Klasika problémy s kompatibilitou RAM, doska si nerozumie s modulmi, občas sa stane, bolo aj v minulosti a bude aj v budúcnosti. Len sme si ku koncu životnosti DDR4 už odvykli lebo to už mali všetci vyladené so starou technológiou

Nemáš náhodou ASUS dosku? S nimi tu na fóre bolo najviac problémov a aj nejakí recenzenti spomínali ak si dobre pamätám, a presne aj ten tvoj problém že RAM s novým UEFI už nešlo nabootovať na 6000 EXPO rýchlosti tu dakto mal, ale na 5600 mu už fungovala.
Prvý boot po nastavení vysokej rýchlosti trvá dlho lebo sa pamäte interne trénujú (nastavujú), ďalšie booty sú s tým memory context restore už rýchlejšie (použije natrénované dáta z toho prvého tréningu), aj keď furt trochu pomalšie ako DDR4 lebo nie všetko sa dá znovupoužiť. Ak zase zmeníš nastavenia RAM zase to bude dlhšie trvať, musí znova "natrénovať" podľa nových parametrov. Pri týchto vysokých rýchlostiach sú už malé tolerancie a bude horšie. Budúcnosť budú asi CAMM2 moduly alebo rovno letované RAM na doske či dokonca púzdre procesoru.
Pozor na starú verziu UEFI, najmä ak máš ešte verziu ktorá dovoľovala púšťať vysoké VSOC. Tie nastavovali výrobcovia dosiek vysoko nad odporúčania od AMD aby zlepšili kompatibilitu s RAM ale znižujú životnosť CPU a neskôr aj odpaľovali X3D CPU, hlavne ASUS mal najväčšie problémy (myslím že v apríli 2023 vyšla nová AGESA ktorá už toto nie že neodporúčala lebo výrobcovia to ignorovali, ale rovno zakázala). Aj keď myslím že táto stará verzia čo púšťala veľa voltov ešte nemala memory context restore takže hádam už máš nejakú novšiu, ale ruku do ohňa by som za to nedal, treba skontrolovať ak si ju chceš nechať.
TL;DR - možnosti:
1. vráť RAM moduly a zober iné, napr. Kingston
2. daj nové UEFI, nastav EXPO na 5600 nie na 6000, malo by fungovať stabilne (jeden používateľ tu na fóre mal podobný problém a takto to fungovalo)
3. nechaj staré UEFI ale pozri aké VSOC púšťa doska do CPU, ak je do 1,3V si v suchu a môžeš nechať súčasnú verziu UEFI.
Každopádne EXPO/XMP je technicky vzaté overclocking bez záruky stability (Intel aj AMD), pri všetkých troch možnostiach ak chceš mať istotu stability kvôli práci stiahni OCCT, spusti memory test, nechaj bežať aspoň hodinu (zvyčajne vyhadzuje chyby hneď ale napr. raz mi začalo vyhadzovať chyby až po 34min), ak nevyhodí chybu máš to na 99% stabilné a môžeš nechať ako je. Ak chceš mať 99,99% istotu tak stiahni a spusti aj memtest, ale to musíš vytvoriť bootovací USB kľúčik, trochu viac roboty ako OCCT.