Zachrana dat z HDD

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4531
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa scream »

Podarilo sa mi z 2TB hdd spravit instalacne USB na windows 11. Nepytajte sa preco a ako. :red:

Disk mal 2 particie po 1TB. Windowsaky tool si zobral jednu particiu a urobil z nej bootable USB s win 11. To zrusilo aj druhu particiu.

Cize mam 2TB disk, kde je prepisany len zlomok dat.

Otazka je akym sposobom toho co najviac zachranit. Na hlavne veci mam zalohu ale nerad by som prisiel ani o zvysok.

V minulosti som pouzival na recovery disk drill. Je nieco lepsie?
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa 4040 »

Skús si nainštalovať AOMEI Partition Assistant Professional na skúšku a vyber si Recover-Partition Recovery-Vyber si disk-Fast Search, to nechaj tak a pokračuj.Čo sa potom zobrazí v okne?Skúsiť to môžeš aj s MiniTool Partition Wizard.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2127
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa zoom »

A hlavne sa akekolvek obnovanie dat vykonava az nad diskom, ktory je uplne vyklonovany. Takze zober nejaky fajn offline* tool a urob 1:1 obraz toho disku (byva oznaceny aj ako forenzna kopia). To znamena, ze budes kopirovat kazdy jeden sektor, ci je plny alebo prazdny. Ziadne quick/smart zalohy, ktore odohraju len aktualne subory podla filesystemovej tabulky.

(*) Offline = nie ze pripojis ten disk do beziaceho Windowsu a ten si tam bude nan zapisovat a menit NTFS data. Takze nejaky tool, ktory nabootujes mimo Windowsu.

Ked uz budes mat takyto image, tak je ovela jednoduchsie skusat obnovit veci priamo na tom image. Castokrat cez nejaky lepsi soft vies ten image namountovat do systemu tak, ze bude akoby read-only a vsetky zmeny sa budu zapisovat do samostatneho suboru, rozdieloveho imagu. Nieco ako snapshoty na VM. Takto mozes lahko revertovat do povodneho stavu a skusat rozne utility bez poskodenia povodnych dat. Ked prides na postup, co funguje, nechas image ako zalohu a urobis to na fyzickom disku.

Je to trochu zlozitejsie ako len spustit nejaky cinsky tool vo Windowse a telepaticky prosit imaginarnu bytost, aby ti nezmizli data? Ano je. Zalezi, ako velmi si tie data cenis. Co sa tyka utilitiek, tak v konkretnych pripadoch mam celkom dobre skusenosti s TestDiskom (co sa tyka prac s particiami, nie un-delete jednotlivych suborov). Len musis vediet, co robis... co nas vracia k existujucej zalohe.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

doplnim : velmi dobre sa mi pre tieto ucely osvedcila metoda "zobrat originalny disk a spravit z neho image pre virtualnu masinu".

Ano, vyzaduje si to 2TB dalsieho miesta plus idealne aj snapshot pre virtualnu masinu aby si sa jednoducho a rychlo mohol vracat naspat k vychodiskovemu stavu keby si chcel vyskusat viacero utilitiek atd. Na takyto image vsak pocet zapisov samozrejme nie je velky - semtam nejake zmenene metadata atd, na taky disk nic nezapisujes a vykopirujes data volakde inde takze to je DALSI flek co potrebujes az do vysky realneho mnozstva dat.

Mne osobne sa osvedcil O&O DiskRecovery ale takychto produktov je fakt ze velavelavela.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4531
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa scream »

Vdaka za rady, zistujem, ze najvacsi problem bude najst software, co nestoji 50-100e za one time job. Vacsina ma limit na pocet suborov alebo megabajty a ja potrebujem restornut 2TB. Akoze nemam problem zaplatit povedzme 10e ale 50e je uz celkom palka.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa 4040 »

Zrejme si neskúsil ,čo som napísal.Pretože,ak by si to skúsil,dostal by si sa až k podobnej tabuľke.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4531
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa scream »

ale skusil, free verzia ma nepusti ani vytvorit particiu nieto este recovery 2GB dat... 90% SW funguje tak, ze ti bude 4 hodiny skenovat disk ale ked chces restornut tak plat :)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Zachrana dat z HDD

Príspevok od používateľa 4040 »

Ja som nepísal o o free verzií.

Návrat na "Debata o všetkom"