(Ne)skodlivost LED osvetlenia?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

(Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa Googler1 »

Caute zaujimaju ma prakticke info, nazory, odporucania ohladom LED osvetlenia a dopadov na zdravie. Viem, ze ako v spolocnosti, tak aj tu, budu pravdepodobne dva timy. Jeden to striktne povazuje za hoax a druhy opacne. Osobne sa priklanam (hlavne na zaklade toho mala co som cital), ze to zalezi od spektra parametrov a da sa vyselektovat neskodliva skupina LED ziarovie. Presne o tie parametre mi ide, lebo niektore z tych co su vraj podstatne som casto nevidel, ze by boli uvedene. Mozno niektore domiesam a nesuvisia spolu, ale zaujima ma co z toho (alebo aj ine) treba sledovat a ake hodnoty su ok

- flickering
- filter modreho svetla
- CRI
- chromatickost (nepamatam si to presne)
- Niekde som dokonca cital ze vraj ani nejde o ziarovku ako taku, ale skor o nejaky pwm controller (to sa myslim tyka stmievacich LED

Ocenil by som aj s vlastnej skusenosti posty k pomeru cena / kvalita ku pripadnym navrhovanym ziarovkam.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aky konkretny skodlivy vplyv na zdravie si nasiel v odbornych clankoch ?

aky vplyv na zdravie moze mat filter modreho svetla, a co konkretne to znamena v spojeni s LED ziarovkami ? ake konkretne mame na mysli ? E27 40W v obyvacke ako hlavny zdroj svetla v miestnosti 6x5 metra bude asi nieco ine nez nejaka LED lampička do svetielka nad sporakom...

ako konkretne skodi zdraviu CRI ?

ake uzasne vedecke zavery cakas od subjektivnych nazorov, pocitov nejakeho sudruha obcana, ktoreho si v zivote nevidel a nevies ako to ma domotane v hlave ? pretoze ludia su schopni rozlicnych mozgovych vylevov, teraz mam na krku 90 ucitelov zakladnej skoly. Polovicka z nich vie ze rusi maju pravo branit sa na ukrajine, druha polovicka nie je schopna nastavit si heslo na wifinu v telefone, stvrtina z nich je skalopevne presvedcena ze wifi router u neho v kabinete vydava skodlive ziarenie a ked mu ukazem GSM anteny na streche za oknom a opytam sa na vysielaci vykon a hodim kontrolnu otazku aky ma decibel suvis s miliwattmi, tak je koniec odbornej debaty. Nedokazem odhadnut kolko z nich ma problem s ockovanim proti comukolvek a 5G biorobotmi.

Tak teraz mi povedz ako tuto situaciu vyriesime. Z tych 90tich som predbezne identifikoval asi piatich ktori nie su uplne udreti mechom.
A ty chces odomna co ? LED analyzu ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa Googler1 »

no, prislusnik jedneho zo spominanych timov sa asi uz prejavil :DD (nic v zlom)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5431
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vidim ze ta slovenske skolstvo zomlelo a to si dosiel len nastavit routre :D

Zaklad je teplota svetla. Niekto znesie 6500k v obyvacke, ale ked das taku ziarovku do obyvacky 40tnikovy s okuliarmi tak nebude spokojny. Tepla farba je lepsia. Ja mam oci vpodstate nonstop mierne podrazdene, najviac mi vyhovuje tepla do 3500k.

Cri uz maju snad vsetky ledky nad 80. Mozes vyskusat nejaku 95 ze ci ti to bude stat za to. Imho to je skor o tom ze to lepsie vyzera.


Pomer cena/kvalita maju naj asi Vtac ziarovky so samsung smd. Hlavne co sa zivotnosti tyka
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa Googler1 »

a preco sa vlastne u vacsiny ziaroviek neudava ci su flicker-free alebo ci generuju modre svetlo? Teda aspon ja som v popisoch ziaroviek na to nenarazil takmer vobec.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa zoom »

Daamn, wall of tekst again.
<rant>Je LED osvetlenie horsie pre cloveka ako prirodne slnecne svetlo vonku? Ano je. Prestaneme ho pouzivat? Nie. Co by som riesil skor nez LED osvetlenie? Mikrovlnne ziarenie (WiFi, Blututy, radio a TV vysielanie, mobilne signaly a mnoho ineho). Potom napriklad radon v budovach, kvalitu ovzdusia, stres v zivote a samozrejme nemozem zabudnut na potravu. Pretoze prijimat tony cukru, sproceseneho jedla, sediet na riti pred PC a studovat, ci mi LED svetielko nerobi zle je postavene na hlavu. Opacna pyramida.

