windows preč a skúsiť Ubuntu

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa HellAngel »

akurat sa tu jeden predava:
viewtopic.php?t=131454
NB: Asus ROG Strix G16
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

ako fakt mám hrať na nejakom Decku? :D ja čo som nikdy nevlastnil podobné blbosti ani len hernú konzolu pretože si to neužijem? ak chcem hrat na joysticku zahrám si sním na PC...

ja vám všetkým dakujem za odpovede. momentálne ostávam pri windows. čo sa týka výmeny tých SSD to je akože dost nepríjemné ale možno sa na to podujmem ale zatial určite nie(musím vyriešiť viac vecí aby sa to dalo používať takým spôsobom rozumne a aby to bolo prístupné skrz bednu)
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa HellAngel »

pezeram, ze tvoja doska ma dokonca 4x M2 sloty. Jednoducha vec. Kup si 1TB SSD NVME, strc ho do dosky, nahod nan linux a si vysmiaty. Ak mas v PC veci, ktore su dolezote a ich strata by zabolela, tak si ich zalohuj
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasne, skusit dve SSDcka v masine natrvalo nie je vobec narocne. Veselo. A mozu na nich byt 2x windowsy.

.

>> M.2 slot je specifikovany na 60 insertions, takze mi to pride ako idealna cesta na odpalenie dosky aj nvme disku aj s udajmi na nom

zatial sa to nikomu z mojho okruhu nepodarilo a ani neviem o ziadnom testerovi / youtuberovi, ktory by to dokazal. Netvrdim ze je to nemozne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Ja sa nestacim cudovat, ake hejty tu idu na linuxy :) aj v tom niekto realne pracujete a instalovali ste si veci, alebo len spominate, co bolo pred 12 rokmi ?

Uz davno neplati, ze by Linux bol tak narocny a nefunkcny pre bezneho cloveka. Rodicia maju Mint s Windows theme, netusia ze maju Linux a vsetko im funguje (intel based, intel GPU). Sused ma Mint, rodicia kolegyne maju Mint a X dalsich ludi, ktori ani netusia, ze uz nemaju Windows. Dokonca jeden pripad vtipny, ze rodicia znamej v UK, ktori maju tiez Mint mi volali, ci by som im nepomohol nainstalovat jednu aplikaciu, lebo im banka kazala nainstalovat anydesk.exe a nejde im to. Samozrejme ze to bol scam a tym ich to zachranilo, ale to odbocujeme :)

Kolega ma Legion 5 s nvidia GPU, bezi na Minte, jedine co bol problem bol stary kernel v case ked to instaloval, nevedel rozchodit touchpad. Podla prveho navodu na nete za pol hodinu vyrieseny problem s custom kernelom a novsi uz to ma v sebe.

Druhy kolega ma Mint na i5-13600 a vsetko funguje, teda vsetky programy v ktorych potrebuju programovat jeden aj druhy. Jedine co musel riesit on bol tiez novsi kernel kvoli wifi ovladacom pre najnovsiu Intel AX.

Ja som jediny za losra s Windowsom, lebo ja narozdiel od nich nie som cisto programator a teda potrebujem aj ine aplikacie, ktore pod Linuxom ani s najnovsim Wine nefunguju korektne (uplne presne Affinity Photo/Designer/Publisher). Keby neboli tieto aplikacie, fungujem vylucne na nejakom ubuntu based systeme, lebo aj tak idem 90% casu z WSL2.

Kolega 1 skusal pod Mintom aj hrat nejake hry na najnovsom HW (i5-13700K + 7900XTX) a je tam asi 30% pokles vykonu oproti AtlasOS (oholena Win10). Takze aj on doma skoncil na Win+WSL2.

Naozaj sa v sucasnej dobe netreba toho linuxu tak bat. Akurat treba mat premyslene, ci naozaj nie je nieco, co si vyslovene ziada Windows a v tom pripade to uz ostane rovno na Win, lebo dualbootovat sa nikomu nechce, hlavne ked ma otvorenych X veci a musi restartovat PC.


