lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

spravne, to je prva vec [cize okrem samotnej absolutnej urovne signalu je nesmierne dolezity aj odstup signalu od sumu : darmo budem mat -75dBm signal ked mam -79dBm rusenie, to nevyzera na prilis vela dat], a druha vec sme zabudli na to, ze rozlicne anteny nemaju rovnaky vyzarovaci diagram.

Signal sa proste nesiri z anteny idealnym sposobom a uz vobec nie presne takym sposobom ako by sme si to zelali alebo ako to potrebujeme.

Silna antenu viac koncentruje energiu do jednej "roviny" - do tej kde je silnejsia. Ked mam slabsiu antenu, signal z nej sa typicky siri viacerymi smermi, takze "prijimacia" silnejsia antena ma daleko menej moznosti zosilovat uzitocny signal kedze k nej dorazi daleko menej nez v opacnom smere.
.
Uz len strucne dodam ze pri kvalitnom nezarusenom -70dBm signali by som preniesol priblizne :

80 Mbit na 10MHz kanali
160 Mbit na 20MHz kanali
240 Mbit na 40MHz kanali
280 Mbit na 60MHz kanali
320 Mbit na 80MHz kanali
360 Mbit na 100MHz kanali

takze "8Mbit a viac sa neda" na -70dBm urcite nesedi. To bude ofajč ako som pisal - "majákové" pakety su vysielane so silnejsim vykonom lebo zakladna modulacia, data uz potom idu na podstatne vyssej modulacii a preto sa vysielacia energia rozprestrie inak (toto je dovod, preco KAZDE radio ma mensi vysielaci vykon na vysokych modulaciach, vid hore linkovanu dokumentaciu k radiu Ubiquity AF-5xHD).


zase jednoducha ukazka : mam wifinu pripojenu na signali -54 / -55dBm a pri scanovani pasma "ze ake siete chytim" vidim tu siet na urovni -46 dBm :

status: connected-to-ess
channel: nepodstatne
wireless-protocol: 802.11
tx-rate: 6Mbps
rx-rate: 270Mbps
ssid: nepodstatne
bssid: 78:9A:18:2C:B3:CC tento identifikator resp. MAC adresu si zapamatame, bude ju treba
signal-strength-ch0: -54dBm
signal-strength-ch1: -55dBm
noise-floor: -101dBm
signal-to-noise: 52dB
tx-ccq: 46%
p-throughput: 937
overall-tx-ccq: 46%
authenticated-clients: 1
802.1x-port-enabled: yes
authentication-type: wpa2-psk
encryption: aes-ccm
group-encryption: aes-ccm
management-protection: no
wmm-enabled: yes



a prosim tu je scan pásma kde tu istu siet vidime na -46dBm namiesto -55dBm :

ADDRESS SSID CHANNEL SIG NF SNR RADIO-NAME
AP 78:9A:18:2C:B3:CC nazovnepodstatny 5700/20-Ce/gn -46 [signal] -101 [noise floor]


takze rozdiel 8 decibelov len tak fikne. Presne 8 decibelov rozdiel je podla specifikacie vyrobcu medzi vykonom na najmensej modulacii a na najvacsej :

https://mikrotik.com/product/hap_ax3
5 GHz Transmit (dBm)

6MBit/s 28
54MBit/s 26
MCS0 28
MCS7 25
MCS9 23
MCS11 20

a este strucne k tym majakom ked volakto chce studovat : https://en.wikipedia.org/wiki/Beacon_frame


ono to ma proste zakonitosti vo fyzike. 100 metrov je prilis vela pre zariadenie bez externej antenky (a to hovorim ja, co som zopar >sto kilometrovych spojov postavil takze ja sa vzdialenosti nebojim).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Klobúk dole nie len pre Tvoje vedomosti ale hlavne preto že si ich ochotný zjednodušene a zadarmo odovzdať aj druhým.

Aj by som si kúpil napr. tento
https://access-pointy-routery.heureka.s ... cifikacia/
Ext AP ale :
- ja ho totiž ako zálohu ku hlavnému opto internetu potrebujem aj na druhej strane domu a v dome samotnom
- pred 3 rokmi som skúšal nejakú inú int. 5Ghz tendu kvôli kvôli BF=( nič moc ) a išiel ma s nej šľak trafiť lebo ma otravovala s registrovaním na ich stránkach a bojoval som s tým 2h.


