HDD do NAS

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa zoom »

Inak Toshiba N300 (NAS-ove disky) patria medzi najlacnejsie v cene za TB. Nebudu zle a ako taky underdog si nemozu dovolit vysoke ceny.

MaxMan: Disky mas v podstate vybrate... ci uz WD Red Plus alebo IronWolf, pripadne aj WD Red Pro a IronWolf Pro ak nevadi 7200 rpm. Chcel som len tapisat k tym diskom z Bazosu - nezatracuj to uplne. Najdes tam zabalene nepouzite disky, ktore su este v zaruke u vyrobcu. Ocividne nejake kusky, ktore v nejakej firme cakali na policke ako nahradne a uz nie su potrebne. Nove 4TB disky vidim okolo 120,-€. Na Bazosi vies kupit 8TB disky za ~90,-€ (priklad, priklad, priklad nepouzitych). Inzeraty su len priklady, tych ludi nepoznam. Cize za menej penazi mozes mat dvojnasobne velke ulozisko a este tie disky budu v zaruke od vyrobcu. A NAS (RAID) si skladame preto, aby sme sa netriasli strachom, ze nejaky disk nahle odide (inymi slovami: cim odolnejsi RAID, tym viac nam je jedno, aky disk tam dame).

Ja som mal uz dlho prepchate ulozisko a ziadalo si to rozsirenie. Asi az po troch rokoch som si povedal, ze idem do toho. Povodne tam bolo 6x 3TB WD Red (tiez nabehanych 10 rokov, 72000 hodin). Uvazoval som tak nad 6-8TB upgrade. Nakoniec, ked som si vsetko prepocital, tak suddenly...
Spoiler: ukázať
diske.jpg
Disky od roznych predajcov, vsetky boli nerozbalene (odbaloval som ich z kovovej folie), vsetky su v zaruke od vyrobcu a ich jediny "problem" je, ze lezali niekde na policke. Niektore vyrobene v 2021, niektore v 2023. Co je zase aj vyhoda, ze nie su z jedneho batchu.
Ked si skontrolujem jedno seriove cislo na stranke Seagate, tak: Warranty Valid Until 11 December 2026
Kebyze sa mi pokazi, nemam RAID a pridem o data, tak: Rescue Data Recovery Service Plan Valid Until 11 December 2026.
Kebyze chcem tieto disky kupit nove z obchodu, tak: +800,-€

Chapem, ze zniem ako podomovy predajca diskov, ale pozri si to, prepocitaj a posud, ci to nema zmysel. Za mna kopec usetrenych penazi.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Skor ich zvyknu proste surovo "vynasat" z firmy :D
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak som trochu hľadal na bazároch a celkom ma to oslovilo. Vyžiadal som si nejaké screeny k 8TB diskom. Chlap mi poslal 3 screeny (IronWolf, IronWolf Pro a Exos 7E8).
Vyzerajú nejazdemé (iba jeden má 102 hodín). Len mi tam chýba časť SMART hodnôt po C3/C5 - nedal to všetko). Ak som to správne našiel, sú tam potom hodnoty s možnými chybami - realokované sektory, neopraviteľné sektory a pod.
Aký máte na to názor? Pýtať celý screen aby som mal istotu, alebo pri tom nájazde je to nepodstatné? Inak ceny 90-95€/ks, čo sa mi zdá super. Dokonca jeden disk čo je tam aj S/N je ešte v záruke do 10/2024.

Šli by ste do nich bez obáv?
Spoiler: ukázať
IronWolfPRO_8TB.jpeg
IronWolf_8TB.jpg
Exos7E8_8TB.jpeg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa molnart »

myslim ze keby to malo nejake bad sectory tak by sa to ukazalo na tom indikatore "stav disku". druha vec je, ze od cloveka co foti obrazovku mobilom by som asi ja osobne nic nekupoval
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ked to zapojis do random PC ktory sa povaluje na stole(vid. sata 2 mod) v ktorom nemas ani nainstalovane drivre nie to este pristup k mailom...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja okopirujem co som napisal o stranu dozadu ... ci vlastne dopredu ?

