nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Všetko o digitálnych fotoaparátoch, fotkách, problémoch s nimi ...
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa zachary »

ahoj, mám problém s so správnou detekciou stavu nabitia AA batérií vložených do foťáku Canon 720 IS
inak som s ním veľmi spokojný, už samozrejme nie je v záruke

problém:
skúšal som viacero typov batérií (i-Tec nimh 2500 mAh, GP ReCyko+ 2050 mAh), i rôzne nabíjačky (i-Tec rýchlonabíjačka, GP ReCyko+ s dobou nabíjania 6 hodín), no takmer vždy po vložení plne nabitých batérií mi foťák hlási stav batérii ako "takmer vybité" - potom sa bojím v takomto stave niečo dlhodobo fotiť / točiť video, aby sa len tak nevypol (teda niekedy po pár snímkach sa aj vypne s hláškou vymeniť batérie hoci boli nabité) .. niekedy sa len otvorí, no LCD nezobrazí snímanú scénu

nejaké nápady? nedá sa prepáliť firmware, resp. niečo podobné? v čom by mohol byť problém
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa pEpinko »

Ked tam das nenabijatelne, tak ukazuje dobre? Nemoze to byt tym, ze tie baterie co tam davas su uz stare?

Firmaware to podla mna riesit nebude. Mozes ale skusit CHDK http://chdk.wikia.com/wiki/A720IS" onclick="window.open(this.href);return false; . Nie je sice original Canon, ale riziko poskodenia je minimalne a umoznuje kopec novych funkcii.
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa zachary »

skúšal som aj úplne nové nabíjateľné batérie .. skúsim ešte nejaké nenabíjateľné

s myšlienkou na CHDK sa pohrávam už dlhšie, no nikdy som si nenašiel čas na podrobnejšie preštudovanie, o čo vlastne ide
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ak Ti to bude hlasit aj pri uplne novych nabijacich baterii, tak vyskusaj alkalicke.
Ale na 90% je to tym, ze nabijatelne maju 1,2V (prinajlepsom 1,25V) a alkalicke maju 1,5V. Niektore fotaky vyzaduju viac V. Ak klesne hodnota dajme tomu na 1V na clanku, uz hlasi vybitu bateriu.
S tym potom vela nespravis a budes musiet pouzit alkalicke, alebo skusat rozne nabijacie.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa zachary »

práve preto som kúpil sadu GP ReCyko+, že by mali byť lepšie ako bežné nabíjacie a mať nízke percento vybitia pri dlhšom nepoužívaní
myslel som si že je to tými starými i-Tec baterkami, no robí to isté

na foťáku je uvedené DC IN 3.15V
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ja mam strarsi model A710 IS a nic nezvycajne mi nerobi s akymikolvek bateriami - skusal som alkalicke, nabijacie GP, Duracell, SANYO, Hähnel, RAYOVAC a ine. A720IS je velmi podobna mojmu fotaku - pouziva tiez 2xAA baterie. Dokonca aj original baterie od CANONu NB4-300 su 1,2V. Skus este klasicke alkalicke, ci to bude tiez robit.

Mozno by som este skusil CHDK ako spominal zachary. Tiez ho pouzivam a nemusis sa bat poskodenia fotaku. Mozno ma aj lepsiu spravu napajania (mozno trepem), ale minimalne uvidis kapacitu baterie a pod.

Ak by si mal otazky k CHDK, kludne napis SS a poradim.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7288
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa Papek »

Mame doma postarsi Canon A560 a robi podobne zloby, akonahle donho dam nabijacie baterky, tak po dvoch-troch cvaknutiach zacne pisat, ze ma slabu baterku. Bez blesku spravi 30 - 40 fotiek, s bleskom max. 10 a potom odmietne ist. Ak tie baterky vyberiem a hodim do mp3 prehravaca, tak vydrzi hrat cca. 50 hodin, co je v podstate maximum.
Cize to vyzera tak, ze po par cvaknutiach tam trochu klesne napetie a fotaku to nestaci, takze musim pouzivat klasicke alkalicke baterky.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 287
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom (44)

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa pmasarik »

Mám doma ten istý foťák a robí mi presne to isté. Už som tiež kupoval nové nabíjacie baterky a niekedy urobí 300 fotiek a niekedy hneď po vložení hlási že sú vybité, ale pritom ešte 50-100 fotiek urobím (bez blesku).
Idem si niečo prečítať o tom CHDK a vyskúšam s tým niečo porobiť. Alkalické nenabíjatelné baterky som tiež do toho ešte neskúšal dávať. Ak na niečo prídem hodím to sem.
Spoiler: ukázať
PC AMD Ryzen 5 5600 | GIGABYTE B550 GAMING X V2 | Powercolor Radeon RX6600XT Hellhound | G.SKILL 16GB KIT DDR4 | SSD disk Kingston NV2 1 TB | Seasonic Core GC 500W Gold | Logitech G213 Prodigy | GameMax Revolt | SilentiumPC Spartan 5 MAX ARGB
NAS Synology DS214se + 4TB WD40EFRX | TV TBS USB DVB-C Stick | Router Asus RT-AX56U
ASUS ZENBOOK UM431DA-AM001T AMD R5-3500 14 8GB 256GB SSD
HP ProBook 455 G7 AMD Ryzen 5 4500U 15,6" 8GB M.2 PCIe SSD 512GB
Acer Nitro 5 Shale Black (NC108c7b5q)
Lenovo Y700
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: nesprávna detekcia stavu nabitia batérií

Príspevok od používateľa zachary »

ok, skús .. teraz používam tie GP Recyko+, akosi si na ne "zvykol" a tie hlášky o minimálnom stave batérií sa objavujú podstatne zriedkavejšie
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG

Návrat na "Digitálna Fotografia"