Acces point do 150€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Papulaa
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 134
Dátum registrácie: St 19. Nov, 2014, 10:27

Acces point do 150€

Príspevok od používateľa Papulaa »

Ahojte potrebujem rozsirit wifi signal na dome Internet tam je vdsl 60/10 Zatial mam vybrany Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR Je nieco lepsie za podobnu cenu ? Dakujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa HellAngel »

Dobra volba, Unifi pouzivam dlhsiu dobu a zatial max spokojnost. Vyborny dosah a kvalita signalu. Za tie peniaze
NB: Asus ROG Strix G16
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa darklol »

mozem iba potvrdit. idealne ak by si nasiel 6LR za tu cenu neviem ci zozenies aktualne nieco lepsie
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Papulaa
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 134
Dátum registrácie: St 19. Nov, 2014, 10:27

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa Papulaa »

Takze nema cenu hladat nic ine s podobnymi parametrami ? Napr asus atd ... ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

blbina. Za mensiu cenu mas Mikrotik tanier, 802.11ax, funkcionalita o ktorej UBNT nesnivalo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Papulaa
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 134
Dátum registrácie: St 19. Nov, 2014, 10:27

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa Papulaa »

Tento ? MIKROTIK RBDiscG-5acD
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 302
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Ja používam Aruba 22 a nemôžem si vynachváliť. Tie srandy si už v prevádzke dva roky neviem presne, ani jedno zaváhanie žiadne výpadky.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa HellAngel »

a co ma ten mikrotik za funkcie na pouzivanie APcka, ktore vyuzije a Unifi ich nema?
akoze Unifi nie je svetoborne, ale zakladne nastavenia su user friendly a clovek ho nastavi aj cez telefonnu apku
nehovoriac o tom, ze ak by vedel funkciach ktore potrebuje a ma ich mikrotik a vie si to funkcne ponastavovat, tak sa ani po inom nepozrie
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://access-pointy-routery.heureka.s ... west_price

neviem ake funkcie potrebuje autor temy, neviem ake funkcie Unify nema. Hlavne si pozri ci netreba Unify manazovat cez ten uzasny NMS system Ubiquity na ktory vsetci pi...nadavaju ako chore vrany.

Zakladne nastavenia Mikrotiku su tiez user friendly, naklepat do GUI ssid, zaskrtnut sifrovanie, vybrat wpa3, naklepat heslo a frekvenciu snad dokaze vacsina z nas. Okrem ineho, ked potrebujem absolutne zakladne veci z APCka, nepytam sa na 150 eurove stroje ale vyberiem za 49,-eur Tendu, TP-Link alebo nejaku podobnu "premiu" ktoru treba kazde tri dni restartnut a hotovo.

Okrem ineho, spomenute Cap AX čudo dokaze preroutovat naplno dva gigabitove porty s mnohymi firewall pravidlami, co teda ani nahodou nie je standard v cenovej kategorii kludne aj 300 eur. https://mikrotik.com/product/cap_ax#fndtn-testresults

Okrem ineho, to ze dnes nepotrebujem nejake funkcie predsa nie je dovod aby som si kupil drahsi+horsi vyrobok. Co keby som napriklad pozajtra nejake tie lepsie funkcie vedel vyuzit ? A keby aj rovno nie, preco by som si kupoval drahsi horsi vyrobok ?

Navyse, spomenuty Mikrotik je 802.11ax stroj, co dava obrovsku vyhodu v porovnani so zastaralym 802.11ac na UBNT - asi ani nejdem rozsiahlo zmienovat vyhody AX radii hlavne v kombinacii s telefonmi a tabletmi ako AX klientami.

atd, atd. Nie, fakt si nekupim Oktaviu za polovicu drahsiu cenu nez Mercedes E aj ked nevyuzijem vsetky funkcie Éčka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Papulaa
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 134
Dátum registrácie: St 19. Nov, 2014, 10:27

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa Papulaa »

Aha super dakujem Poziadavka na AP je len to aby to bolo user friendly a malo co najsilnejsiu antenu lebo je to dom kde su strasne siroke steny a vela zeleza cize ten signal sa rychlo straca Ako si pisal uz len nastavim heslo a to je vsetko Takze ak je nejaka lacnejsia alternativa sem s nou Ak nie zoberem ten mikrotik
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa HellAngel »

Samozrejme to Unifi Musi AP AC 6 LR. To uz je ax. Starsie ac zozenies este lacnejsie, ale urcite treba podporu ax. V podstate zname ako Wifi6
Ja nemam nic proti Mikrotiku, ale Unifi urcite nie je smejd za tie peniaze
LRka maju vyborny dosah, a silu signalu. Neviem to porovnat s Mikrotikom. Oproti mikrotiku, viem solo APcka konfigurovat cez mobil, ich aplikacia. V praci pouzivam na ich spravu Cloud Key. Lenze tu mam cca 60 APcok.
Doma mam 3 a staci byt pripojeny v domacej sieti cez WIFI s telefonom a dokazem ich konfigurovat. Ak by som chcel konfigurovat APcka na dialku, musel by som pouzit ich Cloud.
Toto urcite nie je porovnavacka Oktavia vs Mercedes. Hlavne si treba uvedomit, ze Unifi je iba hlupe APcko. Jeho ulohou nie je riesit rozne nastavenia v sieti, obmedzenia a pod. Ono ma za ulohu sirit kvalitny signal byt stabilne. Mikrotik je programovatelna krabicka, ktora nie je len APcko, ale ma mnoho inych funkcii, ktore pri APcku nepotrebujes riesit. Ak by som uz riesil Mikrotik, nasadil by som ho pred Unifi. V nom nastavil siet a cez APcka uz len siril WIFI.
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tiez neviem porovnat silu signalu medzi tymi dvomi - ale chcem upozornit, ze na velky dom SO STRASNE SIROKYMI stenami akekolvek jedno APcko moze byt proste fyzicky malo. Ja osobne by som tuto situaciu urcite riesil inak nez jednym APckom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa HellAngel »

