Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa opto »

Obmedzenie administratívnych ale aj opakovaných lekárskych úkonov a podľa mňa aj
riešenie nedostatku lekárov vrátane kvality a efektivity zdravotníctva vie podľa mňa vyriešiť jednotná a povinná IT aplikácia a databáza.

Každý lekársky úkon jednotlivca ( vyšetrenie, operácia,... ) by mal byť zaznamenávaný kamerou a uložený do databázy . Za pomoci rozpoznania reči a umelej inteligencie by sa do databázy mal uložiť aj jednotný štruktúrovaný a teda veľmi prehľadný textový záznam , predpis liekov vrátane napr. žiadosti o preplatenie zo zdravotnej poisťovne , ..... ) .

Každý pacient alebo jeho zákonný zástupca by mal právo si to všetko zobraziť alebo povoliť zobrazenie budúcim lekárom alebo komukoľvek.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ake su opakovane lekarske ukony ? Ze zajtra sa dam preoperovat na zenu a buduci rok naspat na muza ?
alebo ze si dam dvakrat vyoperovat slepe crevo, pripadne trikrat pruh ?

suhlasim s tebou, zdravotnictvo potrebuje obrovsku pomoc a zastavit vyciciavanie ale nie je mi jasne co ta viedlo k zalozeniu tejto temy a ako konkretne by som ja a ty mohol pomoct v rieseni + obrate spolocnosti, ktory si navrhol. Prave preto ze ludia su neschopni, prave preto dopadneme sukromnym zdravotnictvom ako v Jú Es Ej, ako vo Švajci, Australii a kazdej rozvinutej krajine. Ten kto na to bude mat, ten dostane.

Kto nebude...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Ne 30. Júl, 2023, 19:44 ake su opakovane lekarske ukony ?
Napr. nové vyšetrenie krvi na pohotovosti lebo pacient po havárii nemá pri sebe včerajšie výsledky s interného .

Bezpečnosť a zdravie má byť podľa mňa v budúcnosti plne v rukách štátu samozrejme až po tom keď nejaké naznačené IT riešenie bude plne všetko aj transparetne kontrolovať vrátane všetkých finančných transakcií.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa molnart »

podla mna toto sa uz deje, vsak ked napriklad sa prihlasim do dovera aplikacie, tak tam vidim vsetky ukony ktore urobili mne a detom, teda nevidim, lebo som asi 5 rokov nebol u lekara ani ziadneho nemam, ale pamatam ze som si vyberal nejake lieky na elektronicky recept, tusim detom alebo manzelke.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa HellAngel »

dovera sa hra na svojom piesku. Tu by som prave privital stat, aby vytvoril fungujucu apku s povinostou ju pouzivat. Nie aby sukromne spolocnosti vyvyjali soft na vlastnu past.
NB: Asus ROG Strix G16
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa opto »

Respektíve štát alebo ešte lepšie EU by kľudne mohli prevziať a preplatiť aj apku z Dôvery alebo nejakú inú napr. s Anglicka ale to najdôležitejšie je jednotnosť, povinnosť a komplexnosť pre všetky úkony súvisiace so zdravým daného jednotlivca od záchranára cez zubára preplatenie kúpeľnej liečby až po pokuty že som napr. ako samoplatiteľ nezaplatil zdravotné poistenie.
No proste všetky vykonané zdravotné úkony sú už vlastníctvom daného jednotlivca a preto každý konkrétny jednotlivec má plný prístup ku všetkým úkonom ale prístup napr. k platbe ZP má len "zdravotné klíringové centrum"

Dnes z toho nefunguje ani 1/1000 a napr. ohľadne liekov musí lekár urobiť niekoľko úkonov
1. Ústne vysvetliť ktoré lieky , kedy, koľko a prečo má pacient užívať
Pacient to často aj zabudne a ak by to doma mohol prehrať svojej dcére tak by liečba bola úspešnejšia.
2. Napísať to do zdravotného záznamu a vytlačiť ho
3. V osobitnej IT aplikácií zadať recept.
4. Opakovane na základe telefonátu vypisovať nové balenie tých istých liekov lebo apka to neurobí sama na základe toho že a databáza jej povie že tie predpísané balenia sa mu už minuli, íný lekár ( napr. kardiológ v Berlíne neurobil zmenu ktorú mu pacient odobril ) a pacient zatiaľ stále ešte žije.