Ale .. ak nahodou dualboot s 2x NVMe, silno odporucam odpojit Windows disk, nahodit do druheho slotu Linux disk, nainstalovat si Linux a nasledne zmenit spravanie casovej zony, cim sa vyhnes neustalemu prepinaniu casu, kedze Win a linux to maju trochu inak. Navyse 2 separatne instalacie, ktore o sebe nevedia su ovela viac bezstarostne, lebo na Win nebudes mat v BCD ziadne zaznamy pre linux, co mozu robit neskor problem a na Linuxe napr. v Grube nebudes mat Windows zaznam a nic si neposeries :) To je asi jedina vec, ktora ma odradzala od Ubuntu pred tymi 10 rokmi..
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa dexterav »

chlapec si nevie poradť z win + 3 programi a riešime ako alternatívu linux
no neviem

sám ubuntu používam to len tak na okraj
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

dexterav napísal: Po 12. Feb, 2024, 19:20 chlapec si nevie poradť z win + 3 programi a riešime ako alternatívu linux
no neviem

sám ubuntu používam to len tak na okraj
:D:D:D si zabil.

ja som si pozistoval kopec vecí ked som si našiel čas a áno nieje to premna vyhovujúce sa púštat do iného OS. ďakujem pekne
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8561
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa shiro »

Spam ze
"kde v linuxe najdem toto? kde sa nastavuje hento?",
"preco mi nefunguje toto? kde najst ovladace na hento?",
"aka je najlepsia alternativa programu XY"

...zacina za 3...2...1 :laugh:
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa Invalidus »

Mne len neda sa opytat turba asi mi nedochadza podstata problemu, preco nestaci pridat dalsi disk do oddeleneho slotu v pripade, ze je na maticnej dostupny a vyhnut sa tak opakovanym zasahom do HW a jednoducho rozdelovat pracu a zabavu diskom? Je to problem kvoli OS?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ako som hore napisal : hlavne je to o tom ze ked spustis system z druheho disku, tak vidis fajliky na prvom. Mas na druhom disku hry a skusas horedole blbosti, chodis na nejake fujfuj stranky ? Chnapnes malware, virus, cokolvek a ten ma otvoreny nicim neruseny pristup na prvy ostry disk s business vecami.

Taktiez ako som pisal, mozeme sa bavit o zasifrovani business disku aby subory neboli dostupne blablabla, ale to uz nespravi naozaj kazdy druhy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa stanomx »

akoze sifrovanie je problem, ale vyberat grafiku a potom m2 disk je v pohode hej?
RAMMSTEIN
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pre mna sifrovanie problem nie je ; pre autora temy to moze byt ina problematika. Pre mna vyberanie M2 zo slotu pod grafikou problem nie je takisto.

Uplne jasne som napisal - aby niekto nemusel spekulovat - napriklad ako je mozne predist vyberaniu disku.
Avsak pozor, zasifrovat cele SSDcko Veracryptom alebo BitLockerom tiez nemusi byt vhodne pre kazdu aplikaciu a pouzitie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
kilLeRko0o
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 233
Dátum registrácie: Pi 09. Okt, 2015, 11:56

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa kilLeRko0o »

premna tiež nieje problém vyberat disky hore dole ako také(ani gpu) horšie by bolo že to moje mám pod CPU chladičom a ten mám teraz tak že som nan dal 2x 140mm venty prichytené len plastovými zdrhovačkami takže ten slot na m2 nemienim meniť bohužial stých 4och čo mám na doske je to jediný slot ktorý má aj chladič...
problém je že si neuvedomujete to že ludia majú niekedy istú problematiku z rozmiestnením PC na stolíku atd... bednu mám tak že ak by som mal toto robiť tak ma skutočne ale vážne mrdne.

ja viem že si napísal, že je to základná designová chyba to robiť tak ako to robím.. ja takto fungujem už dlhé roky. Proste kreslím chcem pauzu spravím kávu dám si hru ak mám chuť vpodstate nehám prácu len minimalizovanú a potom pokračujem. vieš ja mám pohyblivú pracovnú dobu a robím tak ako sa mne páči. a to je jedna z dalších vecí prečo by to mne takto nevyhovovalo. čo sa týka šifrovania máš asi trochu pravdu že som to nikdy nerišil ale v čom presne by mi to malo pomôcť to fakt neviem. ja mám len ESET a odkedy ho mám sa v PC nič horzné nedialo. ináč za niekolko rokov som zažil nejaký malware alebo nejaké haluze čo mi tažili ked bol PC neaktívny ale je to už preč.

