Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa d0N0 »

Zdravím,
rád by som sa spýtal, či je možné (napríklad pri MB Gigabyte GA-MA78G-S2H) prepínať v BIOSe medzi integrovanou a klasickou kartou v PCIe. Nemám s týmto doteraz žiadne skúsenosti, takže by ma zaujímalo, či je možné niečo takéto:

V PCIe slote mám VGA, ktorú používam po väčšinu času pri PC (hranie hier a pod.). Viem však, že PC tentokrát použijem len na surfovanie po nete, príp. na nenáročnú (kancelársku) prácu - pri zapnutí PC skočím do BIOSu a "vypnem" dedikovanú VGA. Integrovaná grafika mi bude stačiť, navyše tým znížim spotrebu PC.
Pri ďalšom zapnutí už nastavím "VGA na hranie".

Rád by som sa uistil, že v BIOSe (nemusí byť konkrétne vyššie spomenutej MB) sa dá nastaviť "nepoužívanie" PCIe VGA, keďže, ako som vravel, nemám s podobnými MB žiadne skúsenosti a spotrebu PC by som sa snažil znížiť na čo najnižšiu, ako je možné...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa M1ch4l »

v biose to ide, ale skor je na to urcene hybrid crossfire ci ako sa to vola. s tvojou doskou by to aj mohlo ist... len musis mat aj tu normalnu grafiku ATI...fungovat by to malo samo a bez potreby skakat do windowsu
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa d0N0 »

Áno, poznám funkciu Hybrid Crossfire, kedy integrovaná VGA pracuje spolu s pridanou kartou. Podporované sú však iba Radeony 24xx a 34xx. Mne však išlo skôr o to, aby tá pridaná karta nebola používaná, keď to nie je treba. To je tuším pri ATI funkcia PowerPlay, akurát spotreba je aj tak o cca 10W väčšia oproti samotnej integrovanej.
Zaujímalo ma to hlavne preto, lebo by som rád pridal výkonnejšiu grafiku ako grafiky, ktoré som spomenul vyššie, pričom keby som ju nepotreboval, "vypol" by som ju.

btw: thx za rýchlu odpoveď
amd64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 225
Dátum registrácie: Po 29. Sep, 2008, 16:03

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa amd64 »

mas tuto dosku? ak hej, tak aku velkost si nastavil v UMA frame buffer size?alebo si nechal na auto?

na aku velkost by sa mala nastavit tato pamat, ak budem na tejto doske s int. vga(HD3200) hrat take starsie hry, su tam moznosti 128, 256 , 512 ak mam 2GB ram? viem ze 512MB na tuto grafiku je vela, tak bude stacit 128MB alebo radsej 256MB?
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa d0N0 »

Nemám (zatiaľ) takúto dosku, ale myslím, že čo je pre teba lepšie, zistíš len vyskúšaním.
Keď máš 2GB RAMky, tak tých 128MB, ktoré by si dal VGA navyše, Ti pri práci nebude chýbať a možno to tej grafike pomôže pri niektorých hrách...

Aké máš nejaké iné skúsenosti s tou doskou?
amd64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 225
Dátum registrácie: Po 29. Sep, 2008, 16:03

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa amd64 »

zatial nemam tuto dosku len sa pytam :)
inak tych 128MB ram mi chybat nebude, len ci to nebude malo a nebude to brzdit hry, tak radsej tych 256MB pridelit
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa d0N0 »

amd64 napísal:zatial nemam tuto dosku len sa pytam :)
inak tych 128MB ram mi chybat nebude, len ci to nebude malo a nebude to brzdit hry, tak radsej tych 256MB pridelit
no veď na to som narážal...radšej skúsiť 256MB ako 128MB pamäte pre VGA, lebo tých pár megabajtov operačnej pamäte hore-dole zrejme neucítiš
amd64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 225
Dátum registrácie: Po 29. Sep, 2008, 16:03

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa amd64 »

a pocitil by som podla teba rozdiel medzi 256MB a 512MB? podla mna na tolko MB je tato grafika uz slaba, by to uz nevyuzila :?
Používateľov profilový obrázok
d0N0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 15. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Humenné (/Košice)

Re: Prepínanie medzi onboard a dedikovanou VGA

Príspevok od používateľa d0N0 »

512MB by uz bolo asi pri drvivej vacsine hier zbytocnych a nebolo by to poznat. Jednak to nie je najvykonnejsia grafana a nie je to klasicka VGA pamat, takze by sa to prilis nevyuzilo...

Návrat na "Základné dosky"