No hold nikdy som nebol rýchli ale teraz mi to páli ešte pomalšie a zabudnem myslieť aj na úplné samozrejmosti.
Včera som 1h hodinu hľadal kde vo W7 nastavím pevnú IP adresu :facepalm:

Čo sa týka tých dvoch rôzne silných antén tak 35cm mám žiaľ len jednu a dosah pre rýchlosť 10Mbit/s významne ( z 30-na 70m ) zväčšila.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Klobúk dole nie len pre Tvoje vedomosti ale hlavne preto že si ich ochotný zjednodušene a zadarmo odovzdať aj druhým.

dakujem za pochvalu - vsetci sme na tomto fore aby sme si pomahali, odovzdali vedomosti skusenosti atd kamoššom. O tom to je.
Linkovanu Tendu nepoznam a neviem sa ku nej vyjadrit. Vzhladom na cenu a starobu (technologiu) by som neocakaval ziadne zazraky.

Napad : ak mas moznost, veselo by som na tych 50 az 75 metrov vyskusal nejaky 5GHz srandašák. Uplne s tvrdym ksichtom.
Nekupovat v obchode ale pozicat si od suseda, syna ked dojde na navstevu blablabla.

Fyzika : 5GHz ma na 100 metroch o sedem decibelov vacsi utlm nez 2.4GHz ("free space loss", strata sily signalu ako sa siri prostredim), na druhu stranu rovnako velka antenka poskytne silnejsi signal lebo zase fyzika : cim vacsia frekvencia, tym je vacsi zisk fyzicky rovnako velkej anteny.

Priklady 90cm anten :
https://en.jirous.com/antenna-5ghz-para ... precision/
https://en.jirous.com/antennas-10ghz/jrmd-900-10-11/
rovnako velka cize 900mm antena ma 32dBi zisku na 5GHz a skoro az 37dBi zisku na 10GHz ; podobny rozdiel bude medzi 2.4GHz a 5GHz.

Na 10Mbit staci akykolvek marginalny signal : -85dBm je uplne pouzitelne a prenesie daleko-predaleko viac nez pozadovanych 10Mbit. Nemusis sa nahanat za -70dBm alebo akymikolvek chymerami.

Pri 5GHz ale pozor na to, ze antenka poskytnuta kamaratom z vojenskych zasob nebude riesena pre 5GHz (moznoze nie je riesena ani pre 2.4GHz, to len tak mimochodom) takze moze prist velke sklamanie.


Poznamka : mam silne presvedcenie, ze na 75 metrov VOBEC NIE JE potrebny router/wifina s externou antenou. 18cm antena na 2.4GHz moze mat zisk okolo 5dBi, 35cm je volakde na urovni 8dBi. Akekolvek "tyčka antenka" bezneho zariadenia ma s prehladom 2-3 dBi. Ten rozdiel je teda tak maly, ze pri vzdialenosti ~75m a odhadovanej strate prostredia okolo 84dBm a vysielacom vykone okolo 17-20dBm nema vobec vyznam riesit tie tri posledne decibely cize rozdiel medzi zabudovanou antenkou a velkou externou. Moj kvalifikovany nazor : nepotrebujes externu antenu a zbytocne sa za tym ženieš.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Cink este svetielko : som presvedceny [uz zase] ze na firme mame zopar nepouzivanych zariadeni Ubiquity Nanostation M2. Maju integrovanu antenu so ziskom okolo 15dBm co je zrejme viac nez mas teraz, takze aby sme vedecky overili situaciu :

1) Turbo vyskúma skladove zasoby [tie zariadenia sa uz u nas nikdy nikde pouzivat nabeton nebudu]
2) Opto posle Turbovi sukromnou spravou adresu, kam Turbo zasle M2ky na vedecky experiment
3) Opto zrealizuje vedecky experiment "mam na zahrade lepsi signal s M2kami ako som mal doteraz s povodnym routrom ?"
4) vysledky skonzultujeme verejne
5) budeme sa vsetci tešiť

