14700 ci 14700K?

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i7-14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vyborne, dohromady doska aj procesor stali priblizne 50 frankov navyse oproti povodnej zostave a podla mna to ma zmysel.

Este rychlo k jednej veci : na zaciatku si pisal undervolt. Nejako sme tomu nevenovali, ale zrovna na inteloch sa oplati - pretoze ako som pisal, uz z vyroby su vybombovane do nepríčetna. Mnohe dosky navyse pustaju zbytocne vysoku voltaz na automatickom nastaveni, asi "hraju na istotu".

Masinku zapni, pojdes na auto nastaveniach. Nahodis windows, ovladace, ked bude vsetko stabilne, updatni BIOS. Plati pre akukolvek dosku aj AMD.
Neviem ci konkretna doska ktoru si si vybral vie sama stiahnut BIOS z internetu, nenasiel som narychlo na internete. Doska ma specialne tlacitko vzadu ktorym sa spusti programovanie BIOSu z USB klucika pre najhorsi pripad kedy sa vsetko pototo, takze aj ked si nikdy predtym BIOS neupdatoval, nie je sa coho bat.

Pri novom BIOSe sa s najvacsou pravdepodobnostou stratia vsetky nastavenia ba dokonca aj ulozene profily, takze preto nepisem aby si si cokolvek zurivo nastavoval v BIOSe pred tym upgradom. Az ked budes mat najnovsi BIOS, az potom ma zmysel pozerat na nastavenia a napriklad sa hrat s napajanim.

MSI M-Flash : https://www.youtube.com/watch?v=sKMub20CUNI
ja som to vzdy updatoval takto. Stiahol som BIOS, rozbalil na USB klucik, reset, do BIOSu a potom som z USBcka podhodil ten konkretny subor.

Undervolt : je to nesmierne zlozita problematika a existuje viacero módov ako tie procesory mozu bezat (existuju dokonca aj krivky "frekvencia / voltaze", rozlicne offsety teda posunutia ci uz do plusu alebo minusu, voltaze podla poctu pracujucich jadier v procesore...). To keep it simple : v BIOSe lahko pozres na akej voltazi bezis, vynutis si rucny mod a das mu o 0.05V cize 50mV menej. Priklad : ak mas 1.35V, nastavis rucne 1.30V. Ak by si mal 1.32V, nastavis 1.27V. Nabehnes do Windowsu, spustis nejake zatazove testy (programy Blender, Cinebench, Prime95, akekolvek graficke testy, hry) a zacnes masinu pouzivat. Ak prezije par hodin zatazovych testov, mozes voltaz znizit o dalsich 50mV.

Predpokladam, ze viac nez 100mV nedosiahnes. Rozhodne doporucujem, aby si to skusil pretoze pokazit NEMOZES nic. Ked voltaz znizis prilis, proste padne operacny system a nic viac.


Poznamky zo skusenosti :

0) pri undervoltingu si schopny dosiahnut VACSI REALNY vykon nez na standartnej voltazi. Dovodom je tvorba mensieho mnozstva tepla, na co procesor zareaguje malinkym zvysenim rychlosti "kedze moze". Thermal Velocity Boost sa to myslim nazyva. https://www.youtube.com/watch?v=IWU-L1kChzg

a) na inteloch sa velmi oplati okrem lahkeho znizenia voltaze aj zalimitovat celkovu wattáž (TDP). Procesory nezmyselne zeru 250 az 270W len preto, aby mohli vytiahnut o 100-150MHz viac, co nema na realny vykon prakticky ziadny vyznam. Potom samozrejme nesmierne pečú a ty mas slaby chladic (na 14700k/14900k nie je ziadna hanba 420mm vodne chladenie, pri takmer vsetkych 360mm vodníkoch totizto procesor stale dokaze dosiahnut 100 stupnov kde narazi na termalny limit a zacne sa spomalovat). Podla konkretnych aplikacii ktore pouzivas veselo mozes zalimitovat na 200W alebo dokonca aj menej, 180W a nepocitis ziadny ubytok vykonu ale takato akcia ma NESMIERNY vplyv na teplotu. https://youtu.be/tRr0UAfZdIM?t=446

b) ja osobne v BIOSe nastavim aj znizenie frekvencie pre AVX instrukcie o 200-300MHz (AVX offset). AVX tvori obrovske kvantum tepla a v beznej premavke sa nepouziva, takze sa nejedna o ziadny realny handikap. Aplikacie ktore ho vyuzit vedia takisto nie su prilis degradovane, pretoze ci mam 5400 alebo 5100MHz, to zase nie je koniec zivota. Toto samotne dokaze zrazit teploty o 10-15 stupnov v maximalnej zatazi.