To urcite ano. Jedno Apcko nemusi poriesit situaciu. Ideal je vidiet aspon podorys s hrubkami stien a poziadavku kde ma byt signal
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak. Nezabudnut na to, ze 16cm stena pri cojaviem 20 stupnovom uhle ako prechadza signal cez nu (samozrejme sa signal odraza od vsetkych stien nahodne blablabl) je daleko mensi problem nez 30cm stena pri rovnakom 20 stupnovom uhle. To sa nasobi ako sialene a preto je to vacsi problem, rovnako ako zvacsujuca sa rychlost auta kde spotreba nerastie linearne (100km/h -> 120km/h je daleko mensi rozdiel nez 150km/h -> 170km/h napriek tomu ze je to furt len o dvadsat viac).

PS : nestoji nahodou Ubnt AX cez 200 eur ? Len sa pytam lebo autor temy jasne napisal v navrhnutom modeli AC teda nie AX.
To by sme potom porovnavali [fukncne lepsi, bohatsi i ked nepotrebny] Mikrotik za 100 eur s UBNT za 200 eur.

PS2 : mne sa ubnt nepaci lebo frekvencia s ktorou vydavaju firmware je absolutne katastrofalna. Nereaguju na staznosti uzivatelov, neriesia moc bezpecnost, na forach vidim nestastnikov ktori sa pytaju na tls1.0 a tls1.1 ; ano isteze "doma to nie je dolezite" ale proste zase je to jedna z veci ktore...

PS3 : dokonca dlhu dobu boli tie firmware take divne ze openwrt sa chytilo a spravilo vlastny software na tych vyrobkoch. No ale to uz len bryzgam... povedzme to takto, strasidelne vela slovenskych internet providerov bezi na mikrotikoch ci uz u zakaznikov priamo doma, alebo na svojej infrastrukture.

PS4 : skus najst na ubnt nove firmware, prestahovali downloadovaciu stranku. V poslednom mesiaci strasne caste temy - kde najdem downloady :)

PS5 : na ubnt fore mam 38 akceptovanych solutions (pre nestastnikov co sa pytali na pomoc) a 1772 prispevkov. Konkretne tieto taniere nepoznam lebo som ich nikdy v ruke nedrzal kedze nebolo treba lebo existuju inaksie lacnejsie produkty s bohatsou funkcionalitou ale to sa uz opakujem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Acces point do 150€

Príspevok od používateľa zoom »

Kedze prave tiez riesim rovnaku otazku, moj pohlad na vec:

- Ja osobne by som sa Ubiquiti vyhol. Ich pristup mi pride zmrdsky (predrazene veci a prislusenstvo, podpora zariadeni). Taktiez dost citam po nete, ze sli dole vodou a ludia riesia rozne vypadky siete, ktore sa tazko diagnostikuju. Nevravim, ze to nebude fungovat, ale ked mam moznost vyberu, idem k hardcore sietovej znacke a nie lifestylovej predrazenej blbosti.

- Aruba 22 som sam chcel. Tak velmi, ze uz som to mal v kosiku a skoro to objednal. Potom som zacal citat, ze tieto AP su celkom dost osekane v nastaveniach a aj pomalsie pridavaju funkcie oproti konkurencii. Jednoducho sa tam neda nastavit tolko co inde. Rozhodne si nemyslim, ze su to zle AP. Znacku Aruba mame radi a dokazom je aj to, ze 2 dni dozadu mi prisiel Aruba switch z Nemecka (ktory ale mozno nahradim Ciscom). Celkom urcite to AP bude stabilne a funkcne a aj tie osekane nastavenia mozu uplne postacovat na domace pouzitie. Jednoducho set and forget.

- Ako podobnu alternativu vidim Cisco Meraki Go (tj. lacnejsia home/SMB verzia Meraki). Bude to urcite stabilne a bezproblemove ako Aruba. Velmi dobre hodnotena stabilita a moznosti nastavenia. Mozno menej dosvieti cez steny. Kandidat na kupu pre mna.

- TP-Link Omada. Z viacerych dovodov nemam rad TP-Link, ale Omada funguje. Na spolocnu spravu viac AP treba zase blby controller, ale mam realne skusenosti z okolia, ze "it just works" a co je dolezite, uplne skvelo funguje roaming medzi AP. Do tej miery, ze chodis medzi AP, mas videocall a vsetko ide. Takisto celkom dost svieti cez steny - tu je graf. EAP je Omada, Meraki Go je tam tiez a Ubiquiti tiez (aj ked nie LR verzia).

- Secret tip: Grandstream AP-cka (link). Americka firma, ziadne cinske hlavy. Menej znama znacka v AP svete, takze cenovo aj okolo 100,-€ kupis, ale u nas tazsie zohnatelne. Kazdopadne tie AP maju velmi dobre parametre a kazde AP moze fungovat ako controller ostatnych (nepotrebujes navyse krabicku, maju to integrovane). Graficke rozhranie web konzoly tiez pekne a prehladne. Kandidat c.2, zaujali ma, chcel by som vyskusat.

Návrat na "Nákupná poradňa"