Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Lopik »

Moja situacia:
V domacnosti pouzivam Wifi router (#1), avsak v zdialenych izbach je uz velmi slaby wifi signal. Do tych vzdialenych izieb mam z tohto routra natiahnuty LAN kabel. Je mozne na LAN port Wifi routra #1 napojit po LAN kabli dalsi Wifi router #2 a pouzit ho na rozsirenie existujucej wifi siete routra #1 (cize router #2 bude ako wifi repeater) ? Cize SSID aj heslo wifi siete routra #2 bude rovnake ako SSID a heslo routra #1 (nechcem vytvarat druhu wifi siet).
Bez názvu.png
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Sugyi »

Ano jasne, je to mozne, dokonca sa to tak aj odporuca. Akurat druhe nemusi byt router, staci zariadenie s nazvom wifi AP (access point). Niektore routre dokonca vedia fungovat v tomto mode.
Vies tam jednoducho dat wifi s rovnakym nazvom aj heslom.
Existuju riesenia kde si pripojene zariadenia (mobil,notebook) vedia tieto routre prehadzovat medzi sebou podla sily signalu (#mesh). Nepises aky mas prvy router. Niektore routre toto uz zvladaju a mozno staci dokupit zariadenie tej istej znacky. Pripadne sa da nainstalovat alternativny softver openwrt a ten to zvlada tiez.
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Lopik »

Prvy router je ASUS RT-N18U.
Existujucu Wifi siet potrebujem posilnit prave kvoli mobilom, tak aby som nevytvaral dalsiu wifi siet, ale posilnil existujucu. Myslel som si, ze mobily v domacnosti sa budu vediet prepinat medzi dvoma sietami, podla toho ktora je pre zariadenie silnejsia, ale vyzera to tak, ze nie (Xiaomi). Preto musim posilnit uz existujucu siet.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak ako hore zaznelo : druhe wifi (router, to je jedno ako ho nazyvas) a rovnake SSID s rovnakym heslom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Lopik »

Takže vo výsledku sa to bude tváriť pre zariadenia ako jedna wifi sieť?
Nebude mať toto rozšírenie siete vplyv na rýchlosť prenosu v sieti? Čítal som práve takéto negatíva wifi extenderov.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Sugyi »

Tym, ze to prepajas kablom to prave nebude mat zly vplyv na rychlost prenosu vo wifi sieti. Prave naopak, budes mat kapacitne akoby 2 siete (ak sa to spravne nastavi na rozne kanaly).
TLDR: Tym, ze to bude mat rovnake meno a heslo si zariadenia budu vediet do urcitej miery manazovat na ktory vysielac su pripojene.

Ale dost silno sa budu drzat toho na ktory sa pripojili ako prvy ked zariadenim prejdes do pokrytia druheho vysielaca (tie wifi dosahy sa "prekryvaju"). Toto najlepsie riesi "mesh" ale je to o hodne komplikovanejsie na prvotne nastavenie. Ale tam uz vysielace si vymienaju informacie o pripojenych zariadeniach a ked tak vedia "prehodit" zariadenia z jedneho vysielaca na druhy. Ono sa to pravdepodobne da riesit aj manualne vypnutim a zapnutim wifi na zariadeni. Kde pri zapnuti by sa mal pripojit na vysielac so silnejsim signalom.
Ten Asus sice openwrt podporuje ale nejde tam wifina cize pase. Podporu mesh som tiez nikde nenasiel a ani sa necudujem vzhladom na vek zariadenia.
Lopik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Ut 17. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Lopik »

Čiže je stále možné, že zariadenia sa nebudú vedieť samé od slabšieho bodu odpojiť a pripojiť na silnejší.
Kúpim teda AP/router a jedine asi vyskúšať, ako sa to bude chovať.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa Sugyi »

Ano a ano treba vyskusat.

Nove zariadenie by som uz teda asi kupil mesh kompatibilne. Tplink Deco zariadenia su celkom popularne. Co som pozeral, vie to fungovat aj ako jednoduche AP. Ked to bude zle fungovat pripadne sa dokupi dalsie.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1286
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa 4040 »

Treba sa pozrieť do nastavenia Asus,či má možnosť odpojiť zariadenie,ak je slabý signál.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Druhy router po LAN ako WIFI repeater

Príspevok od používateľa CageJ »

Kúpiť meshové routre. Teda aspoň ASUS RT-AX55 alebo TUF AX3000.
Sugyi napísal: St 18. Okt, 2023, 18:34 Tym, ze to prepajas kablom to prave nebude mat zly vplyv na rychlost prenosu vo wifi sieti. Prave naopak, budes mat kapacitne akoby 2 siete (ak sa to spravne nastavi na rozne kanaly).
TLDR: Tym, ze to bude mat rovnake meno a heslo si zariadenia budu vediet do urcitej miery manazovat na ktory vysielac su pripojene.

Ale dost silno sa budu drzat toho na ktory sa pripojili ako prvy ked zariadenim prejdes do pokrytia druheho vysielaca (tie wifi dosahy sa "prekryvaju"). Toto najlepsie riesi "mesh" ale je to o hodne komplikovanejsie na prvotne nastavenie. Ale tam uz vysielace si vymienaju informacie o pripojenych zariadeniach a ked tak vedia "prehodit" zariadenia z jedneho vysielaca na druhy. Ono sa to pravdepodobne da riesit aj manualne vypnutim a zapnutim wifi na zariadeni. Kde pri zapnuti by sa mal pripojit na vysielac so silnejsim signalom.
Ten Asus sice openwrt podporuje ale nejde tam wifina cize pase. Podporu mesh som tiez nikde nenasiel a ani sa necudujem vzhladom na vek zariadenia.

To určite nie, Meshové routre tieto staré low-endy nemali. Tuším základný model bol RT-AC59.

Návrat na "Siete"