turbo písal znížil som v biose cez CPU lite z modu 12 na mode 6 a gpu som podvoltoval podla návodu na nete. výkon neklesol ba naopak šiel možno aj hore. maximálna teplota CPU pri hraní v tých istých nastaveniach ba som dačo pridal 63°C a GPU 68°C max.
speedfan cez den/prácu/hranie je to vlastne nepočutelné, cez den absolútne bez šance a večer počut ako prúdi vzduch bednu mám pri hlave takže to je logické ale ked už nehrám ani nerobím prepnem si mód na noc a vetráky idú len na 400rpm a tým pádom je počutelnejší moj starý HDD :D

ináč vôbec nechápem ako si niekto tie Arctic vetráky môže chváliť pretože na nejakých 45% už fakt vybrovali tak že katastrofa, keby mal človek PC v inej miestnosti tak by to použitelné bolo.

ps: ten noctua 40x40 fan som mal odložený už pár rokov a tentoraz som sa rozhodol ho použiť položil som ho na GPU nech tlačí kus prievan medzi ramky či to pomáha neviem zistiť ale počuť ho pri 50% nieje a určite to neuškodí :D

ps2: chcem začat riešiť custom vodníka časom a pomaličky všetko kupovať vyznáte sa v tom? určite by som to zvládol všetko pohladať sám ale predsa len sú tu skúsenejší maníci a každé info k tomu pomôže vo výbere ako radiátorov pumpy tak aj samotných blokov a hadíc atd. atd.
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa wingo »

Nechápem ako ti mohli vibrovať, moje sú na 800 otáčkach tiché. Nie nepočuteľné v úplnom tichu, ale počas dňa vôbec nerušia a ani necítim absolútne žiadne vibrácie keď priložím ruku na tie priskrutkované k bedni.

Aké si kúpil? Lebo sú dve verzie, P14 a P14 PWM PST. PWM majú kvalitnejší motorček s potlačenými vibráciami a stoja takmer rovnako, ani nemá zmysel rozmýšľať nad tými bez PWM. Navyše to PST znamená že majú rozbočku takže ich všetky môžeš ponadpájať a zapojiť do jediného konektora na doske. Ja mám takto 3 outtake na jednom konektore a jeden na NH-D14 samostatne na CPU konektore.
https://www.arctic.de/en/P14-PWM-PST/ACFAN00138A/
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

viem čo je pwm pst.

nie, boli to klasické lebo tie mali tu v BB priamo na predajni a chcel som to riešiť okamžite. každopádne mohlo to byť tým že sú tie štandardné menej kvalitné ale to už je jedno dal som na chladič naspäť 120mm fany, aj tak mi príde že to vela neurobilo ked tam boli vačšie a tým pádom mám intake/outtake noctuy 140mm a je to pekne tiché s nastavením tak ako som hodil screen hore.

mne tie p14 arctic už pri 600 otáčkách vydávali nejaké zvuky ktoré večer neboli 2x príjemné a ja si na to fakt potrpím.

ináč wingo akým spôsobom si uchytával 140mm fany na chladič? pozerám že používame rovnaký ak tvoj popis je aktuálny
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa wingo »

Mám ho otočený aby fúkal smerom hore a nepoužil som spony, mám tam len jeden ventilátor P14 PWM PST ktorý držia v strede medzi rebrami tie gumenné podložky. Musel som sa s nimi dosť vyhrať aby nezasahovali do lopatiek ventilátora ale podarilo sa mi to vyladiť. Druhý myslím pre mňa nemá význam tam dávať, nie je to ďaleko k horným ventilátorom.

Ak si citlivý tak možno ti vadil ten dunivý tón, Arctic má výraznú špičku v nízkych dunivých tónoch keď je na hexamriežke (na chladiči to nie je také výrazné). Len si pôvodne písal vibrácie tak som riešil vibrácie. Možno to u teba bola kombinácia oboch vecí, pravdu povediac nemal som "klasické" P14 tak neviem porovnať ako vibrujú.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: najrozumenjší upgrade pomer cena/výkon

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

no ja som ho mal normálne otočený aby chladič bol smerom dozadu a cez plastové zdrhovačky som ich chytil a hej bola to haluz to naštelovať tak aby lopatky nechytali :D .

a môže to byť tak ako píšeš tažko povedať, proste som na tú noctuu asi zvyknutý a bola to premna nie príjemná zmena takže asi tak.

aj tak chcem kupovať novú väčšiu bednu s lepšou podporou na vodníka a možno spravím aj custom loop len je to dost penazí takže uvidím či to spraívm alebo nie... ale bednu chcem druhú určite tu je to už fakt napchaté. na starú zostavu to bolo super.
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5

Návrat na "Nákupná poradňa"