Môj sen je aby vykonal len krok 1. a to ostatné za neho urobí IT a hneď by sme mali prebytok lekárov. Súčasný stav IT skôr zvyšuje nedostatok lekárov.

Ja som si nainštaloval apku VšZP a ani zďaleka tam nevidím všetky úkony vykonané lekármi.

No proste tak nejak si myslím že oveľa dôležitejšie ako zakazovať zisky ZP-skám je podľa mňa donútiť ich pracovať s jednotným a plne transparetným Z_IT systémom.
.............
Ešte doplním jeden príklad úlohy umelej inteligencie.
Pacienta a kardiológa z BA by mala upozorniť že napr. opakovaný zubný zápal diagnostikovaný napr. na dovolenke u zubára v Berlíne môže mať vplyv na srdce.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5860
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa wingo »

Pokiaľ viem zavádzala sa štátna elektronická zdravotná karta, lekári mali povinne zadávať záznamy do nej a mať prístup k záznamom ktoré sa týkajú ich špecializácie, bolo plánované aj nejaké schvaľovanie klientom (myslím že vložením elektronického občianskeho do čítačky) pre prístup k iným záznamom, pôvodný plán bol že už by to mali mať všetci lekári ale netuším v akom je to stave reálne práve teraz. Mám taký pocit že sa to prehodnocovalo po voľbách 2020. Toto je základ a až nad tým sa dajú stavať nejaké nadstavby, AI apod.

A čo som tak počul tak IS Dôvery sa zobral práve ako základ pre ten štátny systém, možno aj to bol dôvod prehodnocovania.

Automatické predpisovanie liekov znie dobre ale je tam veľa premenných ktoré sa musia zvažovať, myslím že to aktuálne predpísanie telefonicky liekov na 3 mesiace dopredu je rozumný kompromis vzhľadom k tomu že v minulosti sa kvôli tomu vždy muselo prísť osobne na kontrolu, hlavne ja teraz raz za 3 mesiace zavolám môjmu obvodnému pre lieky na tlak, ešte 3 roky dozadu som chodil kvôli predpísaniu liekov pravidelne osobne na kontroly ku kardiológovi. Možno keď tak možnosť pre lekára zaškrtnúť automatické predpisovanie každý mesiac na určité obdobie, max rok bez prehodnotenia stavu.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tu by sa musel o zjednotenie postarat stat. Mne nejde do hlavy, ze aplikacia sukromnej poistovne je na vscsej urovni ako ta statna. Teraz bojujeme v kupeloch s ePN. Samozrejme je to velmi nedotiahnuta vec. Na kupele sa vobec nemyslelo
Tak isto to bol porod pre eZdravi, eHealt a pod. Velmi nedotiahnute veci a po roku a viac, sa z toho zacalo formovat nieco naozaj pouzitelne.
IT v statnej sfere je podla mna riadny tunel. Malo kto tomu rozumie a preto sa velmi malo ludi do toho stara. A aj ked nejaka info vyjde na povrch, tak sa nic nedeje. Cest tam par ludom, co naozaj makaju v tomto laj.jne a vdaka nim to tam aspon ako tak funguje
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5663
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Jeden z dovodov ze dam hlas PS je Hargas, jeho minulost a mozna buducbost v statnom IT.

Este si verim vsetci spomenieme na animatora Rasiho ktory ako sef statneho IT ponukal "pohlad koncoveho uzivatela" a xy milionovych zmluv neposkytol na kontrolu pod zamienkou utajovanych info.... Ach sa mi nozik otvara :D
Naposledy upravil/-a Jednoduska v Po 31. Júl, 2023, 14:56, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa HellAngel »

Nj Rasi a Remisova o nich sa bude este v kuloaroch statneho IT asi dlho hovorit
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa mp3turbo »

odbornici dlho zostanu v pamati ! Nemate predstavu ake šarže boli u tej glupej a vysvetlovali jej ze ty krava ono je to takto a takto... ne, ona s tym ide do medii.

