Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12372
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa HellAngel »

i7 je lepsi v hrubsom vykone na jadro, ale ty pises ze v pohode si vystacujes s aktualnou i5, skor ta brzdi ram. S AMD mas lahsi a lacnejsi upgrade v buducnosti. s intelom ho nemas
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

HellAngel napísal: Po 19. Feb, 2024, 21:00 i7 je lepsi v hrubsom vykone na jadro, ale ty pises ze v pohode si vystacujes s aktualnou i5, skor ta brzdi ram. S AMD mas lahsi a lacnejsi upgrade v buducnosti. s intelom ho nemas
Toto je prvy argument, ktory mi dava zmysel. Vdaka 😊

Amd zostava s 7950x stoji iba 1520 eur, co je zanedbatelny rozdiel. Ak vykonostnt rozdiel od 14700 nepocitim, je rozumne nechat si dvierka na upgrade i ked som si isty, ze k nemu nedojde v najblizsich 8 rokov

V zostave mi akurat nie je jasny popis k Ram pri doske, ze je stavana iba na 800 hz je to nejky preklep ?

https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... 969627E610
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
ericc64
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 8198
Dátum registrácie: So 01. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: IL

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa ericc64 »

Dosku by som nebral mATX, ked mas velku bednu, preco ....

napr : https://www.alza.sk/gigabyte-b650-aorus ... 458409.htm
https://www.alza.sk/asus-rog-strix-b650 ... 456366.htm

horsie je, ze ak to postavis na AMD, tak tie Corsair 96 GB KIT nemaju EXPO Profil , su urcene na Intela, takze to by som asi neriskoval, nemusia dobre ist...

len neni na vyber ani prd ...

tieto akurat ,, len su dost pomale :rolleyes: https://www.alza.sk/crucial-pro-96-gb-k ... 986677.htm

potom asi jedine tieto https://www.alza.sk/patriot-viper-elite ... 961422.htm... s tou bielou Strixou doskou by to aspon ladilo...

edit: ale napr ta Asuska Strixa nema tie Patrioty v suport liste, takze neviem no :D
Delid CPU --- AM5 / 1700

MB: ??? CPU: ??? RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ASUS Turbo GeForce RTX 2080 Ti SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: FSP Fortron Hydro Ti PRO 1 000W CASE: Streacom BC1 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95
COOLING → CPU: Alphacool Core 1 VGA: EK-Vector RTX RE Ti RGB - Nickel + Plexi RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: TECO TK 2000 Chiller PUMP: 3x D5 TUBING: EK 16/12 FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 10x ARCTIC P12 PWM PST CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

... same uzasne radosti s tym AMDckom :) fakt velky pruser zobrat ten hrozny, vraj vykonnejsi Intel ked nebudes 8 rokov upgradovat
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12372
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa HellAngel »

aka radost? ze aktualne je to horsie s RAM v tejto kapacite? Rozumiem tomu, ze s aktualnou zostavou maximalne si dovolil upgrade RAM. Vymena CPU znamenala/znamena vymenit takmer vsetok HW. S AMD procak nebude musiet menit nic. Tiez rozumiem volbe ludi co pracuju so SW pisanym pre intel procaky, ale tam je vacsinou obmena PC kazde 3-4 roky. Upgrade sa vacsinou neriesi
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5951
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa wingo »

800 je preklep, na stránke výrobcu je 8000.

EXPO je len bonus, nie podmienka aby RAM fungovali na AMD platforme, nebola v minulosti, nebude ani v budúcnosti. Moje fungujú aj na XMP profile, EXPO nemajú.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

V mojom pripade fakt nie je z coho vyberat pri doskach v AMD zostave. Gigabyte je jedina ak nemam brat mATX, pretoze druha spominana nema BT, jednu z hlavnych podmienok.

