Dron v EU a 120m vyskovy limit

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Dron v EU a 120m vyskovy limit

Príspevok od používateľa zoom »

Hola. Napadlo mi, ze by som si mohol kupit dronika na taku jednoduchu kontrolu strechy domu, a potom by sa to samozrejme vyuzilo na zabavky ako "lietaj za autom" a "oblet tuto kopec na ture". Myslel som, ze postaci nejaky ~300€ kus z bazaru, ale postupne som sa prepracoval na DJI Mini 4 Pro za liter. Kazdopadne potreboval by som vysvetlit tu certifikaciu C0 a drbnuty vyskovy limit 120m nad povrchom. Moj ciel je sa zbavit tejto limitacie.

Na forach DJI je asi milion topicov, ako to presne plati, ako sa to pocita a podobne blbosti. Samotne DJI ma stranku, kde je navod, ako sa zaregistrovat a odstranit certifikaciu C0 z drona, pricom vyskovy limit bude navyseny na 500m. Opatovne sa uz dron neda zaregistrovat ako C0, ale v buducom roku snad spustia moznost ho regnut naspat ako C1, co ma stale 120m limit. Lenze co s dronom bez C0? Mozem s nim lietat? Vsetky Open kategorie (Cx) su do 120m. Nehovoriac o tom, ze sa zacina objavovat, ze taky dron musi byt vo Visual Line of Sight, co je volovina, lebo prave to, ze mozem odletiet 5km daleko ma laka.

Vie mi niekto vysvetlit cely tento bordel? Ci ked chcem lietat nad 120m a mimo dohlad, tak sa musim zaregistrovat v Specific kategorii v EASA a este aj drona vybavit transmitterom s ID? Pokial by stacilo dronovi zrusit C0, DJI mi vo firmware upravi max. vysku a technicky s nim mozem lietat, len to nebude vyhovovat zakonu, tak to je pre mna akceptovatelne riesenie.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Dron v EU a 120m vyskovy limit

Príspevok od používateľa SKiLEX »

PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 301
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Dron v EU a 120m vyskovy limit

Príspevok od používateľa Festro1991 »

To že môžeš lietať 5KM ďaleko je pekne ale nie v zastavanej oblasti s veľmi veľa vecami čo ho dokážu rušiť. Ja som lietal DJI Mavic Pro a DJI Naviac AIR 2 tá AIR 2 už zaletel pekne ďaleko aj pekné vysoko problém je keď lietaš takú diaľku že máš vo vzduchu 1000 Euro ktoré sa ťažko hľadajú keď to spadne druhá vec je že časom ťa aj napadne že to môže niekomu spadnúť na hlavu. Ja som stratil AIR 2 zblbol mu kompas spadlo mi to niekde na lúku a vypadla stoho baterka strašne zle sa to hľadalo, našťastie to nikomu nespadlo na hlavu.

Môžeš skúsiť preštudovať toto https://nolimitdronez.com

Za mňa je dron fajn ale je to ako s RC modelmi stojí to veľa peňazí a keď ťa to neživy tak ťa to prestane baviť poprípade si začneš uvedomovať že môžeš stým aj niekomu ublížiť.

DJI sa oplatí kupovať iba ako Combo s viac baterkami lebo niekedy lietaš ako Satan inokedy ako Dôchodca takže tie baterky dokážeš vymľaskat celkom rýchlo.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1628
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Dron v EU a 120m vyskovy limit

Príspevok od používateľa d3Xter »

mal som prvu generaciu air a vyska a dosah sa dala normalne zmenit v menu a bol si na inych hodnotach, air2 to iste, tie novsie uz neviem povedat, skor ma uz laka fpv, problem je aj EU nariadenie na silu vysielania, cize u nas 5km ani nemusis dat, prvy air som menil gps polohu cez fake gps apku
raz chcel na mna farar volat o piatej rano (golden hour) policiu lebo bla bla mesto a bla bla asi mu vadilo ze niekto zisti ze mydli barana, potom mi pekne krasne ebol asi z 50-100 metrov v lubovni pri hrade, do teraz nechapem co sa stalo - nakupil som nove diely a opravil si to a lieta dalej ale uz mam z toho obavy, jednak je tu uz kopec ludi co lieta hala-bala a nikdy nevies kto na teba zavola policiu
pri letovej drahe letiska ani nevzlietnes bez vyplnenia udajov v apke

urcite kupovat combo, bateriek nikdy nie je dost, ja uz som bol ale v stave, ze aj jedna mi bola vela lebo som polietal presne co som chcel s nastavenym ND filtrom a siel dalej

Návrat na "Hardware všeobecne"