Riešenie WiFi na pozemku

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
IcePlanet
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 19. Sep, 2023, 10:14

Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa IcePlanet »

Rad by som ozivil tuto temu. Vedel by mi niekto pomoct ako dostat WiFi na priestor o dlzke cca 400m a sirke 20m? Wifi router ktory je na internete je umiestneny v budove cca 50m od tohoto pozemku. Ked som s telefonom na okraji pozemku tak signal mam. Prenasat sa bude iba minimum dat (maximalne nejake online radio). Podmenka je 2.4GHz a IPv4. Router ktory ma internet je mikrotik 4011.

Na pozemku je malicka 'chatrc' s elektrinou. Mam panelovu antenu niekto okolo 15dbi. Zvazoval som nasledovne zapojenie v chatrci:
1. Panelova antena otocena smerom na Mikrotik 4011 pripojena do WiFi routru v mode klient
2. WiFi router pripojeny v mode AP
3. 1+2 spojene lan kablom

Narazil som na niekolko problemov - aktualne WiFi router s rezimom AP ktory by nemal potrebu 'kecat' (teda musi sa dat vypnut DHCP server aj klient, IP adresu mu manualne nastavim ja, klientom WiFi bude IP pridelovat centralny router dalej v sieti, tiez 4011 ale bez WiFi) do prenosov nedokazem zohnat. Rovnako nedokazem zohnat WiFi clienta ktory podporuje externu antenu a ma prave jeden antenny vstup.

Ako sa to riesi "spravne"?

Skusal som TP linky ako extender, problem je ze akonahle ich prepnem do modu extender nedokazem sa dosat do nastavenia DHCP a nastavenie z AP modu je ignorovane, automaticky sa zapne DHCP klient aj server, prideluje si svoje IP z range 192.168.1.x co okamzite sposobuje konflikty dalej na sieti...

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa wingo »

Vytvoril som ti novú tému, je blbosť oživovať 10 rokov starú.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kolko si do riesenia ochotny nastrkat dukatov ?
nejake prekazky na pozemku alebo chatrc je jedina a nic dalsie na pozemku neexistuje, ziadne mastale, drevarne ? ako sme na tom so STROMAMI ?
kolko klientov ? v akej vzdialenosti ?

edit : aky je ten velmi intenzivny dovod pre vyzadovanie 2.4ghz ? zrejme koncove zariadenie ma len 2.4ghz, mozeme vediet co to je ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
IcePlanet
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 19. Sep, 2023, 10:14

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa IcePlanet »

Hoodne stromov, okolo 100ks, vyska ako ktore, niektore 2m niektore 20m :-) Ziadne dalsie stavby okrem chatrce (ta ma cca 6x3m) a je umiestnena na okraji pozemku kde je signal, takze 'pravy predny' roh chatrce ma signal (sem som chcel dat bod 1 z povodneho prispevku) a 'lavy predny roh' ma vyhlad na skoro cely pozemok (sem som chcel dat bod 2 povodneho prispevku).
A este by bolo fajn keby to neuvarilo mozgy ludom co sa tam budu motat :-)

Pozeral som aj toto: https://mikrotik.com/product/lhg_xl_2 ale neviem ci to bude fungovat ked to namierim na ten 4011 WiFi? Budu si spolu 'povidat' alebo sa ta krabica vie bavit iba s rovnakou krabicou?

Dukaty rozumne, to aby to fungovalo je dolezitejsie ako dukaty, ale zase kupovat priemyselne riesenia kde jeden AP stoji stovky EUR nemienim. Povedzme ked to bude fungovat do 200 EUR preco nie. Ale musi to fungovat ziadne VYPADKY, ziadne ze sa zariadenie nechyti, ziadne properietarne technologie ktore funguju iba u jednoho vyrobcu...
Podla mojho testovania TP linky strasne radi vypadavaju (raz za 3h sa na cca 0.3s strati WiFi), Dlinky to nerobia, ale zase nemaju radi niektore zariadenia a komunikuju s nimi extremne pomaly (5Mbit). Ostatnych vyrobcov som netestoval.
Mikrotik funguje u mna zatial spolahlivo a nemam mu co vytknut.

Edit: Klientov bude cca 10-20ks. Vacsinou zariadenia s minimalnou komunikaciou, dve z nich budu siet "vytazovat" asi na urovni 300 kbit/s, ostatne budu 'iba' pripojene s obcasnym pingom na server, ziaden konstatny prenos. Dovod na 2.4 je ten ze 5 ma extremne maly dosah a nechce sa mi na kazdy strom vesat samostatny repeater. Cela architektura na mikrotikoch v tej 50m vzdialenej budove je postavena na 2.4 prave koli tomuto.
Edit2: dve zariadenia zvladaju iba 2.4
Naposledy upravil/-a IcePlanet v Ut 19. Sep, 2023, 11:54, upravené celkom 3 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Mikrotik funguje u mna zatial spolahlivo a nemam mu co vytknut.

isteze, ked ja prednasam taketo veci tutok na fore tak vsetci prevracaju oci ze som zase agent atd.

Stovka stromov, a ty chces pokryt CELY pozemok ? Zacinam hadzat flintu do žitka :( mohol by si z googlu okopirovat obrazok pozemku, nech vidime co a ako s tymi stromami lebo to je obrovsky pruser, a mohol by si na tom obrazku vyznacit kde chces mat pokrytie ? eventualne nieco priblizit o technologii ktora sa bude pripajat... vies je obrovsky rozdiel ked mas klienta s mobilnym telefonom ktory si pusta radio cez wifi, alebo ked mas nejaky stroj ktory rube les a na kabine chces dat traktoristovi signal aby sa na dialku prenasali operativne parametre a/alebo aby sa ten stroj real-time riadil.

