4D - again

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

4D - again

Príspevok od používateľa materik »

Takze vycistite si svoje okna vnimania a zamyslite sa....

Ono ide mi o to, ze na matike sme sa v 4D hrali bezne a stale ma zaujimalo ci ten stvrty rozmer je skutocny (zmyslovo dosiahnutelny), alebo je to len matematicka zalezitost. Videl som par nakresov, ze ako by tam mohla vyzerat kocka ale to mi prislo trochu pritiahnute za vlasy.
Mne napadla vizia*, nieco ako keby bol pozorovatel 4D stredom gule a mal moznost vidiet vsetko naokolo. Vlastne okolity svet bol plastom gule a pozorovatel by videl v jednom momente na kazdy bod patriaci plastu gule (vsetko). Lenze, predstavme si ze to s tou gulou funguje => svet je na plasti a co je potom vo vnutri? Co tvori tu vypln? (v mojej vizi to bol tmavy priestor/nieco) Je teda objem gule ten stvrty rozmer?

Ak mate nejake konstrukcne pripomienky, predstavy, kalkulacie tak postnite....

P.S.: Vsetky omamno-latkove napady rieste v zamknutom topic-u 4D :-)
* vizia nebola nicim ovplyvnena :-)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa galen »

nuz, asi budem za trubku ...
priestor je nam vsetkym jasny ... a bolo dohodnute, ze to je 3D

casopriestor je teda z tohoto chapania 4D, nie ?

len sa akosi nevieme hybat tam a s5, a aj tym jejdnym smerom to akosi nevieme zrovna ovladat ...
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa Gudas »

Niekto študovaný bude mať správnejšiu odpoveď, ale ja ako laik myslím, že človek si nedokáže "reálne predstaviť" viac ako trojrozmerný priestor (možno s takým priestorom počítať, prípadne "nasimulovať" v rámci 3D). Prečo? Lebo ľudský mozog :) Sme jednoducho uspôsobený na 3D počas celej evolúcie...

...niečo možno podobné ako - skúste si predstaviť pred očami čierne body. Jeden - ok, tri - ok, päť - ok, desať -ehm, ako tak, možno. dvadsaťosem- problém. etc... mozog nestíha :)

Ale som hustý čo?
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa materik »

to galen:
ono ten cas to je vcelku zaujimava vec z toho hladiska, ze ci je to vobec realna velicina, ci to nie je len ludsky vytvor.
Vlastne existoval cas, ked este neexistovali ludia? Prakticky clovek urcil, ze sekunda trva tolko kolko trva (sekundu). Lenze
javy v prirode, nakolko sa javia ze sa periodicky casovo opakuju, sa casom neriadia. Ovplyvnuju ich realne fyzykalne sily a
vyskytovost ich opakovania sme zmerali len my a aj to len vymyslenymi jednotkami.
Cize z tohto uhla pohladu mi cas nepride ako stvrty rozmer.

Pracujem na obrazku, kery by lepsie vysvetlil moje chapanie 4D.
Sme jednoducho uspôsobený na 3D počas celej evolúcie...
No to je zakerna vec v nasom pripade. Lenze aj opica raz vzala kamen do ruky a pouzila ho. A dovtedy na to nebola usposobena. Pre nu nastroj neexistoval a zrazu sa objavil (v rukach nejakej inteligentnejsej opice). Mozno aj 4D by sa vedel zrazu tak vyskytnut...
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa yesper »

Na tvojom mieste by som skusil toto forum http://www.aldebaran.cz/forum/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak by ta zaujimalo este viac rozmerov ako 4D, hladaj teoriu superstrun :-) .
ANONYM_a7

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Zamyslat sa nad priestorom sirsim ako je 3D je utopia....