c) takisto som velmi uspesne limitoval frekvencie ako celok. Dokazem zrazit teplotu z neuchladitelnych 105 stupnov na 360mm vodnom chladeni [!!] pod 80 stupnov len tym, ze uberem 200MHz na maximalnej frekvencii procesora.


Kombinacia vsetkych troch veci : 1) undervolt, 2) znizenie frekvencie ci uz pre AVX alebo celkovo a 3) celkovy limit TDP dokaze poslat teploty zo 100 stupnov na 70 s tym, ze v hre ti neubudnu ani dve FPS a v aplikaciach sotva nameras, ale nikdy realne nepocitis, akykolvek prepad vykonu.

Videi a clankov na vsetky tri veci je na internete kopec. Aktivita je to na pol minutu : v BIOSe sa nastavi AVX offset -3, voltaz o nieco menej ako to ukazuje a TDP cislo 200W.
Potom nasleduje testovanie stability ktore trva daleko dlhsie :)

Ze preco to takto Intel nespravi sam ? Pretoze cipy su rozlicne a Intel to hraje tak, ze ked vyrobi 10 milionov cipov tak 10 milionov musi chodit na voltazi XYZ cize nemaju sa s tym priestor individualne hrat, a pretoze AMD ich donutilo vytlacit tie cipy do "insane" aby dokazali v benchmarkoch konkurovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i7-14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

fiha, to zas bolo dlhsie nez som planoval. Poznamka : doporucujem znizit aj voltaz pre System Agent, dosky tam kludne pustaju 1.35V pricom viac nez 1.15V je zvycajne zbytocnych pokial clovek nema strasne rychle pamate alebo styri pamatove moduly.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: i7-14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

Cosi malo si este pamatam z cias ked som taktoval svoju prvu 2500k :D Flash neni problem to uplne v pohode zvladnem, hodim ho na kluc a spravim ho asi este pred instalaciou Winu a ovladacov, nie cez m-flash.

Naposledy som podvoltoval 7820HK a robil zatazovi na prime95, tam som sa dostal na stabilnych -120mV, 125 uz padalo ale cele to bol jednoduchy proces. Navrhujes manipulovat voltaz v biose alebo staci aj XTU? Diky za link uz to video som vykopal predvcerom na youtube este si ho musim pozriet.

TDP by som chcel urcite znizit, preto som chcel aj povodne non-k na zakladnom clocku ma 65W a turbo 220W, mam ho fakt priskrtit az tolko vela 180/200W?

Btw ake pasty su dnes v ''mode?'' Zabudol som, ze kryonaut sa mi uz minul asi zoberem NT-H2.

Uvidim najskor kolko bude horet ked spravim undervolt a znizim TDP, ak by mal stale vela tak mozem ubrat aj na frekvencii ale podla testov sa mu v kombinacii s tym mojim chladicom nedari zle..?

Ked Intel takto hroti svoje chipy teraz, asi sa snazia kupit si viac casu do buducej generacie ktora asi nebude na stole tak skoro ako by si investori priali?

Dlhe to neni vobec, dik ze si si nasiel cas
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i7-14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja veci nastavujem v biose, mam to tak rad. Neverim programom, nezda sa mi to cista cesta, spravny sposob atd.

