VESA kompatibilita

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

VESA kompatibilita

Príspevok od používateľa molnart »

Narazil som na taky zaujimavy problem - kupil som si z bazosu vesa stojan dell MSA14. No ked sa na nu snazim zavesit Philips monitor, tak mi to ani za boha nejde, lebo ten plastovy vyrez na zadnej strane monitora v ktorom sa nachadza ten standardny vesa pliesok je asi o 0,5 mm mensi ako okraj na tom stojane, takze ho tam neviem narvat. vyskusal som odmontovat stojan z prastareho dell monitora a tiez na to ten philips neviem zavesit, lebo ten stojan nevojde do toho plastoveho vyrezu.

Je to podobne ako na fotke tu, https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... y_monitor/ len tam nemam ziadny takyto extra pliesok ale klasicky ten vesa plech z tymi "rohami" hore na ktore by som mal zavesit monitor.

Ma to nejake riesenie?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: VESA kompatibilita

Príspevok od používateľa zoom »

Ked zanedbame ghetto riesenia ako spilit trosku zo stojanu, aby sa zmestil, tak si myslim, ze najlepsie, najjednoduchsie a najlacnejsie co vies urobit je kupit si nejaku distancnu sadu - nieco taketo. Z toho si vyberies aku dlhu skrutku potrebujes, naukladas na nu tie plastove valceky a pritiahnes stojan. Takto mas pevne utiahnuty stojan, ktory sa nebude hybat. Pouzil som to pri jednej ~40" TV a doteraz to drzi na mobilnom prezentacnom stojane. Google keywordy budu nieco ako: VESA spacer screw kit

Alternativne si priblizne odmerias, aku dlhu skrutku potrebujes, aky rozmer a pojdes to niekde do zeleziarstva kupit. Samotne skrutky nie su problem, tazsie bude najst tie plastove distancne valceky. Kusok na debila to mozes nahradit aj obycajnymi kovovymi podlozkami pod skrutky/matice. Naukladas ich 10 na seba a hotove. Pevnostny ucel to splni, len to bude take... fuserske.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: VESA kompatibilita

Príspevok od používateľa molnart »

odhliadnuc od toho ze ta distancna sada stoji takmer tolko co so dal za stojan, neviem uplne naco by mi bola, kedze tam nie je ziadna cast ktora by sa montovala na obrazovku, len sa to zavesi na ten stojan, uplne rovnako ako na stojan dodavany standardne s monitorom. vid navod tu https://downloads.dell.com/manuals/all- ... _en-us.pdf
s tym rozdielom ze sa to nezmesti...

takze to vidim na to obrusenie...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: VESA kompatibilita

Príspevok od používateľa lepermessiah »

skor by som povedal, ze quick mount by ti to mohol vyriesit https://www.alza.sk/alzaergo-va210-cier ... 88.htm?o=7

dalsia moznost, ako sa to zvykne pri TV riesit su 4 distancne koliky a dlhsie skrutky - ale to by si musel mat to DELL rameno s normalnym VESA 100x100

ale VESA hovori len o tom, ako maju byt rozmiestnene diery a pri akej rozteci maju byt ake hrube skrutky, to ako si to zakryje ktory vyrobca uz je o niecom inom a DELL drziak robi hlavne pre svoje DELL monitory. Philips som prave predal a viem, ze jeho drziak mi nepasuje do mojho stareho DELLu, lebo tam nie je klasika 100 x 100, iba tie usi na ktore sa to zavesi a tie mali inu roztec.
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: VESA kompatibilita

Príspevok od používateľa molnart »

ten stojan je uplne o hovne. skusal som nanho zavesit tu dell obrazovku, hadajte ci pasuje
.
.
.
.
nepasuje, lebo tie jednak tie usi mi pridu ze su inak rozmiestnene, druhak obrazovka nema vyrezy na tie "spodne" usi. zistil som ze k stojanu bol aj taky podoby quickmount ktory linkol leper (ostal v kufri auta), ale tiez moc nepomohol. na philips nepasuje, lebo je vacsi ako vyrez na plaste obrazovky. na dell ked to nasroubujem tak to vyzera ze tam pasuje ako uliaty, ale ked sa snazim zavesit monitor, tak tie "spodne usi" na stojane sa opieraju o obrazovku, lebo su asi o mm dlhsie ako ten vyrez na stojane. ale provizorne sa mi to podarilo zavesit, sice si musim davat pozor pri polohovani aby som to nezvesil, lebo je to len zavesene, ale nie zabezpecene (tu bezpecnostnu skrutku tam neviem dat, lebo sa to opriera o tie spodne usi a nedolahne na quickmount). ale teraz to najhorsie:

- vesa stojan som chcel, aby som mohol mat obrazovku dalej, tak by okraj obrazovky bol za rovno s okrajom stola. teda aby cela obrazovka bola akokeby vysunuta za stolom. no neda sa to, lebo ten stojan sa neda pretocit od stola, takze v konecnom dosledku obrazovku mam blizsie ako na stock stojane (ak ked priestor na stole zabera bezpochyby mensi, toto nebolo mojim cielom)
- stojan "pada". teda ked tam zavesim obrazovku, tak sa preklana dopredu a neprisiel som na sposob ako to utiahnut. je tam sice nieco co vyzera ako velky imbusak, ale ani sa nepohne.

nejaky tip na stojan ktory umoznuje obrazovku odsunut za stol?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"