O vrateni zariadenia pouziteho na experiment nikde nie je ani zmienka.
Ano presne tak, po skonceni vedeckeho experimentu zostane u teba na dlhodobu sluzbu :)

.
Inspiracia :
.
https://www.mironetcz.sk/qoltec-wifi-an ... +dp496139/
https://www.extremepcshop.sk/cena/anten ... x48294.htm
https://www.ediscomp.sk/antena-5ghz-vse ... ndrek-5_9/
https://aerial.obchodmrp.sk/wifi-ant.-t ... 409cl-2421
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Tak nakoniec som Netis router nahradil iným WLAN broadband routrom s garáže pri ktorom tiež nastáva rozpad spojenia ( ale bez nutnosti reštartovať aj router stačí ho obnoviť zo strany PC ) pričom v logu som našiel
"A wireless client is disassociated"

"Zaujímavé" je že rozpad spojenia nastáva asi len v prípade keď klesne aktivita cez daný 5GHz Internet prepoj a TV ktorý je prepojený cez UTP LAN kábel funguje bez prerušenia resp. bez potreby zriadenia LAN spojenia keďže LAN kábel sa nevytiahol.

Pripadá mi to tak ako keby moje 5GHz prepojovacie zariadenie na Internet kvôli neaktivite znížilo prenosovú rýchlosť až tak že router odpojí LAN WiFi LAN spojenie.


S ďalšími dvoma starými routrami ( Netis po UPG FW a TP Link ) sa to správa podobne.

Sorry až teraz som si všimol Tvoj nový príspevok a ponuku na experiment

Kua až teraz som zistil že v PC som si vypol automatické pripájanie na dané SSID :facepalm:
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Aj keď mi už obe staré haraburdy (Netis a Wlan bbr ) plnia svoj účel začal som večer aj "výskum" s Nanostation M2.
Zatiaľ však neúspešný lebo najprv musím cez Ethernet prepoj odsúhlasiť príslušnú WiFi normu/krajinu aby sa vôbec WiFina zapla. Žiaľ aj keď som na PC Ethernet rozhraní nastavil predpísanú pevnú C adresu 192.168.1.X napr X=21 tak sa neviem prehliadačom pripojiť na predpísanú adresu M2ky 192.168.1.20 . Skúšal som conect aj 192.168.1.1 a nič. Kábel medzi LAN portom POE zdroja a PC mám síce nejaký starší ( keď som ho totiž mal medzi POE Portom zdroja a hlavným portom Nanostation M2 tak M2ka ani nezasvietila ) ale PC ho po zastrčení vidí hore tak dúfam že v tom nie je problém ?
Skúšal som samozrejme už aj reset M2ky - po dlhšom zatlačení zablikotali na nej aj LEDky intenzity WiFi signálu tak dúfam že reset naozaj prebehol ?

Ale asi do musím nechať odležať lebo som zrejme zase na niečo zabudol :facepalm:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mozno nie je zly napad vymenit ten kabel. Nejako som nenakupil tuto cast vety " ale PC ho po zastrčení vidí hore " ale to je nepodstatne. Pri nastaveni ethernetu na pocitaci nezabudnut na tzv. masku siete, mala by byt 255.255.255.0. Netreba nastavit ziadnu branu siete (default gateway).

Z prikazoveho riadku (Command Prompt v anglictine, v slovencine neviem ako to je) napis bez uvodzoviek "ping 192.168.1.20" - ak je masina dostupna na sieti, budes mat styri odpovede s nejakymi milisekundami co to trvalo. Ak Nanostation nie je viditelny na sieti, odpovedou bude "Request timed out" cize odpovede sme sa nedockali v nastavenom case (4 sekundy).

Dalsi zaujimavy prikaz bude "arp -a" co vypise spárovanie MAC adries s IP adresami ktore pocitac pozna. Aj ked ti nieco neodpovie na ping, nemusi to nutne znamenat ze je to mrtvola. Hod prosim obidva vypisy a pospekulujeme. S najvacsou pravdepodobnostou to fakt na sieti nekomunikuje... inak Nanostation potrebuje nejaky cas aby sa nastartoval, dve-tri minuty ak ma pamat neklame takze neponahlat sa.