"vidim ze sa tu Seagate opluvaju zdolazhora, len skromne dodam ze akakolvek bezpecnost dat nesmie byt nikdy zalozena na vyrobcovi, konkretnom modeli, technologii a podobne. Ak mam dobru cenu, kupim si dva-tri disky do rezervy a to bude vzdy lepsie nez cakat 30 dni na reklamaciu a bezat degradovane pole. Aj ked mam Raid6."

ja by som kupil. Strategiu ochrany dat mam zalozenu na viacnasobnych geograficky oddelenych zalohach a nadbytocnom pocte diskov (raid plus nahradne v supliku), nie na konkretnom modeli, stave ci je novy alebo z inzeratu a podobne. Totizto aj ked si kupis novy disk, o rok, o dva uz nebude novy.
Bude len tvoj, bude znamy, ale nie novy. Presne tak ako ten z inzeratu...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Mne skôr šlo o to, že nevidno celý SMART report. Samozrejme zálohy a pod. si riešim (dôležité dáta).
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasna vec, toto bohuzial nevies doriesit s nami len s predavajucim.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2094
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa zoom »

Pri pohlade na tie SMART data to vyzera v pohode. Najdolezitejsie veci su:
  • Reallocated Sectors Count (id 5) - kolko vadnych sektorov uz bolo nahradenych zaloznymi sektormi
  • Current Pending Sector Count (id 197 alebo c5) - kolko sektorov robi problemy a potencialne bude realokovanych
  • Off-line Uncorrectable Sector Count (id 198 alebo c6) - opat problemove sektory, ktore sa nepodarilo poriadne nacitat, ale tato hodnota sa moze aj vyresetit casom
  • Mozno este Load/Unload Cycle Count (id 193 alebo c1) - zaparkovanie/odparkovanie hlaviciek disku, pokial mali zle nastavene uspavanie, tak sa len parkovali a odparkovali, notable mention su stare WD Green disky, ktore za relativne kratky cas dosiahli 200 000 parkovani a odisli (aj u mna doma)
Nezaujimaju ta veci ako Raw Read Error Rate (id 1; kazdy vendor to ma inak a ani poriadne nevies, co to znamena), Ultra ATA CRC Error Count (id 199 alebo c7; najcastejsie to narasta na blbostiach ako zly SATA kablik, zle zastrceny kablik, alebo len nejaka taka blbost mimo HW disku).

Minimalne tie realokovane sektory vidis na vsetkych diskov, ze su 0 a na jednom aj tie podozrive (tiez 0). A na ostatnych to velmi pravdepodobne bude rovnake. Mimo toho, ze som proti Exosu a 7200rpm diskom, tak s tymito by som nevidel nic zle. Mozes zobrat oba IronWolfy or neho a treti niekde ine, alebo aj vsetky od neho... mozno da zlavu, ked vezmes vsetko, ze 85€/kus alebo cosi take.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa scarinko »

caute, nema niekto volnu 3kua alebo 4ku do NAS ktoru by posunul?
dnes mi klakol jeden zo 4 v Raid5
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja mam ; z mojich povodnych 3TB Redov musim dostat data (=prepisat) ale urcite mam volny 4TB Seagate NAS a mal by som mat volny 3TB WD len neviem aky je to model.

Info doplnim ked sa vytrati Stock Citrus, dajme tomu 8 hodin. Som z Bubliny takze osobne. Disk ti bez problemu strcim do ruky lebo ho potrebujes rychlo a platba ma nezaujima v prvom momente - alebo ti uplne kludne zadarmo poziciam ten disk, aby si mal cas kupit presne taky model ako chces/potrebujes [mam tie disky v šuplíku a vobec nic nerobia]. No nieco vymyslime, len tie promile nech zmiznu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa scarinko »

Ok dik a citaj spravy a maily co ti posielam 😄
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak som nakoniec zobral "jazdenky so zárukou" z bazoša a som spokojný. Disky mali od 0 do 107 hodín nabehaných, teda nejazdené, prípadne len minimum. Za tú cenu je to super. Už sú aj v NASku. Kapacitu mám väčšiu ako som chcel (rezerva do budúcna) a cenu ešte nižšiu. Chlapi ďakujem za rady.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

a ake si zobral? 100 hodin nabehanych je nic. to je novy disk
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: HDD do NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Zobral som 2x8TB Seagate IronWolf Pro a 1x8TB Seagate Exos 7E8
Ani srnky netušia čo som mal/mám...

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"