Návod: Ako na downsampling v hrách?

Často kladené otázky a návody ako na to?...
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Návod: Ako na downsampling v hrách?

Príspevok od používateľa crux2005 »

Inšpirovaný postupom na 3Dcenter.org fóre píšem tento návod, ako na downsampling na GeForce grafických kartách. V krátkosti - ide o renderovanie obrazu vo vyššom rozlíšení a následnom prepočítaní na nižšie, čim sa docieli vyhladenie celej scény. Jedná sa teda o FSAA - presnejšie - OGSAA (ordered grid supersampling anti-aliasing). Vlastne najnáročnejšia metóda, ako vyhladiť hrany, avšak spolu s nimi sú vyhladené aj textúry, tiene, shadery a pod.

Ako na Downsampling?

Zdôraznil by som pred všetkým ešte, že nie je možné spraviť všeobecné vyjadrenie, čo je nutné a pod. Platí metóda, skúšaj!

1.) nainštalovať upravený ovládač pre monitor:
rozdelené na 32/64bit podľa toho aký máte OS
ovladac_32bit.rar
ovladac_64bit.rar
nie vždy je nutný - mne fungovalo všetko aj bez neho

2.) ísť do CP nVidia ovládača a zmeniť "change flat panel scaling" na "Use NVIDIA scaling with fixed-aspect ratio" (2. možnosť). Pokiaľ to nie je možné, nevadí. Tie to nie je vo všetkých prípadoch možné/nutné.

Obrázok

3.) ísť na "manage custom resolutions" , stlačiť "Create" a teraz začína samotné skúšanie, nastavenie rozlíšenia z ktorého má byť obraz downsamplovaný do natívneho rozlíšenia LCD. Najlepšie je, ak zachováte pomer natívneho rozlíšenia, 4:3, 16:9, 16:10 a pod. Záleží dosť od LCDčka, aké rozlíšenie prejde testom a aj od ovládačov aké rozlíšenie, pri akých Hz dovolia a pod.

Obrázok

Najprv treba začať zvyšovať vertikálnu hodnotu, pretože od nej závisí horizontálna. Tiež platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým viac sa pomer bude presúvať k 4:3. Treba proste veľa skúšať. Cez "Advanced" sa dostanete do ďalších potrebných nastavení - najprv zmente "Timing standard" z "Auto" na "Manual". Je nutné zvýšiť po nastavení určitého vyššieho rozlíšenia, "Horizontal total". Odporúčam zvyšovať po 50 alebo 100 a pod, pokiaľ vidíte po stlačení "test" obraz, len dostanete chybovú hlášku. Následne je nutné ešte prispôsobiť "GDI Refresh rate" - čím vyššie rozlíšenie tým nižšia samozrejme.

Obrázok

Potom už len stlačiť "Test" a dúfať, že všetko prejde - pokiaľ áno, treba potvrdiť uloženie.

To je v podstate všetko. V každej hre by ste potom mali mať na výber dané vyššie rozlíšenie ako natívne LCDčka, ktoré sa bude downsamplovať do natívneho. Je už len na vás, ktoré si podľa výkonu vyberiete. Moje funkčné rozlíšenia na 26" Samsung Syncmaster 2693HM, GeForce GTX 295 a najnovšom GeForce 186.18 WHQL ovládači:

Obrázok
S novým ovládačom sa ale nastavenia prepíšu, preto je lepšie si ich niekde inde zapamätať.

Ako to potom vyzerá?
porovnacie obrázky in progress

... testovaniu zdar :good:
s pozdravom, crux.

Návrat na "Často kladené otázky (FAQ), ako na to(how-to)?"