PS : nepamatam si ci Nanostationy pouzivali tieto 192.168.1.20 adresy a som lenivy kontrolovat ; predpokladam ze to mas overene z manualu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Všetko to čo si napísal som urobil okrem toho pingu ( arp -a mi neukázalo žiadnu adresu resp. tuším akúsi starú broadcastovu 192.168.100.255 )
Teraz však neviem či som čakal viac ako 3 minúty :facepalm:
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Tak nakoniec pomohol reštart PCka.
Zatiaľ som tam nastavil len WiFi pre Slovensko
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sikovny, pochvala !

Nastavenie krajiny v radiu robi len to, ze povoli prislusne frekvencie podla lokalnych zakonov a maximalne vysielacie vykony. 2.4Ghz si uz fakt nepamatam, myslim ze u nas plati 30dBi EIRP (cize vyziareny vykon z anteny == dohromady vysielaci vykon radia samotneho plus zisk anteny).

30dBi je dostatocne vela na pokrytie 100 metrov zahrady takze netreba nic dalsie spekulovat. Ajtak bude vzdy problem signalu od klienta ku radiu ktory sa tymto parametrom vobec nezmeni takze... fakt nespekulovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Sorry za opatovné otravovanie ale nejak sa mi zase nedarí.

Ako M2 nastaviť aby som to mohol pripojiť ako AP cez LAN UTP kábel k fungujúcemu Routru pripojenému k internetu na ktorom je nastavená LAN sieť 192.168.100.X a na ktorom je zapnuté aj DHCP.

Network Mode : Bridge alebo Router alebo Soho Router
WiFi interface: station alebo AP alebo AP-repeater
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Kua veď ja mám UTP káblik od môjho fungujúceho routrika strčený do LAN portu na napajači :facepalm:

a má to byť asi strčené do secondary portu na M2ke ?
https://support.lrsus.com/hc/en-us/arti ... ion-router
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Tak okrem prehodenia UTP káblika z Internet routra do secondary portu M2 bolo treba zmeniť samozrejme WiFi zo station na AP vrátane SSID a PSW.

Ale hlavne najdlhšie ma trvalo kým som zistil že je treba vypnúť AirMax PP protokol

https://www.youtube.com/watch?v=r1ruM6skrus

Takže už som sa dostal cez M2 aj na internet.

Ešte riešim zjednotenie sietí aby som vedel M2 managovať aj cez jeho WiFi .

Turbo že si ma nechal schválne vytrápiť :good:

Kua teraz sa už neviem na neho dostať ani cez UTP port na napájači.
Asi si to budem musieť celé zopakovať a trochu ináč ? :facepalm:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bol som v robote. Ako mam na dialku vediet co tam vyvadzas ?
Cez radio sa manazovat da, robil som to, ale mam dojem ze je tam volakde v konfiguracii nejaky checkbox ktory treba zaskrtnut.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: lacný 2,4GHz router s odnímateľnou anténou

Príspevok od používateľa opto »

Och bože ja som to nemyslel ako výčitku skôr som rád že sa mám s čím hrať a na diaľku managovať nič nepotrebujem.
Jediné s čím som sa vytrápil tak trochu nad mieru bola potreba vypnutia špeciálneho AirMax PP protokolu pre WiFi AP mód !!!

Momentálne som v stave že internet mi beží aj cez M2ku aj cez WiFi aj UTP port :good:
Po nastavení IP falback adresy smerom na router 192.168.100.1 mi nakupuje IP ku pre M2 zo siete 100 takže to viem zároveň už aj managovať aj keď zatiaľ len cez UTP kábel lebo cez WiFinku to IPku zatiaľ nechce prezradiť. Idem skúmať prečo.

Díky moc za všetko - dal si mi pekný darček pod stromček a dúfam že aspoň to vypnutie špeciálneho AirMax PP protokolu pomôže aj ostatným lebo sa tu cítim skôr ako príživník.

.........
Už mi ide aj managovanie cez WiFi pripojenie čo som dosiahol tak že som v M2 v Network bridge mode vypol aliasing IP adresy získanej cez IP falback z routra.

pozn.
Ináč Aliasing ako zakladný stavebný prvok marketingu nežnášam ani e-mailoch.
Naposledy upravil/-a opto v So 25. Nov, 2023, 10:42, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Siete"