AMD: https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... 969627E610
INTEL: https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... 969637B629

Cize, aby sme to zhrnuli. Tvrdite, ze je lepsie kupovat AMD zostavu aj ked na 100 % nebudem menit / upgradovat v PC nic najblizsich 8 rokov ? A uz sa prestanme bavit o teoretickych upgradoch a mozno a asi a ... Nebudem menit nic. Nebudem to potrebovat, a nebudem mat o to zaujem. Takze poprosim preklopit temu na taketo nastavenie. Vidim, ze drviva vacina z vas ma potrebu byt in a mat najrychlejsie, najnovsie komponenty. Tu to nehrozi a bavme sa nasledovne.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12372
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak do toho naozaj neplanujes investovat, tak zober intel. ten ma momentalny vykon pre tvoje potreby kusok vyzsi. A ak budes upgradovat, tak v buducnosti zaplatis viac ako s amd
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5595
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak mi napada. Preco si potom nekupis proste ryzen 7600 a za 2-3-4-5-6 rokov ho neupgradnes na aktualny model?

Singlecore vykon budes mat vpodstate rovnaky, usetris 350€ na CPU, 100€ na chladeni. Rozdiel v tvojom pouziti bude podla vsetkeho 0. Stale mas 4nasobny vykon oproti sucastnemu stavu.

A za tych 450€ vies v buducnosti spravit kludne dalsie 2-3 upgrady CPU...


Je ti divne ze nikto neuvazuje ako ty, ale to je tym ze to co vravis proste nedava logiku. Bud vykon potrebujes a teda moznost upgradu je pre teba lakava... Alebo ho nepotrebujes, staci ti basic model s tym ze v buducnosti ked uz stacit nebude dokupis iny.

Kupovat teraz CPU tak aby vydrzal 8rokov je ta najmenej efektivna moznost vo vsetkych ohladoch
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Ide skor o pohodlie, ked som bol mlasi, myslel som si, ze to bude nieco, co budem robit stale. Nerobil som to. Nebavi ma sledovat trendy v komponentoch a nebavi ma nahanat sa za par percentami vykonu kazde 2 roky. Kupim, pouzivam - prestane stacit, menim. Osvedcilo sa mi to teraz, PC vydrzal ovela viac ako som cakal, vsadzam na tu istu kartu - vypeckovat PC a pouzivat kolko to da :)

Nepride mi to ako neefektivny alebo vyslovene zly pristup, ide o uhol pohladu. 100 ludi - 100 chuti. V tomto pripade tych chuti je menej, pretoze vsimame, ze je vas dost, ktori ste takto nastaveni :D Ale nie zo srandy tu brazdite forum a komentujete podobne vlakna. Je to vase hobby, ja som aktivny na pretaktovanie, ale nove PC v nakupnej poradni nie su vlakna, ktore sledujem - spolieham sa uz roky na Vas :)
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa lopo1 »

No z tohto co sledujem mas v podstate jedno ci pojdes do intelu alebo do AMD z mojho laickeho pohladu ale do buducna dokazes lepsie predat amd komponenty pretoze tam pre potencionalneho kupcu bude stale priestor na nejaký upgrade v podobe lepsieho CPU .... ak vobec neplanujes potom tu zostavu predavat tak to mas asi tak ze si hoď mincou
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4613
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa scream »

No este je otazka, ci musi byt vsetko z alzy ze... to by sa mozno nasla nejaka ina ina doska.

Ja by som v tvojom pripade bral to vykonnejsie a lacnejsie co sa tyka CPU. RAM DDR5 a vela, to predsa budes tiez lenivy upgradovat. 2K je stedry limit. Ked ti bude luto, ze nemas moznost upgradu o 5 rokov, tak to nakoniec bude luto len tebe :)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dokial bude fešši predavat komponenty tymto stylom, tak nebudu mat absolutne ziadnu hodnotu a teda s tymto parametrom netreba vobec uvazovat.
ved si zober, aku uzasnu hodnotu ma dnes intel 4xxx

skilex napisal uplne presne to iste co ja : "Kupovat teraz CPU tak aby vydrzal 8rokov je ta najmenej efektivna moznost vo vsetkych ohladoch"

navyse tu riesite dvesto euro v priebehu 6-8 rokov, ved to je scestne. Vobec nejde o to ze my blazni tu musime mat najnovsie komponenty : prdlajz, ja som v zivote ziadnu grafiku nemal, dve dekady robim na integrovanych (lebo notebooky, plus teraz mam po dllllhych rokoch desktop lebo home office : mam tam intel 12700 bez K teda nepretáčací a bez akejkolvek grafiky, ficim 2x 43" 4K monitory na zabudovanej intel 770), krpaty ma 5600x s grafikou 6700xt === kdeze najnovsie.