Preco to ludia nerobia?Lebo 3D im staci :D

Tu to mas matematicky ten obrazok je tam dost husty
http://en.wikipedia.org/wiki/Fourth_dimension" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako bolo napisane, dokedy neriesis vseliake "haluzne latky" neprinutis svoju mysel uvazovat o 4tej dimenzii pretoze je od nepamati usposobena na dimenzie 3 :-)
... k tej opici s kamenom....ked opica pouzije kamen, nemeni tym pocet dimnzii :hysterical:
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa zachary »

.. neviem si predstaviť viac ako 3 rozmery - vďakabohu, aspoň nedopadnem ako Hawking a spol. :D
.. ešte tak možno čas ako štvrtý rozmer, aj keď popieraš že je to rozmer
.. tieto hrátky prenechám iným géniom, aj tak na tieto veci nik počas mojej existencie nepríde, čo mi je ľúto (rád by som cestoval vesmírom v hyperpriestore alebo hviezdnou bránou :smutny: )
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa materik »

... k tej opici s kamenom....ked opica pouzije kamen, nemeni tym pocet dimnzii :hysterical:
to bola len metafora. Vies ona na to nebola usposobena a predsa to dokazala, my tiez (mozno) nie sme na 4D usposobeny, ale mozno sa nam to podari.
rád by som cestoval vesmírom v hyperpriestore alebo hviezdnou bránou :smutny:
tak to by som aj ja rad skusil..
Na tvojom mieste by som skusil toto forum http://www.aldebaran.cz/forum/" onclick="window.open(this.href);return false;
thx, dobre tam valia... :good:
Naposledy upravil/-a materik v St 03. Feb, 2010, 09:19, upravené celkom 1 krát.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
numlock
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 656
Dátum registrácie: Pi 20. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: nemám

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa numlock »

a co tak 10 dimenzii (eng):

http://www.youtube.com/watch?v=JkxieS-6WuA" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=ySBaYMES ... re=channel" onclick="window.open(this.href);return false;
i7 4790K @ 4.6GHz
ASUS Z97-A
GB HD6870
Crucial 8GB 1600MHz CL8
23´LCD Full-HD , Corsair HX650W , SSD 60GB + Hdd 2TB
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa materik »

numlock napísal:...
ty koso, tak tam teda valia! fu... dobry hardcore. Narusil mi moje hodnotenie casu typek :-( ale dost padnymi argumentami.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa galen »

po 3 hodinach spanku,
idealne instruktazne video :D
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

-no to ze my(ludia) vidime svet 3D neznamena ze je to skutocna podoba svetu..mozno tu ziadne rozmery a fyzikalne zakony ani nejestvuju..vsetko je to len subjektivny pohlad ludstva
-inak uvazovat nad vecami ako "predstavit si viac rozmerov" vedie casto k psychoze,moze sa ti stat ze ostanes dost prekvapeny :-)
Používateľov profilový obrázok
miso2911
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1236
Dátum registrácie: So 27. Sep, 2008, 23:10
Bydlisko: Bratislava

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa miso2911 »

trochu offtopic ale spoluziak kedysi davno hovoril ze jeho sestra bola v taliansku tusim v 4D kine :D a ze mali normalne okuliare jak v 3D + k tomu napr. ked tam prsalo tak tam kvapkali vodu aj na nich, alebo ked mal byt nejaky smrad tak im tam nieco pustili nejaky plyn ktory smrdel a take haluze :D

taketo nieco http://www.novinky.cz/internet-a-pc/161 ... vrope.html" onclick="window.open(this.href);return false;

takze 3D kino je uz zastarale :D :D
___________________________________________________________________________________________________________
CPU: Intel Pentium G4600, CPU Cooler: Be quiet! PURE ROCK, GPU: SAPPHIRE NITRO Radeon RX 560 4G OC, MB: ASUS PRIME B250-A, RAM: Kingston 8 GB DDR4 2400 MHz CL16 HyperX Fury White Series, SSD: Samsung 850 EVO 256GB, PSU: EVGA 550 B3, Case: NZXT S340 Elite, LCD: Dell U2414H Ultrasharp
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8596
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa shiro »

v reklame v nejakom radiu hovoria ze v nejakom zabavnom stredisku na SK maju 5D kino...kam sa vy hrabete so svojim 4D :-)
konkretne v tatralandii.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
numlock
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 656
Dátum registrácie: Pi 20. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: nemám

Re: 4D - again

Príspevok od používateľa numlock »

kiwi: presne to video som hladal, no predbehol si ma...
Mozem len odporucit!
i7 4790K @ 4.6GHz
ASUS Z97-A
GB HD6870
Crucial 8GB 1600MHz CL8
23´LCD Full-HD , Corsair HX650W , SSD 60GB + Hdd 2TB

Návrat na "Debata o všetkom"