Existuje EU URSO ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa opto »

Nie som vôbec zástanca regulácií a dotácií a to nie len kvôli tomu že to spomaľuje a korumpuje ekonomiku ale aj kvôli ich ne_efektivite . Mám ale dojem že pokiaľ máme spoločné siete tak na úrovni EU by mohli byť také úrady o čosi efektívnejšie napr. aj s ohľadom na väčšie možnosti ovplyvnenia na EU burzách.

Zaujímala by ma napr. aj informácia o tom či naše URSO alebo podobné úrady v iných EU štátoch pri posudzovaní oprávnených nákladov berú do úvahy aj zbytočných priekupníkov a zamestnancov.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa maniak »

Podla prepojenosti roznych sieti mas rozne burzy, kde sa energia predava. V nasom okoli tusim iba Svajciari nemaju liberalizovany trh s elektrickou energiou. V AT ziadne urso nie je, cena je stanovena ponukou na burze. V zakone sa nieco vravi o opravnenych nakladoch vzhľadom na narast cien na burze v definovanych referencnych ramcoch (e. g. September-september). Takze minuky rok isla cena elektriky (ponuka u mna) z asi 9 na 39c. Ja som to neprijal, prestupil som na spotovy trh s elektrikou. Fixne ceny elektriky postupne v priebehu roka vyklesali, dnes sa da kupit elektrika okolo 15-16c/kWh pre domacnosti (s dph).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8586
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa shiro »

Zakladny problem je (ako som pocul), ze aj ked sme vraj elektricky sebestacni, tak vsetku energiu najprv vyvazame na EU burzu a stade ju (samozrejme za hlupe ceny) kupujeme nazad. Miesto toho, aby sme predavali prebytky, tj. to, co nam ostane po spotrebovani doma. Ako by to robil kazdy normalny clovek. Potom sa netreba cudovat, ze energticky trh je v sr*ckach....+ co na nom este napachali ekoteroristi.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

lenze to, ze idu na trh ma svoje dovody. A potom neviem o rom , zeby stat cisto financoval vystavbu bloku v atomovke z rozpoctu, aby vyrobena energia iba pre "nas"
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tam si treba uvedomit vlastnicke vztahy a jednoduchy debilny kapitalizmus : preco by som akejkolvek krajine a jej vlade predavat za 56,-eur to, co mozem hocikde (na burze blablabla) predat za 200 ?

Vela z nas by urobilo rovnake kroky ako energeticke firmy. Jednoduche ako facka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Existuje EU URSO ?

Príspevok od používateľa opto »

Potreba predať čo za najlepšiu cenu a prispôsobovanie cien okamžitým potrebám plne prepojených sietí chápem. Ale ak dokonca aj Excel povedal, a ja sním podmienene súhlasím, že pri rozkolísaní trhu regulácie môžu byť prospešné.

Mne sa len nezdá byť užitočné hrať sa našom vlastnom korupčnom a navyše neefektívnom URSO piesočku.

Návrat na "Debata o všetkom"