Ale kupovat ZOSTAVU na 8 rokov je proste blbost. Kupovat CPU na 8 rokov sa vobec neda. Pokrok je taky a cenovky su take, ze proste neda lebo to nechces (a hlavne nemas chciet lebo tu nastava ta principialna blbost). Jasne, technicky to bude "fungovat" : na zakladnej skole kde sa pohybujem maju 10 rocne pocitace a deturence na tom este stale klikaju anglictinu atd. Terazki som vymenil harddisky za 256GB SSDcka a pribil som tomu 8GB RAM (DDR3 !!! za 9,- eur kus), takze to zacalo "nepredstavitelne lietat" a dalsich 10 rokov "urcite nebude potrebovat upgrade". Za 5 eur som kupil 20 kusov CR2032 baterii lebo... asi vies preco.

Ale pre seba by som take nechcel. Za tych par šupiek to stoji. Mne urcite. Kludne sedte na 19" monitoroch, je to parada, funguju a neobmedzuju. Kludne 4GB RAM, ved funguju, ozaj aj Windows 7 funguje takze ho v ziadnom pripade nemente. 8 rokov dozadu WIndows 11 nebol. Windows10 bola nepredstavitelna novinka ktora mala zaujimave problemy a mnohi ludia ho nebrali kvoli tomu, rozbeh bol naozaj pomaly. Takze prec s Windowsom10, lebo predsa Windows7 funguje. DNES funguje. Na zakladnej skole ho maju, aha.

Ozaj, telefony mame tiez 8 rocne lebo funguju a lebo neobmedzuju ? Ved kikiríkať do neho mozem, ved internetove stranky otvorim, SMSku pošlem.

Cokolvek si dnes kupis, AMD alebo Intel, budes híkať nadsenim. Vobec neries moznu upgradovatelnost AMD procesorov v AM5 doske bez vymeny.

Radsej ries, ci ti BlueTooth pojde spolahlivo na AMD doskach. Toto ti zatial nikto neporadil, skus porozmyslat a pohladat ktora spolocnost je zakladajuci clen BT aliancie a pozri internet ktory tabor ma statisticky menej problemov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

No sprv som riesil intel hlavne preto, lebo som na "internetoch" nasiel o dost viac diskusii s problemamy na debiane / linuxe pre AMD, hlavne po stranke grafickej.

Bluetooth ma ani nenapadlo po tejto stranke riesit ...

Vtipne je, ze v oboch zostavach neeviduju dosky podporu pre linux .... a intelacka mb pise podporu pre BT iba vo win ...
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5951
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Desktop do 2k EUR vyhradne na pracu

Príspevok od používateľa wingo »

Keď si pozrieš specs na stránkach výrobcov tak ak chytíš novšiu revíziu tej Gigabyte dosky pre AMD tak obe budú mať Intel WiFi 6E sieťovku s podporou Bluetooth 5.3, dosť možné že úplne rovnakú (MSI nemá presný čip uvedený, Gigabyte píše konkrétne AX210).

Čo som tak narýchlo hľadal obe (AMD na staršej revízii Gigabyte dosky aj Intel) sieťovky by mali byť v nových Linux kerneloch podporované.


AMD vs Intel, ak mám pravdu povedať tebe to pre tvoje použitie môže byť jedno, rozdiel vo výkone si nevšimneš lebo sú +- na tom rovnako, a ak nechceš vymeniť CPU (omnoho menšia oštara ako meniť CPU+dosku+RAM) odpadá výhoda ľahšieho upgrade, ale zostávajúca výhoda AMD je že menej kúri, čiže menšie teplo v izbe a nemusíš riešiť AIO chladič ktorý 8-10 rokov vydržať nemusí na rozdiel od vzduchového kde maximálne ak vymeníš ventilátor, AIO môžeš vyhodiť celý ak sa dačo pokazí. Samozrejme môžeš redukovať TDP pre Intel, ale to môžeš aj pre AMD ešte viac, a AMD je pri rovnakom TDP rýchlejšie ako Intel. Možno by si bol najviac spokojný s nepočuteľným AMD na 65W a skrinkou s ultratichými fanmi :bye:
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Nákupná poradňa"