Kolko tam priskrtis : vyskusaj. Nevieme ake aplikacie pouzivas, tazko povedat ako sa to prejavi. Daj si postupne 220W. 200W. 180W. Nemas co prehrat, nemas co pokazit. Pozres si vykon. Zasada je taka, ze cim menej jadier pouzivas, tym menej wattaze potrebujes - pokial nejdes na vsetky jadra naplno, nikdy nezazijes cez 200w. Artiklov na tuto temu bolo vela, napriklad https://www.techpowerup.com/review/inte ... n-to-35-w/

ale pozor, linkovana je 14900vka ktora zerie viac nez bude tvoja 14700 takze citat s pochopenim. Najma si je treba uvedomit, ze "aplikacny" vykon ked riesia v recenzii tak sa bavia o aplikaciach ktore naplno vybombuju ten procesor - SuperPi (vypocet Pi cisla), Cinebench (rendering)... nic take nedokazes pri pouziti Photoshopu, Autocadu, Excelu, atd, cize ==pri vsetkych aplikaciach ktore nejdu vsetky jadra konstantne naplno bude rozdiel zanedbatelny, podstatne mensi nez vidis v linkovanej recenzii==.

Krasne to ukazuju hry v tej recenzii : pretoze procesor/jadra nejdu naplno, rozdiel medzi 250W maximalnymi bombami a 125W lážoplážo je par FPS co sa vobec nijako vizualne neda postrehnut. Ale rozdiel v teplotach je enormny, rozdiel v hluku chladica taktiez.

Pasty : jasne, Noctua v pohode. Arctic MX6, vsetky topky sa odlisuju o stupen alebo o dva, takze z vykonoveho hladiska je to absolutne jedno. Ako dobre sa s tou pastou pracuje, co mas k dispozicii, ako dlho vydrzi (Noctua je parada), to su dolezite kriteria - nie "vykon" samotny a uz vobec sa nesmies rozhodovat podla papierovych parametrov napr. W/mK. https://www.tomshardware.com/best-picks ... rmal-paste

.
.

>> Ked Intel takto hroti svoje chipy teraz, asi sa snazia kupit si viac casu do buducej generacie ktora asi nebude na stole tak skoro ako by si investori priali?

uvidime. Nevieme povedat co bude buduca generacia, AMD im neskutocne podkurilo pod ritou.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

ten non-k ma nastavene max TDP na 219W, tak zacnem na 220 ale najskor skusim undervolt.
Postrehol si niekedy ze Thermal Grizzly a Thermalright robia montazne platne na vymenu ILM na doskach pre rovnomernejsie rozlosenie pritlaku CPU na piny? https://youtu.be/iYU1OskbY-Q
https://www.tomshardware.com/reviews/th ... tact-frame
Vela ludi s tym dosiahlo az do 10°lepsie teploty
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som postrehol - prave mam dva v ruke a dneskaj montujem. Doteraz som namontoval len dva kusy takze mi je tazko kikiríkať o realnom vyzname (hlavne preto lebo na tych dvoch kusoch nemam ziadne data bez namontovanych frejmov takze totalne nemam moznost porovnat).

V praxi zalezi hlavne od toho, ako dobre mas upevnenu dosku, aku mas statisticku nahodu na konvexnost/konkavnost konkretneho kusu procesoru ktory dostanes (nie su vsetky vyrobene 100.00% rovnako, su tam minimalne rozdiely) a absolutne absolutne najviac zavisi na chladici, ktory pouzivas a jeho fyzickych charakteristikach. A ze v tych chladicoch su sialene rozdiely, o tom nepochybuj ani sekundu - navyse su sialene rozdiely nielen medzi modelmi (AK620 ma totalne ine charakteristiky ako cojaviem Arctic Liquid 420mm) ale su rozdiely aj v ramci jedneho konkretneho typu ked kupis 10 kusov naraz.

Vedecky zaver : nie je to tema, z ktorej by trebalo robit maximalnu kovbojku. Stale tvrdo plati co bolo napisane : lahky undervolt (nema ziadny negativny vplyv na vykon, prave naopak moze priniest milimeter vacsi vykon), lahke pribrzdenie AVX alebo celkovej frekvencie (velmi kontroverzna tema, ale na realnom vykone sa neprejavi nijako realne) a zalimitovanie TDP (to iste, ziadny viditelny negativny vplyv pokial sa nebavime o blbostiach typu 150W).

