Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

dostal som taky napad....... ze si zriadim WWW + email server

- este som to v takychto (domacich) podnienkach nerealizoval (vzdy som mal objednanu profesionalnu sluzbu)
- chcem vediet CO K TOMU BUDEM POTREBOVAT???

- zatial mam pripojenie so statickou IP adresou a registorvanu domenu.
- co k tomu budem potrebovat??? (hlavne aky SW) a ako to nakonfigurovat....

- vie mi s tym niekto pomoct, poradit?

T. :-) :?:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email serverab (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

V prvom rade sa rozhodnut, aky budes mat OS. V oboch pripadoch ti ale doporucim kombinaciu OS + Apache + PHP pre web. Maily su uz komplikovanejsia otazka, v linuxe by si asi pouzil pravdepodobne Postfix, vo Windows nejaky komercny balik.

U registratora si nastavis DNS zaznamy na danu staticku IP adresu, u seba nahodis toto PC priamo na net (s Windows skor nie) alebo si zozenies router, ktory dokaze zvladnut pozadovany pocet spojeni (napriklad WRT54GL s DD-WRT zvladne cca 500 konekcii do/z internetu naraz).
Ak pojdes cez router, tak si namapujes pozadovane porty - 80 (HTTP), 110 (POP3), 143 (IMAP4) na danu pevnu IP adresu servra v ramci lokalnej siete.

Najlepsie bude, ked si instalaciu/konfiguraciu vyskusas na nejakom virtualnom PC, pripadne si zozenies niekoho kto sa v tom vyzna :laugh:
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email serverab (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

asi pobezim cez router
OS je umna jedine Windows, mam k dispoziciu na 2000 alebo XP (asi to XP...)

- ak premapujem porty na routry na server, pobezi mi internet na zvisnich PC co su v lokalnej sieti? (mozno blba otaska)
- v podstate by mi stacilo ak by som rozbehal vlastny email server.....
- co sa tika www serveru na zaciatok by nanom ajtak nebezala ziadna staraka ale len presmerovanie na inu www stranku...

nevies doporucit nejaku literaturu alebo nejaky link kde sa naucim viac????
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email serverab (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Premapujes prichodzie porty, nie komunikacne porty. Tj tym, ze na danej IP adrese routera bude bezat sluzba na portoch 80 a 110 sa nic nestane komunikacii smerovanej na ine servre cez tieto porty.

Co sa tyka mailservrov som vseobecne neznaly, ale pod Windows duplom. Ale asi budes potrebovat nejaku free Mail Transfer Agent, skus pokukat prislusnu stranku wikipedie :
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:M ... fer_agents" onclick="window.open(this.href);return false;
(toto vyzera zaujimavo : http://www.mailenable.com/standard_edition.asp" onclick="window.open(this.href);return false; )

Na uvedenu poziadavku web servra ti staci uplne bezna instalacia Apache 2.2. Chod na http://httpd.apache.org/download.cgi" onclick="window.open(this.href);return false; a stiahni si apache_2.2.9-win32-x86-openssl-0.9.8h-r2.msi . Nainstaluj si to, zodpovedat par otazok co ti polozi. Nasledne v C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache 2.2\htdocs, vymaz povodne subory a nahod si svoj obsah. A uz mas svoju stranku beziacu na porte 80. Restartovat ich mozes cez sluzby alebo cez ovladaciu ikonku, ktora sa ti nahodi do systrayu.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email serverab (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

jo, DIK za info, idem zatial daco "posprtat".....

T. :-)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa kajfun »

posprtaj. Na windows xp by som to nerobil, pokial budes mat zvlast masinu tak hocijaky stary kram plus windows2003 server, 128MB ram ti staci [!!!na rozdiel od windows xp!!!], spomenuty apache 2.2.9, nejaky ftp server [serv-u je zadarmo pre single usera], nejaky mailovy server [kerio mail server napriklad, tusim existuje free pre domace pouzitie ; aj software602 nieco mailove tusim malo zadarmo pre domacich ludi]. S tymi portami je to jasne, prichadzajuce porty 80 a dalsie na routri presmerujes na tento stroj a hotovo ; neovplyvnis tym vnutorne masiny a ich traffic DO internetu.

presmerovanie na inu stranku alebo domenu je strasne jednoduche, v apache adresari [standartne C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs na windowse] si spravis index.html a v nom taketo:

Kód: Vybrať všetko

=================================================
<html><body><h1>maly moment, prebieha presmerovanie...</h1></body></html>
<meta HTTP-EQUIV="REFRESH" content="0; url=http://www.microsoft.sk">
=================================================

a tymto sa presmerujes na nejaku inu stranku. Jednoduche, ne? No a potom si mozes vytvorit rozlicne privatne testovacie weby, ktore budu mat tvar napriklad:

http://www.toman.sk/tajnyadresar" onclick="window.open(this.href);return false;

zase jednoducho len tym, ze si v adresari HTDOCS [tam kde je apache] spravis rovnako pomenovany adresar a do neho nahras index.html a prislusny "tajny" web. Je to strasne jednoduche... presne takto to mam aj ja :)

jo a doporucujem ti na tom windowsovom "serveri" pozatvarat vsetky porty, zastavit a zakazat sluzby microsoft netmeeting, workstation a server plus odmapovat zo sietovej karty vsetko okrem tcp/ip v4 protokolu [teda hlavne vyhodit zo sietovky "client for microsoft networks" a "file and printer sharing for microsoft networks"]. Premenovat uzivatela administrator na nieco uplne ine ; zakazat vsetkych dalsich uzivatelov, nastavit nejake slusne heslo [male, velke pismenka, cislo, nejake znaky ako % a podobne, nejaky specialny znak ako napriklad alt-251]. Nezabudni na vsetky updaty z automatic windows update - pokial mas vistu alebo xpcko, zavisi od serioveho cisla a kvality kreku ci ta tam pusti ; pri windows2003server taketo problemy mat nebudes [!!!!]. No a potom zapnut v pokrocilych vlastnostiach tcp/ip protokolu filtrovanie, povolit jedine porty 80 [web], 21 [ftp], 3389 [terminal services ak chces pristupovat vzdialene na ten server], pripadne nejake dalsie co budes chciet [posta?] a fajront. Mas bezpecny server ktory ti nikto zvonku bez tvojho pricinenia nezlomi, presne tak ako mne nezlomili uz zopar peknych tyzdnov.

