Prerušenie nabíjania

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Daniel3266
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2008, 15:09
Bydlisko: Piestany

Prerušenie nabíjania

Príspevok od používateľa Daniel3266 »

Takže v škole sme dostali úlohu navrhnúť schému zapojenia obvodu, ktorý zabráni prebíjaniu batérie keď je na nabíjačke.
Povolené hodnoty napätia sú v rozmedzí 15,3 - 16 V. Ak dosiahne napätie na svorkách baterky takúto hodnotu, malo by obvod prerušiť.

Tak by som vás chcel poprosiť o pomoc, či už navrhnúť nejakú schému alebo bol by som vdačný aj za link na takéto zapojenie.
So spolužiakmi sme sa na to snažili prísť ale neprišli sme na žiadne rozumné a hlavne funkčné riešenie :-(

Bol by som rád keby ste mi popísali aj prncíp teda ako to konkrétne zapojenie funguje...(aspoň približne)
LittleMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 810
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: NR - okolie, Brno

Re: Prerušenie nabíjania

Príspevok od používateľa LittleMan »

noo, nabijacky Nimh a nicd to riesia delta peak-om (tusim docasna zmena odporu pri dosiahnuti plnej kapacity) ... ale nejaky rozumny obvod ... neviem neviem ...

ber to iba ako "some idea" ...
Life is short - enjoy it!
HP ProBook 6470b, 8GB RAM, SSD | Intel Pentium 4 2.80GHz, 2xKingston DDR 512MB, Intel D875PBZ, Radeon 9800XT, 3×SATA (600GB)
Daniel3266
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2008, 15:09
Bydlisko: Piestany

Re: Prerušenie nabíjania

Príspevok od používateľa Daniel3266 »

Ja potrebujem niečo také, čo by som mohol dať medzi nabíjačku a batériu. Ten vyučujúci hovoril presnejšie o autobatérii ale myslím, že to je jedno...

Hovoril nám niečo o 5-6 súčiastkách.


//
vela skúseností s týmto nemám, j to vôbec prvý obvod, ktorí nám dali navrhnúť, som ešte len druhák takže...
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Prerušenie nabíjania

Príspevok od používateľa robour »

Dá sa to urobiť ako komparátor. Napr. s operačným zosilovačom a relé. Na jednom vstupe bude nastavené referenčné napätie. Na druhom napätie z nabíjanej baterky. Až hodnota dosiahne nastavenú úroveň, komparátor sa preklopí a zopne relé.
Zadaj si do google komparátor. Takých zapojení je moc.
Daniel3266
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2008, 15:09
Bydlisko: Piestany

Re: Prerušenie nabíjania

Príspevok od používateľa Daniel3266 »

Fuu, skúsil by si mi niečo nájsť ty? Nejak sa v tom neviem na tom googli orientovať.

Návrat na "Debata o všetkom"