Pises ze nesmie vypadavat to znamena ze urcite neriesime prachsproste pocuvanie radia. Mas extremne tazku situaciu, na toto potrebujes normalne konzultacie skuseneho cloveka aby sa to neposr...kakalo uplne. Ked chces dostat KVALIFIKOVANU radu na dialku a navyse zadarmo, musis vylozit ABSOLUTNE VSETKY detaily von.

Linkovany LHG-XL2 bude fungovat ako klient pre pripojenie na vzdialeny Mikrotik4011, rozpravaju rovnakym 802.11b/g/n standardom takze v pohode. NEVIE to vsak spravit APcko pre pripojenie viacerych klientov - kvoli licencii Level3 (lacny produkt) to vie spravit len "bod-bod" jeden na jedneho.

Mozgy nikomu neuvari. To by si potreboval ine kilowatty. A teraz cena : 200 eur... keby tam neboli stromy, tak by to bolo z ríše snov. So stromami je to bohuzial z ríše chymér.

Daj mi VSETKY detaily ktore len mozes a skusim poradit - bude to vsak nesmierne tazke. Fyzika je proti tebe. Musim vidiet mapu pozemku, idealne aj keby si mal nejake obrazky odtial "z chatrce". Dokazem snivat o tom, ze na tejto malej vzdialenosti spravi normalne radio SO SMEROVOU antenou pekny signal (20 metrov sirka nie je nic, to v pohode pokryjeme), pruser vsak je, ze nielen APcko musi kricat na klientov, ale aj klienti musia kricat na APcko. A tam moze byt dalsi kuťo zahrabany - zislo by sa vediet, ake konkretne zariadenia to su, ci maju moznost pripojit externu antenu blablabla. Ak nemaju, v lesnom prostredi nemozes ratat s viac nez par metrami pokrytia takze by si musel krizomkrazom cez stromy spravit mesh siet a rozlucit sa s dvesto eurami za cele riesenie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a strasne by ma zaujimali detaily aj o tych pokusoch ktore si spravil. Neexistuje ze Dlink Tplink hocico aj Mikrotik pokryje 400 metrov vzdialenost, vobec nerozpravajuc o lese a stovke stromov. Absolutne bez sance. Potrebujem vediet co sa snazis zapojit, kde su klienti, ako sa pohybuju, potrebujem proste vediet absolutne vsetko.

Mikrotik NEMA nejake silne radia v zmysle vysielacieho vykonu. Ak chces riesit vec "brute force" metodou, toto nie je spravna adresa (a celkovo to nie je dobre riesenie ani z hladiska fyziky, proste akekolvek silne radio nevyriesi 400 metrovy lesny problem).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa HellAngel »

rozpocet 200€ je strasne malo. Ako naznacil turbo, kvalitne rozsirenie WIFI signalu na kazde miesto moze byt utopia. Hlavne kvoli tym stromom.
Len tak zhruba by som to videl na riesenie pomocou MESH zariadeni
Nemas v okoli niekoho kto sa venuje sieterine, aby ti to tam prisiel omrknut priamo na to miesto?
Mikrotik si nehaj ako router, urcite nemas zariadenie ktore dokaze kvalitne pokryt vzdialenost 400m a hlavne ked tam su stromy
NB: Asus ROG Strix G16
IcePlanet
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 19. Sep, 2023, 10:14

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa IcePlanet »

Obrazok/mapu skusim vecer, teraz nemozem.

Obecne zariadenia, tie 2 trvale prenosy su kamery, k tomu su tam senzory (solarne, dazdove, hladinove) ktore prenasaju skoro 0 dat, dalej nejake ovladanie dveri ktore je momentalne vyhladove (teraz manualne ale chcel by som tam motor cez wifi ovladany aby aj v case nepritomnosti som ho mohol otvorit), potom su tam 2 ovladane zasuvky na cerpadla a este 5 selenoidov (ked tak teraz pozeram tak je to asi viac ako 10 zariadeni - ale celkovy datovy prenos skoro 0). No a cez den sa tam vyskytuje 0 az 5 mobilov z toho jeden moj a ten pusta radio :-)

Ziadne dialkove ovladanie strojov tam nieje, ale tie senzory sa strasne blbo re-connectuju, napriklad ked vypadne elektrina tak sa nespoja, treba prist k nim a fyzicky bud vybrat a vlozit baterky, alebo stlacit tlacitko WiFi reset - a to fakt nemienim robit kazde 3 hodiny.

Zvazoval som kombinaciu tohoto https://mikrotik.com/product/lhg_xl_2 v mode klient namierenoho na 4011 wifi a z neho kabel do https://mikrotik.com/product/mantbox_2_12s ktory bude otoceny na pozemok. To sme spolu na nejakych 180-190 EUR. Na rovinu ak mam kopat dalsie kable do zeme, tak to robit nemienim. To viem ze je spolahlive riesenie, staci potiahnut tych 50m kabla od budovy a k tomu este cca 100-200m po pozemku a na bocne stlpy dat 'skoro hocico' a bude to fungovat, ale kopat kable sa mi fakt nechce.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Riešenie WiFi na pozemku

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Myslim ze jedine rozumne riesenie je tahat po pozemku kabel. Ci uz si ho zahrabes do zeme, potiahnes po plote alebo tam das par stlpov je na tebe...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7

Návrat na "Siete"