enjoy a hlavne sa toho neboj!
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

OK, este jeden dotaz. stranka ktoru tam chcem prevackovat bezi u komercneho poskitovatela (je nastavene jeho DNS)

ak chcem zatial "LEN POKUSNE TESTOVAT" musim zmenit DNS? (alebo mat nejaku domenu kde zmenim DNS na moju IP alebo mi staci na moje "pokusi" pouzivat IP adresu (bez DNS zaznamu) len cislo IP (195.x.x.x) - teoreticky ano, nie? (ze nenapisem do prehliadaca http://www.toman.sk" onclick="window.open(this.href);return false; ale 195.x.x.x dostanem sa tak na obsah mojho servera? ze?
- a bude to fungovat aj z emailami???

- skratke si to chcem len dopredu "nacvicit"...... nez sa pustim do zmeny v DNS serveroch na domene.....


Dalej:
premapovanie portou, zvladne to kazdi router? teras to hladam na Mikronet SP888P, nasiel som tam finkciu Port Triger, je to ono???

T. :?:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nabehnes na http://www.dyndns.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, vytvoris si konto a dynamicku domenu. A potom budes moct pouzivat nazov typu http://nazov_webu.dyndns.com.." onclick="window.open(this.href);return false;.

Port forwarding by mali, ale bohvie ci to vie ten tvoj. Ak vies dat linku na PDF manual, tak sa ti na to pozriem.
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa kajfun »

a ked si nahodou to dynamicke dns nespravis, tak samozrejme MOZES plne pouzit IP adresy presne ako si napisal. Cize do browsera prasknes 55.66.77.88 a otvori sa ti tvoja stranka, pripadne na vnutornej sieti 192.168.nieco.nieco atd, atd.

cele DNS je iba o tom aby si si nemusel pisat zosit s adresami kamaratov :) Predsa ked chces lozit na toto forum, nemusis si pamatat 92.240.247.7... ze nie? Pretaktovanie.sk mi znie lepsie, nemozem si pomoct.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

Jo :)

Tu je manual k tomu mojmu routru:
http://www.micronet.info/up_images/engl ... P888BP.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

islo by to nanom??? (taketo veci som este nekde nekonfiguroval tak vobec netusim ako na to..)

Dik

T. :-)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Takze :
  • V casti 2.2.8 DDNS mas moznost nastavit router, nech automaticky aktualizuje IP adresu servra pri pouzity sluzieb ako DynDNS
  • V casti 2.4.1 Port Forwarding mas prekvapivo definiciu forwardovania portov. Do policka Private IP zadas vnutornu IP servra, Type nechas na both (UDP aj TCP), do port range zadas rozsah externych portov ktore chces mapovat, napriklad 80 az 80. Toto ti ale umozni mapovat iba port X z internetu na port X na tvojom lokalnom PC - nie je teda mozne urobit to, ze napriklad externy port 85 mapujes na port 80 tvojho servra
  • V casti 2.4.2 Virtual Server mas lepsiu funkcionalitu - mozes zmenit aj mapovanie portov, ale musis kazdy jeden pridat samostatne (nemas teda rozsahy ako v sekcii Port Forwarding). Private IP je interna IP servra, Private Port je port, na ktorom bezi sluzba na tvojom servri, Public Port je externy port, na ktory budu pristupovat klienti.
V tej sekcii 2.4.2 mas aj obrazok vysvetlujuci tuto funkcionalitu :-) .
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

Takze:

- mam server
- mam OS (2003)
- mam Apache
- mam pocit ze rerver sa nejak casto restaruje....

Q1: po restarte alebo starte ma privita prihlasovacia obrazovka, je nutne ju tam mat? neni lepsie ju zrusit? (spusti sa mi tak apache napr po resterte PC? (ale asi ano)

Q2: mam nainstalovany apache.... ale co teras????


T. :?:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

A1 : Apache ti bezi ako sluzba Windows, nepotrebuje teda vobec ziadne prihlasenie ci podobne, je to od toho uplne nezavisle. Apache zapinas/vypinas cez polozku Sluzby v Nastrojoch pre spravu v Ovladacich paneloch.

Restarty servra nie su sposobene Apache, to pojde skor o iny problem... Apache je iba jednoducha aplikacia, ktora na porte 80 poskytuje HTML obsah.

A2: Mas nainstalovany Apache, to znamena ze ti bezi na porte 80. Skus teda http://ip_servra/" onclick="window.open(this.href);return false; a mala by ti nabehnut uvitacia stranka. Ak ti to ide, tak vo vyssie uvedenom foldri mozes nahodit svoj obsoh.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa Toman »

takze ak zadam do brovsera moju externu adresu mi to napise

It works!

T. :D

PS: ale neviem ako som to spravil......
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zriadenie domaceho WWW + email servera (ako na to???)

Príspevok od používateľa faugusztin »

A ten subor obsahujuci tuto HTML stranku je :
C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache 2.2\htdocs\index.html :-)

Zmas/zmen tento subor, a mas tam svoj obsah.

Návrat na "Siete"