Ta ic.
A ty chces od statu nejake take krasne veci ako si napisal, hej ? Ked sa robilo ezdravie, nejaky sefinko navrchu dodal zoznam ktora firma spravi co a za kolko penazi, potom to malo jedneho zastresovatela ktory si to verejne zlizol. Jednoduche ako facka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Pán L
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 222
Dátum registrácie: Št 28. Júl, 2011, 09:43

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa Pán L »

Velka mnozina pacientov je tak tupa, ze im nepomoze absolutne nic, ani 5x slovne vysvetlit, ani im zopakovat ze vsetko co im bolo vysvetlene maju napisane na papieri, aj tak si spravia po svojom.
Uvahy o podobnych IT systemoch v zdravotnictve s vyuzitim AI je v nasich koncinach tazke sci-fi. Skor si viem predstavit vyuzitie AI napriklad v radiologii pri popisovani CT/MR
MB: ROG Strix B650E-F Gaming CPU: AMD 7950X3D RAM:Kingston FURY 32 DDR5 6 000
GPU:Asus 4090 TUF Cooler: Arctic Liquid Freezer II 360 Case: Fractal Meshify 2 RGB
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa opto »

Jednoduska napísal: Po 31. Júl, 2023, 13:31 Jeden z dovodov ze dam hlas PS je Hargas, jeho minulost a mozna buducbost v statnom IT.

Este si verim vsetci spomenieme na animatora Rasiho ktory ako sef statneho IT ponukal "pohlad koncoveho uzivatela" a xy milionovych zmluv neposkytol na kontrolu pod zamienkou utajovanych info.... Ach sa mi nozik otvara :D
Áno tak ako pomenoval Hargaš obecne všetok
"kontakt so štátom, školstvo, zdravotníctvo, prácu či podnikanie"
Žiaľ o jeho práci nevie ani 1/1000 voličov ( ani ja som o ňom nikdy nepočul a patrím už medzi generáciu čo všetko o IT zdraví z TVs priam hltajú ) tak nie som si istý že sa prekrúžkuje na voliteľnú pozíciu. Aj Trubanova hlava by mohla pomôcť ale kde máme istotu že ju nepoužije len pre vlastný prospech podobne ako Sulka.

A čo ostatný kandidáti ?

Šimečka
S týmto samozrejme súhlasím ale veľa hlasov s tým žiaľ nezíska:
"nezľaknúť sa a poctivo makať, každý jeden deň"
ale u mňa osobne sú tieto odbory ďaleko vzdialené od IT Progresivity a navyše mám zafixované že jazykovo nadaný ľudia majú žiaľ menej logického myslenia.
"Bakalárske štúdium absolvoval na Fakulte sociálnych vied Karlovej Univerzity, kde medzi rokmi 2003 – 2006 študoval politológiu a medzinárodné vzťahy. Potom získal magisterský titul s vyznamenaním na University of Oxford, na ktorej v roku 2013 získal titul DPhil. v oblasti politických vied"

Ktoré konkrétne skutky vykonal Šimečka a kde napr. pracujú jeho najbližší ?
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3351
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa beardie »

Starý Simecka je komentátor v denníku N, spisovateľ a publicista
Frajerka je tanečníčka

Rukami nemakaju, iba hlavou, či telom :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Snívanie o pomoci IT v zdravotníctve

Príspevok od používateľa HellAngel »

Narazame ajna jeden velky problem. Toto je beh na dlhu trat a jedno volebne obdobie je proste malo dat to vsetko rozumne dokopy. Pride nova vlada, nove vedenie a stare veci idu do kosa, nech boli aj dobre. Je jedno video na youtube, kde rozprava jeden programator zo statnej spravy prave o vyvoji v zdravotnictve.
Masaker. Dalsi problem je, ze do vedenia na odborne pozicie, vid naposledy Remisova, dokazu stopnut aj velmi dobre rozbehnuty projekt, z ktoreho by bol uzitok.
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Debata o všetkom"