LED svetlo svojou flexibilitou hravo prekona ine zdroje svetla. Nastastie su davno prec doby, ked sa svietilo jednou ziarovkou na strope v strede miestnosti a ta vytvorila ostre tiene na vsetkych predmetoch. Pivnicny syndrom. Mat indirect naladove osvetlenie, moznost jednoducho menit farbu/teplotu/jas, moznost mat dlhy pas svetla (ci uz v kuchyni, obyvacke, za stolom, v kupelni, pod postelou, za komodou), to vsetko prispieva k dobrej pohode v miesnosti a prekona akukolvek pripadnu nevyhodu.</rant>

Ako vybrat dobre LED svietidlo?
Az na par vynimiek razim nazor, ze sa ma kupit lampa so zavitmi a tam si naskrutkujem LED ziarovky ake chcem. Dnes nejake, o 3 roky ine, lebo sa zlepsila technologia. Svietidla s integrovanymi LEDkami sux. Ako som napisal - vynimky su (samozrejme LED pasy, rozne skylight plosne svietidla, dajme tomu zrkadla do kupelne s podsvietenim a podobne).

Ako vybrat dobru LED ziarovku?
CRI je zastarany parameter, ale castokrat iny ani nemame. Povodne bolo v CRI vybratych 8 zlych farieb - vsetko pastelove, ktore neodrazali skutocnost. Ze nieco vedelo nasvietit vygrcanu modru neznamena, ze vedelo nasvietit aj syto cervene jablko. Neskor sa to rozsirilo o dalsich 6 a prave tu pribudli syte a zemske farby a hlavne teda cervena farba (znacena R9), ktora ma na starosti pokozku a take veci. Ziarovka, ktora ma vysoke CRI nemusi mat nutne dobru R9 farbu nakolko CRI sa pocita iba z farieb R1-R8. Vyzera to potom nejako takto. V sucasnosti sa zacina pretlacat TM-30 (TM-30-15 a upgrade TM-30-18), kde je vybratych 99 farieb, ktore najlepsie priemerne reprezentuju veci okolo nas - pokozku, textil, bezne prirodne materialy, atd.

Idealne by som kupoval ziarovku ci LED pas, ku ktoremu je dodane normalne meranie spektrofotometrom. Nieco taketo - je tam aj TM-30, aj CRI (Ra), aj R9. Cirou nahodou posledne LED ziarovky, co som kupoval, boli prave V-TAC do kuchyne (8x GU10). Nahradzal som predosle, co cvrlikali a tieto su ticho a navyse najviac svietia (skus najst GU10 s 1000+ lumenmi). Pouzivaju tusim Samsung LEDky. Dolezite je si trochu to osvetlenie navrhnut. Aj 2700K ziarovka moze mat CRI 95, ale modru farbou nou riadne neosvetlis. Idealne mat CCT (moznost menit teplotu svetla) alebo to aspon rozumne rozvrhnut. Pokial chces take to biele svetlo, tak by som sa drzal 4000-5500K. Castokrat prave tieto budu zmes teplych a studenych LED chipov, co prispieva ku kvalite farieb a tiez vykonnosti svietidla. 6500K, hoci sa pouziva temin skylight, je uz vela a pre tuzerov do Golfa III. Beztak polovica vyberu je skusanie, ci dana LED ziarovka piska (obdoba coil whine). Dalsia stvrtina je "nemam na vyber". Chcel by som Philips Hue alebo IKEA Tradfri ziarovku. Tu mate. A je na vyber nejaka s lepsimi parametrami? Nie, nie je, dovidenia.
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa Googler1 »

Na ten uvod tvojho postu by som zareagoval takym prirovnanim (mozno aj pre inych, tych pre ktorych je LED vseobecne absolutne skodlive alebo absolutne nie):
Dvaja sa rozpravaju jeden sa pyta druhy odpoveda:

Pouzivas silne heslo? - jasne
Sifrujes data? - jasne
Pouzivad dobre nastaveny firewall? - jasne
Mas kvalitny biometricky pevny zamok? - Jasne
No a na co ti to vsetko je ked sa to vsetko da "vylomit" alebo obist cez deravy firmware ale pouzivat to aj tak v dnesnej dobe musis? Nechaj radsej rovno odomknute, nezabezpecene a mas pokoj.
- Pretoze aj ked su veci, ktore neovplyvnim, tak chcem mat zabezpecenie aspon na urovni znamych hrozieb ci uz potvrdenych alebo aj spekulativnych (pokial je mozne zosuladit opatrenia voci obom kategoriam)

co tym chcem v kontexte tejto temy povedat, je ze samozrejme mam okolo seba veci, ktore skodia viac a pouzivat ich budem, ale ked mi budu zname faktory na zaklade ktorych mozem zmiernit ich skodlivost (realnu alebo hypoteticku) v nejakom rozumnom pomere k beznemu zivotu, tak nevidim dovod preco by som to nemal zohladnit

K tej poslednej casti tvojho postu o slabej svietivosti smart ziaroviek a ze k tomu vlastne nie je alternativa (aspon tak som to pochopil): Preco nepouzivat hlupe LED ziarovky v kombinacii so smart vypinacom? Tym rozsiris skalu ziaroviek na vyber a neprides o smart funkcie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: (Ne)skodlivost LED osvetlenia?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme sa da skombinovat hlupa silna ziarovka s nejakym mudrejsim vypinacom ovladanim na dialku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"