RTX 4080 - displayport

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa Jacob »

Zdravím vospolok,

Mám jednu zaujímavosť a nepodarilo sa mi nič vygoogliť .

Minule sa mi stalo keď som prekaldal pc a monitory že po opätovnom zapojení mi prestal fungovať display port v ktorom som mal monitor zapojený aj predtým, ale trochu zvláštnym spôsobom .. a to tak že po zapnutí PC sa normálne monitor rozsvieti ukáže sa logo, nabiehanie OS a pak sa monitor vypne stým že nemá signál .. len počujem zvučku OS a toť vsio .. normálne viem na tom porte nabehnúť do BIOSU viem nainštalovať OS ale akonáhle nahodím driver tak nemá signál .. zvyšné 2 display porty fungujú normálne .... ? :?

Vďaka za akékoľvek nápady.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa zoom »

Pokial grafika funguje v BIOSe, tak je v poriadku monitor, grafika aj kabel. Rozdiel je, ze cca od nabootovania Windowsu preberie pracu ovladac grafiky a ten si uplatni nejake nastavenia. Povedal by som, ze mas nieco zle nastavene a tieto zle nastavenia sa aplikuju po starte - napriklad prehodeny vystup na iny port, uplne nepodporovane rozlisenie/frekvenciu alebo take nieco. Mohol si omylom stlacit nejaku klavesovu skratku.

Skus nabootovat do Windowsu na Desktop (ak mas heslo, tak ho potme vyplnit a Enter, nezabudni na nejaky uvodny klik pred vyplnanim hesla, aby sa zobrazil password prompt). Potom vo Windowse:
  • Win + Ctrl + Shift + B reseti graficky ovladac. Neviem, ci to aj nastavenia zrusi alebo co. Mozes vyskusat.
  • Win + P meni ako sa zobrazuje Desktop (iba lokalny monitor, rozsireny na viacero, iba externy a tak). Win+P prehadzuje moznosti, treba potvrdit Enterom, mozes skusit viackrat za sebou.
Ak nic nepomoze, tak kludne mozes skusit na inom porte (kde vidis obraz) preinstalovat nVidia ovladac na novsi. Pri instalacii sa da vybrat motnost Clean install, co vyreseti vsetky nastavenia do zakladneho stavu.
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa Jacob »

Grafika funguje normálne na zvyšných dvoch portoch ako som písal :) to čo popisujem sa mi stalo asi pred mesiacom .. Win + Ctrl + Shift + B som skušal bez výsledku ... Mám aj odvtedy čistý OS .. normálne som ho na tom porte nainštaloval ale ako náhle som nahodil ovládač tak sa monitor vypol a musel som monitor zapojiť do iného portu a fungujem normálne .. no len stým že mam jednoducho o port menej, ako nepoužívam viac monitorov na jednom kompe .. mám síce druhy monitor ale ten je na druhom PC. Len mi nejde do hlavy či sa nejako mohol poškodiť ten port ..ako ak by nešiel vôbec tak to pochopím ale takto že len z ovládacom nefunguje to mi nejak nedáva zmysel.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa wingo »

Kľudne môže byť aj HW chyba. Bez ovládačov totiž grafika ide v safe mode, až s ovládačmi ide "naplno". Stáva sa že v UEFI či Windows v safe mode ide GPU, po nainštalovaní ovládačov ale už ani nenaštartuje, nič nezobrazuje, stále padá atď.

Kábel si skúšal iný? Aj keď ak ide v iných portoch tak tam by nemal byť problém, ale pre istotu ak máš nejaký iný vyskúšaj, človek nikdy nevie.
Napadá ma že port nezvláda plnú rýchlosť DP. V safe mode ide, lebo nejde "naplno" (rozlíšenie, obnovovacia frekvencia, farby), ale keď nabehnú ovládače a chcú to zapnúť naplno tak to už nezvláda takže monitor nič nezobrazí. Ale to je len laický odhad.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6734
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa molnart »

pripoj sa cez remote desktop alebo teamviewer napr. z ineho pc, tabletu, telefonu a skus sa pohrat s nastaveniami grafiky, napr. znizit rozlisenie, frekvenciu a pod., ci ten port nabehne
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa Jacob »

Vďaka chalani za rady :) ale mam pocit ze ma úplne nepočúvate :D,

Wingo - kábel som skúšal iný, aj monitor na ten port , rýchlosť musí zvládať pretože na tom porte som bežal od kedy som kartu kúpil až po poslednom prepájaní sa tomu čosi stalo.

molnart - nepotrebujem sa pripájať cez remote veď vidím čo robím na druhom porte :) a nemám tam čo nastaviť

proste keď si aj pripojím druhý monitor na ten problémový port tak mám obraz len na jednom a druhý mi nedetekuje, ak ten druhý monitor pripojím na tretí posledný displayport tak funguje.

No každopádne reklamovať to nemá zmysel momentálne karta inak funguje normálne .. 8h denne priemerne je herne využívaná a ide úplne normálne.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa wingo »

Však mohlo sa niečo dobabrať medzitým. Takže s iným monitorom ten port ide v pohode aj po nainštalovaní ovládačov? Inak počul som o problémoch konkrétna GPU - konkrétny monitor, jednoducho nie vždy všetko funguje na 100% tak ako by malo a jedno zariadenie sa s tým ešte vie vysporiadať a iné nie, ale žeby tie problémy boli iba na jednom porte to som ešte nepočul. Ale môže byť. Haluz, asi nič nevyriešime.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa Jacob »

Nie , ten port nejde ani na druhom monitore,

zosumarizujem to lebo sa točíme dookola

Na grafike sú 4 porty s toho 1 HDMI ten škrtáme, takže máme 3x Displayport od kúpi grafiky som používal stredný (sú 3 vedľa seba) pred mesiacom som mal rozpojené káble kvôli presúvaniu PC, keď som to spätne pozapájal zase do stredného portu zapol som pc naskočil POST logo nabiehajúceho OS a tma monitor sa vypol no signál, ale win nabehol lebo keď som prehodil kábel na iný port vedľa tak som mal normálne obraz .. odvtedy fungujú z ovládačom len porty okolo tohto.

Zrejme nevyriešime lebo ma nenapadá nič čo by sa dalo skúsiť preto som skúsil napísať sem či náhodou niekto také čosi neriešil :)
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa wingo »

Nie nevyriešiš, iba ak reklamáciou. Dačo sa tam dobabralo.
Možno už len kvôli neskoršiemu predaju karty by to stálo za to reklamovať, samozrejme nemusíš teraz, môžeš pred predajom/koncom záruky a povedať že sa ti to stalo až vtedy.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Jacob
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Pi 31. Dec, 2021, 15:30

Re: RTX 4080 - displayport

Príspevok od používateľa Jacob »

Tak teraz to nemá zmysel reklamovať viac by som získal pred koncom uplynutia záruky. Nemyslím si že do 3 rokov budem upgradovať vzhľadom na vyvoj hier a moje požiadavky.

Návrat na "Grafické karty"