Daj tam 220W a uvidis. Dáš 200W a uvidis. Jednoduche ako vodoliečba alebo vyvalenie semaforu v Dubravke.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

Ktore mas konkretne? TG ci Thermalright? Daj vediet urcite ako sa ti chova pc po montazi.
Chcem kupit ten Thermalriht ale nemaju ho nikde okrem ebay a TG je dostupny ale 50 za to nedam

Uvidime, aj cpu aj chladic bol v eshope lacnejsi pouzity ak budu po undervolte teploty ok nebudem viac nic riesit
Používateľov profilový obrázok
ericc64
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 8132
Dátum registrácie: So 01. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: IL

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa ericc64 »

Thermalright z ALI za 8€ spravi rovnaku sluzbu ako TG za 50€... vacsinou to spravi aj tak 1-3C max... to by si musel mat nejaky speci krivy kus, aby to pomohlo viac.
Spoiler: ukázať
MB: ??? CPU: ??? RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ??? SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: FSP Fortron Hydro Ti PRO 1 000 W CASE: Streacom BC1 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95

COOLING → CPU: Alphacool Core 1 VGA: ??? RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: TECO TK 2000 Chiller PUMP: 3x D5 TUBING: EK 16/12 FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 10x ARCTIC P12 PWM PST CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

A pretoze neviem co to urobi nedam 50 za TG, najskor rozbeham PC bv zaklade a potom mozem sa rozhodnut spekulovat
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Mani »

Tak sak si kup Thermalright frame z Amazonu/Aliku za drobaky a nemas co stratit, len ziskat. Potom sa ti bude o to menej chciet to zas rozoberat a pridavat tam frame.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K +Thermalright Phantom Spirit 120 SE + Thermalright Contact Frame | MSI B760M Mortar | 2x16GB Fury Renegade DDR5 6800 MT/s | RTX 4070 Super |Seagate FireCuda 530 2TB| 2x P14 PWM in + 2x P12 PWM out | Corsair RM750x 2021 | Lancool 205M | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja mam tiez tie lacne z AliExpresu. Pruser je ze ti mozem napisat ako sa chova PC po montazi, ale nebudem vediet ako sa chova bez tohoto "spevňovátka" pretoze uz to nebudem rozoberat, testovat v inom nastaveni a porovnavat. Suhlasim s Erikom, dvadsat stupnov dole necakaj a par stupnov nehra ulohu - ked procesor vybombujes na 100 stupnov s nedostatocnym chladenim, tak pojde o 180MHz pomalsie. Hotovo.

100 stupnov som na spomenutych dvoch zostavach v Septembri dosiahol uplne v pohode na vodnom chladeni (Arctic Liquid 360mm). S vyrovnávatkom.
Bez neho by som dosiahol tiez.

Preco to robim ? Pre dobry pocit. Su to zostavy kolegovi takze namontujeme, poskodit to nemoze.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

Neni to zla vec za tych par penez, rozbeham pc najskor v zaklade a potom niekedy si to doobjednam
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

Nemalo by byt vidno ked je CPU pouzity? Na IHS nevidim smuhy ani skrabance po chladici a na kontaktnej strane nevidno otlacene piny?
https://ibb.co/St8s5DV
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Mani »

Nie, ked nie je clovek kkt tak kontaktnu stranu nezaspini a strana s IHS sa da pekne ocistit tak, aby tam nebolo nic vidno.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K +Thermalright Phantom Spirit 120 SE + Thermalright Contact Frame | MSI B760M Mortar | 2x16GB Fury Renegade DDR5 6800 MT/s | RTX 4070 Super |Seagate FireCuda 530 2TB| 2x P14 PWM in + 2x P12 PWM out | Corsair RM750x 2021 | Lancool 205M | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: 14700 ci 14700K?

Príspevok od používateľa Invalidus »

nemyslel som zaspineny ale ci sa pritlakom neotlacia piny, uz to je davno kedy som naposledy vytahoval osadene cpu takze nepamatam si uz, kazdopadne je v dobrom stave vizualne

Návrat na "Procesory"