ako som písal, windows som preinštaloval a konečne fungujú veci ako pripínanie na rýchli prístup atd. lebo to všetko bolo v starom už rozbité.

to šifrovanie tu môžme rozobrať ak to má mať osoh.
CPU: i5 13600KF, Noctua NH-D14, GPU:ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti O12G, MB: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4, RAM: Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 4266 MHz CL19 Renegade Black 1Gx8, Case: Fractal Design Meshify C Dark TG, M.2:Samsung 970 PRO 512 GB, HDD:Seagate Barracuda 7200.14 1TB, PSU:MSI MPG A850G PCIE5
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> premna tiež nieje problém vyberat disky hore dole ako také(ani gpu) horšie by bolo že to moje mám pod CPU chladičom a ten mám teraz tak že som
>> nan dal 2x 140mm venty prichytené len plastovými zdrhovačkami takže ten slot na m2 nemienim meniť bohužial stých 4och čo mám na doske je to
>> jediný slot ktorý má aj chladič...

jasna vec - toto nie je pre kazdeho. Ani blondiny nie su pre kazdeho, ani byvanie na Slavine nie je pre kazdeho, ani byvanie v dome na dedine nie je pre kazdeho, ani Audi RS6 nie je pre kazdeho, ani Mazda kabrio nie je pre kazdeho, atd.

PS : chladic mozes mat v hociakom slote, dokonca existuju ukrutne lepsie chladice nez nejake "slotove" alebo "originalne". Montuju sa priamo na SSD, mozes si vyberat velkost atd. priklad https://img.datacomp.sk/axagon-clr-m2xl ... 485068.jpg

.
.

>> čo sa týka šifrovania máš asi trochu pravdu že som to nikdy nerišil ale v čom presne by mi to malo pomôcť to fakt neviem.

ale citat vies, hej ? napisal som to len dvakrat alebo trikrat :) a nielen som naznacil "sifrovanie riesi problem pri dvoch SSD" ale som detailne popisal PRECO.

Pre skomplikovanie diskusie dodame, ze sifrovanie pri dvoch SSDckach ma aky-taky zmysel (kvoli zavireniu a tymto pruserom co boli spominane - ked sa teda bavime o "zabraneni pristupu k dolezitemu SSD kde su veci ktore ma živia"), avsak pri jedinom SSDcku kde mam business veci aj hry nahromade to logicky ziadny zmysel nedava. Preco ? No pretoze hry bezia z toho isteho systemu, z toho isteho SSD, takze maju a budu mat pristup k suborom, mozu dosrat Windows, mozu zasifrovat moje data a vyzadovat vykupne (ransomware) atd.

Eset antivirak je fajn, a je to dolezita vec. Ako sme videli, neriesi rozsypany windows, nech uz pricina bola akakolvek.

.

>> ja viem že si napísal, že je to základná designová chyba to robiť tak ako to robím.. ja takto fungujem už dlhé roky.

nenazval by som to najvacsim pruserom v zivote cloveka. Naznacil som, ze velmi lacno je mozne - i ked s nejakymi drobnymi komplikaciami - spravit finalne riesenie ktore definitivne oddeli pracovne veci ktore prinasaju peniaze, zivia rodinu od ... nepotrebnych blbosti. Nie je to riesenie pre kazdeho tak ako nic v zivote.

No, mame tu zaver : ubuntu mat nebudes, dva SSD tiez nie, sifrovanie takisto nie.
Takze aspon zalohuj, zalohuj, zalohuj, a zalohovat spravne tiez nie je jednoduche a vydalo by na par desiatok stran diskusie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8561
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: windows preč a skúsiť Ubuntu

Príspevok od používateľa shiro »

Sifrovanie ma zmysel, ak mas v pc citlive dokumenty, osobne udaje ludi atd. Pointa je, aby sa nik nedostal k datam ak by z pc vybral disk a pripojil ho inde.

V domacich podmienkach nemusis sifrovat cely disk vratane systemu. Sifrovaci program Veracrypt umoznuje vyrobit sifrovany subor, kde mozes mat citlive data schovane. Cez ten program si ho pripojis ako dalsi disk, vyziada si to heslo a nasledne s tym suborom pracujes ako s kazdym inym diskom v pc.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Operačné Systémy"